Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar – 2024

Yeni nesil oyun konsollarının ve ekran kartlarının çıkmasıyla birlikte, birçok yüksek performans isteyen oyunun satışı da başlıyor. Ancak iyi bir sisteme sahip değilseniz ve oyun oynamaktan da geride kalmak istemiyorsanız düşük sistem gereksinimli oyunlar tam size göre. Yüksek sistem gereksinimi olmayan ve günümüzde hala oynanan bir çok oyun var. Biz de en beğendiğimiz düşük sistem gereksinimli oyunları sizler için listeledik.

Portal 2

Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar - Portal 2

Half-Life serisinin yapımcısı olan Valve, Half-Life’da yakaladıkları satış rakamlarındaki gibi bir başarıyı Portal 2’de de yakaladı diyebiliriz. Oyunun arkadaşlarla da oynama fırsatı vermesi, Portal 2’nin hâlâ güncel kalmasını sağlıyor. Belki de video oyunları tarihin en iyi bulmaca serisi olan ve hala üçüncü oyunu hayranları tarafından merakla beklenen Portal, bir oyundan daha fazlası. Son derece sürükleyici bir hikayeye sahip olan bulmaca oyunu, eşsiz bir deneyim sağlıyor. Eğer şimdiye kadar oynamadıysanız, hayranı olacağınıza eminiz.

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci: 3.0 GHz P4, Çift Çekirdek 2.0
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: ATI Radeon X800, NVIDIA GeForce 7600, Intel HD Graphics 2000
Depolama Alanı: 8 GB kullanılabilir alan

Half-Life 2

düşük sistem gereksinimli oyunlar - half life 2

Düşük sistem gereksinimli ve iyi bir FPS oyunu istiyorsanız, aradığınız oyun tam olarak Half-Life 2 diyebiliriz. Gelmiş geçmiş en iyi FPS oyunu olarak Guinness rekorlar kitabında yerini alan bu oyun, Valve şirketine büyük bir gelir sağlamıştı. 2004 yılında çıkan Half-Life 2, hikâyesiyle ve o dönemin grafikleriyle oyuncuları kendine hayran bırakmıştı. Bu doğrultuda Half-Life 2, hâlâ sıkılmadan oynayabileceğiniz bir oyundur.

Oyunda oyuncular, Gordon Freeman adlı karakteri kontrol ederler. Hikaye, Combine adı verilen uzaylı bir ırkın dünyayı istila etmesini konu alıyor. Bu doğrultuda uzaylılar, insanları köleleştirmeye çalışıyorlar. Combine’a karşı direniş gösteren insanlar arasında yer alan Gordon Freeman, oyuncuların kontrolündedir. Oyuncular, Combine’ın hükmettiği dystopik bir şehir olan City 17’den kaçan ve insan direniş hareketine katılan Gordon Freeman olarak, oyun boyunca çeşitli görevleri yerine getirirler.

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci: 1.7 Ghz işlemci
Bellek: 512 MB RAM
Ekran Kartı: DirectX 8.1 destekli ekran kartı
Depolama Alanı: 6500 MB kullanılabilir alan

Limbo

limbo

Mobil oyun hissi veren bir başyapıt diyebileceğimiz Limbo, oldukça etkileyici bir hikâye ile bizi karşılıyor.Oyun, siyah-beyaz bir ekran yapısına sahip olmasından dolayı ön yargıya sebep olmaktadır. Ancak Limbo önyargılarınızı yıkacak tarzdan bir oyun diyebiliriz. Düşük sistem gereksinimiyle de oldukça iyi bir tercih.

Oyuncular, ormanın derinliklerinden, tüyler ürpertici bir şehre ve sonunda karanlık bir dünyaya kadar uzanan bir çocuğun yolculuğuna katılırlar. Hikâye, minimalist bir şekilde anlatılsa da, oyuncuları derin düşüncelere sevk eden ve hayal güçlerini zorlayan bir yapıya sahiptir.

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci: 2 GHz işlemci
Bellek: 512MB RAM
Ekran Kartı: Shader Model 3.0 destekli ekran kartı
Depolama Alanı: 150MB kullanılabilir alan

Mount & Blade: Warband

Düşük sistem gereksinimli oyunlar - Mount Blade Warband

Bir Türk firması olan TaleWords’un ikincisini çıkardığı Mount & Blade Warband oyunu düşük sistem gereksinimleri ve oyunculara verdiği özgürlükle birçok hayran kazanmıştı. Bir Türk firmasının yapması ülkemizde daha da popüler olmasını sağladı. Eski dönemlerdeki savaş deneyimini oldukça iyi veren oyun günümüzde hala büyük bir kitle tarafından oynanıyor.

