Sanal Asistan Nedir?

İnternet hayatımıza iyice entegre olmuş durumda. İnsanlar birçok işini artık internet üzerinden gerçekleştiriyor. Kişiler, herhangi bir konu üzerinden internet aracılığıyla araştırma yapmaya alıştı. Artık internet kullanıcıları sadece birkaç komutla işlerini halledebilmek istiyorlar. Sanal asistan da bu durumda kullanıcıların yardımcısı oluyor. Peki sanal asistan nedir?

Günümüzde çoğu insan son derece yoğun bir hayat sürüyor. Kişiler herhangi bir işlemi telefonlarından ya da bilgisayarlarından gerçekleştirecek zamanı bile bulamayabiliyorlar. Örneğin araba kullanırken kısa mesaj göndermek isteyenler oluyor. Ya da yemek pişirirken akıllı cihazlarından müzik açmak isteyenler olabiliyor. Sanal asistan sayesinde tüm bunlar mümkün hale geliyor. Biz de bu yazımızda sanal asistan nedir sorusunun yanıtını açıklamaya çalışacağız.

Sanal Asistan Nedir?

Sanal asistan, internet üzerinden soruları yanıtlayan ve temel görevleri gerçekleştiren bir bilgisayar programıdır. Aynı zamanda sanal asistan, dijital asistan, sesli asistan ve mobil asistan olarak da geçmektedir. Bu bilgisayar programına kullanıcılar için elektronik görevleri anlayıp yerine getiren ve sesle etkinleştirilen bir yazılım da denebilir.

Sanal asistan sayesinde belirli uygulamaları ya da programları açmak için ellerinizi kullanmak yerine sadece bir komut vermeniz yeterlidir. Verdiğiniz komut ile sanal asistan bunu sizin için gerçekleştirecektir. Yani akıllı cihazınızda sanal asistan yer alıyorsa ona sizin için bir şeyler yapmasını söyleyebilirsiniz. Böylelikle gerekli talimatı yazmak yerine sanal asistana söylemiş olacaksınız.

Sanal asistanlar çoğunlukla akıllı telefonlarda yer alsa da bilgisayarlarda, tabletlerde ve daha birçok cihazda bu yazılımı görmeniz mümkündür. Bu yazılım çoğunlukla akıllı cihazınıza yerleşik olarak gelmektedir. Siz bu yazılımı etkinleştirdiğiniz anda ise kullanıma açık hale gelecektir.

Sanal asistanlar kullanıcının tercihlerini, geçmişini ve diğer bilgilerini öğrenerek; karmaşık soruları yanıtlama, tahminlerde bulunma, öneriler sunma ve konuşma başlatma potansiyeline sahiptir. Bu dijital yazılım doğal dil işleme, makine öğrenimi, gelişmiş yapay zeka ve doğal dil anlayışı kullanarak kişiselleştirilmiş konuşma deneyimi öğrenir ve sunar.

Sanal Asistan Nasıl Çalışır?

Yazımızda sanal asistan nedir sorusunu yanıtladıktan sonra bu yazılımın nasıl çalıştığıyla da ilgili açıklama yapmamız faydalı olacaktır. Bütün sanal asistanlar aynı becerilere sahip değildir. Sanal asistanların da çeşitli kaynaklardan veri aldığı olmaktadır. Bunun ardından sanal asistan bu verileri bağlama yerleştirir.

Yazılım, kullanıcıların söylediklerini ve yazdıklarını doğal dil işlemenin yardımıyla tanımlar. Çünkü NLP (natural language processing), sanal asistana onu işleme yeteneği verir. Gelişmiş doğal dil anlama (NLU), sanal asistanlara söylediklerinizi ya da yazdıklarınızı ayrıştırma yeteneği verir. Bu sayede NLU, doğru yanıtlar üretebilmesini sağlar ve bu da sanal asistanlar için büyük önem taşır.

