Apple M2 Çip İddiaları: Yeni Nesil Üretimine Başlandı

Apple tarafından geçtiğimiz sene tanıtılan yeni M1 çip oldukça büyük bir ilgi gördü. Ancak bu ilgi, Apple’ın çalışmalarını engellememiş gibi gözüküyor. Çünkü, Apple M2 çip üretimine başladı iddiaları ortaya çıktı.

Nikkei Asia tarafından ortaya atılan iddiada, yeni çipin isminin geçici süreyle M2 olarak anılacağı ifade ediliyor. Bu çip sisteminin üretiminin en az üç aylık bir süreç olduğu da belirtiliyor. Eğer zamanında yetişirse, 2021 yılının ikinci yarısında çıkacak MacBook modellerinde M2 çipini görebiliriz.

Bu iddialar gerçeği yansıtıyorsa Apple’ın işlemci konusundaki hedeflerine yaklaştığını söylemek mümkün. Intel tarafından üretilen işlemciler yerine kendi silikonuyla üretilen çipleri kullanmak isteyen Apple, yeni serinin üretimiyle bu konuda ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

Apple’ın ana tedarikçilerinden Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) tarafından üretilen çiplerde N5P teknolojisi kullanılıyor. Bu teknolojinin dünyada en son çıkan yarı iletken üretim teknolojisi olduğu ifade ediliyor.

Apple M1 ile Büyük Beğeni Topladı

Apple geçtiğimiz sene, bir önceki MacBook modellerine göre çok daha hızlı çalışan bir seri tanıtmıştı. 8 GPU ve 8 CPU çekirdeğinden oluşan 16 çekirdekli çiplerle üretilen serinin anlamı Apple için oldukça büyük. Çünkü, Apple tarafından üretilen bu çipler şirketin işlemci konusundaki dışa bağımlılığını sona erdirebilir.

apple-m1-cipli-mac-m1-cipi

Buna ek olarak Apple, geçen hafta gerçekleştirdiği Spring Loaded etkinliğinde M1 çipli yeni ürünlerini tanıtmıştı. Yeni iMac modelleri ve iPad Pro’da M1 çip kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Bu haberden bir hafta sonra yeni nesil M2 çiplerin üretildiği iddiası bu ürünleri alan kişilerin hoşuna gidecek bir gelişme değil.

Yeni M2 çiplerin kendini göstereceği ilk ürün, uzun süredir beklenen MacBook Pro olarak tahmin ediliyor. Bu sene haziran-temmuz aylarında gerçekleşmesi beklenen Apple etkinliğinde tanıtılacağı düşünülen MacBook Pro modelleri, üretim bandının hızıyla da örtüşüyor. Yaklaşık üç aylık bir üretim süresi bulunan M2 çipleri, senenin ikinci yarısındaki MacBook Pro modellerine yetişebilir.

Yeni çiplerin kullanılacağı tahmin edilen diğer ürünler de 27 inçlik iMac ve gelecek sene beklenen Mac Pro oluyor.

İddiaların gerçek olup olmadığını anlamak şimdilik güç. Ancak, iddia edilen tüm adımlar Apple’ın planına uygun şekilde ilerliyor. Bu nedenle yeni M2 çiplerini gelecek aylarda görmek hiç şaşırtıcı olmayacaktır.

Siz Apple silikonu ile üretilen çipler hakkında ne düşünüyorsunuz? M1 çipli bir ürün kullandınız mı? Sizce Apple M2 çip üretimi iddiaları gerçeği yansıtıyor mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.