Sandy Lerner Kimdir?

Cisco Systems, dünyanın en büyük bilgi teknolojisi şirketlerinden biri olarak biliniyor. Bu bağlamda Cisco, yaklaşık 46 milyar dolarlık geliri ve 80 bin civarı çalışanı ile ön plana çıkmaktadır. Dahası önde gelen ürünleri arasında Webex, OpenDNS ve Jasper gibi hizmetleri yer alıyor. Peki teknolojinin büyük bir alanında hizmet veren çok uluslu Amerikan şirketi olan Cisco Systems’in kurucusunun kim olduğunu biliyor musunuz? Cisco Systems’in kurucu ortaklarından biri Sandy Lerner’dır. Peki Sandy Lerner kimdir?

Sandy Lerner, hayırsever kişiliği ile öne çıkan Amerikan bir iş kadınıdır. 1984 yılının Aralık ayında kurulan Cisco Systems şirketinin öncü isimlerinden biri olarak anılıyor. İlk kuruluş döneminde öncüsü olduğu kavramlardan birisi ise yerel alan ağı (LAN) oldu. Yerel alan ağı, uzak bilgisayarları çok protokollü bir yönlendirici sistemi üzerinden bağlamak için kullanılıyor.

Peki Cisco markasının kuruluş hikayesi nasıl başladı? Sandy Lerner kimdir? Cisco Systems tam olarak nedir? Eğer bu soruların cevaplarını ve Lerner’ın hikayesini merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Sandy Lerner Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Sandy Lerner Kimdir?

Sandy Lerner, Amerikan iş insanıdır. Lerner, Cisco Systems’in kurucu ortağıdır. Ayrıca bir kozmetik firması olan Urban Decay’ın kurucu ortağıdır. Bunun yanı sıra Lerner bir hayırsever olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda Lerner, Cisco System’den elde ettiği geliri hayvanların barınması ve kadın yazarlığı konusundaki hedefleri için kullanmayı tercih eden birisidir.

Bu bağlamda İngiltere’de yer alan Elizabeth dönemine ait Chawton House’ı kullanmıştır. Chawton House, 1992 yılında Cisco Systems’in kurucu ortaklarının kurmuş olduğu vakıf tarafından satın alınmıştır. Peki bunlar dışında Sandy Lerner kimdir? Cisco Systems nasıl kuruldu? Lerner’ın hikayesi nedir?

Sandy Lerner, 1955 doğumludur. Şimdilerde 67 yaşında olan Lerner, Kuzey Kaliforniya yerlisidir. Daha önce Leonard Bosack ile bir evlilik yapan Lerner, 1990’lu yılların başlarında boşanmıştır. Leonard Bosack, Cisco Systems’in kurucu ortağıdır. Cisco Systems’in hikayesine birlikte başlayan ikili, tüm hisselerini 170 milyon dolara satarak emekli olmuşlardır.

Sandy Lerner’ın ebeveynleri, Lerner henüz dört yaşındayken boşanmışlardır. Bu sebepler Lerner, çocukluk dönemini iki teyzesinin yanına gidip gelerek geçirmiştir. Üniversite eğitimini ise 1975 yılında California Eyalet Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Lisans eğitimi Uluslararası İlişkiler alanındadır. Diğer taraftan yüksek lisans derecesini ise 1977’de Claremont Enstitüsü’nde Ekonometri alanında tamamlamıştır. Aynı zamanda 1981 yılında Stanford Üniversitesi’nde İstatistik ve Bilgisayar Bilimi alanında yüksek lisans eğitimini bitirmiştir.

Lerner’in Kariyeri

Sosyal yardım projelerinde aktif olarak bulunan Sandy Lerner’ın hayırsever bir kişi olduğundan bahsetmiştik. Bu projeler kapsamında yönetimi altında bulunan birkaç yer mevcut. 1996 yılında Lerner, Amerika Birleşik Devletleri Upperville’de bulunan Ayrshire Farm malikanesini satın almıştır. 1912 döneminden kalma malikane, Lerner yönetiminde sosyal projeler için kullanılmıştır. Bu bağlamda sürdürülebilir bir çiftlik olarak Ayrshire Farm, organik ürünlerin eğitimini sosyal yardım kapsamında vererek topluma kazandırmayı hedeflemektedir.

Diğer taraftan Lerner tarafından kurulan iki şirket bulunmaktadır. Bunlardan biri Cisco Systems, diğeri ise Urban Decay Cosmetics olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bunlar haricinde Sandy Lerner; Upperville, Hunter’s Head Tavern ve Gentle Harvest’in sahibi olarak yer almaktadır. 1992 yılında Cisco Systems’in diğer kurucu ortağı ve eski eşi Leonard Bosack ile İngiltere’de bulunan Chawton House’u satın almıştır.

Leonard Bosack ile kurmuş olduğu vakıf tarafından satın alınan Chawton House, 2003 yılında Erken Kadın Yazma Çalışmaları Merkezi olarak açılmıştır. Bu merkez, 1600 ve 1830 yılları arasında da bu kapsamda kullanılmıştır. Bunun yanı sıra 2016 yılında Lerner, vakfın heyetinden istifa ederek mali desteğini geri çekmiştir.

Tüm bunların yanı sıra Lerner, 1998 yılında Amerikan televizyon programı dağıtıcısı PBS’nin belgesi ‘Nerds 2.0.1’in ikinci bölümünde yer almıştır. 2011 yılında ise yine bir belgesel film olan ‘Something Ventured’da yer almıştır. Dahası, 2017’de kedileri taklit eden bir sanat kitabı ‘Caticons’ yayınlanmıştır.

Lerner'in Kariyeri

Urban Decay Cosmetics

Sandy Lerner, bir hayvan hakları savunucusudur. 1996 yılında Urban Decay Cosmetics’in kurucu ortağı olmuştur. Urban Decay ürünlerinin geliştirilmesinde hayvan testleri kullanılmamaktadır. Hatta bu doğrultuda Urban Decay Cosmetics, “Pembe Seni Kusturur mu?” sloganı ile kurularak hizmet vermeye başlamıştır.

2000 yılının Şubat ayında Urban Decay, çok uluslu şirket Louis Vuitton tarafından satın alınmıştır. LVHM yani Moët Hennessy Louis Vuitton, Fransız lüks mallar konusunda uzman bir holdingdir. Lerner bu satın alımdan tam iki yıl sonra Aralık 2002’de LVMH’den ayrılmıştır.

Sandy Lerner’ın Ödülleri

Cisco Systems ve Urban Decay Cosmetics kurucu ortağı olarak bilinen Sandy Lerner, hayırsever kişiliği ile bazı ödüllere layık görülmüştür. 2005 yılında Southampton Üniversitesi tarafından fahri derecede ödüllendirilmiştir. Aynı zamanda 2012’de California Eyalet Üniversitesi tarafından da Bilim Doktoru derecesiyle ödül almıştır.

2009 yılında Cisco Systems kurucu ortakları Sandy Lerner ve Leonard Bosack ‘Bilgisayar Girişimcisi Ödülü’ almışlardır. Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü Bilgisayar Topluluğu tarafından onurlandırılan ikili, Cisco Systems ile bilgisayar endüstrisinde derin değişikliklere öncülük etmişlerdir.

2014 yılının Kasım ayında Lerner, Kadın Girişimcilik Günü (WED) tarafından teknoloji çalışmaları sebebiyle ödüllendirilmiştir. Böylece Lerner ‘Öncü Ödülü’ne kazanmaya hak kazanmıştır. Ayrıca 2015’de Lerner Birleşik Krallık Kültürü’ne katkılarından dolayı ödüle layık görülmüştür. Chawton House’da yapılan törende Hampshire Lord Teğmen Nigel Atkinson tarafından fahri bir OBE takdim edilmiştir. OBE, İngiliz Şövalyelik düzenini temsil etmektedir.