Mount & Blade: Warband, oyunculara büyük bir haritada özgürce dolaşma imkanı sağlıyor. Oyuncular, krallıklar arasında seyahat edebiliyor, ticaret yapabiliyor, soylularla ilişkiler kurabiliyor ve ordularını yönetebiliyorlar. Bu doğrultuda oyun, gerçekçi bir ekonomik sistem sağlıyor. Yani oyuncular ticaret yaparak zenginleşiyor, topraklarına yatırım yapabiliyor ve daha güçlü ordular oluşturabiliyorlar.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Pentium 4 2.0 GHz veya AMD 2.5 GHzİşlemci: Intel Core Duo 2.0 GHz veya AMD Athlon 64 X2 3600+
Bellek: 512 MB RAMBellek: 1 GB RAM
Ekran Kartı: 64MB RAM’li 3D ekran kartıEkran Kartı: NVIDIA GeForce FX 5200, ATI Radeon 9600
Depolama Alanı: 100 MB boş alanDepolama Alanı: 100 MB boş alan

Mafia Serisi

Günümüzdeki en popüler oyun serilerinden olan Mafia, suç draması üzerine kurulu hikâyesi ile oyuncularla buluştu. Karmaşık hikâyesi sayesinde oyuncuları oyunda tutmayı başaran Mafia serisi 3 oyundan oluşuyor. Serinin son oyununu oynamak için en azından orta segment bir oyuncu bilgisayarına sahip olmanız gerekiyor. Ancak Mafia ve Mafia 2 oyunları düşük sistem gereksinimleri sayesinde her bilgisayarda rahatlıkla oynanabiliyorlar.

Mafia

mafia

Mafia serisinin ilk oyunu olan “Mafia: The City of Lost Heaven”, 1930’lu yıllarda Amerika’da geçen bir suç dramasıdır. Oyuncular Tommy Angelo adlı bir taksiciyi canlandırıyorlar. Bu doğrultuda Angelo, Salieri ailesinin bir üyesi olarak suç dünyasında yükselme mücadelesine katılıyor. Oyun, geliştirildiği zamana göre oldukça gerçekçi bir şehir olan Lost Heaven’da geçer ve oyunculara açık dünya deneyimi sağlıyor.

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci: 1.4 GHz işlemci
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: DirectX 9.0 destekli ekran kartı
Depolama Alanı: 3 GB kullanılabilir alan

Mafia 2

düşük sistem gereksinimli oyunlar - mafia 2

Serinin popülerleşmesini sağlayan Mafia 2’de oyuncular 1940’lı ve 1950’li yıllarda ABD’ye geri dönüyorlar. Mafia II, Sicilyalı bir suç ailesinin üyesi olan Vito Scaletta’nın hikayesini anlatıyor. Bu noktada oyun, savaş sonrası dönemi ve Amerikan rüyasının yükselişini detaylı bir şekilde ele alır. Oldukça etkileyici bir hikâyeye sahip olan oyun, dönemine göre geliştirilen yüksek kalitedeki grafikleri ve oynanabilirliğiyle de kendisinden söz ettirmeyi başardı. Öyle ki Mafia 2, hâlâ zevkle oynanan düşük sistem gereksinimli oyunlardan birisidir.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: AMD Athlon 64 X2 3600+ veya Intel Pentium D 3Ghzİşlemci: 2.4 GHz dört çekirdekli işlemci
Bellek: 1.5 GB RAMBellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 8600 / ATI HD2600 ProEkran Kartı: NVIDIA GeForce 9800 GTX / ATI Radeon HD 3870
Depolama Alanı: 8 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 10 GB kullanılabilir alan

Assassin’s Creed Serisi

Assassin’s Creed, Ubisoft Montreal tarafından geliştirilen ve günümüzdeki en popüler oyun serilerinden birisidir. Seri, tarihî olayları, gizli örgütleri ve bilim kurgu unsurlarını bir araya getiriyor. Serinin oyunları, oyunculara farklı dönemlerde ve farklı yerlerde geçen maceralar yaşatıyor. Bu doğrultuda serinin başlıca 3 tane oyunu, düşük sistem gerksinimleri sayesinde her bilgisayarda kolaylıkla oynanabilmektedir.

