En İyi Oppo Telefonu – 2022

Akıllı telefon sektörü, hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Sektörde yaşanan gelişmeler, akıllı telefon üretimi yapan teknoloji şirketi sayısını da artırıyor. Oppo da 2004 yılında kurularak kullanıcılarına hizmet vermeye başladı. Şirket, kısa bir süre içerisinde en çok akıllı telefon satan akıllı telefon üreticileri arasına girmeyi başardı. Bundan dolayı teknoloji takipçileri, en iyi Oppo telefonu hangisi diye merak ediyorlar.Oppo, her ne kadar akıllı telefon modelleriyle tanınsa da birçok kategoride kullanıcılarına hizmet veriyor. Ancak şirket, daha çok akıllı telefon modelleriyle ön plana çıkıyor. Bu yüzden bizler de sizler için bu yazımızda Oppo tarafından üretilen en iyi telefon modellerine yakından bakacağız. Bu modellerin teknik özelliklerini incelerken aynı zamanda olumlu ve olumsuz yönlerine de değineceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan listemizde yer verdiğimiz piyasada yer alan en iyi Oppo telefon modellerine geçelim.

Oppo Reno6

En iyi Oppo telefonu hangisi sorusunun en popüler cevaplarından biri Reno6 modeli olarak karşımıza çıkıyor. Oppo tarafından geliştirilen en güncel cihazlardan birisi olan Reno6 ilk olarak 2021 yılının yaz mevsiminde kullanıcılarıyla buluştu.

Oppo, telefonda 6.4 inç boyutunda AMOLED bir ekran kullanmayı tercih ediyor. FHD+ çözünürlüğe yani 1080 x 2400 piksel bir ekrana sahip bu cihazda aynı zamanda 410 PPI piksel yoğunluğu değerini görmek mümkün. Ekran yenileme hızı ise 90 Hz olarak belirtiliyor. Cihazın ekranında Always-on-Display özelliği bulunduğunu da belirtelim.

oppo reno6 z özellikleri

Temel donanım parçalarına baktığımızda Snapdargon 720G işlemci bizleri karşılıyor. 8 çekirdekli bu işlemcinin 2.3 GHz frekansı bulunduğu ifade ediliyor. Her ne kadar 2021 yılında çıkmış olsa da bu çip seti biraz zamanın gerisinde kalmış demek mümkün. 8 GB RAM ve 128 GB depolama da donanıma katkı sağlıyor.

Ürünün kamerasında baktığımızda karşımıza 64 MP çözünürlüğe sahip bir ana kamera çıkıyor. Bu kameraya ek olarak 8 MP ekstra geniş açı, 2 MP makro ve 2 MP derinlik algısı sensörü de cihazda yer alıyor. 4K 30 FPS değerinde bir video kayıt performansı olduğunu da belirtelim. Cihazın ön kamerası ise 44 MP çözünürlüğe sahip. Portre modu ve birçok özellik ön kamerada da karşımıza çıkıyor. Video kaydı için ise FHD 30 FPS değerini görmek mümkün.

Telefonun bataryasında ise 4310 mAh değerinde bir pil sunuluyor. 50W hızlı şarj desteğine sahip batarya kablosuz şarjı desteklemiyor. Android işletim sistemine sahip telefon ColorOS arayüzü ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Pek çok kullanıcıyı sevindirecek 3.5mm kulaklık girişi de cihazda mevcut. Ayrıca parmak izi okuyucu da Oppo Reno6 modelinde yer alıyor.

Oppo Reno 10x Zoom

En iyi Oppo telefonu hangisi sorusuna birçok teknoloji takipçisi direkt Reno 10x Zoom cevabını verecektir. 2019 yılında tanıtılan telefon, güçlü donanımı sayesinde günümüzde hala adından söz ettirmeyi başarıyor. Bundan dolayı en iyi Oppo telefonlarından bahsettiğimiz bir listede, Reno 10x Zoom modeline yer vermeseydik olmazdı.