Gelişmiş doğal dil anlayışı, karmaşık cümleleri anlama, sayısız soru içindeki farklı parçaları ayırt etme ve doğru bir yanıt verme yetisine sahiptir. Ayrıca daha gelişmiş sanal asistanlar tarafından kolaylıkla anlaşılabilen çoklu görevler ve karmaşık sorular yürütebilir.

Bunun yanında sanal asistanlar geçmişinize ve tercihlerinize dayanarak, tavsiyeler sağlamak ve davranışlarınızla ilgili tahminler yapmak için sistemlerini kullanmaktadır. Böylece sanal asistanların kullanımı ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış, daha yaygın ve kişiselleştirilmiş bir deneyim haline gelmektedir.

Sanal Asistan

Sanal Asistan Ne İşe Yarar?

Sanal asistanlar, birçok kullanıcının işine yarayan yazılımlardır. Örneğin bazı sanal asistanlar, kullanıcılar için çeşitli genel soruları yanıtlama ve kullanıcı profiline, geçmiş davranışlarına ve diğer bilgilere dayanarak önerilerde bulunma becerisine sahiptir. Sanal asistan sayesinde kullanıcılar bir yere gitmek için yol tarifi alabilir ve sıkışık trafikten kurtulabilir.

Bunun yanında sanal asistan ile ileriki birkaç gün için hava tahmini alma imkanınız da olacaktır. İşletmelerdeki çalışanlar ve müşteriler, sanal asistan sayesinde uygun bir iletişim kurma hakkına sahip olurlar. Ayrıca müşteri iletişim merkezlerinden gelen çağrıların yönetiminde de sanal asistanlar etkin rol oynarlar. Şirketlerdeki işe alım süreçlerinde de sanal asistan işe yaramaktadır.

Sanal asistanlarda yer alan hizmetler, doğal dil yeteneklerine, yapay zekaya ve diğer teknolojilere bağlıdır. Sanal asistan ne kadar çok iş gerçekleştirirse o kadar gelişmiş olur. En son teknoloji ile tasarımı gerçekleşen sanal asistanlar birçok işlemi yapma imkanına sahiptir.

Sanal asistanlar, kullanıcıları bilgilendirme ve sordukları birçok soruya yanıt verme becerisine sahiptir. Bunun yanında sanal asistan, alarm, zamanlayıcı ve hatırlatma gibi işlemleri de kolaylıkla gerçekleştirmektedir. Örneğin sanal asistan, daha önce oluşturduğunuz bir etkinliğin zamanını size hatırlatır. Ya da önemli bir toplantınızın programını ve saatini size bildirir.

Sanal asistan, konum ya da hangi saatlerde nerelerin açık olduğunu bile size söyleme becerisine sahiptir. Bu tarz soruları karmaşık bir şekilde sorsanız da sanal asistan, içeriğindeki yapay zeka sayesinde anlamlandırma yetisini içerecektir. Sanal asistanlar, kullanıcılara ve çalışanlara öneriler vermek için satış, pazarlama gibi sistemlerden de yararlanmaktadır.

Bunun haricinde sanal asistan, hava durumunu söyleme, müzik açma, hesaplama yapma ve sesli kitap okuma gibi özelliklere de sahiptir. Kullanıcıların sanal asistan kullanarak verdikleri bazı popüler komutlar yer almaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • X grubundan bir şarkı çal
  • Bana bir fıkra anlat
  • Kardeşime “mutlu yıllar” yaz
  • Alışveriş listesine yumurta ekle
  • Dün akşamki maçı kim kazandı
  • En yakın kütüphaneye yol tarifi

Popüler Sanal Asistanlar

Önceki dönemlere göre sanal asistanların sayısı oldukça arttı. Geçmişten beri Apple cihazlarda yer alan Siri popülerdi. Ancak artık birçok şirket akıllı cihazlarında sanal asistan kullanmaya başladı. Şimdi popüler sanal asistanlar hakkında açıklama yapalım.

Siri

Siri, Apple’ın iOS, iPadOS, tvOS ve watchOS işletim sistemlerinde yer alan bir sanal asistan yazılımıdır. Bu yazılımın temel amacı soruları cevaplamak ve internet üzerinden işlemler gerçekleştirmektir. Siri, iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, Apple TV ve HomePod üzerinde çalışmaktadır. Siri yukarıda saydığımız birçok işlemi gerçekleştirebilmektedir.

Siri

Siri’deki varsayılan ses kadın sesidir. Ancak kullanıcılar, bu sesi erkek sesine dönüştürme imkanına sahiptirler. Bunun yanında kullanıcıların, Siri’nin dilini Türkçe, Fransızca, İspanyolca ve Çince gibi birçok farklı dilde kullanma şansları da mevcut. Ayrıca kullanıcılar, Siri üzerinden herhangi bir sözcüğün doğru söylenişini öğrenme imkanları da sahip olacaklardır.

Google Asistan

Google Asistan özellikle Android cihazlarda ve bazen de iOS cihazlarda tercih edilen bir yazılımdır. Bu sanal asistanın amacı da Siri gibi internetten bilgiye erişmeyi sağlamaktır. Google Asistan, Google Pixel akıllı telefonlarına, Google Home akıllı hoparlörlerine ve JBL markalı üçüncü taraf hoparlörlere yerleşik şekildedir.

Kullanıcılar Google Asistan ile akıllı saat, dizüstü bilgisayar ve TV’lerde komut verme imkanına sahiptirler. Bunun yanı sıra Google Asistan klasik dijital asistan görevlerini de yerine getirmektedir. Bir şarkı oynatmak ya da arama yapmak için Google Asistan kullanabilirsiniz.

Google Asistan

Alexa

Alexa, Amazon’un oluşturduğu bir sanal asistandır. Bu sanal asistan, Amazon Echo akıllı hoparlörlerinde, Sonos ve Ultimate Ears markalarında mevcuttur. Alexa ile müzik çalma, soru sorma, telefon görüşmesi gerçekleştirme ve akıllı ev cihazlarını kontrol etme gibi birçok işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Alexa’nın şimdilik Türkçe desteği bulunmadığını da belirtelim.

Alexa Sanal Asistan

Cortana

Cortana, Microsoft tarafından geliştirilen sanal asistandır. Ayrıca bu sanal asistan Android ve Apple mobil cihazlarında da kullanıma açıktır. Cortana, basit soruları yanıtlamak için Bing arama motorundan yararlanır.

Bunun yanında Cortana, hatırlatıcı ayarlama ve sesli komutları yanıtlama işlevlerine de sahiptir. Buna ek olarak Cortana, konum tabanlı hatırlatıcı ve fotoğraflı hatırlatıcıyı da içermektedir. Fakat Cortana da Türkiye’de kullanıma sunulmamaktadır.

Sanal Asistanla Nasıl İletişim Kurulur?

Kullanıcıların bir sanal asistanla iletişim kurmaları için uyandırma sözcüğü kullanmaları gerekmektedir. Her sanal asistanla farklı şekilde iletişim kurulmaktadır. Örneğin Siri’yi cihazınızda etkinleştirmek için Ana Sayfa düğmesine basılı tutmanız yeterlidir. Bu işlemin sonrasında Siri etkin hale gelecektir. Ardından gerçekleştirmek istediğiniz işlemi sesli olarak anlatmanız gerekecektir. Ayrıca “Hey Siri” komutuyla da sanal asistanı aktif hale getirebilirsiniz.

Google Asistan’ı etkinleştirmek için ise tıpkı Siri’de olduğu gibi Android cihazınızın Ana Sayfa tuşuna basılı tutmanız yeterli olacaktır. Ekrana Google Asistan geldiğinde herhangi bir şey söyleyerek sanal asistanı kullanmaya başlayabilirsiniz. Buna ek olarak “OK Google” komutunu kullanarak Google Asistan’ı aktif hale getirmek mümkün.

