Apple Karma Gerçeklik Gözlüğünde M2 İşlemci Kullanacak!

İddialara göre Apple, uzun bir süredir AR/VR cihazı üzerinde çalışıyor. Hatta bazı araştırmacılar, şirketin WWDC22’de bu başlığı tanıtacağını iddia etmişlerdi. Fakat son yaşanan gelişmeler, şirketin başlığın tanıtım tarihi ertelediğini ortaya çıkarttılar. Bunun yanı sıra ulaşılan yeni bilgilere göre Apple, başlığın donanımlarını belirlemeye başladı. Edinilen bilgilere göre Apple, geliştirdiği karma gerçeklik gözlüğünde M2 işlemci kullanacak!

Apple araştırmacılarından Mark Gurman, konuyla alakalı çeşitli bilgiler edindiğini belirtti. Gurman, Apple’ın önümüzdeki seneye damga vurmaya hazırlandığını söyledi. Bu kapsamda edindiği bilgilere göre Apple, yakın zamanda piyasaya sürülmesi beklenen AR/VR cihazında M2 işlemciyi kullanmayı planlıyor.

Apple Karma Gerçeklik Gözlüğünün Donanımları Ortaya Çıkıyor!

Sanal gerçeklik teknolojisi, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Teknoloji şirketleri de bu gelişmeleri yakından takip ederek yenilikleri kullanıcılarına sunmaya çalışıyorlar. Bu kapsamda Apple da edinilen bilgilere göre uzun süredir çalışmalarını sürdürüyor. Bilindiği üzere bir süredir şirketin bir karma gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Konu hakkında Apple tarafından bu bilgileri net bir şekilde doğrulayan açıklamalar yapılmadı. Fakat şirket tarafından sızdırılan bilgiler ve yöneticilerin açıklamaları, şirketin bir karma gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştığını ortaya çıkartıyor.

Apple üzerine araştırmalar yapan teknoloji meraklıları da her geçen gün konuyla alakalı detaylara ulaşmaya devam ediyorlar. Apple’a yakınlığı ile bilinen Mark Gurman, yaptığı yeni bir açıklamayla şirketin karma gözlüğüyle ilgili detayları paylaştı!

Apple'ın AR/VR cihazı

Gurman tarafından paylaşılan bilgilere göre Apple, üretmeyi planladığı karma gerçeklik gözlüğü modelinde M2 işlemci kullanmayı planlıyor. Bunun yanı sıra edinilen bilgilere göre şirket, gözlükteki güçlü işlemcisini 16 GB RAM ile desteklemeyi planlıyor. Gurman, edindiği bilgilere göre şirketin gelecek sene adından söz ettirmek istediğini söylüyor.

Bilindiği üzere yakın tarihte bir diğer Apple araştırmacısı olan Kuo, karma gerçeklik gözlüğü hakkında çeşitli bilgiler paylaşmıştı. Kuo tarafından paylaşılan bilgilere göreyse Apple, karma gerçeklik gözlüğünde 2 tane işlemci kullanacak. Kuo, bu işlemcilerden birisinin M1 işlemci düzeyinde olacağını söylüyor. Bunun yanı sıra diğer işlemcinin ise daha düşük seviyede olacağını iddia ediyor. Çünkü Kuo, bu işlemcinin sadece sensörlerden gelecek olan verilerden sorumlu olacağını belirtiyor.

Apple, henüz karma gerçeklik gözlüğü modeli hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı. Bundan dolayı karma gerçeklik gözlüğü hakkındaki bilgiler, şimdilik iddialardan ibaret. Ancak ulaşılan bilgiler, şirketin yakın zamanda gözlüğü tanıtacağını gösteriyor.

Kaynak: https://www.engadget.com/apple-mixed-reality-headset-m2-processor-215501828.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.