Apple Kimliği Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

iPhone ya da MacBook gibi Apple tarafından üretilen teknolojik aygıtları kullanan kişiler, bu cihazlardan tam anlamıyla yararlanmak için birer Apple Kimliği de oluştururlar. Ancak bazı durumlarda bu Apple Kimliği ya da Apple ID hesabını silmek isteyen kullanıcılar da mevcuttur. Peki Apple Kimliği hesabı silme işlemi tam olarak nasıl yapılır?

Eğer siz de Apple Kimliği silme işleminin nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız bu yazıda aktaracağımız bilgileri kullanmanızda fayda var. İçeriğimizde Apple Kimliği hesabının nasıl silineceğini detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Buna ek olarak hesabınızı silmeden önce dikkat etmeniz gerekenlere de içeriğimizde yer verdik. Ayrıca Apple Kimliği hesabının silinmesinin ardından gerçekleşenleri de yazdık.

Tüm bu bilgileri açıklamadan önce Apple Kimliği nedir sorusunu cevaplamamız gerek. Eğer bir Apple cihazına sahipseniz bu hesabın ne işe yaradığını zaten biliyor olabilirsiniz. Yine de Apple Kimliği nedir sorusunun yanıtını vererek içeriğimize başlayalım.

Apple Kimliği Nedir?

iPhone, iPad, Mac gibi çeşitli Apple ürünlerinde bütünleşik bir hesap olan Apple Kimliği ya da Apple ID, Apple hizmetlerini kullanmak ve ürünlerde yer alan uygulamalara giriş yapmak için gerekli olan bir hesaptır. Eğer daha önce bir Apple ürünü kullanmadıysanız ilk satın alımınızda cihaz kurulumu yaparken bir Apple Kimliği de oluşturmanız gerekmektedir.

Apple Kimliği oluşturmak tamamen ücretsizdir. Apple tarafından üretilmiş herhangi bir cihaza sahip olmadan da Apple Kimliği oluşturmak mümkündür. Bu hesap sayesinde iCloud, App Store gibi Apple hizmetlerini kullanmak mümkün hale gelmektedir.

Bunlara ek olarak Apple Kimliği ile irtibat ve ödeme bilgileri de kayıt altına alınmaktadır. Böylece herhangi bir alışveriş sırasında Apple Kimliği kullanarak hızlıca ödeme yapmak gibi avantajları da sağlamaktadır. Üstelik Apple’ın belirttiğine göre tüm bu işlemler Apple Kimliği sayesinde güvenli bir şekilde gerçekleşir.

Apple Kimliği aynı zamanda pek çok siteye hızlı kayıt olma amacıyla da kullanılmaktadır. Pek çok internet sitesi ve uygulama Apple Kimliği ile hesap oluşturma yöntemini sağlamaktadır. Böylece piyasada yer alan birçok uygulama ve siteye Apple Kimliği kullanarak üye olmak mümkündür.

Buna ek olarak Apple Kimliği ile iCloud hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Böylece cihazlar arasında veri transferi yapmaya olanak sağlayan hızlı bir hizmet de Apple Kimliği kullanıcılarına sunulmaktadır. Üstelik Apple, belli bir boyuta kadar ücretsiz depolama alanı da tanımaktadır.

Apple Kimliği oluşturmak için kullanıcının daha önceden oluşturulmuş bir e-posta adresi olması yeterlidir. Daha sonrasında Apple ID oluşturmak için gerekli yönergeleri takip eden tüm kullanıcılar bir Apple Kimliği hesabı oluşturabilir. Ancak bazı durumlarda kullanıcılar Apple Kimliği hesabını silmek ister. Peki Apple Kimliği silme işlemi nasıl yapılır?

Apple Kimliği Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Apple Kimliği’nin ne olduğuna dair detaylı bir açıklama yaptık. Bir Apple kullanıcısı için Apple ID’nin oldukça önemli bir hesap olduğunu belirttik. Ancak bu durum zaman içerisinde değişebilir. Örneğin, iPhone kullanmayı bırakan bir kişinin Apple Kimliği hesabına daha fazla ihtiyacı olmayabilir. Böyle bir durumda Apple Kimliği silme işlemine başvurmak gerekir.

Apple bu konuda kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bir Apple Kimliği ya da Apple ID hesabı silmek için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Yalnızca birkaç basit adımla Apple Kimliği hesabı silmek mümkündür:

 • Apple Kimliği hesabını kapatmak için öncelikle Veriler ve Gizlilik sitesine Apple Kimliği ile giriş yapın.
 • Daha sonrasında karşınıza çıkacak işlemler arasından “Hesabınızı silin” işlemini tercih ederek devam edin.
apple-id-silme
Siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza bu menü çıkacaktır.
 • Burada Apple Kimliği hesabınızı silmeden önce dikkat etmeniz gereken önemli unsurlar yer almaktadır. Bunları okuduktan sonra hesabı silme nedenini belirtin. Bu adım tamamen isteğe bağlıdır, herhangi bir sebep belirtmeden de hesabınızı silebilirsiniz.
 • Son olarak hesabı kapatmak istediğinizi bir kez daha onaylayın ve işlemi tamamlayın.
Dikkat etmeniz gerekenleri okuduktan sonra silme işlemine devam edin.

Bu adımlardan sonra Apple Kimliği hesabınızı silme talebiniz Apple’a gönderilecektir. Apple ilgili talebi yedi gün içerisinde değerlendireceğini belirtmektedir. Bir başka deyişle yedi gün içerisinde hesabın silinme işleminin tamamlanacağı ifade edilir.

Bu noktada çok dikkatli olunması gereken bir unsur bulunmakta. Apple Kimliği silme işlemi sonunda bir kullanıcının Apple ID hesabı tamamen silinmektedir. Bu işlemin onaylanmasının ardından süreci geri almak mümkün değildir. Böyle bir durumda kullanıcının yeniden bir Apple Kimliği kullanmak için farklı bir hesap oluşturması gerekir. Bu nedenle Apple Kimliği hesabını silmeden önce dikkat edilmesi gereken unsurlara da içeriğimizde yer vermek istedik.

Apple Hesabı Silmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

İçeriğimizin önceki paragraflarında Apple Kimliği hesabının pek çok Apple hizmetini kullanmak için gerekli olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle Apple kullanıcıları için hayati önem taşıyan bir hesap olduğunu söylemek pek de abartı olmayacaktır.

Tam olarak bundan dolayı Apple Kimliği silmeden önce bilinmesi gereken bazı önemli unsurlar bulunmaktadır. Eğer silme işlemini başlatırsanız Apple size bu unsurları belirtecektir. Ancak biz de içeriğimizde bu unsurlara yer vermek istedik.

Öncelikle Apple Kimliği sayesinde iCloud hesabının da düzenlendiğini belirtmiştik. Bir bulut depolama sistemi olan iCloud içerisinde fotoğraf, video, belgeler gibi çeşitli türde dosyalar saklanmaktadır. Eğer sildiğiniz Apple Kimliği hesabına bağlı aktif olarak kullanılan bir iCloud hesabı varsa bu verilerin tamamı da kalıcı olarak silinmektedir. Bir başka deyişle hesabınızı sildiğinizde iCloud’da yer alan tüm verilerinizin de silindiğini bilmeniz gerekmekte.

Buna ek olarak FaceTime, iMessage ve eğer kullanıyorsanız iCloud Mail gibi hizmetlerde yer alan verileriniz de aynı şekilde temizlenmektedir. Ayrıca Apple Kimliği ile satın aldığınız abonelikler, App Store üzerinden satın aldığınız içerikler ve uygulamalar da aynı şekilde silinecektir.

Apple Kimliği ile kullanılmakta olan bir diğer önemli uygulama da Apple’ın yerleşik uygulamalarından birisi olan “Bul” uygulamasıdır. Tabii ki Apple Kimliği hesabınıza bağlı olarak çalışan bu uygulama da hesabın silinmesinin ardından kullanılamaz hale gelmektedir.

Hesap Silme İşlemi Öncesinde Yapılması Gerekenler

Eğer Apple ID hesabınızı silmek istiyorsanız ve bu işlemin ardından herhangi bir sorun yaşamamak isterseniz yapmanız gereken önemli birkaç adım bulunmaktadır. Bunları gerçekleştirdikten sonra veri kaybı gibi aksaklıklar yaşama ihtimaliniz çok daha düşük olacaktır.

Bir önceki alt başlığımızda belirttiğimiz gibi Apple Kimliği silindikten sonra iCloud verilerinizin tamamı da aynı şekilde silinmektedir. Bunun için iCloud verilerinizi yedeklemeden Apple Kimliği silmenizi tavsiye etmiyoruz. iCloud hesabınızda yer alan fotoğraflar, videolar ve belgeleri hesabı silmeden önce yedeklemelisiniz. Bunun için Apple’ın Veriler ve Gizlilik sitesine gitmeniz ve şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • privacy.apple.com adresine ulaştıktan sonra Apple Kimliği’niz ile giriş yapın.
 • Daha sonrasında karşınıza çıkan seçeneklerden “Verilerinizi kopyasını alın” seçeneği ile devam edin.
 • Apple bu menüde hesabınızla ilişkili olan tüm uygulamalardaki verileri sunacaktır. Oldukça detaylı olan bu listeden yedeklemek istediğiniz tüm verileri seçin.
 • Daha sonrasında Devam butonuna tıklayın ve indirmek istediğiniz dosya büyüklüğünü belirleyin. Örneğin verilerinizi 1 GB ve daha küçük boyutta dosyalar şeklinde indirmek için “1 GB” seçeneğini işaretleyin.
 • Daha sonrasında talebinizi gönderin. Apple bu işlemi yaklaşık yedi günlük bir sürede değerlendireceğini belirtmektedir.
apple-verileri-yedekleme
Yedeklemek istediğiniz verilerin yanındaki kutucukları işaretleyin. Dilerseniz tüm kutucukları tek dokunuş ile işaretleyebilirsiniz.

Apple Kimliği ile eşleşmiş verileri yedekledikten sonra dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer unsur ise aboneliklerinizdir. Eğer Apple ID hesabınız ile bir aboneliğe sahipseniz bu da hesabın silinmesiyle iptal olacaktır. Böylece aboneliğiniz sekteye uğrar.

Bu nedenle herhangi bir Apple cihazınıza gidin ve ayarlar menüsünde yer alan Apple Kimliği ayarlarına tıklayın. Daha sonrasında Abonelikler sekmesinden etkin aboneliklerinizi inceleyin. Dilerseniz bu abonelikleri iptal edebilirsiniz.

Bunun haricinde Apple, bir hesabı silmeden hesabın açık olduğu tüm tarayıcılardan ve cihazlardan çıkış yapmanızı da önermektedir. Bu önlem o cihazlarda herhangi bir problem yaşamanızın da önüne geçer. Daha sonrasında hesabı silme işlemine devam edebilirsiniz.

Apple Hesabını Devre Dışı Bırakma

Daha önce de belirttiğimiz gibi Apple Kimliği hesabı silme işlemi kalıcı bir işlemdir ve geri alınmaz. Bu nedenle Apple Kimliği hesabınızı silmek istediğinize emin olmadan bu işlemi yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Eğer ilerleyen dönemde tekrar Apple Kimliği kullanma ihtimaliniz mevcut ise geçici devre dışı bırakma işlemi sizin için çok daha uygun olacaktır. Bunun için yapmanız gerekenler:

 • privacy.apple.com adresini ziyaret edin ve Apple Kimliği’niz ile giriş yapın.
 • Daha sonrasında karşınıza çıkacak seçeneklerden “Hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakın” seçeneği ile devam edin.
 • Apple bir sonraki sayfada hesabınızı devre dışı bıraktığınızda karşılaşacağınız durumları detaylı bir şekilde açıklar. Bunları okuduktan sonra işleme devam edin.
 • Sayfanın en alt kısmında hesabı devre dışı bırakma nedeninizi işaretleyin. Bu işlem tamamen isteğe bağlıdır.
 • Daha sonra devam seçeneğine tıklayın ve hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmak istediğinizi onaylayın.
apple-kimligi-devre-disi-birakma
Bu işlemin ardından hesabınız siz aktif hale getirene kadar devre dışı kalacaktır.

Apple diğer işlemlerde olduğu gibi bu işlemi de yedi gün içerisinde değerlendireceğini belirtmektedir. Bu sürenin sonunda hesabınız geçici olarak devre dışı kalacaktır. Siz aktif edene kadar Apple Kimliği’nizin bazı konularda kullanılamayacağını da belirtmek gerekir.

Örneğin devre dışı bırakılmış bir hesaba bağlı olan iCloud verileri hesap aktif hale gelene kadar kullanılamaz. Ayrıca App Store satın alımları ve Apple hizmetleri de aynı şekilde devre dışı kalmaktadır. Üstelik abonelikleriniz de hesabınız tekrar etkin hale gelene kadar duracaktır. Bu nedenle hesabınızı devre dışı bırakmadan önce de almanız gereken birkaç önlem mevcut.

Bunların başında verilerin yedeklenmesi yer almaktadır. Telefonunuz ya da bilgisayarınız üzerinden iCloud verilerinizi yedeklemenizi ve cihazınıza kopyalamanızı öneriyoruz. Ayrıca dilerseniz daha önce bahsettiğimiz gibi tüm verilerinizi de Veriler ve Gizlilik sitesinden kopyalayabilirsiniz. Buna ek olarak yine aboneliklerinizi kontrol etmenizi de tavsiye ediyoruz.

Apple Kimliği Silme: Sonuç

Bu içeriğimizde Apple Kimliği silme işlemi hakkında en çok sorulan soruları yanıtlamaya özen gösterdik. Bunların arasında hesap silme işleminin nasıl yapıldığı yer alıyor. Ayrıca Apple Kimliği’ni silmeden önce dikkat edilmesi gereken unsurlara da yer verdik. Ayrıca hesabı sildikten sonra ortaya çıkacak durumları da detaylıca açıklamaya çalıştık.

Buna ek olarak hesabını kalıcı olarak kapatmak istemeyen kullanıcılar için bir alternatif yol da gösterdik. Hesabı geçici olarak devre dışı bırakma işlemi ve sonrasında gerçekleşecekleri de detaylı şekilde anlattık. Tüm bu açıklamaların ardından Apple Kimliği silme işlemi hakkında kafanızda soru işareti kalmadığını umuyoruz.

Apple Kimliği hakkında aklınıza takılan soruları aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Aynı şekilde içeriğimiz hakkındaki yorumlarınızı da aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.