David Chao – DCM Venture CEO’su Kimdir?

David Chao, 2000 yılından beri yönetim kurulu üyesi olan bağımsız bir direktördür. David Chao, 4 milyar ABD dolarını aşan bir erken aşama teknoloji girişim sermayesi şirketi olan DCM’nin kurucu ortağı ve genel ortağıdır.

Eğitim

David Chao, Stanford Üniversitesi ve Brown Üniversitesi’nde okudu. Brown Üniversitesi’nde, Ekonomi ve Doğu Asya Çalışmaları (Antropoloji) üzerine okudu.

DCM CEO’su David Chao Hakkında

David Chao, Silikon Vadisi risk sermayesi şirketi olan Doll Capital Management’ın (DCM) Yönetici Genel Ortağıdır. David Chao, 1980’lerin ortalarından beri en hızlı büyüyen bilgisayar, iletişim ve İnternet endüstrilerinde yer alan bilgi teknolojisi endüstrisinde aktif olmuştur.

DCM’de portföy şirketlerine kurumsal ve ürün pazarlama stratejileri oluşturma, güçlü yönetim ekipleri geliştirme ve yurtiçi ve yurtdışı ortaklıkları uygulama konusunda yardımcı olur.

David, DCM’ye katılmadan önce Japonya’nın ilk kablosuz satıcısının kurucu ekip üyelerinden biriydi.

silikon-vadisi-dcm
Resim: Wikipedia.org

İki finansal turu yönetmek için CFO ve CTO rollerini üstlendi. David, 51net.com, Ecast, eDreams, Embark.com, Recourse Technologies’in Yönetim Kurullarında hizmet vermektedir ve The Thacher School’un danışma kurulu üyesidir.

Aynı zamanda M.I.T.’nin Girişimci İş Planı İnceleme Komitesi üyesidir.

Yaptığı İşler

David Chao’nun DCM Ventures’da Kurucu Ortak ve Genel Ortak olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Apple ‘da Pazarlama ve Ürün Yönetimi olarak bir işe daha sahiptir. Ek olarak, David Chao, McKinsey & Company‘de Yönetim Danışmanı dahil olmak üzere 2 geçmiş iş buldu.

dcm-silikon-vadisi
Resim: DCM

Bireysel Yatırımları

David Chao 2 yatırım yaptı. Yatırımları:

  • B Serisi – Baletu
  • Seed Round -Zeuss Technologies

Yönetim Kurulu Ve Danışman Pozisyonları

David Chao, Fountain’da Yönetim Kurulu Üyesi, Plenty’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Musely’de Direktör olmak üzere 14 yönetim kurulu ve danışman rolüne sahiptir.

Diğerleri; Renren, Eaze, Recourse Technologies, HYSTA, TravelBank, Slice Technologies ve Spansion.

Katıldığı Etkinlikler

David Chao 4 etkinliğe katıldı. En son 5 Şubat 2019’da Fortune Asia 2019 – Delhi NCR‘ye katıldı.

Diğer Etkinlikler;

  • Global Capital Summit Sonbahar 2017, Konuşmacı, Menlo Park, California, Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika
  • RISE 2016, Konuşmacı, Hong Kong, Hong Kong Adası, Hong Kong, Asya
  • Maker’s İkilem Konferansı, Konuşmacı, Menlo Park, California, Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika

Özel Hayatı

Japonca, Çince ve İngilizce bilen Chao, 13 yaşında ABD’ye geldi ve Güney Kaliforniya’da bir yatılı okul olan Thacher Lisesi’nde okudu.

Oğullarından ikisi David Jr (17) ve şu anda Thacher’da olan 14 yaşındaki Lukas’la birlikte Chao, okulun Çin programında, Çin’den öğrencilerle röportaj yapmak ve onları işe almak ve onlar için resepsiyonlara ev sahipliği yapmak gibi aktif bir rol oynuyor.

Japonya’da Çinli bir ailede büyüyen Chao, o günlerde anne babasının büyük Japon şirketlerinde çalışma fırsatı olmadığını söyleyerek, girişimcilik ruhunu genç yaşta kendisine yerleştirdiğini söyledi.

Ancak, ebeveynlerin çocuklarına ilk kariyer tercihi olarak doktor olmalarını söylediği tipik bir Çinli ailenin geleneksel yolunu izledi. Brown Üniversitesi’nin tıp fakültesine gitti, ancak bir yıl sonra istediği şeyin bu olmadığını anladı.

1987’de ekonomi ve antropoloji derecesi ile mezun olduktan sonra Wall Street’ten üç teklif aldı. Ancak, “Kara Pazartesi” olarak bilinen 19 Ekim 1987’de borsa çöktüğü için geri çekildiler.

david-chao-dcm-ceo
Resim: Twitter

Yabancı olarak yeşil kartı olmayan Chao, bir reklam şirketi olan Recruit için çalıştığı Japonya‘ya geri dönmek zorunda kaldı ve ardından Japonya’daki Apple Inc’de bir pozisyon aldı.

Chao, Japon-Amerikalı eşi Amanda Minami ile 1990 yılında ABD’ye geri döndü ve Apple’ın Cupertino, California’daki merkezinde çalıştı.

Daha sonra Stanford Üniversitesi’nde işletme okuluna gitti, ancak 1993’te mezun olduğunda başka bir kötü iş piyasasıyla karşılaştı. Sonunda San Francisco’daki McKinsey & Co’da yönetim danışmanı oldu ve orada üç yıl çalıştı, ancak kendi işini kurma arzusu onu asla terk etmedi. İlk 50 milyon doları topladıktan sonra 1997 yılında DCM’yi kurdu.

Binlerce yıl içinde insanların kültür ve tarih boyunca birbirine karıştığı ve barışçıl bir dünyada yaşadığı, belki de sınırları olmayan bir dünyada olacağız. -Chao

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İşletme Mezunu, Gelişen teknolojiyi adım adım takip etmeyi seven, yaratıcı, içerikler üretmeye bayılan biri...