En İyi Oppo Telefonu – 2023

Akıllı telefon sektörü, hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Sektörde yaşanan gelişmeler, akıllı telefon üretimi yapan teknoloji şirketi sayısını da artırıyor. Oppo da 2004 yılında kurularak kullanıcılarına hizmet vermeye başladı. Şirket, kısa bir süre içerisinde en çok akıllı telefon satan akıllı telefon üreticileri arasına girmeyi başardı. Bundan dolayı teknoloji takipçileri, en iyi Oppo telefonu hangisi diye merak ediyorlar.

Oppo, her ne kadar akıllı telefon modelleriyle tanınsa da birçok kategoride kullanıcılarına hizmet veriyor. Ancak şirket, daha çok akıllı telefon modelleriyle ön plana çıkıyor. Bu yüzden bizler de sizler için bu yazımızda Oppo tarafından üretilen en iyi telefon modellerine yakından bakacağız. Bu modellerin teknik özelliklerini incelerken aynı zamanda olumlu ve olumsuz yönlerine de değineceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan listemizde yer verdiğimiz piyasada yer alan en iyi Oppo telefon modellerine geçelim.

Oppo Find X2

en iyi oppo telefonu - Oppo Find X2

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Oppo telefonu listemizin ilk sırasında Oppo Find X2 yer alıyor. 2020 yılında piyasaya sürülen cihaz, günümüzde güncelliğini korumayı başaran Oppo modellerinden birisidir. Bunun yanı sıra Oppo’nun Finx X2’den sonra üst segment akıllı telefon modellerine ağırlık vermemesi de bu cihazın günümüzde en iyi Oppo modellerinden birisi olmasını sağlıyor.

Oppo, birçok akıllı telefon modelinde olduğu gibi bu modelinde de oldukça sade bir tasarım kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra şirket, kullanmış olduğu renk seçenekleriyle telefonun tasarımını ön plana çıkartmayı başardı. Böylece Oppo Find X2 tasarım konusunda genel olarak kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Qualcomm Snapdragon 865 işlemciye sahip olan cihazda 12 GB RAM yer alıyor. Bunun yanı sıra Oppo, cihazda 256 GB dahili depolama alanına yer verdi. Böylece Oppo, güçlü işlemci-RAM uyumu sayesinde kullanıcılarına yüksek bir performans sağlıyor.

Telefonda 48 MP çözünürlüğünde bir ana kamera yer alıyor. Bunun yanı sıra Oppo, bu modelde 12 MP ikinci ve 13 MP üçüncü kameraları kullanmayı tercih etti. Ayrıca cihazda 32 MP çözünürlüğünde bir ön kamera da mevcut. Oppo, yüksek performansıyla dikkat çeken bu modelin gücünü ise 4200 mAh kapasiteli bir batarya ile sağlıyor. 65 W hızlı şarj desteğine sahip olan telefon kısa sürede şarj olabilmektedir. Cihazın Türkiye’de güncel olarak satışı bulunmuyor.

Oppo Reno 10x Zoom

Oppo Reno 10x Zoom

En iyi Oppo telefonu hangisi sorusuna birçok teknoloji takipçisi direkt Reno 10x Zoom cevabını verecektir. 2019 yılında tanıtılan telefon, güçlü donanımı sayesinde günümüzde hala adından söz ettirmeyi başarıyor. Bundan dolayı en iyi Oppo telefonlarından bahsettiğimiz bir listede, Reno 10x Zoom modeline yer vermeseydik olmazdı.

Oppo, Reno 10x Zoom modelinde tasarım anlamında başarılı bir iş çıkarttı diyebiliriz. Şirket, özellikle kapak tasarımı konusunda kullanıcılarını memnun etmeyi başardı. Telefonda 6.6 inç büyüklüğünde 60 Hz yenileme hızına sahip bir ekran mevcut. Oppo, bu ekranda FHD+ çözünürlüğünde AMOLED bir panel kullanmayı tercih etti. Ekran konusunda tek olumsuz nokta, ekran yenileme hızı oluyor diyebiliriz. Günümüzde 60 Hz ekranlar, üst düzey telefonlar için biraz zayıf kalıyorlar.

