Apple TV Ne İşe Yarar?

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Apple, çeşitli teknolojik ürünler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şirket, bir süredir Apple TV adındaki medya oynatıcısıyla da kullanıcılarına hizmet veriyor. Bunun yanı sıra şirket, Apple TV+ ismiyle de bir dijital içerik platformu geliştirdi. Bundan dolayı birçok kişi Apple TV nedir ve ne işe yarar sorularının cevaplarını merak ediyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için Apple TV nedir ve ne işe yarar sorularının cevabını vermeye çalışacağız. Tabii ki bu konuya değinmişken Apple TV+ hakkında da bilgilendirme yapmaya çalışacağız. Lafı daha fazla uzatmadan gelin hep birlikte son zamanların en popüler cihazlarından Apple TV’ye daha yakından bakalım.

Apple TV Nedir?

Son zamanlarda yayıncılık sektörü oldukça farklı bir yönde ilerlemeye başladı. Bilindiği üzere ilk zamanlarda bu sektörde belirli bir yayın akışı üzerinden ilerleniyordu. İnsanlar, takip ettikleri dizi ya da filmleri belirli bir saat diliminde belirli bir kanal veya yayın aracı üzerinden takip etmek durumunda kalıyorlardı.

Ancak günümüzde bu durum değişmeye başladı. Sabit yayınlara gösterilen ilgi, giderek azalıyor. Çünkü insanlar, günümüzde belirlenen yayın akışlarına göre hayatlarını planlamak istememeye başladılar. Bu noktada dijital yayın platformları popülerleşmeye başladı.

Dijital yayın platformları, kullanıcılarına diledikleri yerde diledikleri saatte istedikleri içeriklere erişebilme imkanı sunuyorlar. Bu sayede kullanıcılar, takip ettikleri dizi ya da filmler için belirli bir yayın akışına ayak uydurmak zorunda kalmıyorlar. Kullanıcılar, bu platformlara telefon, tablet, bilgisayar gibi teknolojik cihazlarından ulaşabiliyorlar.

Son yıllarda bu cihazlar arasına televizyonlar da eklendi. Akıllı televizyonlar, sağladıkları internet bağlantısı aracılığıyla kullanıcılarının bu tür dijital platformlara erişmelerine imkan sağlıyorlar. Ancak bu televizyonlar, fiyatları nedeniyle henüz her televizyon kullanıcısı tarafından kullanılamıyorlar. Bu noktada kullanıcıların yardımına medya oynatıcıları koşuyor.

Bir süredir piyasada yer alan medya oynatıcıları, kullanıcılarına çeşitli dijital platformlara erişim imkanı sağlıyorlar. Apple TV de en başarılı ve popüler medya oynatıcılarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Apple, uzun süredir bu cihazıyla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Şirket, bu cihazı geliştirirken teknolojik gelişmeleri takip etmeyi de ihmal etmedi. Bundan dolayı günümüzde çeşitli Apple TV sürümleri mevcut. Her ne kadar sürümler arasında bazı donanımsal farklılıklar mevcut olsa da tüm sürümler temel olarak bir medya oynatıcısı görevi görüyorlar.

Ancak Apple TV almaya karar veren kişiler, tabii ki cihazın sürümleri arasındaki farklılıkları bilmek istiyorlar. Bundan dolayı yazımızın devamında sizler için Apple TV sürümleri arasındaki farklılıkları daha yakından inceleyeceğiz.

Apple TV Sürümleri Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Belirttiğimiz gibi piyasada çeşitli Apple TV sürümleri mevcut. Bu sürümler, Apple TV almak isteyen kişilerin akıllarını karıştırabiliyorlar. Bundan dolayı piyasada yer alan Apple TV sürümlerini yakından incelemek doğru olacaktır.

Temel olarak Apple TV’nin standart, HD ve 4K modelleri mevcut. Standart model, en eski Apple TV sürümlerine sahip olan model diyebiliriz. Bunun yanı sıra HD ve 4K modeller arasındaki fark, isimlerinden de anlaşıldığı gibi çözünürlük noktasında ortaya çıkıyor. HD modeller, 1920×1080 çözünürlüğünde çalışırken 4K Apple TV modellerinde ise bu değer 3840×2160 değerine kadar çıkıyor.

Bunun yanı sıra Apple, bu modellerin de farklı sürümlerini geliştirdi. Aslında bu durumun en temel sebebi, gelişen teknoloji oluyor. Şirket, bir süre sonra piyasaya sürdüğü Apple TV modelini donanım açısından güncelleme ihtiyacı hissediyor.

Apple TV Sürümleri Arasındaki Farklılıklar Nelerdir

Şu anda Apple TV 4K modelinin en güncel sürümü, 2.sürüm olarak karşımıza çıkıyor. Apple, bu modelin işlemci kısmında Apple A12 Bionic kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra cihazda grafik işlemcisi olarak ise Apple G11P MP4 yer alıyor. tvOS işletim sistemi ile birlikte gelen cihaz, 32 ve 64 GB dahili depolama alanı seçeneklerine sahip.

