Apple Spring Loaded Etkinliği Gerçekleşti

Apple Spring Loaded etkinliği gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde Siri tarafından erken açıklandığı düşünülen etkinlikte yeni M1 çipli ürünler tanıtıldı. Ayrıca, AirTag ve yeni Apple TV’de tanıtılan ürünler arasında yerini aldı. Merakla beklenen yeni Apple ürünlerine yakından bakalım.

AirTag

Apple, yeni iPhone aksesuarı AirTag ile yepyeni bir ürün tanıtıyor. AirTag, sıklıkla kaybolan eşyalarınızı bulmanızı kolaylaştırıyor. Cüzdan, çanta, anahtar vb. eşyalarınızın üstüne takabildiğiniz bu ürün ile eşyalarınızın konumunu cep telefonunuzdan görüntüleyebiliyorsunuz. Find My uygulaması sayesinde sadece iPhone değil iPad ve iPod touch ile de eşyalarınızın yerini öğrenebiliyorsunuz.

AirTag-Apple-Spring-Loaded-Etkinligi
Görsel: Apple

Uygulama, eşyanızın ve AirTag’in konumunu son derece kesin bir şekilde tarif ediyor. Üstelik, Bluetooth mesafesi içerisinde yer alan ürünlerin sesli bir şekilde tepki verebileceği de ifade ediliyor. Ayrıca, AirTag modelleri farklı özelleştirme seçenekleriyle kullanıcılara sunuluyor.

AirTag, 29 dolarlık fiyatıyla 30 Nisan tarihinden itibaren satışa çıkıyor. Ayrıca, 4’lü paket halinde de 99 dolardan satın alınabiliyor. Ülkemizde ise fiyatlar 299 TL ve 999 TL olarak karşımıza çıkıyor.

M1 Çipli iMac

Geceye damga vuran ürün ise yeni M1 çipli iMac modeli oluyor. Geçtiğimiz günlerde Apple, iMac Pro modellerinin üretimini durdurduğunda yeni iMac modellerinin gelmekte olduğunun ipucunu vermişti. Bugün gerçekleşen Spring Loaded etkinliğiyle yeni iMac ile tanışmış olduk.

Ürünün en önemli özelliklerinden birisi Apple’ın geçtiğimiz sene tanıttığı M1 çipini taşıması oluyor. Apple’ın kendi silikonuyla yaptığı M1, MacBook Air ve MacBook Pro modellerinde son derece başarılı bir sonuç vermişti. Yeni iMac modelinde de benzer bir sonuç vereceği tahminler arasında.

Güçlü çipinin yanı sıra Apple, şimdiye kadar ürettikleri en iyi Mac kamerası, mikrofonu ve hoparlörünün yeni iMac’te olduğunu belirtiyor. 1080p FaceTime HD kamerası ve stüdyo kalitesindeki üç mikrofonu sayesinde görüntülü görüşmede yeni bir çağ açabilir. Üstelik, bu mikrofonun en önemli özeliklerinden birisi, konumu itibariyle arka planda yer alan gürültüleri engelliyor.

Yeni-M1-Cipli-iMac-Apple-Spring-Loaded-Etkinligi
Görsel: Apple

Yeni iMac’in göz alan bir diğer özelliği ise 24 inç 4.5K ekranı oluyor. Apple’ın ekran konusundaki başarılarına diğer cihazlarından da hakimiz. Bu nedenle, yeni iMac modellerinde de oldukça başarılı bir ekran sunacağı tahmin ediliyor.

Rengarenk seçenekleriyle yeni iMac modelleri aksesuar açısından da oldukça büyük yenilikler getiriyor. Bunların en büyüğü ise şüphesiz Touch ID oluyor. M1 çipli iMac ile birlikte ilk defa Touch ID iMac serisine entegre ediliyor. Üstelik, Magic Keyboard üzerinde bulunan Touch ID tuşu kablosuz bir şekilde çalışıyor. Tüm bunlara ek olarak, iMac modelleri aynı renk aksesuarlar ile birlikte geliyor.

7 çekirdekli GPU ve 256 GB depolama bulunduran model ile birlikte sunulan Magic Keyboard’da maalesef Touch ID mevcut değil. Bu model ülkemizde 14.500 TL’ye satılıyor. 8 çekirdekli GPU bulunduran modellerden 256 GB depolama alanı ile sunulan iMac 16.700 TL’ye; 512 GB depolama alanı ile sunulan iMac ise 18.900 TL’ye satılıyor.

M1 Çipli iPad Pro

Gecenin bir diğer bombası ise şüphesiz yeni iPad Pro oluyor. Uzun süredir beklenen yeni iPad Pro’nun da M1 çipi bulundurduğu açıklanıyor. Ayrıca, ultra hızlı 5G ve 12.9 inçlik Liquid Retina XDR ekranıyla büyüleyici bir görüntü sunuyor.

Şimdiye kadar bir iPad modelinde sunulan en iyi ekrana sahip yeni M1 çipli iPad Pro beklendiği gibi mini-LED teknolojisi ile tasarlanmış. Ekranında 10.000 LED bulunduran ürün akıl almaz bir görüntü sunuyor.

Yeni-M1-Cipli-iPad-Pro-Apple-Spring-Loaded-Etkinligi
Görsel: Apple

8 GPU ve 8 CPU’dan oluşan 16 çekirdekli M1 çip sayesinde üstün bir performans göstereceği tahmin ediliyor. Ayrıca, 5G desteği sayesinde yeni iPad Pro hızına hız katacak gibi duruyor. Fakat, maalesef ürün ülkemizde 5G destekli olarak satılmıyor.

Apple, kamera konusunda da birtakım değişiklikler yapıldığını ve yeni iPad Pro modellerinin görüntülü görüşmelerde çok yüksek performans göstereceğini belirtiyor. Konuşma sırasında, kullanıcıları ortada sabitleyecek şekilde hareket eden yeni Ana Sahne özelliği ile yeni iPad Pro kamerası oldukça başarılı duruyor.

Yeni M1 çipli iPad Pro, temel olarak 128 GB depolama ve Wi-Fi ile 8.599 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Apple Spring Loaded Etkinliği – Diğer Duyurular

Apple, Spring Loaded etkinliği kapsamında bu üç üründen daha fazlasını duyurdu. Bunların arasından kayda değer duyurulardan birisi yeni iPhone 12 rengi oluyor. Apple, bahar aylarının gelişiyle birlikte yeni mor renkli iPhone 12 ve iPhone 12 mini modellerini duyurdu.

Mor-iPhone-12-Apple-Spring-Loaded-Etkinligi
Görsel: Apple

Buna ek olarak şirket, 4K özellikli yeni Apple TV’yi de duyurdu. A12 çipli yeni Apple TV, oyun performansını artırıyor. Ayrıca, 4K çözünürlük desteği sayesinde mükemmel bir görüntü sunuyor. Buna ek olarak, inanılmaz kullanışlı bir kumanda ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. 32 GB depolama alanıyla Apple TV 4K, 2.100 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Siz Apple tarafından gerçekleştirilien Spring Loaded etkinliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Tanıtılan ürünleri beğendiniz mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.