Facebook Akıllı Saat Sektörüne Atılıyor!

Facebook, oldukça ilginç bir iddia ile gündeme geldi. The Verge tarafından paylaşılan habere göre Facebook bir akıllı saat geliştiriyor. Üstelik, bu akıllı saatin üzerinde iki kamera mevcut!

İddialara göre teknoloji devi Facebook, ürettiği cihazlar konusunda önemli bir adım atıyor. Şirket, önümüzdeki yıl karşımıza çıkacak bir akıllı saat geliştiriyor.

İsmi henüz belli olmayan saat, üstünde bulunan iki kamera ile fotoğraf ve video çekebilme olanağı da sağlıyor. Ayrıca, çekilen bu görsellerin Instagram gibi Facebook’a bağlı uygulamalarda paylaşılabileceği belirtiliyor.

Cihazın ön yüzeyinde bulunan kameranın ana işlevi görüntülü görüşmeler yapmak. Buna ek olarak cihazın arka yüzeyinde yer alan 1080p kamera çok daha gelişmiş bir teknolojiye sahip. Otomatik odaklama özelliğine de sahip olan bu kamera, akıllı saatten ayrılabiliyor.

Ayrıca Facebook’un saatten ayrılabilen bu kamerayla uyumlu ürünler geliştirilmesini istediği ve aksesuar şirketleriyle de bu konuda görüştüğü belirtiliyor.

Saatte LTE Bağlantısı da Olacak

Facebook’un piyasadaki saatler için çok güçlü bir rakip ortaya çıkaracağı tahmin ediliyor. Akıllı saat için sunduğu kameraya ek olarak cihazın LTE bağlantısı ile satışa sunulacağı da ifade ediliyor. Bu da demek oluyor ki saat, herhangi bir telefona bağlı olmadan çalışma imkanına sahip.

LTE bağlantısına sahip bir saatin arama yapabileceğini söyleyebiliriz. Bunun haricinde saatte bir kalp atış hızı monitörü de yer alacak. İşletim sistemi ise Android olacak.

Bu özellikleri ile Facebook tarafından geliştirilen akıllı saatin, Apple ve diğer saat üreticileri için büyük bir tehlike olduğunu söylemek mümkün. Ancak, Facebook’un güvenlik konusunda yaşadığı sorunların ardından akıllı saate kamera eklemesi kullanıcılar tarafından hoş karşılanmayabilir.

Apple Watch
Görsel: Apple Watch

Saatin 2022 yılının yazında piyasaya çıkacağı belirtiliyor. Cihazın ilk sürümü için geçerli olan bu tarihe ek olarak fiyat konusunda da bir tahmin mevcut. Facebook tarafından geliştirilen akıllı saatin 400 dolar civarlarında bir fiyata sahip olacağı söz konusu.

Üstelik, Facebook’un ikinci ve üçüncü nesil üzerinde çalıştığı da belirtiliyor. Henüz saatin isminin bile açıklanmadığı düşünülürse Facebook’un projeyi oldukça gizli bir şekilde yürüttüğünü söyleyebiliriz.

Saatin, gelecek nesillerde şirket tarafından geliştirilen başka bir cihaz için son derece önemli olacağı ifade ediliyor. Facebook’un geliştirdiği artırılmış gerçeklik gözlükleri ve akıllı saat ortak bir şekilde çalışacak gibi gözüküyor.

Önümüzdeki günlerde hakkında çok daha fazla bilgi öğreneceğimiz saatle ilgili siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.