CS:GO FPS Arttırma Yöntemleri

Valve, CS:GO için belirli aralıklarla oyunu grafik ve mod bakımından güncelliyor. Bu durum da oyuncuların FPS sorunu yaşamalarına sebep olabiliyor. Bu rehberimizde sizlere CS:GO FPS arttırma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

2012 yılında Valve tarafından piyasaya sürülen Counter Strike Global Offensive, hâlâ günümüzde en çok oynanan oyunlar listesinin başlarında geliyor. Oyun 2012 yılında çıkmasına rağmen grafikleri ve oynanabilirliği günümüzde çıkan oyunlarla aynı düzeyde sayılır.

Peki, CS:GO için FPS arttırma yöntemleri nelerdir? Önce FPS’in ne olduğuna bir bakalım.

FPS Nedir?

Açılımı Frame Per Second olan FPS, saniyedeki kare sayısını ifade etmektedir. Yani 1 saniyede ekranınıza aktarılan kare sayısı sizin FPS değerinizi vermektedir. FPS değeri denilince birçok kişinin aklına ilk olarak oyunlar gelmektedir.

Oyunlarda FPS Önemli mi?

Ekran kartı ve işlemcinizin performansına göre değişkenlik gösteren FPS değeri aslında oyunu ne kadar akıcı oynayabildiğinizi gösteriyor.

Çünkü FPS değeri ne kadar yüksek olursa bir oyunu o kadar dinamik bir oynanış sunuyor. Bu yüzden de FPS değeri kaliteli bir oyun deneyimi yaşayabilmek için önemlidir.

FPS Kaç Olmalı?

Akıcı bir oyun deneyimi yaşamak için FPS değerinin önemli olduğunu söylemiştik. Peki, FPS değeri kaç olmalı?

Bu sorunun net bir cevabı bulunmuyor. Çünkü bazı oyunlar 30 FPS’de akıcı bir oyun deneyimi sunarken bazı oyunlar 60 FPS değerinde bile sorun yaratabiliyorlar. Bu yüzden net bir FPS değeri belirtmek doğru olmayacaktır. Ancak FPS değerinizin sabit olması oyunun akıcılığı için önemlidir.

Çok güçlü bir bilgisayara sahip olup oyunlarda istediğiniz FPS değerlerini alamayabilirsiniz. Bu durum temel olarak sürücülerinizin güncel olmamasından veya oyundan kaynaklanmaktadır.

Bazı oyunların optimizasyon sorunu buna neden olabilir. Yani oyunun yapısından kaynaklı olarak belirli bir FPS değeri üzerine çıkmanız mümkün olmayabilir. Buna ek olarak, bu sorunla birlikte stabil bir FPS değeri göremeyebilirsiniz.

Böyle durumlarda, oyunun geliştiricilerinden gelecek bir güncelleme bu sorunu halledecektir.

CS:GO FPS Arttırma Yöntemleri

CS:GO gibi çok oyunculu nişancı oyunlarında FPS değerleri son derece önemlidir. Çünkü bu tür oyunlarda oyununuz ne kadar akıcı olursa başarılı olma ihtimaliniz o kadar yükseliyor.

Sizler de CS:GO ve diğer oyunlarda aldığınız FPS değerlerini artırmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

CSGO FPS Arttırma Yöntemleri

Sürücüleri Güncellemek

Eğer bilgisayar sürücüleriniz güncel değilse bu durum bilgisayar performansınızı etkileyebilir. Özellikle ekran kartınızın sürücüsünü güncel tutmak bilgisayarınızın oyun performansını artırabilir. Bu da oyunlarda aldığınız FPS değerlerinin artmasını sağlayacaktır.