Telefonun işlemcisine baktığımızda şirketin bu noktada Snapdragon 855 kullandığını görüyoruz. Oppo, güçlü işlemciyi 8 GB RAM ile destekledi. Bunun yanı sıra kullanıcılar, istekleri doğrultusunda Reno 10x Zoom modelinin 6 GB RAM’e sahip versiyonuna da sahip olabiliyorlar. Kullanıcılar, RAM konusunda olduğu gibi dahili depolama alanı kısmında da 2 seçeneğe sahipler. Oppo, kullanıcılarına bu modelin 128 ve 256 GB dahili depolama alanına sahip seçeneklerini sunuyor.

Telefonda 4065 mAh kapasiteli bir batarya mevcut. Bu batarya, kullanıcılarına 20 W hızlı şarj desteği sunuyor. Bundan dolayı telefon, kısa bir süre içerisinde tam kapasitede şarj oluyor. Bunun yanı sıra bataryanın öne çıkan bir diğer özelliği de 5 dakikalık şarj ile 2 saat kullanım süresi vadediyor olması oluyor.

Günümüzde akıllı telefonların işlemci, RAM gibi özelliklerinin yanı sıra kamera özellikleri de önem kazanmaya başladılar. Oppo, bu konuda da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Çünkü Reno 10x Zoom, 48 MP ana kameraya sahip. Bunun yanı sıra telefonda 8 MP ikinci ve 12 MP üçüncü arka kameralar da mevcut. Reno 10x Zoom modelinin ön kamerasında ise 16 MP çözünürlüğünde bir kamera yer alıyor.

Oppo Reno 7

en iyi oppo telefonu - Oppo Reno 7

Reno serisi Oppo’nun en çok tercih edilen akıllı telefon serilerinin başında gelmektedir. Bu doğrultuda Oppo, neredeyse her yıl Reno serisinin bir yeni modelini kullanıcılarına sunuyor. 2022 yılının ortalarında tanıtılan Oppo Reno 7, bu doğrultuda günümüzde Oppo’nun en iyi akıllı telefon modellerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

6.43 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan cihaz 90 Hz ekran yenileme hızına sahip. 1080×2400 çözünürlüğünde bir ekrana sahip olan Oppo, bu konuda orta segment akıllı telefon modelleriyle rekabet etmektedir. Telefonun tasarımına baktığımızda ise Oppo, özellikle kullanmış olduğu renk seçenekleri sayesinde bu modelin tasarımını ön plana çıkartmayı başarıyor.

Oppo, bu modelin işlemcisi konusunda hayal kırıklığı yarattı. Çünkü cihazda Qualcomm Snapdragon 680 yer alıyor. Oppo, bu telefondan daha önce tasarladığı üst segment modellerde bile daha güçlü işlemciler kullanmıştı. Bunun yanı sıra telefonun RAM kapasitesi 8 GB olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca cihazın dahili depolama alanı 128 GB’dır.

64 MP ana kameraya sahip olan cihazda 2 MP ikinci ve üçüncü kameralar da yer alıyor. Ayrıca cihazın ön kamera çözünürlüğü ise 32 MP’dir. Oppo, bu cihazın batarya kısmında ise 33 W hızlı şarj destekli 4500 mAh kapasiteli bir batarya kullandı. Orta segment telefon modellerinden olan Oppo Reno 7, Türkiye’de 12.500 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Oppo Reno 6

oppo reno6 z özellikleri

En iyi Oppo telefonu hangisi sorusunun en popüler cevaplarından biri Reno6 modeli olarak karşımıza çıkıyor. Oppo tarafından geliştirilen en güncel cihazlardan birisi olan Reno6 ilk olarak 2021 yılının yaz mevsiminde kullanıcılarıyla buluştu.

