Yeni MacBook Hakkında Tüm Bilinenler: 2021 MacBook Pro

Yeni MacBook Hakkında Tüm Bilinenler
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Bu sene Apple için oldukça hareketli geçeceğe benziyor. Yeni iPad serisi, her sene yenisi beklenen iPhone ve belki de bu seneye damga vuracak olan MacBook için şimdiden bazı şeyler netlik kazanmaya başladı. M1 çipleriyle dizüstü sektörüne farklı bir bakış açısı getiren Apple, işlemcilerinin yanına kendi tarzını ekleyerek bu senenin gözdelerinden biri olacak gibi duruyor.

Henüz Apple tarafından gelen resmi bir bilgi olmamasına rağmen bazı sızıntılara göre yeni MacBook modelleri özellikle dizayn açısından büyük bir farklılıklar taşıyabilir. Peki, yeni MacBook beklememize değecek mi? Gelin hep birlikte bakalım.

5 Yıl Aradan Sonra Gelen Dizayn Değişikliği

Apple müşterilerinin beklentilerini oldukça dikkatli bir şekilde dinlemesiyle de tanınıyor. 2020 yılının son çeyreğinde çıkan iPhone 12 modelleri de bunun en büyük örneği. iPhone 5 tasarımını tekrardan müşterileriyle buluşturan Apple, MacBook Pro modelleri hakkında da müşterilerini dinleyebilir.

Öncelikle, iPad modellerine gelen yuvarlatılmış köşeler, önceden de belirttiğimiz gibi iPhone 12 modelinde de boy gösterdi. Yuvarlatılmış köşelerin, bu sefer de yeni MacBook modellerinde olacağı düşünülüyor. Böylece ekranın daha geniş durması sağlanacak ve çerçevelerde küçülme olacak gözüyle bakılıyor.

Yeni MacBooklar - 2021 MacBook
Görsel: Macrumors

Ekranın yanı sıra, yuvarlatılmış köşe yapısının kasa tarafında da kullanılacağı düşünülüyor. Böylece kavisli olan kasa yapısının daha düz bir görüntü sunacağını düşünebiliriz.Yeni MacBook Daha Fazla Girişe Sahip Olacak

Belki de en büyük MacBook problemlerinden biri de port sayısının azlığı. Ancak, yeni modellerle birlikte Apple bizlere bu sorunu unutturacak gibi gözüküyor. Sızıntılara göre cihazlar 6 adet girişe sahip olacak. Böylece çoğaltıcı cihazlara gerek kalmayacak.

Yeni MacBook
Görsel: Macrumors

Bunlara ek olarak, SD kart okuyucusunun ekleneceği de dedikodular arasında. Sanat dünyasında önemi fazla olan SD kartlarının kolaylıkla okunabildiği MacBook modelleri görecek miyiz? Zaman içerisinde öğreneceğiz.

Son olarak şarj girişinde, eski MagSafe şarj girişlerinin tekrar bizlerle olacağı tahmin ediliyor. Mıknatıslı yapısıyla herhangi bir iş kazasına sebep olmayı zorlaştıran MagSafe de uzun süredir beklenen bir özellikti.

TouchBar’a Elveda mı Diyoruz?

Apple’ın müşterilerinden gelen şikayetlere kulak astığını söylemiştik. TouchBar özelliği ilk geldiğinde oldukça beğenilmişti. Ancak bazı gelişmiş kullanımlarda eksik kalması müşterilerin aklına ‘‘Fiziksel tuşlar olsa daha mı iyi olurdu?’’ sorusunu getirir gibiydi. Bu yüzden, bir başka yenilik olarak MacBook Pro modellerinde olan TouchBar desteğinin yerini fiziksel tuşların alması bekleniyor. Bu sayede, M1 işlemcisine uygun yapıda fiziksel tuşlar görmek mümkün olabilir.