Bilgisayarınızın donanımlarını şu şekilde güncelleyebilirsiniz (Windows Kullanıcıları İçin):

 • İlk olarak Windows arama kısmına Aygıt Yöneticisi yazıyoruz ve eşleşen sonucu açıyoruz.
 • Karşımıza bilgisayarımızın donanımlarını gördüğümüz bir ekran açılıyor. Bu ekrandan ekran kartı sürücümüzü güncellemek için “Görüntü Bağdaştırıcıları” kısmına geliyoruz.
 • Laptop kullanıcıları için burada dahili ve harici ekran kartları olmak üzere iki ekran kartı gözükebilir. Sürücüsünü güncellemek istediğimiz ekran kartının üzerine gelerek sağ tıklıyoruz. Ardından en üstte bulunan “sürücüleri güncelleştir” seçeneğine tıklıyoruz.
 • Ekran kartınızı otomatik olarak güncelleyebilmek için en üstte bulunan sürücüleri otomatik olarak ara seçeneğine tıklıyoruz.
 • Eğer ekran kartınıza bir güncelleme geldiyse Windows otomatik olarak güncellemeyi kuracaktır.

Diğer donanımlarınızı da yukarıdaki anlatım sırasına uyarak güncelleyebilirsiniz.

Bilgisayar Donanımlarını Güçlendirmek

Oyunlardan aldığınız FPS değerleri bilgisayar donanımınız ile doğrudan bağlantılıdır. Bilgisayarınızın donanımı ne kadar iyi olursa aldığınız FPS değeri de o kadar yüksek olur.

Eğer masaüstü bir bilgisayara sahipseniz başta ekran kartı ve işlemcinizi yükseltmeniz oyunlarda daha iyi performans almanızı sağlayacaktır.

Laptop kullanıcıları için ise bu durum maalesef böyle değil. Laptoplarda bulunan işlemci ve ekran kartları genellikle anakarta gömülü olurlar. Bu yüzden laptoplarda ekran kartı veya işlemci değiştirmek çoğunlukla mümkün değildir.

Ekran kartınızı veya işlemcinizi yükseltmek FPS değerlerinizde istediğiniz yükseltmeyi yapamayabilir. Çünkü FPS değerini ekran kartı kadar monitörünüz de etkilemektedir. Günümüzde 60 Hz monitörler yeterli gibi gözükebilir. Zira birçok laptop modelinde hala 60 Hz ekranlar kullanılmaktadır.

Ancak gelecekte bu ekranlar insanlara yetersiz gelecek. Çünkü 60 Hz bir ekrandan alacağınız FPS değeri düşük olacaktır. (Bilgisayarınızın gösterdiği FPS değeri yüksek olabilir. Ancak ekrandan size yansıyan FPS değeri düşük olacaktır.) Bu yüzden uzun süreli bir kullanım için en az 120 Hz ekrana sahip bir monitör veya bu ekrana sahip bir laptop almanızı tavsiye ederiz.

FPS Nasıl Artırılır

Donanım yükseltmek denilince insanların aklına ilk olarak RAM yükseltmek geliyor. RAM yükseltmek oyunlardan alacağınız FPS değerlerini çok fazla yükseltmeyecektir.

Tabii ki bu yükseltme işlemi bilgisayarınızı biraz daha güçlendirecektir. Bu yüzden FPS değeriniz 2-7 arasında bir değer artışı gösterebilir. Ancak RAM yükseltme işlemi FPS değeri üzerinde ekran kartı ve işlemci kadar etkili olmayacaktır.

Bilgisayarınızın donanım ayarlarına nasıl bakacağınızı bilmiyorsanız rehberimize göz atabilirsiniz.

Oyunun Grafik Ayarlarını Düşürmek

Eğer çok güçlü bir bilgisayarınız yoksa CS:GO görüntü ayarlarını düşürmeniz aldığınız FPS değerinin artmasını sağlayacaktır. Çünkü, CS:GO görüntü ayarlarını ultrada kullanabilmek için güçlü bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor.

Fakat, ekran kartı ve işlemcinize çok fazla güvenmiyorsanız grafik ayarlarınızı düşürmenizi tavsiye ediyoruz.

Grafik ayarlarını değiştirebilmek için oyuna girdikten sonra öncelikle ayarlara girmeniz gerekiyor. Daha sonra üst kısımda çıkan seçeneklerden en baştaki görüntü seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Görüntü sekmesine girince en üstte “Görüntü” başlığını göreceksiniz. Bu kısmı kendi kişisel tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Biraz aşağıda “Gelişmiş Görüntü” başlığı bulunuyor. Bu kısımda ise aşağıdaki ayarları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

CS GO Grafik Ayarları
Giriş Düzeyi Bir Bilgisayara Sahipseniz;
 • Evrensel Gölge Kalitesi: Çok Düşük / Düşük
 • Model / Doku Detayı: Düşük
 • Efekt Detayı: Düşük
 • Shader Detayı: Düşük
 • FXAA Keskinliğini Yumuşatma: Devre Dışı
 • Hareket İzi: Devre Dışı

Orta Düzey Bir Bilgisayara Sahipseniz:

 • Evrensel Gölge Kalitesi: Düşük / Orta
 • Model / Doku Detayı: Orta
 • Efekt Detayı: Orta
 • Shader Detayı: Orta
 • FXAA Keskinliğini Yumuşatma: Devre Dışı
 • Hareket İzi: Devre Dışı

Not: Eğer NVIDIA GeForce Experience destekli bir ekran kartına sahipseniz görüntü ayarlarınızı direkt uygulama üzerinden ayarlayabilirsiniz. Uygulama, oyunda hem grafik anlamında hem FPS anlamında yüksek bir performans alabileceğiniz görüntü ayarlarını uygulamaktadır.

FPS Artırma Programları İşe Yarıyor mu?

Son zamanlarda internette birçok FPS artırma yazılımı satılmaya başlandı. Özellikle bilgisayar donanımı güçlü olmayan insanlar için bu programlar çok cazip geliyor.

Fakat bu programların tam anlamıyla işe yaradığını söyleyemeyiz. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi FPS değerleri temel olarak bilgisayarınızın donanımıyla alakalı.

Ancak bu programlar bilgisayarınızın ve oyunların görüntü tercihleriyle alakalı birkaç düzenleme yapıyorlar. Bu yüzden de FPS değerleri çok az da olsa artabiliyor.

Bahsettiğimiz gibi bu tür uygulamalar bilgisayar ayarlarınıza erişebiliyorlar. Bu yüzden FPS değerlerinizi artırmak isterken güvenlik sorunları yaşayabilirsiniz.

Bizim sizlere tavsiyemiz bu tür uygulamaları satın almamanız. FPS değerinizi çok az artırabilmek için kişisel bilgilerinizin güvenliğini riske atmamanızı öneriyoruz.

CS:GO Sistem Gereksinimleri

CS:GO fps arttırma

CS:GO 2012 yılında piyasaya çıktığı için minimum olarak çok yüksek bir sistem gerektirmiyor. Ancak oyun, grafik anlamında yakın zamanda büyük bir güncelleme aldı. Bu yüzden grafik ayarlarını yükseltebilmek için güçlü bir sisteme sahip olmanız gerekmektedir.

CS:GO Minimum Sistem GereksinimleriCS:GO Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel® Core™ 2 Duo E6600 veya AMD Phenom™ X3 8750İşlemci: AMD Ryzen 3 2200G veya eşit bir işlemci
Ekran Kartı: DirectX 9 uyumlu 256 MB veya daha fazla belleğe sahip ekran kartıEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 veya eşit bir ekran kartı
Bellek: 2 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Depolama: 15 GB kullanılabilir alanDepolama: 15 GB kullanılabilir alan

Sizler için hazırlamış olduğumuz CS:GO FPS arttırma rehberi burada sona eriyor. Oyunlarda aldığınız FPS değerleri ve CS:GO hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.