Oppo, Reno 10x Zoom modelinde tasarım anlamında başarılı bir iş çıkarttı diyebiliriz. Şirket, özellikle kapak tasarımı konusunda kullanıcılarını memnun etmeyi başardı. Telefonda 6.6 inç büyüklüğünde 60 Hz yenileme hızına sahip bir ekran mevcut. Oppo, bu ekranda FHD+ çözünürlüğünde AMOLED bir panel kullanmayı tercih etti. Ekran konusunda tek olumsuz nokta, ekran yenileme hızı oluyor diyebiliriz. Günümüzde 60 Hz ekranlar, üst düzey telefonlar için biraz zayıf kalıyorlar.Telefonun işlemcisine baktığımızda şirketin bu noktada Snapdragon 855 kullandığını görüyoruz. Oppo, güçlü işlemciyi 8 GB RAM ile destekledi. Bunun yanı sıra kullanıcılar, istekleri doğrultusunda Reno 10x Zoom modelinin 6 GB RAM’e sahip versiyonuna da sahip olabiliyorlar. Kullanıcılar, RAM konusunda olduğu gibi dahili depolama alanı kısmında da 2 seçeneğe sahipler. Oppo, kullanıcılarına bu modelin 128 ve 256 GB dahili depolama alanına sahip seçeneklerini sunuyor.

Oppo Reno 10x Zoom

Telefonda 4065 mAh kapasiteli bir batarya mevcut. Bu batarya, kullanıcılarına 20 W hızlı şarj desteği sunuyor. Bundan dolayı telefon, kısa bir süre içerisinde tam kapasitede şarj oluyor. Bunun yanı sıra bataryanın öne çıkan bir diğer özelliği de 5 dakikalık şarj ile 2 saat kullanım süresi vadediyor olması oluyor.

Günümüzde akıllı telefonların işlemci, RAM gibi özelliklerinin yanı sıra kamera özellikleri de önem kazanmaya başladılar. Oppo, bu konuda da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Çünkü Reno 10x Zoom, 48 MP ana kameraya sahip. Bunun yanı sıra telefonda 8 MP ikinci ve 12 MP üçüncü arka kameralar da mevcut. Reno 10x Zoom modelinin ön kamerasında ise 16 MP çözünürlüğünde bir kamera yer alıyor.

Oppo Find X2 Pro

Listemize son zamanların bir diğer popüler Oppo modellerinden olan Find X2 Pro ile devam ediyoruz. 2020 yılında piyasaya çıkan Find X2 Pro, güçlü donanımı sayesinde kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Oppo, her ne kadar bu modeli bazı ülkelerde satışa sunmasa da Find X2 Pro, en popüler Oppo modellerinden birisi olarak biliniyor.

Telefonda 6.7 inç büyüklüğünde bir ekran mevcut. Bu ekran, kullanıcılarına 120 Hz yenileme hızıyla performans gösteriyor. Bunun yanı sıra ekran, QHD+ çözünürlüğü ve OLED paneliyle dikkat çekiyor. Oppo, hem büyüklük hem de görüntü kalitesi bakımından ekran kısmında başarılı bir iş çıkartmayı başardı.

Bunun yanı sıra şirket, Find X2 Pro modelinde Snapdragon 865 kullanmayı tercih etti. Bu işlemcinin performansını ise 12 GB RAM destekliyor. Böylece Oppo, üst düzey performans vadeden bir telefonu piyasaya sürdü. Telefonun dahili depolama alanı kısmına baktığımızda ise şirketin bu noktada 512 GB dahili depolama alanı kullandığını görüyoruz. Bu sayede Find X2 Pro kullanıcıları, yüksek performans almalarının yanı sıra depolama alanı konusunda da sıkıntı çekmiyorlar.

Oppo Find X2

Oppo, güçlü donanıma sahip olan cihazın gücünü 4260 mAh bir batarya ile sağlıyor. Bu batarya, 65 W hızlı şarj desteğine mevcut. Telefonun hızlı şarj desteği, kullanıcılarını oldukça memnun ediyor. Çünkü 65 W hızlı şarj desteği, telefonun çok kısa bir sürede şarj olmasını sağlıyor.

Telefonun kamera kısmına baktığımızda ise telefonda 48 MP bir ana kameranın yer aldığını görüyoruz. Bunun yanı sıra Oppo, telefonda 48 MP ikinci ve 13 MP üçüncü kameraları kullanmayı tercih etti. Ayrıca telefonun ön kamerasında 32 MP çözünürlüğünde bir kamera yer alıyor. Böylece Find X2 Pro, kamera performansıyla da kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor.

Belirttiğimiz gibi Oppo, Find X2 Pro modelini sadece belirli ülkelerde satışa sundu. Bu ülkeler arasında maalesef Türkiye yer almıyor. Bundan dolayı Türkiye’deki Oppo hayranları, Find X2 Pro modeline resmi garanti destekli olarak erişemiyorlar.

Oppo Reno5

Reno5, Oppo tarafından yakın zamanda piyasaya sürülen ve adından söz ettirmeyi başaran modellerden birisi olarak dikkat çekiyor. Şirket, Reno5 modelini 2020 yılının sonlarında piyasaya sürdü. Cihazın tanıtım tarihi üzerinden uzun süre geçmemesi ve cihazın güçlü donanımlara sahip olması, teknoloji takipçilerinin bu modele yoğun ilgi göstermesine sebep oldu.Oppo Reno5, diğer modellere göre biraz daha zayıf bir ekrana sahip. Şirket, bu modelde 6.4 inç büyüklüğünde bir ekran kullanmayı tercih etti. Ekranın zayıf olduğu nokta ise yenileme hızı oluyor. Oppo, Reno5’de 90 Hz yenileme hızına sahip bir ekran kullandı. Bunun yanı sıra ekran, FHD+ çözünürlüğü ve AMOLED paneliyle ön plana çıkıyor.

Telefonun işlemci kısmına baktığımızda ise Oppo’nun bu modelde Snapdragon 720G kullandığını görüyoruz. Bunun yanı sıra telefonda 8 GB RAM yer alıyor. Ayrıca Oppo, kullanıcılarına telefonun 12 GB RAM’e sahip olan seçeneğini de sunuyor. Bir telefonun işlemcisi ve RAM’ı kadar sunduğu dahili depolama alanı da oldukça önemli. Oppo, bu konuda da başarılı bir iş çıkarttı. Çünkü şirket, kullanıcılarına 128 ve 256 GB dahili depolama alanı seçenekleri sunuyor.

Oppo Reno5

Telefonun bataryasına baktığımızda Oppo’nun 4310 mAh bir batarya kullanmayı tercih ettiğini görüyoruz. Bu batarya, 50 W hızlı şarj desteği ile kullanıcılarıyla buluştu. Oppo, ürettiği telefon modellerinde şarj konusunda kullanıcılarını genel olarak memnun etmeyi başarıyor. Çünkü şirket, ürettiği modellerde yüksek hızda şarj desteği sunan bataryalar kullanıyor. Bu da kullanıcıların, bataryalarını kısa sürede doldurabilmelerine olanak sağlıyor.

Reno5, 64 MP ana kameraya sahip. Bunun yanı sıra telefonda 8 MP ikinci, 2 MP üçüncü ve dördüncü kameralar yer alıyor. Ayrıca Oppo, telefonun ön kamerasında 44 MP çözünürlüğünde bir kamera kullanmayı tercih etti. Bu sayede Reno5, kullanıcılarına yüksek seviyeli bir fotoğraf ve video deneyimi yaşatabiliyor.

Oppo Reno 4 Pro

Bir diğer Reno modeliyle listemize devam ediyoruz. Oppo, Reno 4 Pro modelini 2020 yılının yaz aylarında kullanıcılarıyla buluşturdu. Telefon, hem tasarımı hem de donanımı sayesinde büyük ilgi görmeyi başardı. Bundan dolayı en iyi Oppo telefonu hangisi sorusuna verilecek cevaplar arasında Reno 4 Pro da yer alıyor.

Telefonda 6.5 inç büyüklüğünde 90 Hz yenileme hızına sahip bir ekran mevcut. Oppo, bu ekranda FHD+ çözünürlüğünde AMOLED bir panel kullanmayı tercih etti. Telefonun yenileme hızı, bazı teknoloji takipçileri tarafından eleştiriliyor. Fakat Oppo, bu modelde kullanıcılarını genel olarak memnun edecek bir ekran kullandı diyebiliriz.

