Termal Macun Ne İşe Yarar? Termal Macun Nasıl Sürülür?

Her elektronik cihaz gibi bilgisayarlar da belirli süre aralıklarla bakıma ihtiyaç duyarlar. Kullanıcılar, eğer bu bakımları aksatırlarsa performans düşüklükleri yaşayabilirler. Bu performans düşüklüğünün sebeplerinin en başında ise termal macunun kurumaya/bitmeye başlaması geliyor. Peki termal macun ne işe yarar? Termal macun, bilgisayar performansı konusunda neden bu kadar etkilidir?

Sizler de bilgisayarınızı temizlemek ya da bilgisayarcılar üzerinden bilgisayar temizliği yaptırmak istediyseniz termal macunu duymuşsunuzdur. Ancak bunun ne işe yaradığını tam olarak çözemediyseniz termal macun ne işe yarar diye merak ediyor olabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu ürünün temel olarak ne işe yaradığını bilip termal macun yenileme işleminin nasıl yapılacağını merak edebilirsiniz. Termal macunla alakalı aklınızdaki tüm sorulara cevap bulmak için hazırladığımız rehber tam size göre!

Termal Macun Nedir ve Ne İşe Yarar?

Elektronik cihazların en büyük düşmanları, yüksek sıcaklıklar ve sıvılardır. Termal macun, aslında bu en büyük düşmanlardan sıcaklık ile mücadele ediyor diyebiliriz. Peki termal macun nedir ve ne işe yarar? Sıcaklıklarla nasıl mücadele ediyor? Gelin bu konuya hep birlikte daha yakından bakalım.

Bilindiği üzere işlemciler, bilgisayarlar için en önemli donanımlarının başında geliyorlar. İşlemcilerin belirli bir performansın üstüne çıkmaları, sıcaklığın artmasına sebep oluyor. Bu yüzden de bilgisayarın düzgün çalışabilmesi ve donanımların zarar görmemesi için bu sıcaklığı düşürecek bir yardımcıya ihtiyaç duyuluyor.

Termal macun da tam bu noktada devreye giriyor. Bilgisayar kullanıcıları, genellikle termal macunun sıcaklığı direkt düşürdüğünü düşünürler. Aslında durum tam olarak böyle değil. Çünkü termal macun, işlemci ve işlemci soğutucusu arasına sürülmektedir. Böylece işlemci ve işlemci soğutucusu arasında ısı iletimi gerçekleşmiş oluyor.

Bir başka deyişle termal macun, işlemci ve soğutucu arasında ısı alışverişi gerçekleştirerek işlemcinin fazla ısınmasını önlemiş oluyor. Bu yüzden de termal macun, işlemcinin sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü yüksek sıcaklık, işlemcinin yanmasına sebep olur. Bu durum da bir bilgisayar kullanıcısının istemeyeceği durumların başında geliyordur.

Termal Macun Bilgisayarın Performansını Etkiler mi?

Termal Macun Bilgisayarın Performansını Etkiler Mi

Rehberimizin başında yüksek sıcaklığın elektronik cihazların en büyük düşmanlarından birisi olduğunu söylemiştik. Bunun en büyük sebebi ise yüksek sıcaklıklar, çoğu elektronik cihazda performans kaybına neden olmaktadır.

Bu yüzden de termal macun ne işe yarar sorusuna en basit cevap olarak bilgisayarın performansını artırıyor demek doğru olacaktır. Bilgisayarlar, genellikle 6 ayda bir en kötü ihtimalle yılda 1 temizlenmelidirler. Bunun sebebi ise bilgisayar fanları belirli bir kullanım sonucunda tıkanıyorlar. Ayrıca çoğu termal macun markasının ömrü 6 aydır. Yani 6 aylık bir kullanım sonucu, termal macun ömrü tükendiği için bilgisayarınızda ısınma sorunu başlayacaktır.

