FPS Oyunları Arasından Sizlere Önerebileceğimiz 10 Oyun

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Eğer FPS türünde çıkış zamanı fark etmeksizin çeşitli oyunları oynamak istiyorsanız bu listemize göz atmalısınız. Türünün ilk örneği Doom olan FPS oyunları zamanla hikayeleriyle zenginleştirilen singleplayer modları, LAN partileri ile çoklu oynanabilen multiplayer modları ve günümüz e-spor müsabakalarıyla ilgi çekiyor. Özellikle Call of Duty serisinin sırf hikayesi için hala YouTube’da sadece oyunun sinematik sahnelerini yayınlayan kanallar mevcut. İşin multiplayer moduna bakacak olursak hepimizin bildiği Counter Strike serisi bu alanda öncü olan bir oyun.

Her ne kadar silahlar ve düşmanlarla dolu FPS oyunları çoğu insana şiddeti teşvik ediyor gibi gözükse de biz bu oyunların şiddetin simüle edilmiş hali olduğunu düşünmüyoruz. Zihnimizi, reflekslerimizi, yarattıkları açık dünyayı, hikayelerini ve bizim için yarattığı zorlu rekabet ortamını yararlı buluyoruz. Bu yazımızda da sizler için günümüzde oynanabilirliğini yitirmemiş eski ve güncel FPS oyunlarını listeledik.

1- Swat 4

Oyunlar genellikle çıktığı döneme göre değerlendirilir ve zamanla hoş bir hatıra olarak zihnimize kazınır. Fakat Swat 4’e baktığımızda tüm zamanın belki de en iyi taktiksel FPS oyunu diyebiliriz. Gerçeklik açısından da oyuncuyu gerçekten tatmin ediyor çünkü oyunda sizi özel harekat polisi rolüne sokuyor ve göreviniz öldürmek değil yaşatmak. Yani çeşitli yöntemlerle teröristleri etkisiz hale getirmeniz gereken bu oyunda sivilleri öldürmemeye özen göstermeniz gerekiyor.  Bunu da suçluları size teslim olmasını sağlayarak da yapabiliyorsunuz. Ayrıca oyundaki komutlar, suçluların sesleri ve tepkileri ise size farklı bir oynanış deneyimi yaşatıyor.

FPS türü oyunlar arasından 10 tavsiye

2- Unreal Tournament 2004

Assault Mode, Onslaught Mode, Bombing Rounds ve Flag Capture Mode ile dönemine göre farklı oyun türleri sağlayan bu oyun hakkında arena FPS türünün atası diyebiliriz. Oyunun ayrıca FPS türünde alışkın olmadığımız araç sürme modunu da barındırdığını belirtmek gerekir. Birbirinden farklı 120 harita, hızlı ve eğlenceli silahlarla dolu olan bu oyunda Online sunucular hala yüksek kullanıcı oranına sahip. Düşük çözünürlükleriyle de çoğu bilgisayar için ideal. Sizlere tavsiyemiz ilk defa oynayacaksanız arkadaşlarınızla beraber oynamanızdır. Çünkü alışma süreci biraz zaman alıyor.

FPS oyunları arasından tavsiyeler

3- Killing Floor 2

Daha çok silah, daha çok vahşet, daha çok eğlence sloganıyla tanıdığımız bu oyun, Killing Floor serisinin devamıdır. İlk serisinden sonra silah, karakter ve harita konusunda iddialı olan bu oyun zombi temalı bir FPS oyunu. Oynadığınız karakter açısından seçeceğiniz sınıfa göre karakteriniz fazla can, hızlı koşma ve hızlı silah değiştirme gibi özelliklere sahip oluyor. Silahların yanında ise oyunun size verdiği kaynak makinesiyle zombilerin gelişini yavaşlatmak için kapıları kaynaklayabiliyorsunuz. Ayrıca zombilere yakın dövüş silahları ile saldırdığınızda vurduğunuz bölgeye göre zararlara sebep oluyorsunuz. Yani vuruş hissi bakımından oyun gerçekten etkileyici. Sunucuları ise ping açısından ülkemiz için biraz yetersiz.FPS oyunları arasında killing floor 2 de göze çarpıyor.

4- Quake 3 Arena (1999)

Quake 3 Arena rakiplerinizle birçok arenada çarpışacağınız Campaign, Revolution ve Arena olmak üzere iki ana oyun modunu barındırıyor. Campaign modunda çoklu oyuncu olarak farklı yeteneklere sahip karakterlerden birini seçip 26 arenada ölüm maçı, bayrak maçı gibi modlarla rakiplerinizle mücadele ediyorsunuz. Siz arenada başarılı oldukça yeni arenalar açılmasıyla karakterinizi geliştirebiliyorsunuz. Quake serisine has oyun deneyimi veren diğer mod ise Arena modu. Bu modda sekiz oyun modundan dilediğinizi seçip ister botlarla ister arkadaşlarınızla isterseniz ikisiyle de mücadele edebiliyorsunuz. Zamanı ve günümüz için görsel açıdan yeterli seviyede olan bu oyun gerçekten oynamaya değer.

FPS oyunları olarak sizlere Quake 3 arenayı da önerebiliriz.

5-  Call Of Duty Modern Warfare 2

Filmlerden de tanıdığımız ünlü besteci Hans Zimmer’ın müziklerini yaptığı bu oyunu eğer bir FPS severseniz kesinlikle oynamalısınız. Captain Price, Captain MacTavish ve Ghost ile cepheden cepheye koşturduğunuz bu oyun gerek hikaye gerek oynanış açısından gerçekten takdirleri hak ediyor. Tekli oyuncu modu bir yana, çoklu oyuncu modunda rütbenize göre silahların kilidini açıp silahlarınızı skin, susturucu ve dürbün açısından özelleştirebilirsiniz. Ayrıca multiplayer modunda karşı takımdaki oyuncuları öldürdükçe hava desteği çağırabilir, sinyal bozucu kullanabilir veya helikopterden düşmanlarınızı öldürebilirsiniz. Kısacası kendini ispat etmiş Call Of Duty serisinin bu oyunu çoğu oyuncunun nezdinde ayrı bir öneme sahip.

Nişancı türleri arasından en iyi oyunlar

6- Battlefield 1

İçinde Osmanlı askerlerine de yer veren 1. Dünya savaşı temalı bu oyun grafikleriyle ve ses efektleriyle gerçekten savaş atmosferini etkili bir şekilde yansıtıyor. Tekli oyuncu bakımından Akın, Takım Ölüm Maçı, Fetih ve Savaş güvercinleri adıyla farklı oyun modları sunuyor. Çoklu oyuncu modunda ise günümüz silahlarının veya fütüristik silahlarının aratmayacağı gerçek silahlar yer aldığı için tema bakımından farklı bir tarihi deneyimi sağlıyor. Tarih konusu açılmışken hikaye olarak özellikle Arabistanlı Lawrance bölümleri ve Avustralyalı olarak canlandırdığımız karakterlerin gözünden gördüğümüz olaylar tarihi gerçeklik de taşıyor. Oyun her ne kadar savaş temalı olsa da savaş karşıtı tavrını ve savaşın kahramanlık hikayelerinden ibaret olmadığını oyun içinde ve sonunda gördüğümüz yazılarda açıkça dile getiriyor.

Battlefiled 1

7- Sven Co-Op Team

Kısaca tanımlamak gerekirse bu oyun, Half-Life’dan farklı haritalarda çeşitli yaratıklarla savaştığınız bir FPS oyunu. Yani bir bakıma bir çeşit Half-Life modu diyebiliriz. Bu yüzden Half-Life oynayıp tadı damağında kalmış ve Half-Life 3’ü bekleye bekleye bir hal olmuş oyunseverler için güzel bir tercih olabilir. Arkadaşlarınızla girdiğiniz zaman daha fazla eğlendiren bu oyunda takım olup Xen işgalcileri ve askerlere karşı bulmacaları çözüp kademe kademe ilerliyorsunuz. Önce de belirttiğimiz gibi Half-Life serisi sizin için ayrı bir yere sahipse bu oyunu oynamadan geçmeyin. Özellikle şu an Steam üzerinden ücretsiz olarak kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