Yeni MacBook
Görsel: Macrumors

Öte yandan, TouchBar eklentisini sorunlarından arınmış ve daha genişlemiş bir şekilde görebiliriz. Her ne kadar bazı sorunlara yol açsa da TouchBar özelliğinin artıları da mevcut. Bu sebeple, Apple cephesinden net bir cevap gelmediği sürece TouchBar’a henüz elveda demek için erken.

Yeni Bir İşlemci

Apple, Intel işlemcilerinden sıyrılarak kendi üretimi olan M1 işlemcisini piyasaya sürmüştü. Öte yandan, bahsettiğimiz 14 ve 16 inç MacBook Pro modellerinin de yeni bir işlemciyle gelmesi muhtemel.

Tabii ki bu işlemcinin Apple silikonuyla üretilen işlemcilerden birisi olacağı düşünülüyor. Ancak geçtiğimiz sene duyurulan işlemcilerin biraz daha geliştirilip yeni MacBook Pro modellerine eklenmesi tahminler arasında.

M1X
Görsel: Macrumors

Sızıntılara göre çıkacak olan yeni işlemcinin adı M1X olacak. M1X işlemcisinin daha fazla çekirdek yapısıyla gelecek gibi duruyor. Böylece, Apple kullanıcıları daha hızlı bir dizüstü bilgisayara sahip olacak.

Yeni MacBook ve Daha Uzun Batarya Süresi

Apple kendi geliştirdiği işlemcisi olan M1 çiplerinin batarya konusunda çok iyi iş çıkardığını söylemişti. Yaklaşık 18 saate kadar kullanım sunan M1 MacBook modelleri batarya konusunda oldukça başarılıydı.

Ancak, Apple 24 saate yakın bir batarya süresiyle dizüstü piyasasını sarsabilir. 1 güne kadar dayanan bir batarya süresinin, yeni çiplerle mümkün hale gelmesi pek de olanaksız durmuyor. Yeni çiplerin güç tasarrufu açısından iyi bir iş çıkardığını düşünürsek gelecekte bizleri daha uzun batarya süreleri bekliyor gibi gözüküyor.

Yeni MacBook Ne Zaman Çıkacak?

2021 yılında çıkması beklenen yeni MacBook Pro serisinin bu yılın ortasında üretime girmesi bekleniyor. Bu da demek oluyor ki yeni MacBook modellerini görmek için Temmuz ve Ağustos aylarını beklememiz gerekecek. Öte yandan, pandemi sebepli bir üretim sorunu olursa çıkış tarihinde gecikme olabilir. 2021 yılının sonbaharında ise satışa sunulacağı düşünülüyor.

Hemen yeni bir MacBook almak isteyenleri biraz üzebilecek bir tarih olsa da beklemeye değecek mi hep birlikte göreceğiz.

Yeni MacBook Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Uzun bir aradan sonra Apple’ın bir tasarım değişikliği yapması oldukça iyi bir adım. Batarya süresindeki artış ve daha güçlü performans da müşterileri mutlu edecek tarzda. Henüz Apple tarafından doğrulanan bir durum olmasa da sızıntılar pek de boş çıkmayacak gibi duruyor.

Peki, siz yeni MacBook Pro modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeni bir tasarımla gelecek mi? “Şu özellik de olsa iyi olur” dediğiniz bir özellik var mı? TouchBar’ın yerini fiziksel tuşlar almalı mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Okyanustan Sıfır Karbonlu Bir Gelecek Yaratmak

Okyanustan Sıfır Karbonlu Bir Gelecek Yaratmak

Okyanustan sıfır karbonlu bir gelecek yaratmak için araştırmacılar yoğun bir şekilde çalışıyor. Araştırmacıların amacı; gezegeni karbondan arındırmak, habitatları restore etmek ve insanların

akilli-telefon-hizini-artirmanin-yollari

Akıllı Telefonun Hızını Artırmanın Yolları

Akıllı telefonlar artık hiç kuşkusuz, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Ancak işlerimizi oldukça kolaylaştıran ve hızlandıran bu cihazların bir sorunu

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın