Apple Arcade Nedir?

Teknoloji devi Apple, ürettiği teknolojik ürünlerin yanı sıra geliştirdiği hizmetlerle de kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Bu kapsamda Apple Arcade hizmeti de son zamanların hızla yükselen ürünlerinden birisi diyebiliriz. Ancak bu hizmetin ne işe yaradığını bilmeyen teknoloji kullanıcısı sayısı da oldukça fazla. Bundan dolayı Apple Arcade nedir sorusunun cevabı da çok fazla merak ediliyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için Apple’ın son zamanlarda hızla yükselmeye devam eden hizmetlerinden birisi olan Arcade hakkında bilgi vereceğiz. Apple Arcade hizmetinin ne olduğunu, nasıl kullanılabileceğini ve alternatiflerinin olup olmadığını açıklamaya çalışacağız. Tabii ki bu konulara değinmeden önce Apple Arcade nedir sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır.

Bundan dolayı gelin şimdi hep birlikte Apple’ın popüler hizmetinin ne olduğuna daha yakından bakalım.

Apple Arcade Nedir?

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Apple, ürettiği cihazlar kadar sunduğu hizmetlerle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Geliştirdiği hizmetlerle ürettiği cihazları daha işlevsel bir hale getiren Apple, bu konuda yaptığı çalışmaları da her geçen gün geliştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda yakın zamanda Apple kullanıcıları, Arcade hizmeti ile tanıştılar.

Bilindiği üzere oyun sektörü, sürekli gelişmeye devam ediyor. Çeşitli şirketler de gelişen oyun dünyasında kendilerine yer edinebilmek için bazı hizmetleri geliştirmeye başladılar. Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Apple da bu şirketlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Teknoloji devi, hem kullanıcılarının oyun deneyimini geliştirebilmek adına hem de oyun sektöründe de bulunmak için 2019 yılında Arcade hizmetini geliştirdi.

Birçok oyun, piyasada ücretli olarak oyuncularla buluşmaktadır. Bu durum, oyuncuları zorlamaktadır. Çünkü oyuncular, bütçelerini düşünerek her oyuna para vermek istememektedirler. Apple da bu kapsamda bir abonelik hizmeti olan Arcade hizmetini geliştirdi.

Apple, geliştirdiği Arcade hizmetinde çeşitli oyunlara yer veriyor. Kullanıcılar da abone oldukları bu hizmette yer alan oyunları, abonelik kapsamlarınca diledikleri gibi oynayabiliyorlar. Bu sayede kullanıcıların her oyuna ayrı ayrı para ödemelerine gerek kalmıyor. Bunun yanı sıra Apple, Arcade üzerinden oyunculara çeşitli hizmetler de sunuyor.

Son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelen Apple Arcade, önümüzdeki süreçte adından daha da çok söz ettirecek diyebiliriz. Çünkü oyun sektörü geliştikçe Apple, sunduğu hizmete yeni oyunlar eklemeye devam ediyor. Bu durum da oyuncular için çok çekici geliyor.

Ayrıca Apple’ın sunduğu çeşitli özellikler, oyuncuların oyun deneyimini ciddi ölçüde geliştiriyor. Bundan dolayı oyuncular, Apple Arcade hizmetine ilgi gösteriyorlar. Yazımızın devamında sizler için Apple Arcade’in özelliklerine daha yakından bakacağız.

Apple Arcade Özellikleri Nelerdir?

Belirttiğimiz gibi Apple Arcade, son zamanların hızla yükselen hizmetlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Hizmetin bu kadar popülerleşmesinin en temel sebebi, Apple’ın hizmet üzerinden sunduğu özellikler oluyor. Ancak bu özellikleri bilmeyen oyuncular, Apple Arcade neler sunuyor diye merak ediyorlar.

Apple Arcade’in belki de en çok sevilen özelliği reklam kısıtlamalarıyla ilgili olan özelliği oluyor diyebiliriz. Çoğu oyun geliştiricisi, oyun içi gelirlerini reklamlar üzerinden elde ediyor. Bundan dolayı birçok oyunda reklamla karşılaşmanız oldukça muhtemel. Bu durum, bir noktadan sonra oyuncular için oldukça bunaltıcı oluyor.

Bunun farkında olan Apple, Arcade hizmetinde oyunculara reklamsız bir oyun deneyimi sunuyor. Reklamlara izin vermeyen Arcade, bu sayede oyunların oyuncuların verilerini toplamalarının da önüne geçiyor. Bunun yanı sıra bazı oyunlar, çeşitli özellikler için oyunculardan ödeme yapmalarını bekliyor. Bundan dolayı çoğu oyunda oyun içi ödeme sistemi mevcut.

Apple Arcade Özellikleri Nelerdir

Apple Arcade, sahip olduğu özellikler sayesinde kullanıcılarını oyun içi ödeme sistemlerinden de kurtarıyor. Bu sayede oyuncuların Arcade üzerinden oynadıkları oyunlarda oyun içi satın alma işlemlerini kullanmalarına gerek kalmıyor. Bu durum da oyuncuların oyun deneyimini ciddi ölçüde geliştiriyor.

