Yeni MacBook Hakkında Tüm Bilinenler: 2021 MacBook Pro

Bu sene Apple için oldukça hareketli geçeceğe benziyor. Yeni iPad serisi, her sene yenisi beklenen iPhone ve belki de bu seneye damga vuracak olan MacBook için şimdiden bazı şeyler netlik kazanmaya başladı. M1 çipleriyle dizüstü sektörüne farklı bir bakış açısı getiren Apple, işlemcilerinin yanına kendi tarzını ekleyerek bu senenin gözdelerinden biri olacak gibi duruyor.

Henüz Apple tarafından gelen resmi bir bilgi olmamasına rağmen bazı sızıntılara göre yeni MacBook modelleri özellikle dizayn açısından büyük bir farklılıklar taşıyabilir. Peki, yeni MacBook beklememize değecek mi? Gelin hep birlikte bakalım.

5 Yıl Aradan Sonra Gelen Dizayn Değişikliği

Apple müşterilerinin beklentilerini oldukça dikkatli bir şekilde dinlemesiyle de tanınıyor. 2020 yılının son çeyreğinde çıkan iPhone 12 modelleri de bunun en büyük örneği. iPhone 5 tasarımını tekrardan müşterileriyle buluşturan Apple, MacBook Pro modelleri hakkında da müşterilerini dinleyebilir.

Öncelikle, iPad modellerine gelen yuvarlatılmış köşeler, önceden de belirttiğimiz gibi iPhone 12 modelinde de boy gösterdi. Yuvarlatılmış köşelerin, bu sefer de yeni MacBook modellerinde olacağı düşünülüyor. Böylece ekranın daha geniş durması sağlanacak ve çerçevelerde küçülme olacak gözüyle bakılıyor.

Yeni MacBooklar - 2021 MacBook
Görsel: Macrumors

Ekranın yanı sıra, yuvarlatılmış köşe yapısının kasa tarafında da kullanılacağı düşünülüyor. Böylece kavisli olan kasa yapısının daha düz bir görüntü sunacağını düşünebiliriz.

Yeni MacBook Daha Fazla Girişe Sahip Olacak

Belki de en büyük MacBook problemlerinden biri de port sayısının azlığı. Ancak, yeni modellerle birlikte Apple bizlere bu sorunu unutturacak gibi gözüküyor. Sızıntılara göre cihazlar 6 adet girişe sahip olacak. Böylece çoğaltıcı cihazlara gerek kalmayacak.

Ayrıca şarj girişinde, eski MagSafe şarj girişlerinin tekrar bizlerle olacağı tahmin ediliyor. Mıknatıslı yapısıyla herhangi bir iş kazasına sebep olmayı zorlaştıran MagSafe de uzun süredir beklenen bir özellikti.

Yeni MacBook
Görsel: Macrumors

Bunlara ek olarak, SD kart okuyucusunun ekleneceği de dedikodular arasında. Sanat dünyasında önemi fazla olan SD kartlarının kolaylıkla okunabildiği MacBook modelleri görecek miyiz? Son sızdırılan şemalar bunu gösteriyor.

Apple tedarikçilerinden Quanta Computer’a ait MacBook Pro şemaları açığa çıktı. Şemalar, bu tahminlerin hepsini destekler nitelikte. Kasanın sağ tarafında USB-C ve Thunderbolt bağlantısına ek olarak SD kart ve HDMI girişi yer alıyor. Şemada yer alan plana göre, MacBook Pro kasasının sol tarafında ise iki adet USB-C/Thunderbolt bağlantısı ve MagSafe girişi yer alıyor.

TouchBar’a Elveda mı Diyoruz?

Apple’ın müşterilerinden gelen şikayetlere kulak astığını söylemiştik. TouchBar özelliği ilk geldiğinde oldukça ilgi topladı. Ancak bazı gelişmiş kullanımlarda eksik kalması müşterilerin aklına ‘‘Fiziksel tuşlar olsa daha mı iyi olurdu?’’ sorusunu getirir gibiydi. Bu yüzden, bir başka yenilik olarak MacBook Pro modellerinde olan TouchBar desteğinin yerini fiziksel tuşların alması bekleniyor. Bu sayede, M1 işlemcisine uygun yapıda fiziksel tuşlar görmek mümkün olabilir.