Oppo, telefonda 6.4 inç boyutunda AMOLED bir ekran kullanmayı tercih ediyor. FHD+ çözünürlüğe yani 1080 x 2400 piksel bir ekrana sahip bu cihazda aynı zamanda 410 PPI piksel yoğunluğu değerini görmek mümkün. Ekran yenileme hızı ise 90 Hz olarak belirtiliyor. Cihazın ekranında Always-on-Display özelliği bulunduğunu da belirtelim.

Temel donanım parçalarına baktığımızda Snapdargon 720G işlemci bizleri karşılıyor. 8 çekirdekli bu işlemcinin 2.3 GHz frekansı bulunduğu ifade ediliyor. Her ne kadar 2021 yılında çıkmış olsa da bu çip seti biraz zamanın gerisinde kalmış demek mümkün. 8 GB RAM ve 128 GB depolama da donanıma katkı sağlıyor.

Ürünün kamerasında baktığımızda karşımıza 64 MP çözünürlüğe sahip bir ana kamera çıkıyor. Bu kameraya ek olarak 8 MP ekstra geniş açı, 2 MP makro ve 2 MP derinlik algısı sensörü de cihazda yer alıyor. 4K 30 FPS değerinde bir video kayıt performansı olduğunu da belirtelim. Cihazın ön kamerası ise 44 MP çözünürlüğe sahip. Portre modu ve birçok özellik ön kamerada da karşımıza çıkıyor. Video kaydı için ise FHD 30 FPS değerini görmek mümkün.

Telefonun bataryasında ise 4310 mAh değerinde bir pil sunuluyor. 50W hızlı şarj desteğine sahip batarya kablosuz şarjı desteklemiyor. Android işletim sistemine sahip telefon ColorOS arayüzü ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Pek çok kullanıcıyı sevindirecek 3.5mm kulaklık girişi de cihazda mevcut. Ayrıca parmak izi okuyucu da Oppo Reno6 modelinde yer alıyor.

Oppo Reno 5

Oppo Reno 5

Reno5, Oppo tarafından yakın zamanda piyasaya sürülen ve adından söz ettirmeyi başaran modellerden birisi olarak dikkat çekiyor. Şirket, Reno5 modelini 2020 yılının sonlarında piyasaya sürdü. Cihazın tanıtım tarihi üzerinden uzun süre geçmemesi ve cihazın güçlü donanımlara sahip olması, teknoloji takipçilerinin bu modele yoğun ilgi göstermesine sebep oldu.

Oppo Reno5, diğer modellere göre biraz daha zayıf bir ekrana sahip. Şirket, bu modelde 6.4 inç büyüklüğünde bir ekran kullanmayı tercih etti. Ekranın zayıf olduğu nokta ise yenileme hızı oluyor. Oppo, Reno5’de 90 Hz yenileme hızına sahip bir ekran kullandı. Bunun yanı sıra ekran, FHD+ çözünürlüğü ve AMOLED paneliyle ön plana çıkıyor.

Telefonun işlemci kısmına baktığımızda ise Oppo’nun bu modelde Snapdragon 720G kullandığını görüyoruz. Bunun yanı sıra telefonda 8 GB RAM yer alıyor. Ayrıca Oppo, kullanıcılarına telefonun 12 GB RAM’e sahip olan seçeneğini de sunuyor. Bir telefonun işlemcisi ve RAM’ı kadar sunduğu dahili depolama alanı da oldukça önemli. Oppo, bu konuda da başarılı bir iş çıkarttı. Çünkü şirket, kullanıcılarına 128 ve 256 GB dahili depolama alanı seçenekleri sunuyor.

Telefonun bataryasına baktığımızda Oppo’nun 4310 mAh bir batarya kullanmayı tercih ettiğini görüyoruz. Bu batarya, 50 W hızlı şarj desteği ile kullanıcılarıyla buluştu. Oppo, ürettiği telefon modellerinde şarj konusunda kullanıcılarını genel olarak memnun etmeyi başarıyor. Çünkü şirket, ürettiği modellerde yüksek hızda şarj desteği sunan bataryalar kullanıyor. Bu da kullanıcıların, bataryalarını kısa sürede doldurabilmelerine olanak sağlıyor.

Reno5, 64 MP ana kameraya sahip. Bunun yanı sıra telefonda 8 MP ikinci, 2 MP üçüncü ve dördüncü kameralar yer alıyor. Ayrıca Oppo, telefonun ön kamerasında 44 MP çözünürlüğünde bir kamera kullanmayı tercih etti. Bu sayede Reno5, kullanıcılarına yüksek seviyeli bir fotoğraf ve video deneyimi yaşatabiliyor.

Oppo Reno 4 Pro

Oppo Reno 4 Pro

Bir diğer Reno modeliyle en iyi Oppo telefonu listemizi sonlandırıyoruz. Oppo, Reno 4 Pro modelini 2020 yılının yaz aylarında kullanıcılarıyla buluşturdu. Telefon, hem tasarımı hem de donanımı sayesinde büyük ilgi görmeyi başardı. Bundan dolayı en iyi Oppo telefonu hangisi sorusuna verilecek cevaplar arasında Reno 4 Pro da yer alıyor.

Telefonda 6.5 inç büyüklüğünde 90 Hz yenileme hızına sahip bir ekran mevcut. Oppo, bu ekranda FHD+ çözünürlüğünde AMOLED bir panel kullanmayı tercih etti. Telefonun yenileme hızı, bazı teknoloji takipçileri tarafından eleştiriliyor. Fakat Oppo, bu modelde kullanıcılarını genel olarak memnun edecek bir ekran kullandı diyebiliriz.

Şirket, telefonun işlemci kısmında Snapdragon 720G kullanmayı tercih etti. Bu işlemcinin performansını 8 GB RAM destekliyor. Ayrıca Oppo, çoğu modelde olduğu gibi bu modelde de alternatif bir RAM seçeneği sunuyor. Böylece 8 GB RAM’i yetersiz bulan kişiler, Reno 4 Pro modelinin 12 GB RAM’e sahip olan seçeneğini tercih edebiliyorlar.

Dahili depolama alanında ise 128 ve 256 GB depolama alanı seçeneklerinin karşımıza çıktığını görüyoruz. Oppo, genel olarak cihazlarında yüksek depolama alanları kullanmayı tercih ediyor. Bundan dolayı bu modelde de 128 ve 256 GB seçeneklerinin bulunması, kullanıcıları memnun ediyor. Ayrıca şirket, cihazın gücünü 4000 mAh kapasiteli bir batarya ile sağlıyor. Bu bataryada 65 W hızlı şarj desteği mevcut. Böylece çoğu Oppo telefon modeli gibi Reno 4 Pro da kısa sürede tam kapasite şarj olabiliyor.

Telefonun kamera özelliklerini inceleyecek olduğumuzda Oppo, bu modelde 48 MP ana kamera kullandı. Bunun yanı sıra telefonun arka kamerasında 8 MP ikinci, 2 MP üçüncü ve dördüncü kameraların yer aldığını görüyoruz. Ayrıca telefonun ön kamerasında 32 MP çözünürlüğünde bir kamera mevcut.

En İyi Oppo Telefonu: Genel Değerlendirme

Oppo günümüzde dünya genelinde en çok tercih edilen akıllı telefon üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Genel olarak fiyat/performans odaklı ürünler üretmeyi tercih eden Oppo, bu doğrultuda kullanıcılarına rakiplerine kıyasla aynı güçteki akıllı telefonları daha uygun fiyatlarla sağlıyor. Bundan dolayı Oppo akıllı telefonlar, her geçen gün daha çok kullanılmaktadırlar.

Daha önce hiç Oppo kullanmayan ve Oppo modelleri hakkında bilgisi olmayan kişiler en iyi Oppo telefonu hangisi diye merak etmektedirler. Bizler de bu yazımızda en iyi Oppo telefonu hangisi diye merak eden kişiler için en iyi Oppo modellerini listeledik. Böylece sizler için hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak en iyi Oppo telefonu hangisi sorusuna kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.