Bazı oyunlarda hikaye oldukça önemlidir. Bunun için oyuncular, oyunlarda ilerledikleri hikayeyi kayıt altında tutmak isterler. Bu noktada Apple, kullanıcılarını oldukça memnun eden bir özellik sunuyor. Apple’ın depolama hizmeti olan iCloud, Arcade kullanıcılarının oyun içi ilerleme verilerini kayıt altında tutuyor. Bu sayede Apple kullanıcıları, hangi Apple cihazlarından oyun oynamak isterlerse istesinler iCloud üzerinden kayıt altında tutan verilerine ulaşabiliyorlar.

Son olarak Apple Arcade, aile içi paylaşım özelliğine de sahip. Apple, bu özellik sayesinde aile bireylerinin diledikleri gibi oyun oynamalarını hedefliyor. Bu kapsamda aile bireyleri, aile paylaşımı özelliğini kullanarak en fazla 6 tane hesaptan Apple Arcade hizmetinden diledikleri gibi faydalanabiliyorlar.

Apple Arcade Nasıl Kullanılır?

Apple Arcade’in ne olduğunu ve hangi özelliklere sahip olduğunu öğrenen kullanıcılar, bu hizmetten nasıl faydalanabileceklerini merak ediyorlar. Çünkü Apple, sunduğu özellikler ile oyuncuların ilgisini çekmeyi başarıyor. Bundan dolayı oyuncular, bu hizmeti nasıl kullanabileceklerini merak ediyorlar.

İlk olarak bu hizmetin Apple cihazlara sunulduğunu bilmeniz gerekiyor. Yani Apple Arcade; iPhone, iPad, Mac ve Apple TV modellerinde kullanılabilir durumda. Bundan dolayı Android kullanıcıları başta olmak üzere Apple tarafından üretilmeyen bir cihaza sahip olan kullanıcılar, Arcade hizmetinden faydalanamıyorlar.

Apple kullanıcılarının Arcade hizmetinden faydalanmaları ise oldukça kolay. Çünkü Apple, kullanıcılarının bu hizmetten kolaylıkla faydalanabilmeleri için App Store üzerinde bazı değişiklikler yaptı. Apple kullanıcıları, App Store’u açtıkları zaman Arcade seçeneğiyle karşılaşıyorlar. Bu seçeneğe tıklayan kullanıcılar da direkt Arcade hizmetine yönlendiriliyorlar.

Kullanıcılar, Arcade sayfasına yönlendirildikten sonra tabii ki bu hizmetten direkt faydalanamıyorlar. Bu hizmetten faydalanabilmek için öncelikle mevcut bir Apple Arcade aboneliğinizin olması gerekiyor. Apple, tüm kullanıcılarına 3 aylık ücretsiz bir deneme süreci sunuyor. Bunun yanı sıra yeni bir Apple cihazı alan kişiler de 1 aylık ücretsiz Arcade üyeliği kazanıyorlar.

Deneme süresi sonucunda kullanıcıların Apple Arcade aboneliği oluşturmaları gerekiyor. Apple, bu abonelik için Türkiye’deki kullanıcılarından güncel olarak aylık 34.99 TL abonelik ücreti talep ediyor. Bunun yanı sıra Apple, kullanıcılarının Arcade hizmetinden faydalanabilmeleri için işletim sistemine de dikkat ediyor.

Apple kullanıcılarının hangi cihazı kullanırlarsa kullansınlar Arcade hizmetinden faydalanabilmeleri için en güncel işletim sistemini kullanmaları gerekiyor. Aksi takdirde Apple, kullanıcılarının Arcade hizmetinden faydalanmalarına izin vermiyor. Abonelik oluşturan kullanıcılar, bu süreçten sonra Arcade özelliklerinden diledikleri Apple cihazlarından faydalanabiliyorlar.

Apple Arcade Hangi Oyunlara Sahip?

Belirttiğimiz üzere Apple Arcade, kullanıcılarını memnun etmeyi başaran çok çeşitli özelliklere sahip. Ancak oyuncuların ilgisi çekebilmek için bu özellikler yeterli olmuyor. Çünkü açıkladığımız gibi Apple Arcade, bir oyun abonelik hizmeti olarak ön plana çıkıyor. Bundan dolayı oyuncular için Apple Arcade’in sunduğu özellikler kadar sahip olduğu oyunlar da oldukça önemli.

Apple, bu konuda da kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Çünkü şirket, App Store’da yer alan birçok oyunu Apple Arcade üzerinden oyunculara sunmayı başarıyor. Günümüzde Apple Arcade üzerinden sunulan en popüler oyunların başında şunlar gelmektedir:

  • NBA 2K22 Arcade Edition
  • Samurai Jack
  • Star Trek: Legends
  • Simon’s Cat: Story Time
  • Crossy Road Castle
  • Fantasian
  • The Oregon Trail‪
  • Sonic Racing
  • Skate City
  • Fruit Ninja Classic
Apple Arcade Hangi Oyunlara Sahip

Bu oyunların yanı sıra Apple, farklı türdeki oyunları da Arcade hizmeti üzerinden oyuncularla buluşturmaktadır. Hangi oyunların Arcade kapsamında oynanabileceğini keşfetmek için App Store’a göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra Apple, sunduğu oyunları sürekli güncellemeye çalışıyor.