Şirket, telefonun işlemci kısmında Snapdragon 720G kullanmayı tercih etti. Bu işlemcinin performansını 8 GB RAM destekliyor. Ayrıca Oppo, çoğu modelde olduğu gibi bu modelde de alternatif bir RAM seçeneği sunuyor. Böylece 8 GB RAM’i yetersiz bulan kişiler, Reno 4 Pro modelinin 12 GB RAM’e sahip olan seçeneğini tercih edebiliyorlar.

Oppo en iyi telefonu - Reno 4 Pro

Dahili depolama alanında ise 128 ve 256 GB depolama alanı seçeneklerinin karşımıza çıktığını görüyoruz. Oppo, genel olarak cihazlarında yüksek depolama alanları kullanmayı tercih ediyor. Bundan dolayı bu modelde de 128 ve 256 GB seçeneklerinin bulunması, kullanıcıları memnun ediyor. Ayrıca şirket, cihazın gücünü 4000 mAh kapasiteli bir batarya ile sağlıyor. Bu bataryada 65 W hızlı şarj desteği mevcut. Böylece çoğu Oppo telefon modeli gibi Reno 4 Pro da kısa sürede tam kapasite şarj olabiliyor.

Telefonun kamera özelliklerini inceleyecek olduğumuzda Oppo, bu modelde 48 MP ana kamera kullandı. Bunun yanı sıra telefonun arka kamerasında 8 MP ikinci, 2 MP üçüncü ve dördüncü kameraların yer aldığını görüyoruz. Ayrıca telefonun ön kamerasında 32 MP çözünürlüğünde bir kamera mevcut.

Oppo Reno 4

Listemizin son sırasında Oppo Reno 4 yer alıyor. Reno 4, bir üst modeli olan Reno 4 Pro kadar güçlü donanımlara sahip olmasa da özellikleri sayesinde en iyi Oppo telefonu modelleri arasına girmeyi başarıyor. Oppo, bu modeli de Reno 4 Pro gibi 2020 yılının yazında kullanıcılarıyla buluşturdu.Reno 4, 6.4 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Bu ekran, 60 Hz yenileme hızına sahip. Ayrıca Oppo, ekranda FHD+ çözünürlüğünde AMOLED bir panel kullanmayı tercih etti. Böylece şirket, Reno 4 modelinde üst düzey olmasa da yeterli performans gösterecek bir ekran kullanmayı başardı.

Oppo Reno 4

Telefonun işlemci kısmında Snapdragon 720G mevcut. Bunun yanı sıra cihazda 8 GB RAM bulunuyor. Böylece Oppo, güçlü bir işlemci-RAM uyumu yakalamayı başardı. Bu durum da telefonun yüksek bir performans göstermesini sağlıyor. Cihazın depolama alanına baktığımızda ise Oppo’nun kullanıcılarına 128 GB depolama alanı sunduğunu görüyoruz. Reno 4, 4015 mAh kapasiteli bir bataryaya sahip. Bu batarya, 30 W hızlı şarj desteği ile kullanıcılarına hızlı bir şarj deneyimi sunuyor.

Oppo, çoğu modelinde olduğu gibi bu modelde de yüksek bir kamera performansı yakalamayı hedefledi. Bundan dolayı cihazın ana kamerasında 48 MP çözünürlüğünde bir kamera yer alıyor. Ayrıca şirket, bu modelde 8 MP ikinci, 2 MP üçüncü ve dördüncü kameralar kullanmayı tercih etti. Cihazda iki tane ön kamera mevcut. Ana ön kamera, 32 MP çözünürlüğündeyken ikinci ön kamera ise 2 MP çözünürlüğünde performans gösteriyor.


Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Oppo telefon modelleri listemiz burada sona eriyor. Bu yazımızda, sizler için piyasada yer alan en iyi Oppo marka telefon modellerine değinmeye çalıştık. Sizler de listemizde olması gerektiğini düşündüğünüz Oppo telefon modellerini, aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.