Yeni MacBook
Görsel: Macrumors

Öte yandan, TouchBar eklentisini sorunsuz ve daha genişlemiş bir şekilde görebiliriz. Her ne kadar bazı sorunlara yol açsa da TouchBar özelliğinin artıları da mevcut. Bu sebeple, Apple cephesinden net bir cevap gelmediği sürece TouchBar’a henüz elveda demek için erken.

Yeni Bir İşlemci

Apple, Intel işlemcilerinden sıyrılarak kendi üretimi olan M1 işlemcisini piyasaya sürmüştü. Öte yandan, bahsettiğimiz 14 ve 16 inç MacBook Pro modellerinin de yeni bir işlemciyle gelmesi muhtemel.

Tabii ki bu işlemcinin Apple silikonuyla üretilen işlemcilerden birisi olacağı tahmin ediliyor. Ancak geçtiğimiz sene duyurulan işlemcilerin biraz daha geliştirilip yeni MacBook Pro modellerine eklenmesi tahminler arasında.

M1X
Görsel: Macrumors

Sızıntılara göre çıkacak olan yeni işlemcinin adı M1X olacak. M1X işlemcisinin daha fazla çekirdek yapısıyla gelecek gibi duruyor. Böylece, Apple kullanıcıları daha hızlı bir dizüstü bilgisayara sahip olacak.

Yeni MacBook ve Daha Uzun Batarya Süresi

Apple kendi geliştirdiği işlemcisi olan M1 çiplerinin batarya konusunda çok iyi iş çıkardığını söylemişti. Yaklaşık 18 saate kadar kullanım sunan M1 MacBook modelleri batarya konusunda oldukça başarılıydı.

Ancak Apple’ın, 24 saate yakın bir batarya süresiyle dizüstü piyasasını alt üst etme ihtimali mevcut. 1 güne kadar dayanan bir batarya süresinin, yeni çiplerle mümkün hale gelmesi pek de olanaksız durmuyor. Yeni çiplerin güç tasarrufu açısından iyi bir iş çıkardığını düşünürsek gelecekte bizleri daha uzun batarya süreleri bekliyor gibi gözüküyor.

Yeni MacBook Ne Zaman Çıkacak?

2021 yılında çıkması beklenen yeni MacBook Pro serisinin bu yılın ortasında üretime gireceği tahmin ediliyordu. Ancak son gelişmeler ile bu iddia gerçekleşmeyecek gibi gözüküyor.

Pandemi sebepli bir üretim sorunu olursa çıkış tarihinde gecikme ihtimali mevcut. 2021 yılının sonbaharında ise satışa sunulacağı da tahminler arasındaydı.

Son iddialar ise yeni MacBook Pro çıkış tarihinin 2021 Ekim ayının sonu ya da 2021 Kasım ayının başında olacağını öngörüyor. Ayrıca, yeni MacBook Pro modelleriyle birlikte yeni Mac mini modelinin de tanıtılması beklentiler arasında.

Hemen yeni bir MacBook almak isteyenleri biraz üzebilecek bir tarih olsa da beklemeye değecek mi hep birlikte göreceğiz.

Yeni MacBook Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Uzun bir aradan sonra Apple’ın bir tasarım değişikliği yapması oldukça iyi bir adım. Batarya süresindeki artış ve daha güçlü performans da müşterileri mutlu edecek tarzda. Henüz Apple tarafından doğrulanan bir durum olmasa da sızıntılar pek de boş çıkmayacak gibi duruyor.

Peki, siz yeni MacBook Pro modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeni bir tasarımla gelecek mi? “Şu özellik de olsa iyi olur” dediğiniz bir özellik var mı? TouchBar’ın yerini fiziksel tuşlar almalı mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.