Assassin’s Creed 2

Assassin’s Creed II, İtalya Rönesansı’nda geçiyor. Bu doğrultuda oyuncular Ezio Auditore da Firenze adlı bir suikastçıyı kontrol eder. Serinin ikinci oyunu serinin ilk oyununa göre daha büyük bir açık dünyaya sahip. Ayrıca oyun, serinin ilk oyununa göre geliştirilen oynanışı ve derinleştirilen hikâyesiyle dikkat çekiyor.

Assassin’s Creed 2
Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.8 GHZ veya AMD Athlon X2 64 2.4GHZİşlemci: Intel Core 2 Duo E6700 2.6 GHz veya AMD Athlon 64 X2 6000+
Bellek: 1.5 GB RAMBellek: 1.5 GB RAM
Ekran Kartı: 256 MB bellekli ekran kartıEkran Kartı: NVIDIA GeForce 8800 GT veya ATI Radeon HD 4700
Depolama Alanı: 8 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 8 GB kullanılabilir alan

Assassin’s Creed Brotherhood

Serinin üçüncü oyunu olan Assassin’s Creed Brotherhood, Assassin’s Creed II’nin hikayesinin devamı niteliğindedir. Bu doğrultuda oyun, Ezio’nun Roma’da yaşadığı maceraları konu alır. Assassin’s Creed serisinin ilk üç oyunu kıyaslandığında oyun, en kapsamlı hikâyeye ve haritaya sahip olan oyun diyebiliriz.

Assassin’s Creed Brotherhood
Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.8 GHZ veya AMD Athlon X2 64 2.4GHZİşlemci: Intel Core 2 Duo E6700 2.6 GHz, AMD Athlon 64 X2 6000+
Bellek: 1.5 GB RAMBellek: 1.5 GB RAM
Ekran Kartı: Shader Model 3.0 uyumlu ekran kartıEkran Kartı: NVIDIA GeForce 8800 GT , ATI Radeon HD 4700
Depolama Alanı: 8 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 8 GB kullanılabilir alan

Assassin’s Creed Revelation

Assassin’s Creed Revelation

Serinin 4.oyunu olan Assassin’s Creed Revelation, Türkler için oldukça kıymetli bir oyundur. Çünkü oyun İstanbul’da geçmektedir. Bunun yanı sıra Assassin’s Creed: Revelations, Ezio Auditore da Firenze’nin son maceralarını konu alır. Oyun, Ezio’nun Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’da kaybolmuş Altair’ın kütüphanesini bulma çabalarını anlatır. Ezio, Templarlarla ve diğer suikastçılarla olan mücadelesine devam ediyor. Oyuncular aynı zamanda Altair’ın geçmişteki olaylarına da tanık oluyorlar.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core 2 Duo E4400 2.0 GHz veya AMD Athlon 64 X2 4000+İşlemci: Intel Core 2 Duo E6700 2.6 GHz veya AMD Athlon 64 X2 6000+ 3.0 GHz
Bellek: 1.5 GB RAMBellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: 256 MB bellekli ekran kartıEkran Kartı: 512 MB bellekli ekran kartı
Depolama Alanı: 12 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 12 GB kullanılabilir alan

Bully: Scholarship Edition

düşük sistem gereksinimli oyunlar - Bully Scholarship Edition

Rockstar Games tarafından yayınlanan Bully: Scholarship Edition, Bullworth adlı yatılı okulda geçiyor. Oyuncular, Jimmy Hopkins adlı asi bir genç öğrenciyi kontrol ediyorlar. Bu doğrultuda hikâye, Jimmy’nin okuldaki maceralarını, arkadaşlıklarını, düşmanlıklarını ve okuldaki hiyerarşiyi nasıl değiştirdiğini anlatır. Oyun; sınıf geçme, öğrenciler ve öğretmenlerle etkileşim kurma, mini oyunlar oynama ve çeşitli görevleri yerine getirme gibi aktivitelere sahip.

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Pentium 4 / AMD Athlon 3000+
Bellek: 1 GB RAM
Ekran Kartı: ATI Radeon X1300 / NVIDIA GeForce 6800
Depolama Alanı: 4.7 GB kullanılabilir alan

Fallout Shelter

Fallout Shelter

Bethesda Game Studios tarafından geliştirilen Fallout Shelter, bir simülasyon oyunudur. Oyundaki temel amaç yer altı sığınakları oluşturmaktır. Bu doğrultuda oyuncular, oluşturdukları sığınakları geliştirmeye çalışıyorlar. Çünkü sığınakta yaşayan kişilerin temel ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor. Bu noktada oyun için strateji oyunu da diyebiliriz. Çünkü oyunda sığınakta yaşayan kişileri dış dünyaya göndererek keşif başta olmak üzere çeşitli görevlere yollayabiliyorsunuz. Eğlenceli oynanabilirliği sayesinde Fallout Shelter, düşük sistem gereksinimli oyunlar listemizde kendisine yer buldu.

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core 2 Quad CPU Q9550 2.83GHZ
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTS 250 1Ghz, AMD Radeon HD 6970 1GHz
Depolama Alanı: 2 GB kullanılabilir alan

Stardew Valley

Stradew Valley, son zamanların en çok oynanan simülasyon oyunlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Belki de bu başarıya ulaşmasının düşük sistem gereksinimli oyunlar arasında olmasının da payı vardır. Oldukça basit ve mükemmel bir tarım oyunu olan Stardew Valley, oyuncu kitlesi tarafından da fazlasıyla seviliyor.

Eğer sıfırdan başlayıp bir çiftlik inşa etmek istiyorsanız bu oyundan daha iyisini bulamazsınız. Hatta oyun tam anlamıyla bir yaşam simülasyonu demek de yanlış olmaz. Online modu sayesinde arkadaşlarınızla da oynayabilirsiniz. Stardew Valley’de yapabileceklerinizin sınırı yok gibi gözüküyor. Kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca, indirim zamanlarında ucuzlasa da oyunun indirimsiz hali de son derece makul bir fiyata sahip.

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci: 2 GHz işlemci
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: 256 MB bellekli ekran kartı
Depolama Alanı: 500 MB kullanılabilir alan

SuperPower 2

SuperPower 2

Düşük sistemli bilgisayarlar için en iyi oyunlardan birisi de SuperPower 2 olarak karşımıza çıkıyor. GolemLabs tarafından geliştirilen oyun, 2004 yılında oyuncularla buluştu. SuperPower serisi, bir siyaset simülasyon oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Yani ülke yönetimine ilginiz varsa SuperPower 2, sizleri fazlasıyla memnun edecektir.

Oyun, eski bir oyun olduğu için grafik anlamında çok büyük beklentilerinizin olmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra bahsettiğimiz gibi oyun, bir siyaset simülasyon oyunu. Bundan dolayı oyunda dünyada bulunan neredeyse tüm ülkeleri kontrol edebiliyorsunuz. Her ne kadar SuperPower 2, 2004 yılında çıkmış olsa da oldukça gerçekçi ve akıcı bir şekilde ilerleyen bir yapısı mevcut.

Çoğu oyuncu için oyunda ülkelerin durumu, oyunun çıkış tarihinden dolayı eski yapıda gelmektedir. Bunun için oyunda kullanabileceğiniz çeşitli veritabanı güncellemeleri mevcut. Bu güncellemelere oyunun kendi sitesi üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Bu sayede veritabanını güncelleyerek ülkeleri günümüze daha uygun seviyelerde yönetebiliyorsunuz.

SuperPower 2, oyunculara ekonomi yönetiminden askeri yönetime kadar birçok alanda yönetim imkanı sağlıyor. Bundan dolayı oyunun oldukça zevkli olduğunu söylememiz mümkün. Ayrıca oyun, yüksek grafik kalitesine sahip olmadığı için düşük sistemlerde de akıcı bir şekilde çalışıyor. Bu sayede SuperPower 2, en iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: 1.5 GHz işlemciİşlemci: 2 GHz işlemci
Bellek: 256 MB RAMBellek: 512 MB RAM
Ekran Kartı: 64 MB bellekli ekran kartıEkran Kartı: 128 MB bellekli ekran kartı
Depolama Alanı:Depolama Alanı:

Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar: Genel Değerlendirme

Oyun sektörünün sürekli gelişim göstermesi, güncel oyunların yüksek kalitede geliştirilebilmelerini sağlıyor. Bir oyunun grafik kalitesi ve oynanabilirliği ne kadar yüksek olursa normal olarak sistem gereksinimleri de o kadar yüksek oluyor. Teknolojik cihazların fiyatlarından dolayı çoğu oyuncu, yeni nesil bilgisayar almakta zorlanmaktadır. Bu kişiler, düşük sistem gereksinimli oyunlar ile vakit geçirmek durumunda kalıyorlar. Bu noktada sizler de en iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar hangileri diye merak edebilirsiniz.

Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde en iyi düşük sistem gereksinimli oyunlardan bahsettik. Böylece hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizlere hitap eden düşük sistem gereksinimli oyunlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.

“Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar – 2024” üzerine 3 yorum

Yorumlar kapalı.