Cisco Systems Nedir?

Cisco Systems Inc., Amerika merkezli çok uluslu bir şirkettir. Merkezi ABD Kaliforniya eyaletinde San Jose’da bulunmaktadır. 1 Aralık 1984 tarihinde Sandy Lerner ve Leonard Bosack tarafından kurulmuştur. Ayrıca Cisco, Silikon Vadisi‘nin büyümesinin bir parçasını oluşturmaktadır.

Ağ oluşturma, güvenlik, iş birliği, uygulamalar ve bulut genelinde bir dizi teknoloji çözümleri sunmaktadır. Ağ donanımı, telekomünikasyon ekipmanı ve diğer teknoloji hizmet ve ürünleri tasarlamakta ve satmaktadır. Diğer taraftan nesnelerin interneti (IoT), alan güvenliği, video konferans ve enerji yönetimi pazarlarında uzman hale gelen bir şirkettir.

Cisco Systems, ticari yönlendiricidir. Cisco; Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika, Asya Pasifik, Japonya ve Çin’de faaliyet göstermektedir. Şu anda yönetim kurulu başkanı olarak Chuck Robbins bulunmaktadır. Cisco, yazılım, donanım, hizmet, ağları mümkün kılan, kolay erişim sağlayan internet çözümlerini oluşturmak için kullanılmaktadır. Anahtarlama ürünleri, depolama ürünleri ve yeni nesil ağ yönlendirme ürünleri sunmaktadır.

Sandy Lerner

Şirketin kuruluş tarihinden bu zamana kadar Cisco mühendisleri, lider konumuna gelmişlerdir. Bu liderlik, İnternet Protokolü (IP) tabanlı ağ teknolojilerinin geliştirilmesi kaynaklıdır. Ayrıca Cisco şirketinin alt ve yan kuruluşları mevcuttur. Bunlar; Webex, Tropo, Topspin, Tail-f, Pirelli Optical Systems, Cisco Meraki, LightSpeed International gibi kuruluşlardır.

Tüm bunlara ek olarak Forbes verilerine göre Cisco Systems’in (CSCO) piyasa değeri yaklaşık 188,91 milyar dolardır. Ek olarak Forbes Listelerinde ‘Yeni Mezunlar için En İyi İşverenler 2022’ listesinde 25’nci sırada yer almaktadır. Dünya genelinde önemli bir konu haline gelen ‘Yeşil Büyüme Şirketleri 2021’ listesinde ise 34’ncü sırada yer almaktadır. Ayrıca ‘En Saygın Şirketler 2019’ listesinde 142’nci sırada yer alırken, ‘Dünyanın En Değerli Markaları 2020’ listesinde 15’nci sırada yer almıştır.

Cisco System’sin Hikayesi

Cisco, dünya çapında internete güç yaratan fiziksel altyapıyı sağlamaktadır. Aynı zamanda şirket, dünya genelinde en büyük yönlendirici ve ethernet anahtarları pazar payına sahip olarak görünmektedir. Peki dünya genelinde önemli bir marka ismi olan Cisco’nun hikayesi nasıl başladı? Kurucu ortakları olan Sandy Lerner ve Leonard Bosack Cisco’dan neden ayrıldı? Gelin bu soruların yanıtlarına bakalım.

Cisco Systems’in kurucuları Sandy Lerner ve Leonard Bosack olarak ön plana çıkmaktadırlar. Lerner ve Bosack, Stanford’da henüz öğrenciyken tanışmışlar ve daha sonra evlenmişler. 1981 yılında üniversite mezuniyetinin ardından iki farklı bölümün bilgisayar tesislerini yönetmek üzerine çalıştılar.

Bu sıralarda Bosack, bilgisayar ağlarını birbirine bağlamanın bir yolunu keşfetti. Böylece Lerner ve Bosack, yönlendirici teknolojisinin büyük ölçekli kullanım için uyarlanabileceğini fark ettiler. Dolayısıyla 1984 yılının Aralık ayında Cisco Systems kuruldu.

Cisco System'sin Hikayesi

Cisco’nun ismi şirketin kurulduğu kent olan San Francisco’dan geliyor. Ayrıca Cisco’nun logosu da San Francisco’da bulunan popüler köprüden esinlenilerek tasarlanmış. Öte yanda Cisco’nun yıldız olduğu dönem internetin gelişimi ve yaygınlaşması ile beraber gelişiyor. Böylece internet tabanlı iletişim teknolojileri sunmak daha kolaylaştı.

1985 yılında Cisco, ilk ürününü satmıştı. Cisco’nun ilk ürünü Digital Equipment Corporation bilgisayarları için geliştirilen bir ağ arayüz kartı oldu. Bir sonraki yıl ise Cisco’nun ilk büyük başarısı gerçekleşti. Bu başarı birden fazla ağ protokolüne hizmet eden bir yönlendiriciydi. Cisco şirketinin genişleyebilmesi için sermaye ihtiyacı doğmuştu. Ancak bu sermaye ihtiyacı daha sonradan şirket içinde farklı bir hikayeye dönüştü.

Kurucu ortaklar sermaye ihtiyacı için Sequoia Capital’e yöneldiler. 1987’de Sequoia şirketin kontrolünü ele aldı. Böylece başkanın kurucular ile anlaşamaması, 1990 yılında kötü bir son oldu. Cisco şirketi ilk hisselerini halka satış yaptıktan bir süre sonra Sandy Lerner, daha sonra Leonarda Bosack işten ayrıldılar.

Sandy Lerner Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde ismini bilgi teknolojileri ve kozmetik alanında duyuran ve hayırsever kişiliği ile bilinen Cisco ve Urban Decay markalarının kurucu ortağı Sandy Lerner kimdir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Çok uluslu bir şirket olan Cisco Systems’in hikayesinden bahsettik. Aynı zamanda iki kurucu ortak olan Sandy Lerner ve Leonard Bosack’ın neden Cisco Systems şirketinden ayrıldığına değindik.

Sandy Lerner’ın başarılı bir iş kadını haline gelen hikayesi, aslında bir aşk ile başladı. İnternetin gelişim gösterdiği ve yaygınlaşmaya başladığı bir dönemde önemli bir adım atan iki sevgili, kurmuş oldukları şirket ile öncü oldular. Ancak talihsizlikle sonuçlanan hikayenin aksine Lerner yeni bir marka kurmayı başarmış.

Ancak bu noktada bir teknoloji şirketi olan Cisco ve kozmetik firması olan Urban Decay birbirlerinden oldukça ayrı iki sektör. Diğer taraftan Lerner, hayırsever girişimleri ile oldukça meşgul biri olarak anılıyor. Özellikle hayvanların barınması ve korunması konusunda oldukça hassas.

Sandy Lerner’ın kurucu ortağı olduğu bilgisayar ağ ürünleri ile tanınan Cisco Systems ise en önemli Amerikan teknoloji şirketlerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Cisco, Fortune 100’de 63’ncü sırada yer alan dünyanın en büyük bilgi teknolojisi şirketlerinden biri olarak biliniyor. Kurulduğunda Lerner ve Bosack yönetiminde olan Cisco, aldığı yatırımdan sonra önemli bir yönetimsel değişikliğe girmiştir. Bu bağlamda yönetimde sektörde uzman ve deneyimli ekipler ile günümüz şartlarında devam ediyor.

Peki hayırsever kişiliği ile öne çıkan kadın girişimci ve iş insanı Sandy Lerner hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Cisco Systems’in kuruluş hikayesini nasıl buldunuz? Sandy Lerner hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.