Apple, Akıllı Saat Pazarında Liderliğini Sürdürüyor!

Teknoloji kullanıcıları, akıllı saat modellerine yoğun ilgi gösteriyorlar. Bundan dolayı teknoloji şirketleri, akıllı saat üretimi konusunda çeşitli çalışmalar yapıyorlar. Günümüzde piyasada çok sayıda şirket, akıllı saat üretimi yapıyor. Bundan dolayı teknoloji araştırmacıları, şirketlerin başarısını ölçebilmek için satış sayılarını araştırıyorlar. Counterpoint Research adındaki bir araştırma şirketi, 2022 yılının ilk çeyreğiyle alakalı araştırma yaptı. Araştırma sonucuna göre Apple, akıllı saat pazarında lider konumunda bulunmaya devam ediyor.

Yapılan araştırmanın sonucu, birçok teknoloji meraklısını şaşırttı. Bilindiği üzere yakın zamanda etkileri hâlâ devam eden bir salgın süreci yaşandı. Bundan dolayı dünya genelinde bazı ekonomik sorunlar ortaya çıktı. Bu sorunların teknolojik cihazların satışlarını düşürmesi bekleniyordu.

Fakat yapılan araştırmalar, beklentilerin tersi yönünde sonuç verdiler. Counterpoint Research tarafından yapılan araştırmaya göre 2022 yılının ilk çeyreğinde akıllı saat pazarı büyümeye devam etti.

Apple, Akıllı Saat Satışlarında Liderliğini Koruyor!

Akıllı saat sektörü, her geçen gün çeşitli yönleriyle büyüyerek gelişmeye devam ediyor. Çeşitli teknoloji üreticileri, saatlere gösterilen ilgiden dolayı akıllı saat üretimine ağırlık veriyor. Bunun sonucunda akıllı saat pazarında yer alan model ve marka sayısı artış gösteriyor. Ancak bu markaların bir kısmı, çeşitli özellikler bakımından rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor.

Bu markaların başında da tabii ki Apple geliyor. Uzun süredir akıllı saat sektöründe hizmet veren Apple, bu sektörün en başarılı şirketlerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Şirket tarafından üretilen akıllı saatler, teknoloji kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyorlar. Bunun sonucunda Apple, 2022 yılının ilk çeyreğinde %36.1’lik pazar payıyla akıllı saat sektöründe liderliğini korumayı başardı.

Apple, Akıllı Saat Satışlarında Liderliğini Koruyor!

Araştırma sonucuna göre akıllı saat sektöründe Apple’dan sonra en çok ilgi gören şirket Samsung oldu. Samsung, 2022’nin ilk çeyreğinde %10.1’lik bir pay elde etti. Bu da şirketi akıllı saat pazarında en çok paya sahip olan 2.şirket konumuna getirdi.

Elde edilen verilere göre Samsung’u sırasıyla Huawei, Xiaomi, Garmin, Amazfit, Imoo ve Fitbit takip ediyor. Geçen sene yapılan araştırmalar göz önüne alındığında özellikle Huawei’nin pazar payında önemli bir düşüş olduğu ortaya çıkıyor. Bu noktada en önemli etken, Huawei tarafından üretilen akıllı saatlerin rakipleri oldu. Özellikle Xiaomi’nin akıllı saat pazarındaki başarısı, Huawei’nin satışlarını önemli ölçüde etkiledi.

Akıllı saat pazarının her geçen gün gelişmesi, teknoloji meraklılarının bu alandaki gelişmelere ilgi göstermelerine yol açıyor. Bundan dolayı 2022’nin diğer çeyreklerinde yaşanacak akıllı saat satışları, şimdiden merak ediliyor.

Kaynak: https://www.gizmochina.com/2022/05/31/smartwatch-market-grows-13-percent-yoy-in-q1-2022-apple-leads-while-samsung-solidifies-second-spot/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.