Yüksek sıcaklıklar, öncelikle bilgisayarınızı kullanırken rahatsız etmeye başlayacaktır. Özellikle laptop kullanıcıları, yüksek sıcaklık yüzünden çok rahatsız olabiliyorlar. Bunun dışında yüksek sıcaklık, uzun süreli kullanımda ilk olarak önemli bir performans kaybına daha sonrasında donanım kaybına sebep olabilir.

Bu yüzden de bilgisayarınızın bakım zamanlarını aksatmamanız gerekiyor. Eğer bilgisayar bakımınızı geciktirirseniz yüksek sıcaklığa bağlı performans kaybı yaşamanız oldukça muhtemel.

Termal Macunun Markası Önemli midir?

Termal macunun işlemciler için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden de bilgisayar kullanıcılarının aklına termal macun bu kadar önemliyse kullanılan termal macun markası da önemli mi sorusu geliyor. Piyasada her bütçeye hitap eden birçok markanın termal macunu mevcut. Peki termal macunlar arasındaki fark ne? Neden bazı termal macunlar 10-15 TL fiyata satılırken bazıları 300-400 TL fiyatlara satılıyor?

Eminiz ki eğer siz de bilgisayarınızı temizlemeye kalkıştıysanız bu soruyu sorgulamışsınızdır. Öncelikle termal macun, direkt işlemci ile temas ettiği için marka seçimi oldukça önemlidir. Piyasada satılan 10-15 TL’lik macunlar, uzun ömürlü olmamasının yanı sıra işlemciye de zarar verebilmektedir.

Bunun dışında termal macun markası seçerken bütçenizi ne kadar artırırsanız alacağınız performans da o kadar artacaktır. Bu noktada çok ucuz termal macunları tercih etmemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü ucuza satılan çoğu termal macun, hem kullanım süresi olarak hem de işlemciye verebileceği zararlarla canınızı sıkacaktır.

Arctic MX-4 ve Cooler Master HTK-002 gibi orta fiyat seviyesindeki termal macunlar genel olarak sizi memnun edecektir. Ancak termal macuna daha çok bütçe ayırabilirim diyorsanız daha kaliteli modellere bakabilirsiniz.

Termal Macun Nasıl Sürülür?

Birçok bilgisayar kullanıcı, özellikle laptop kullanıcıları bilgisayarlarını temizlemeye korkar. Çoğu kullanıcı, bu işlemin çok zahmetli ve riskli bir işlem olduğunu düşünür. Bu yüzden de genellikle temizlik işlemlerini bilgisayarcılara yaptırırlar.

Aslında bilgisayar temizleme işlemi sanıldığı kadar zahmetli veya riskli bir işlem değildir. Tabii ki her elektronik cihaza uygulanacak işlem gibi temizlik işleminde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat ederek işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz sürece sıkıntı çekmeyeceksinizdir.

Peki bilgisayar/laptop kasanızı açtığınızı varsayalım. Fanları söktünüz, temizlediniz. Daha sonrasında termal macun nereye ve nasıl sürülür diye sorgulayabilirsiniz. Termal macun, yazımızda da belirttiğimiz gibi işlemcinin üzerine sürülmektedir. Ancak termal macun sürme işlemini uygularken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut. Bunlar:

Termal Macun Nasıl Sürülür
  • İlk olarak işlemcinizin soğutucusunu çıkartmanız gerekiyor. Daha sonra işlemcinizin soğutucusu ve işlemcinizin üzerinde bulunan kuruyan veya dağılan termal macunu temizlemelisiniz. Bu temizlik işlemi için mikrofiber bez veya kağıt havlu kullanabilirsiniz.
  • İşlemcinizin üzerinde eski termal macununuzdan bir kalıntı kalmadığından emin olduktan sonra termal macun uygulamasına başlayabilirsiniz.
  • Termal macun, yayılan bir sıvıdır. Bu yüzden termal macun yenileme işlemini uygularken yeteri kadar termal macun kullandığınızdan emin olmanız gerekiyor. Çünkü gereğinden fazla termal macun uygularsanız, işlemcinizin ızgarasını kapattığınızda macun etrafa yayılacaktır. Bu da işlemcinizin veya anakartınızın zarar görmesine sebep olacaktır. Bu yüzden gereğinden fazla veya az macun kullanmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Termal macununuzu yenilemeye çalışırken yanınızda bir fırça veya kart bulundurmanız işlemi kolaylaştıracaktır. Çünkü termal macunun yeterli miktarda sürülmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Bunun için de bir fırça veya kart kullanarak termal macunu dağıtmanız, uyguladığınız termal macun miktarı hakkında fikir edinmenizi sağlayacaktır.
  • Termal macununuzu dikkatli bir şekilde uyguladıktan sonra işlemcinizin ızgarasını tekrar takabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ızgarayı tek hamlede işlemcinin üzerine oturtmak olacak. Bunun sebebi, ızgarayı işlemci üzerinde oynatırsanız uyguladığınız termal macunun dağılması olmaktadır.
  • Izgaranızı tam olarak oturttuktan sonra anakart üzerindeki gerekli vidaları tekrar yerlerine takarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Termal Macun Sıcaklığı Düşürür mü?