Şirket, piyasaya yeni sürülen oyunları çok zaman geçmeden Arcade üzerinden oyuncularına sunmayı hedefliyor. Bundan dolayı Apple, Arcade hizmetine her hafta yeni oyunlar ekliyor. Böylece oyuncular her hafta, çok daha fazla oyunu oynama şansı elde ediyorlar. Arcade aboneleri, yakın zamanda oynayabilecekleri oyunları App Store’da yer alan Arcade sayfası üzerinden takip edebiliyorlar.

Apple Arcade’in Alternatifleri Var mı?

Oyun sektörünün her geçen gün gelişerek ilerlediğinden bahsetmiştik. Bundan dolayı oyuncular, oyun abonelik sistemlerine ilgi gösteriyorlar. Apple Arcade, sunduğu özellikler sayesinde oyuncuları etkilemeyi başarıyor. Bunun yanı sıra belirttiğimiz gibi Apple, oyun sayısı konusunda da oldukça başarılı bir ilerleyiş gösteriyor. Bundan dolayı oyuncular, Apple Arcade hizmetinden faydalanmak istiyorlar.

Ancak Apple, bu hizmeti sadece Apple kullanıcılarına sunuyor. Bundan dolayı çoğu teknoloji kullanıcısı, Arcade hizmetinden faydalanamıyor. Bu noktada kullanıcılar, Arcade hizmetine benzer oyun abonelik sistemlerinin olup olmadığını araştırmaya başlıyorlar.

Günümüzde Apple gibi birçok şirket, oyun sektöründe oyunculara abonelik hizmeti üzerinden hizmet vermeye çalışıyor. Bu noktada özellikle Android kullanıcılarının karşısına çıkan ilk hizmet, tabii ki Google Play Pass oluyor. Google tarafından geliştirilen Play Pass, Apple Arcade ile oldukça benzer özelliklere sahip.

Google, Android kullanıcılarına Play Pass üzerinden aylık abonelik ile çeşitli uygulama ve oyunlara erişim izni sunuyor. Bu hizmetin Apple Arcade hizmetinden en önemli farkı, yaygınlığı oluyor diyebiliriz. Çünkü Google Play Pass, günümüzde Apple Arcade kadar geniş kullanım ağına sahip değil.

Apple Arcade’in alternatifi tabii ki Google Play Pass ile sınırlı değil. Özellikle bilgisayar ve konsol üzerinden oyun oynamayı tercih eden oyuncular, abonelik sistemleri konusunda daha fazla seçeneğe sahipler. Bu noktada oyuncuların karşısına Apple Arcade gibi hızla yükselmeye devam eden EA Play ve Xbox Game Pass hizmetleri çıkıyor.

EA Play, daha çok bilgisayar ve konsol odaklı bir abonelik sistemi olarak hizmet veriyor. Bunun yanı sıra Xbox Game Pass ise bilgisayar ve konsolların yanı sıra mobil platformlarda da kullanıcılarına abonelik hizmeti sunuyor. Bundan dolayı EA Play ve Xbox Game Pass, Apple Arcade’in en ciddi rakipleri olarak ön plana çıkıyorlar.

Genel Değerlendirme

Apple Arcade, Apple tarafından geliştirilen bir oyun abonelik hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Apple, bu hizmet üzerinden kullanıcılarına gelişmiş bir oyun deneyimi sağlamayı hedefliyor. Bu kapsamda Apple Arcade, oyuncuları memnun etmeyi başaran çok çeşitli özelliklere sahip.

Bunun yanı sıra Apple, Arcade üzerinden oyunculara çok sayıda oyunu oynama imkanı sunuyor. Bundan dolayı Apple Arcade, son zamanların hızla yükselen oyun abonelik sistemlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Ancak bu hizmetten şimdilik sadece Apple cihaz sahipleri faydalanabiliyorlar.

Bundan dolayı birçok oyuncu, Apple Arcade’in alternatifi var mı diye merak ediyor. Bu noktada da oyuncuların karşısına Google Play Pass, EA Play ve Xbox Game Pass gibi çeşitli oyun abonelik hizmetleri çıkıyor. Oyuncular, bu hizmetler sayesinde Apple Arcade hizmetlerine benzer oyun abonelik hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Oyun sektörünün her geçen gün gelişmesi, bu hizmetlerin sayısını ve kapsamını da genişletiyor. Bu yüzden önümüzdeki süreçte oyun abonelik sistemleri daha da popüler hale gelecekler desek yanlış olmayacaktır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Apple Arcade rehberimiz burada sona eriyor. Bu yazımızda sizler için son zamanların yükselen hizmetlerinden Apple Arcade hakkında bilgi vererek Apple Arcade nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Sizler de Apple Arcade hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.