Bunun yanı sıra güncel Apple TV HD modeli ise biraz daha düşük donanımlara sahip. Şirket, bu modelde işlemci olarak Apple A8 kullanmayı tercih etti. Ayrıca cihazın grafik işlemcisi kısmında PowerVR GX6450 yer alıyor. İşletim sistemi kısmında tvOS ile gelen cihazda 32 GB dahili depolama alanı mevcut.

Apple, iki modelin de işletim sistemi kısmında tvOS kullanmayı tercih etti. Bu sayede iki model arasında işlevsel olarak neredeyse hiçbir farklılık bulunmuyor. Görüntü kısmında ortaya çıkan farklılık ise tamamen kullanıcıların tercihlerine göre bir ihtiyaç haline geliyor diyebiliriz. Günümüzde 1920×1080 çözünürlükteki içerikler, izleyiciler için gayet yeterli oluyorlar.

Ancak uzun süreçli düşünen ve daha yüksek görüntü çözünürlüğünde içerik izlemek isteyen kişiler için 4K çözünürlük desteği sunan Apple TV modellerini tercih etmek daha doğru olacaktır. Yani bu noktada seçeceğiniz Apple TV modelini, görüntü çözünürlüğü tercihinize göre seçmeniz gerekecek.

Apple TV Aksesuarları Ne İşe Yararlar?

Medya oynatıcılarında cihaz kadar cihazın aksesuarları da önem taşımaktadır. Teknoloji üreticileri, özellikle bu cihazların kumandalarını çeşitli teknolojiler ile geliştirmeye dikkat ediyorlar. Bu sayede kullanıcılar, cihazların kumandası üzerinden bazı kontrol seçeneklerine sahip oluyorlar.

Apple da bu şirketlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, hem Apple TV 4K hem de Apple TV HD modellerinde benzer özelliklere sahip kumandalar kullanmayı tercih ediyor. Bu kumanda, Apple TV Remote adıyla karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra eski Apple TV modellerinde ise Apple Remote adındaki kumanda kullanılıyor.

Apple TV Remote, dokunmatik yüzeyiyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu sayede kullanıcılar, dokunmatik alan üzerinden kaydırma yöntemiyle içeriklerini değiştirebiliyorlar. Ayrıca bu alan, kullanıcılarına içerikleri geri veya ileri sardırma imkanı da sunuyor. Apple TV Remote, belirttiğimiz gibi Apple TV HD ve Apple TV 4K sürümleriyle uyumlu bir şekilde geliştirildi.

Apple Remote ise daha basit özellikler ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu modelde dokunmatik bir alan bulunmuyor. Bu yüzden kullanıcılar, içerik değiştirme ya da ileri ve geri sarma işlemlerini kumanda üzerindeki tuşlar yardımıyla gerçekleştiriyorlar. Apple, Remote modelini yeni Apple TV modellerinde kullanmıyor. Bundan dolayı Apple Remote, sadece eski nesil Apple TV modelleriyle yani 2 ve 3.nesil Apple TV modelleriyle uyumlu çalışıyor.

Kumanda dışında Apple, Apple TV kullanıcılarına çeşitli aksesuar destekleri de sunuyor. Bu noktada karşımıza Apple tarafından üretilen kulaklık modelleri çıkıyor. Kullanıcılar, dilerlerse Apple TV’yi AirPods ve Beats modelleri ile birlikte kullanabiliyorlar.

Apple tarafından üretilen aksesuarları satın almanız, Apple TV’nin işleyişi için zorunlu değil. Apple, bu aksesuarları kullanıcılarına Apple TV’den aldıkları hizmetin seviyesini yükseltmek için sunuyor. Yani bu aksesuarları alıp almamak tamamen Apple TV kullanıcılarının isteklerine bağlı diyebiliriz.

Apple TV’nin Alternatifleri Var mı?

Medya oynatıcılarının günümüzde oldukça popülerleşmeye başladıklarını belirtmiştik. Smart TV almak istemeyen televizyon kullanıcıları, televizyonlarında dijital platformlara ulaşabilmek için medya oynatıcılarını kullanmayı tercih ediyorlar. Bu noktada en çok kullanılan medya oynatıcılarından birisi de Apple TV oluyor.

Ancak Apple TV, fiyatından dolayı bazı kullanıcılar tarafından tercih edilmiyor. Bundan dolayı birçok kişi, Apple TV’nin alternatifi var mı diye merak ediyor. Teknoloji üreticileri, son zamanlarda medya oynatıcılarına ilgi göstermeye başladılar. Bundan dolayı çeşitli medya oynatıcısı modelleri, piyasada yer edinmeye başladılar.

Yani Apple TV gibi bir medya oynatıcısı almak isteyen ancak alternatif model arayan kişiler, piyasada daha uygun fiyata modeller bulabiliyorlar. Bu noktada hangi modeli seçmeniz gerektiğine karar veremeyebilirsiniz. Çünkü belirttiğimiz gibi piyasada çok sayıda medya oynatıcısı modeli mevcut. Bunun için Apple TV’nin alternatifi olan medya oynatıcılarını öğrenmek ve sizler için en uygun medya oynatıcısını seçmek için TV Box önerileri listemize göz atabilirsiniz.

Apple TV+ Nedir?

Apple TV denilince birçok kişinin aklına medya oynatıcısından ziyade Apple tarafından geliştirilen dijital yayın platformu gelmektedir. Bu konuda kullanıcıların kafasının karışması oldukça normal diyebiliriz. Çünkü Apple, geliştirdiği dijital yayın platformunda Apple TV+ adında hizmet vermektedir.

Apple TV+, çeşitli film ve dizileri barındıran bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Apple, belirli bir abonelik ücreti dahilinde kullanıcılarına reklamsız içerik izleme imkanı sunuyor. Yani aslında Apple, bu platform ile Netflix, Amazon Prime gibi içerik platformlarıyla rekabet ediyor diyebiliriz.

Apple TV+ Nedir

Nitekim şirket, son zamanlarda bu platforma yaptığı yatırımları genişletmeye başladı. Bundan dolayı Apple TV+ önemli ölçüde kullanıcı kazanıyor. Bunun en temel sebebi platformun kullanıcılarına diledikleri yerde diledikleri zaman reklamsız içerik izleme imkanı sunuyor olması diyebiliriz.

Kullanıcılar, bu platformu Apple TV+ desteği bulunan çeşitli cihazlarda kullanabiliyorlar. Yani bu platformdan faydalanabilmeniz için internet bağlantısı bulunan bir akıllı cihaza sahip olmanız yeterli olacaktır.

Apple, sunduğu hizmette belirlediği özellikleri bölgesel olarak değiştirebiliyor. Yani farklı ülkelerde yaşayan Apple TV+ kullanıcıları, farklı özelliklere sahip olabiliyorlar. Bunun yanı sıra Apple, bazı ülkelerde bu hizmeti henüz sunmuyor. Bundan dolayı Apple TV+ hizmetinden faydalanabilmek için platformun mevcut olduğu ülkeler listesine göz atmanız gerekiyor. Aksi takdirde abone olmak istediğinizde Apple, sizlere bu hizmeti yaşadığınız ülkede sunmadığına dair bir uyarıda bulunuyor.

Genel Değerlendirme

Apple TV, son zamanların en popüler teknolojik cihazlarının başında geliyor diyebiliriz. Medya oynatıcılarına gösterilen ilginin artması, Apple TV’nin satışlarını da ciddi ölçüde arttırdı. Apple, aslında uzun süredir geliştirdiği medya oynatıcısı ile kullanıcılarına hizmet veriyordu. Bundan dolayı Apple TV, yeni olarak hayatlarımıza giren bir cihaz değil.

Ancak Apple, bu cihaz üzerindeki ciddi çalışmalarına son yıllarda hız vermeye başladı. Bundan dolayı günümüzde çeşitli özelliklere sahip üst düzey performans gösteren Apple TV modelleri, kullanıcılarıyla buluşuyorlar. Apple, bu ürünün HD ve 4K modellerini geliştirerek piyasaya sürdü. İki model arasında bazı donanımsal farklılıklar mevcut olsa da asıl fark, görüntü çözünürlüğü kısmında ortaya çıkıyor.

Şirket, bu farktan dolayı iki model arasında fiyat farklılığı da uyguluyor. Bu noktada kullanıcılar, hangi modelin kendileri için daha uygun olduğunu ihtiyaçları doğrultusunda belirleyebiliyorlar. Bunun yanı sıra şirket, hem HD hem de 4K modelini satın alan kullanıcılarına Apple TV Remote adındaki kumandasıyla hizmet veriyor. Eski sürüm Apple TV’yi alan kullanıcılar ise Apple Remote adındaki kumandayı kullanmak durumunda kalıyorlar.

Apple, geliştirdiği dijital yayın platformuna Apple TV+ adını vermeyi tercih etti. Bundan dolayı bazı teknoloji kullanıcılarının akıllarına Apple TV denilince bu dijital yayın platformu gelmektedir. Ancak belirttiğimiz gibi şirket, Apple TV adıyla medya oynatıcısı geliştirirken Apple TV+ adıyla da dijital yayın platformunu geliştirmiştir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Apple TV rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde temel olarak Apple TV ne işe yarar sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra son zamanlarda iyice popülerleşmeye başlayan bu cihazın aksesuarları hakkında da önemli noktalara değindik.

Sizler de Apple TV hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.