Termal macunun özellikle işlemci sıcaklığı üzerindeki etkisinden bahsetmiştik. Eğer işlemcinizin sıcaklığı git gide artmaya başladıysa muhtemelen termal macununuzu yenileme zamanınız gelmiş demektir.

Peki termal macunu yeniledikten sonra işlemcinin sıcaklığı direkt düşer mi? Birçok bilgisayar kullanıcısı termal macunun gücünü çok hafife almaktadırlar. Bu kullanıcılar, bir macun bilgisayarın sıcaklığını veya performansını ne kadar etkileyebilir ki diye sorguluyorlar.

Ancak termal macunun performansı, bu kullanıcıları büyük ölçüde yanıltıyor. Çünkü termal macununuzu yenileme zamanı geldiyse bilgisayarınız yük altında 85-95 derece arasında sıcaklıklara ulaşabilir. Bu durum da bilgisayarın sağlığı için uzun süreli kullanımlarda çok tehlikeli olabilir.

Fakat eğer termal macun bakımınızı yaptıysanız bu sıcaklık değerleri 60-75 derece arasına kadar düşecektir. Burada bilgisayarınızın sıcaklığını etkileyecek en önemli etken işlemcinizin modeli ve kullandığınız termal macunun markası olacaktır. Çünkü bazı işlemciler, bilgisayar üreticisi ve işlemci üreticisinden kaynaklanan nedenlerden dolayı belirli bir sıcaklığın altına düşmemektedirler.

Bu yüzden fanlarınızın düzgün çalıştığına eminseniz ve termal macununuzu yenilemenize rağmen işlemcinizin sıcaklığı düşmüyorsa muhtemelen bu sorun işlemci modelinizden veya bilgisayar üreticinizden kaynaklanan bir nedenden dolayı oluşuyordur. Bu gibi durumlarda üreticiler gerekli önlemleri alıp testleri yaptıkları için yüksek sıcaklıklar, bu işlemcileri pek etkilemiyorlar.

Termal Macunu Yeniledikten Sonra Sıcaklığın Artması Normal mi?

Termal macun yenileme işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğunu belirtmiştik. Bu noktalara dikkat etmeyen bilgisayar kullanıcıları, termal macun yenileme işleminden sonra bazı sorunlarla karşılaşabiliyorlar.

Bu sorunların en başında ise termal macun yeniledikten sonra sıcaklığın daha çok artması geliyor. Bu sorunun temel olarak 2 sebebi var. İlk olarak kullandığınız termal macun, ucuz ve kalitesiz bir macunsa bu sorunu yaşamınıza sebep olabiliyor. Bu yüzden de termal macun yenileme işleminden sonra sorun yaşamamanız için kendisini kanıtlamış bir termal macun modelini kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bunun dışında bu soruna sebep olan bir diğer neden ise gereğinden fazla termal macun uygulamanız oluyor. Termal macun nasıl sürülür başlığında, gereğinden fazla termal macun uygulamamanız gerektiğini belirtmiştik. Eğer gerektiğinden daha fazla termal macun uygularsanız işlemciniz, işlemden önce aldığınız sıcaklıktan daha yüksek sıcaklık değerlerinde çalışacaktır.

Sizler de böyle bir sorunla karşılaşırsanız hemen bilgisayarınızı kapatarak tekrar bilgisayarınızın kasasını açmalısınız. Çünkü uyguladığınız termal macunu, işlemcinize daha fazla zarar vermeden temizlemelisiniz. Termal macunu temizledikten sonra yukarıda açıkladığımız adımlara dikkat ederek termal macununuzu yenileyebilirsiniz.

Termal Macun Tek Çeşit midir?

Alışveriş yapmaya karar verdiğinizde, alacağınız ürün hakkında tüm bilgilere ve çeşitlerine hakim olmak istersiniz. Bilgisayar kullanıcıları da termal macun almak istediklerinde bir bilgi arayışı içerisine giriyorlar. Kullanıcıların en çok merak ettiği konuların başında “termal macunun çeşitleri var mı” oluyor.

Öncelikle Türkiye pazarında genellikle artık sıradanlaşmış termal macunlar satılıyor. Fakat yurt dışında ısıyı daha iyi yalıtması için gümüş ve alüminyum başta olmak üzere çeşitli karışımlar sonucu elde edilmiş termal macunlar da satılmaktadır. Bu macunlar, sıradanlaşan termal macunlara göre daha iyi soğutma performansı gösteriyorlar.

Bu tür bir macuna sahipseniz ve işlemcinize uygulamak istiyorsanız ekstra dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü bu tür macunlar, içeriklerinden dolayı diğer macunlara göre işlemci ve anakarta daha ağır hasarlar verebiliyorlar. Bu yüzden de gümüş veya alüminyum ile güçlendirilmiş bir termal macuna sahipseniz termal macun yenileme işlemi sırasında termal macunu, işlemci dışındaki bir yere değdirmemeye çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Bunun dışında ülkemizde nanopartiküllü termal macunlar da satılmaktadır. Bu termal macunlarda ise yurt dışında satılan üst düzey macunlar gibi bazı partiküller mevcut. Bu partiküller, termal macunun performansını büyük ölçüde artırıyor. Ancak partiküller, performansın artmasını sağladıkları gibi macunun fiyatını da artırıyorlar.

CoolerMaster MasterGel Maker Nanopartiküllü Termal Macun
CoolerMaster MasterGel Maker Nano Partiküllü Termal Macun

Normal bir macun 50-150 TL fiyat aralığında satılırken nanopartiküllü termal macunlar ise 200-400 TL fiyat aralığında satılmaktadır. Eğer çok güçlü bir sisteminiz varsa yani güçlü bir soğutma sistemine ihtiyaç duyuyorsanız nanopartiküllü termal macunları tercih etmeniz daha iyi performans almanızı sağlayacaktır.

Termal Macun Ne İşe Yarar: Genel Değerlendirme

Bilgisayar donanımlarına ve işlemlerine tam olarak hakim olmayan kişiler, termal macun nedir ve ne işe yarar diye merak ediyorlar. Genel olarak baktığımızda termal macunlar, bilgisayarların performansı ve işlemcinin sağlığı için önemli bir role sahiptirler. Bu yüzden de bilgisayar kullanıcılarının belirli periyotlarda termal macun bakımlarını yapmaları, bilgisayarları için büyük önem taşımaktadır.

Termal macun yenileme işlemini gerçekleştirmek isteyen bilgisayar kullanıcıları, rehberimizde anlattığımız adımlara dikkat ederek bu işlemi kolayca gerçekleştirebilir. Fakat adımları tam olarak anlayamadıysanız veya bu konuda kendinizden emin olamıyorsanız bir bilgisayarcıdan destek almanız daha doğru olacaktır. Çünkü yanlış termal macun uygulama işlemleri, işlemciye ve anakarta büyük hasarlar verecektir.

Sizler için hazırladığımız termal macun rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde sizler için termal macun nedir, ne işe yarar, bilgisayar için önemi nedir gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Sizler de termal macunlarla ilgili aklınızdaki soruları ve rehberimize eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.