Microsoft’un geliştirdiği Cortana’yı cihazınızda aktifleştirmek için ‘Hey Cortana’ demeniz ya da görev çubuğundaki mikrofon simgesine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu işlem sonrasında Cortana ile iletişime geçebilirsiniz. Alexa ile iletişim kurmak için de etrafınızda yer alan herhangi bir Amazon Echo cihazının algılayacağı şekilde “Alexa” demeniz yeterli olacaktır.

Sanal Asistanların Avantajları Nelerdir?

Yazımızda sanal asistan nedir sorusunun yanıtını, bu yazılımın avantajları hakkında açıklama yaparak da vermek istedik. Sanal asistanların arabalarda, evlerde ve telefonlarda birçok avantajı bulunmaktadır. Örneğin evde yer alan herhangi bir akıllı cihazınızı sanal asistana bağladığınızda ilgili cihazı uzaktan kontrol etme imkanınız olacaktır.

Sanal asistanlar, işletmelerdeki çalışanların ve müşterilerin mesajlaşma platformlarında doğal konuşmalar yapmasını sağlar. Ayrıca çalışanlar ve müşteriler, sanal asistanlara sordukları sorulardan hızlı ve doğru cevap alma imkanına da sahiptirler.

Sanal asistanlar, cihazınızda oluşturduğunuz ve yaklaşmakta olan programları hatırlatmak için de etkilidir. Bunun yanında sanal asistanlar sayesinde işletmelerin, müşterileri ve çalışanları hakkında bilgi edinme imkanlarını bulunuyor. Bunun sonucunda da işletmeler, gerçek zamanlı bilgi toplayarak kullanıcı deneyimini geliştirmiş oluyorlar.

Sanal asistan kullanıcıları tek bir komutla müzik dinleme, araştırma yapma, sesli kitabı etkinleştirme doğum günü kutlama gibi özelliklerden faydalanabiliyorlar. Bu da kullanıcıların günlük yaşantılarında pratiklik kazanmalarına ve zamandan tasarruf etmelerine olanak tanıyor.

Sanal Asistan Nedir: Genel Değerlendirme

Sanal asistanlar bir süredir hayatımızda yer alıyor. Başlarda Siri ile hayatımızda yer edinen sanal asistan, şimdi birçok şirketin yanında kullanıcıların karşısına çıkıyor. Örneğin Google Asistan, Alexa, Cortana gibi sanal asistanlar da artık hayatımızın içinde bulunmaya başlamış gibi duruyor.

Akıllı cihaz kullanıcıları tek bir dokunuşla sanal asistana erişim sağlıyorlar. Bu erişim sonrasında da istedikleri soruyu sanal cihazlara sorabiliyorlar. Şu an ses tanıma yeteneği üzerinde birçok çalışma yapılıyor. Bu çalışmaların sonucunda da kullanıcılar, gelişmiş olan sanal asistanlara daha çok yöneliyor. Sanal asistan üreticileri de daha fazla cihaz üzerinde kullanım için çalışmalarını sürdürüyor.

Artık sadece telefonlar ve bilgisayarlar yerine birçok akıllı cihazda sanal asistan yer alıyor. Bunlar; tablet, araba, akıllı TV, akıllı saat, akıllı hoparlör, anlık mesajlaşma platformları, işletim sistemleri ve daha birçoğunu kapsıyor. Özellikle hoparlör üzerinden sanal asistanı etkinleştirmek oldukça popüler hale gelmiş durumda.

Kullanıcılar pek çok işlerini sanal asistan yardımıyla halletmeye çalışıyorlar. Örneğin müzik açma, doğum günü kutlama, tarayıcı üzerinden soru sorma gibi işlemler için artık sanal asistandan yararlanıyorlar. Bu durum da insanları, dijital teknoloji çağının içine almış oluyor.

Pek çok konuda olduğu gibi, insanlar yeni düzene adapte olma çabası içindeler. Sanal asistana bu kadar yoğunlaşmak ve popüler hale getirmek de bunun bir kanıtı niteliğinde oluyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz sanal asistan nedir rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de sanal asistan hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.