Anakart Modeli Öğrenme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlar, günümüz dünyasında en sık kullanılan teknolojik cihazlar arasında yer alıyor. Bu cihazların yapılarının oldukça karmaşık olduğunu söylemek mümkün. Çünkü bilgisayarlar pek çok farklı parçadan oluşuyor. Bu parçalar arasında belki en önemlisi ise anakart olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle, bir elektronik devre kartı olan anakart aynı zamanda “bilgisayarın beyni” olarak da biliniyor. Zaman zaman anakart modelini öğrenmek ise gerekli olabiliyor. Peki anakart modeli öğrenme nasıl yapılır?Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte anakart modeli öğrenme yöntemlerini ele alacağız. İçeriğimizde bu işlem için kullanabileceğiniz 7 farklı yöntemden söz edeceğiz. Bunun yanı sıra konu ile ilgili olarak sıkça sorulan sorulara da yer vereceğiz. Anlaşılır olması açısından içeriğimize anakart nedir sorusu ile başlamanın daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Böylece sizler de donanımın en önemli parçası olan anakartın tam olarak ne işlev gördüğünü öğrenebilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize başlayalım.

Anakart Nedir?

Neredeyse herkesin aktif şekilde bilgisayar kullandığını söyleyebiliriz. Sık sık kullandığımız bu cihazlar pek çok farklı bileşenden oluşuyor. İşte anakart da bu bileşenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada anakartın, en önemli bileşen olduğuna değinmekte fayda var. Öyle ki bu bileşen bilgisayarlar için olmazsa olmazlar arasında. Onu bu kadar önemli kılan ise adeta bilgisayarın beyni olarak çalışıyor olması. Dolayısıyla bilgisayar performansının doğrudan anakart ile ilişkili olduğunu söylemek mümkün.

Anakart, bilgisayarlardaki ana baskılı devre kartı olarak tanımlanıyor. Temel olarak anakartın işlevini donanımın diğer bileşenlerini ve harici birimleri bir arada toplamak olarak açıklayabiliriz. Böylece bilgisayarı oluşturan diğer donanımların birbiri ile uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Yani anakart, donanım bileşenleri ve harici birimlerin birbirine bağlandığı bir merkezi iletişim noktasıdır.

Anakart Modeli Öğrenme Yöntemleri

Bilgisayarınızda anakart modeli öğrenme işlemini yapmak için kullanabileceğiniz pek çok yöntem var. Bu işlemi herhangi bir program kullanmadan yapabileceğiniz gibi bazı programlar ile de kolaylıkla yapabilirsiniz. İçeriğimizin bu kısmında anakart modelinizi öğrenmek için kullanabileceğiniz 7 farklı yöntemi ele aldık. İçeriğimizi okumaya devam ederek her işlem için adım adım bilgi bulabilirsiniz.

Anakart Modeli Öğrenme Yöntemleri

Yöntem 1: Komut İstemini Kullanarak Anakart Modelini Öğrenin

Bilgisayarınızın anakart modelini öğrenmek istiyorsanız bunun için komut istemini kullanabilirsiniz. Aşağıda bu işlemi nasıl yapacağınız ile ilgili gerekli adımları bulabilirsiniz:

 • İlk olarak klavyenizde yer alan “Windows” ve “R” tuşlarına birlikte basın. Böylece “Çalıştır” ekranını açmış olacaksınız. Bu ekran bilgisayarınızda herhangi bir belge ya da dosyayı hızlı bir şekilde açmanızı sağlamaktadır.
 • Açılan ekrandaki arama çubuğuna “CMD” yazın ve ardından “Tamam” butonuna tıklayın. Yapmış olduğunuz işlemin ardından “Komut İstemi” ekranı karşınıza çıkacaktır.
 • Karşınıza çıkacak olan ekrana “wmic csproduct get name,identifyingnumber,uuid” yazın ve “Enter” tuşuna tıklayın.
 • Böylece bilgisayarınızın anakart modelini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Yöntem 2: Windows Sistem Bilgisini Kullanarak Anakart Modelini Öğrenme

Anakart modeli öğrenme işlemi için kullanabileceğiniz bir yöntem de Windows sistem bilgisini kullanmaktır. Windos sistem bilgisini kullanarak anakart modelinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak klavyeniz üzerinde yer alan “Windows” ve “R” tuşlarına aynı anda basın.
 • Karşınıza “Çalıştır” ekranı çıkacaktır.
 • