Android Cihazlarda Uygulama Güncelleme Nasıl Yapılır?

Teknoloji geliştikçe çeşitli işletim sistemleri piyasada yer edinmeye başladılar. Android de günümüzde en çok kullanılan mobil işletim sistemlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Birçok mobil uygulama geliştiricisi, geliştirdiği uygulamayı Android üzerinden kullanıma sunmayı tercih ediyor. Bu uygulamalar, belirli aralıklarla güncelleme alabiliyorlar. Güncellemeler, genellikle kullanıcılarına yeni özellikler ve iyileştirmeler sunuyorlar. Bundan dolayı birçok kullanıcı, Android cihazlarda uygulama güncelleme işlemini nasıl yapabileceğini merak ediyor.

Bizler de bu yazımızda Android için uygulama güncelleme işleminin nasıl yapıldığına değineceğiz. Bunun yanı sıra uygulama güncelleme işlemi yapılmalı mı ve uygulama güncellemeleri nasıl kaldırılır sorularına cevap vermeye çalışacağız. Son olarak uygulama güncellemelerinden bahsetmişken uygulamalarını güncellemek istemeyen kullanıcılar için Android cihazlar için uygulama güncellemelerini kapatma işleminden de bahsedeceğiz.

Tüm bu konulara değinmeden önce uygulama güncellemelerinin öneminden bahsetmek konuyu anlamak için daha faydalı olacaktır. Bunun için gelin ilk olarak hep birlikte uygulama güncellemeleri ne işe yararlar, bu güncellemelerin önemi nedir daha yakından bakalım. Daha sonra sizler için Android cihazlarda uygulama güncelleme süreçlerinin nasıl ilerlediğine değineceğiz.

Uygulama Güncellemesi Yapılmalı mı?

Geliştirilen uygulamalar, belirli aralıklarla güncelleme almaktadırlar. Bu güncellemeler, genellikle uygulamalar için iyileştirmeler ve yeni özellikler içermektedir. Ancak bazı güncellemeler, stabil çalışan uygulamalarda bazı sorunlara yol açabilmektedirler. Bundan dolayı Android kullanıcıları da uygulama güncellemesi yapılmalı mı diye sıkça merak ediyorlar.

Teknoloji geliştikçe yazılım kısmında da bazı yeni özellikler teknoloji kullanıcılarıyla buluşmaktadır. Bundan dolayı güncel teknolojiyi uygulamalarında kullanmak isteyen geliştiriciler, uygulamalarını belirttiklerimiz gibi belirli aralıklarla güncellemektedirler.

Bunun yanı sıra bazı uygulamalar, geliştirilme aşamalarında fark edilmeyen hatalarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır. Geliştiriciler, bu hataları yayınladıkları güncellemeler ile düzeltmeyi tercih ediyorlar. Yani kısacası güncellemeler, temel olarak uygulamalara yeni özellikler kazandırmak ve mevcut hataları düzeltmek amacıyla geliştiriliyorlar diyebiliriz.

Bundan dolayı Android de başta olmak üzere birçok işletim sistemi, otomatik olarak güncellemeler açık şekilde kullanıcılarına hizmet vermektedir. Fakat bazı güncellemeler, iyileştirmelerin yanı sıra bazı hataları da beraberinde getirmektedirler. Bu hatalar sonucu stabil çalışan uygulamalar, yapılan güncellemenin sonucunda yetersiz bir performans gösterebiliyorlar.

Kullanıcılar da bu durumu göz önüne alarak uygulama güncellemelerini yapmalı mıyız diye merak ediyorlar. Belirttiğimiz gibi güncellemeler, genel olarak uygulamanın işleyişini daha iyi hale getirmektedir. Bundan dolayı uygulama güncellemesi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta, güncellemenin kararlı sürümünün yayınlanıp yayınlanmadığı olmalı. Geliştiriciler, güncellemelerin kararlı sürümlerini yayınlamadan önce beta sürümlerini yayınlayabiliyorlar. Bundan dolayı bazı kullanıcılar, bu durumu fark etmeden güncellemenin beta sürümünü kurabiliyorlar. Bunun sonucunda da kullanıcılar, uygulamayı kullanma süreçlerinde bazı sorunlarla karşılaşabiliyorlar.

Belirttiğimiz gibi genel olarak uygulama güncellemelerini yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak bu noktada yayınlanan güncelleme notlarını iyi okumalısınız. Bunun yanı sıra yayınlanan güncellemenin beta sürümü mü kararlı sürüm mü olduğunu öğrenmeniz uygulamayı kullanma sürecinde sıkıntı yaşamamanız için faydalı olacaktır.

Android Cihazlarda Uygulama Güncelleme Nasıl Yapılır?

Uygulama güncellemelerinin uygulama performansına genel olarak olumlu bir katkıda bulunduğundan bahsettik. Bundan dolayı Android kullanıcıları da normal olarak uygulamalarını güncellemek istiyorlar. Ancak bazı kullanıcılar, bu işlemi nasıl yapabileceklerini bilmiyorlar. Bundan dolayı Android cihazlarda uygulama güncelleme işleminin nasıl yapılacağı oldukça merak ediliyor.

Dünya genelindeki en popüler mobil işletim sistemlerinden birisi olan Android, uygulama marketinde sahip olduğu çok sayıda uygulama ile kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bu uygulamalar, belirli aralıklarla güncellemeler almaktadır. Ancak belirttiğimiz gibi Android’de yer alan uygulama sayısı oldukça fazladır. Bundan dolayı kullanıcıların kullandıkları tüm uygulamalar için tek tek güncelleme kontrolü yapabilmeleri oldukça uğraştırıcı olacaktır.

Android, bu konuda en başarılı işletim sistemlerinin başında geliyor. Çünkü Android, kullanıcılarının tek tek uygulama güncellemeleriyle uğraşmamaları için uygulama marketinde yani Google Play Store’da gelişmiş bir uygulama güncelleme sistemi geliştirdi. Bu sistem, kullanıcının belirli izinlere onay vermesi halinde belirli aralıklarla uygulama güncellemelerini takip ediyor.

Android Cihazlarda Uygulama Güncelleme Nasıl Yapılır

Daha sonra sistem, yine onay alması durumunda gelen güncellemeleri otomatik olarak cihaza kuruyor. Yani kullanıcılar, Google Play Store’a izin verirlerse güncelleme konusunda oldukça rahatlıyorlar diyebiliriz. Bunun yanı sıra otomatik güncellemeleri kapatan Android kullanıcıları da mevcut.

Bu kullanıcılar, otomatik güncellemeleri kapattıkları için güncellemeleri elle kontrol ediyorlar. Bu durum korkutucu gibi gözükse de Android, bu konuda da oldukça kolaylık sağlıyor. Çünkü kullanıcılar, Google Play Store üzerinden uygulamalarına gelen güncellemeleri takip ediyorlar.

Bunun için kullanıcıların ilk olarak Google Play Store’a girmeleri gerekiyor. Daha sonra sağ üst tarafta bulunan profil simgenize tıklamalısınız. Ardından “Uygulamaları ve cihazı yönetin” seçeneğini seçin. Eğer cihazınızdaki uygulamalar için güncellemeler varsa karşınıza çıkan “Genel Bakış” ekranında “Güncellemeler var” seçeneği karşınıza çıkacaktır.

Bu seçeneğin altında yer alan “Ayrıntıları göster” ifadesine tıklayarak devam ediyoruz. Bu seçeneği seçtikten sonra güncelleme alan uygulamalar karşımıza çıkıyor. Burada istediğiniz uygulamaları güncelleyebileceğiniz gibi güncelleme alan tüm uygulamaları da sağ üst tarafta yer alan “Tümünü güncelle” seçeneğinden güncelleyebilirsiniz.

Android Cihazlarda Uygulama Güncellemelerini Kaldırma Nasıl Yapılır?

Android cihazlarda uygulama güncellemelerinin nasıl yapılabileceğini açıkladık. Belirttiğimiz adımları takip ederek cihazınızdaki uygulamaları kolaylıkla güncelleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra güncellemeden memnun kalmayan kullanıcılar, cihazlarında uygulama güncellemelerini kaldırmak isteyebiliyorlar. Bundan dolayı Android cihazlarda uygulama güncellemelerini kaldırma işleminin nasıl yapılabildiği de oldukça merak ediliyor.

Android kullanıcıları, cihazlarında kolaylıkla uygulama güncellemeleri yapabildikleri gibi kolaylıkla yaptıkları güncellemeleri de kaldırabiliyorlar. Bu durumun en temel sebebi, belirttiğimiz gibi bazı güncellemeler içerdikleri iyileştirmeler kadar hataları da berberinde getirebiliyorlar. Bundan dolayı Android, kullanıcılarının cihaz deneyimlerinin düşmemesi adına yapılan güncellemeleri kaldırma imkanı da sunmaktadır.

Bunun için ilk olarak cihazınızın “Ayarlar” sayfasına gitmeniz gerekiyor. Daha sonra açılan ekranda “Uygulamalar” seçeneğini seçmelisiniz. Bu seçeneği seçtikten sonra kullandığınız Android ve cihaz modeline göre çeşitli seçenekler karşınıza çıkabilir. Burada karşınıza çıkan listeden “Uygulamaları yönet” veya “Tüm uygulamaları görüntüle” seçeneklerinden hangisi mevcutsa o seçeneği seçerek devam ediyoruz.

Daha sonra karşımıza cihazımızda yer alan tüm uygulamaların listesi çıkacak. Bu listeden, güncellemesini kaldırmak istediğimiz uygulamayı seçiyoruz. Uygulamayı seçtikten sonra karşımıza uygulamanın bazı ayarlarına erişebildiğimiz bir ekran çıkıyor. Bu ekrandan “Güncellemeleri kaldır” seçeneğini seçiyoruz.

“Güncellemeleri kaldır” seçeneği de sahip olduğunuz Android sürümüne göre ekranın farklı bir bölmesinde yer alabilir. Bundan dolayı bu seçenek, direkt açılan sayfada karşınıza çıkmadıysa sayfada yer alan bölmeleri kontrol etmeniz gerekebilir.

Belirttiğimiz adımları takip ederek kurduğunuz fakat memnun kalmadığınız uygulama güncellemelerini kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Uygulama güncellemesini kaldırmanız konusunda dikkat etmeniz gereken bir nokta mevcut. Bazı uygulamalar, hizmet vermek için uygulama güncellemelerini zorunlu tutmaktadır. Bundan dolayı uygulama güncellemelerini kaldırmanız, bazı uygulamalar için uygulamayı kullanamama sorununa yol açabilir.

Bu yüzden güncellemeleri kaldırırken uygulamanın çalışmak için uygulamanın son sürümünü talep edip etmediğini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Android Cihazlarda Uygulama Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Uygulama güncellemelerinin öneminden bahsettik. Bundan dolayı uygulama güncellemelerini takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Ancak bazı Android kullanıcıları, uygulama güncellemeleriyle uğraşmak istemeyebiliyorlar. Bundan dolayı bu kullanıcılar, direkt cihazlarında güncellemeleri kapatmak istiyorlar.

Android, bu noktada kullanıcılarına uygulama güncellemelerini otomatik olarak kapatma imkanı sunuyor. Bu işlemi yaptığınız takdirde güncellemeler otomatik olarak yüklenmeyeceği için aslında güncellemeleri siz yapana kadar kapatmış oluyorsunuz.

Android Cihazlarda Uygulama Güncellemeleri Nasıl Kapatılır

Otomatik güncellemeleri kapatabilmek için ilk olarak Google Play Store’a girmeniz gerekiyor. Store’a girdikten sonra sağ üstte yer alan profil simgenize tıklamalısınız. Daha sonra “Ayarlar” seçeneğini seçerek işlemimize devam ediyoruz. Ayarlar seçeneğini seçtikten sonra Google Play ile alakalı bazı seçeneklerin yer aldığı bir menü bizleri karşılıyor.

Bu menüde “Ağ tercihleri” seçeneğine tıklayarak alt başlıklarını görüyoruz. Bu seçeneğin alt başlıklarından birisi “Uygulamaları otomatik güncelle” olarak karşımıza çıkıyor. Bu başlığa tıkladıktan sonra “Uygulamaları otomatik olarak güncelleme” seçeneğini seçiyoruz.

Belirttiğimiz adımları uygulayarak otomatik uygulama güncellemelerini kolaylıkla kapatabilirsiniz. Otomatik uygulama güncellemelerini kapatmak, siz uygulama güncellemesi yapmadan cihazınızdaki uygulamaların güncellenmeyeceğini göstermektedir. Yani aslında bu seçeneği kapatarak uygulama güncellemelerini kapatmış oluyorsunuz.

Uygulama güncellemelerini otomatik olarak yapmasanız da manuel olarak belirli aralıklarla kontrol edip yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü belirttiğimiz gibi bazı uygulamalar, hizmet vermeye devam edebilmek için güncelleme yapılmasını zorunlu tutmaktadır. Bundan dolayı da güncelleme yapmayan kullanıcılar, uygulamadan yararlanamamaya başlıyorlar.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için cihazınızın otomatik uygulama güncelleme ayarlarını kapatsanız bile cihazınızda yer alan uygulamaları belirli aralıklarla manuel olarak güncellemenizi tavsiye ediyoruz. Tabii ki bu noktada son kararın yine size kaldığını da belirtmeliyiz.

Cihazınızda uygulama güncellemesi yapmak istemediğiniz takdirde yukarıda belirttiğimiz adımları uygulayarak otomatik uygulama güncellemelerini kolaylıkla kapatabilirsiniz. Bu işlemi yapmanız sonucunda da siz istemediğiniz takdirde cihazınızda uygulama güncellemesi yapılmayacaktır.

Genel Değerlendirme

Güncellemeler, temel olarak uygulamaların yeni özellikler kazanmasını ve sahip oldukları hataların düzeltilmesini sağlamaktadırlar. Bundan dolayı uygulama geliştiricileri, uygulamalarına belirli aralıklarla güncelleme yapmaktadırlar. Kullanıcılar, yeni özelliklerden ve yapılan düzeltmelerden faydalanabilmek için bu güncellemeleri genellikle yüklemeyi tercih ediyorlar.

Ancak bazı güncellemeler, olumlu özellikler kadar hataları da beraberinde getirebiliyorlar. Bu durum, kullanıcıların uygulama güncelleme konusunda bir kararsızlık yaşamalarına sebep olmaktadır. Bu noktada güncelleme yapmaya karar veren kullanıcılar, güncellemeleri nasıl yapabileceklerini merak ediyorlar.

Özellikle Android kullanıcıları, cihazlarında uygulama güncellemelerini nasıl yapabilecekleri konusunda sıkça araştırma yapıyorlar. Android, sahip olduğu uygulama sayısıyla güncelleme konusunda göz korkutucu olabiliyor. Ancak Google Play Store, güncelleme konusunda oldukça başarılı bir sisteme sahip. Bu sayede Android kullanıcıları, Google Play Store üzerinden rahatlıkla uygulama güncellemelerini yapabiliyorlar.

Belirttiğimiz gibi bazı güncellemeler, hataları da beraberlerinde getirebiliyorlar. Bu noktada hatalı güncellemeler yapan kullanıcılar, bu güncellemeleri cihazlarından nasıl kaldıracaklarını merak ediyorlar. Sizler için yazımızda Android kullanıcılarının yaptıkları güncellemeleri nasıl kaldırabileceklerini açıkladık.

Son olarak bazı kullanıcıların cihazlarında uygulama güncellemelerini kapatmak istediklerini de varsayarak Android cihazlarda uygulama güncellemelerinin nasıl kapatılabileceğine değindik. Android, kullanıcılarının otomatik uygulama güncellemelerini kapatabilmelerine imkan sağlıyor. Böylece kullanıcılar, istemedikleri takdirde uygulamalarını güncellememe imkanına sahip olabiliyorlar.

Fakat biz bu durumu tavsiye etmiyoruz. Çünkü bazı uygulamalar, çalışmak için en güncel versiyonlarının indirilmiş olmasını şart koşuyorlar. Yani uygulamalar, aslında kullanıcılarına zorunlu olarak güncelleme yaptırıyorlar. Güncelleme yapmayan kullanıcılar, bir süre sonra bu uygulamalardan faydalanamamaya başlıyorlar. Bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için uygulamalarınızı güncel tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Android uygulama güncelleme rehberimiz burada sona eriyor. Rehberimizde belirttiğimiz gibi uygulama güncellemelerinin öneminden ve Android cihazlarda uygulama güncellemeleriyle alakalı işlemlerden bahsettik. Bunun yanı sıra sizler de Android cihazlarda uygulama güncellemesi ile ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.