sven-co-op team da önerilerimiz arasında yer alıyor

8- Left 4 Dead 2

Zombi oyunları denildiğinde akıllara gelen ilk isim çoğunlukla Left 4 Dead olmuştur. Oyunda sekiz adet zombi yer almakta. Harita içinde girip çıktığınız evlerde bulduğunuz testere, balta, katana gibi yakın dövüş silahları, tüfekler ve bombalarla bunlara karşı koyabiliyorsunuz. Tek oyunculu modunda bilgisayarın yönettiği üç takım arkadaşınızla çeşitli zorluk seviylerinde gelen zombilere karşı koyuyorsunuz. Çok oyunculu modda ise farklı özelliklere sahip zombilerden biri olup insanlara saldırabiliyorsunuz veya insan tarafını seçip zombi avlayabiliyorsunuz. Eğer bu oyunu oynacaksanız sizlere tavsiyemiz cadıya çok fazla bulaşmayın.

credit: postergg.savebutonu.com

9- Day of Infamy

FPS oyunları arasında İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan oyunlardan bir tanesi. Insurgency’nin daha önceden bir modu iken sonradan oyun olarak sürülen bu oyunda Normandiya ve Sicilya gibi haritalar mevcut. Battlefield 1 gibi İkinci Dünya Savaşı temalı oyunları seviyorsanız fakat daha ucuz bir tercih arıyorsanız bu oyunu rahatlıkla tavsiye ederiz. Oyunda yaya olarak kulanabileceğiniz taarruz, tüfekçi, destek, alev püskürtücü, mühendis, makineli tüfekçi, keskin nişancı, mühendis ve subay gibi seçenekler bulunmakta. Ayrıca karakterlerin sis içine girdiği zaman öksürmesi gibi ufak detaylara da yer verilmiştir. Sunucuların doluluk oranı açısından pek yeterli olmasa da oynamaya değecek bir oyun.

Day of infamy oyunun da tavsiye ediyoruz.

10- Bulletstorm

Bulletstrom listemizde yer verdiğimiz diğer oyunlardan biraz daha farklı. Onu farklı kılan şey ise aksiyon ve eğlence için düşünülmüş fizikler ile Arcade FPS türünde bir oyun olması. Oynanışı sürekli değişken kılabilecek çeşitli öldürüş biçimleri, her karakterin kendine özgü yetenekleri ve oyun alanında kullanabileceğiniz nesneler ile oyun akıcı ve eğlenceli bir hal alıyor. Oyunda dokuz adet silah bulunsa da her silaha yetenek puanları ile çeşitli yükseltmeler de yapabiliyorsunuz. Ayrıca üstünüzde fazladan silah bulundurabilmenize rağmen en fazla üç silah taşıyabiliyorsunuz. Doom ve Serious Sam benzeri olan bu oyun kendine has oynanış biçimleriyle beğeniyi hak ediyor.

FPS tavsiyelerimiz arasında bulletstormu da ekledik

Sonuç olarak bu yazımızda sizlere FPS türü oyunlar arasından kendini kanıtlamış güncel ve güncelliğini yitirse de oynamaya değecek oyunları derledik. Listemize hepimizin yakından tanıdığı Counter Strike Global Offensive, PlayerUnknow’s Battleground, Apex Legends, Halo serisi ve Doom serisini de ekleyebiliriz. Eğer siz de boş zamanlarınızda arkadaşlarınızla veya tek başınıza eğlenerek vakit geçirmek istiyorsanız bu oyunları bir deneyin deriz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

geleceğin arabaları

Geleceğin Arabaları Bizi Ne Kadar Şaşırtacak?

Son yıllarda başlayan dijital devrimle, donanım ve yazılım mimarisinin yeniden icat edilmesi geleceğin arabaları konusundaki tahminleri büyütüyor. Önümüzdeki birkaç on yıl içinde

tiktok-microsoft-teklifini-reddeti-oracle-kazandi

TikTok Microsoft’un Teklifini Reddetti, Oracle Kazandı

Uzun süredir gündemde olan, hakkında sürekli yazılıp çizilen Microsoft-TikTok anlaşması sonuca bağlandı. Microsoft geçtiğimiz aylarda TikTok şirketinin ABD operasyonlarını almak için harekete

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın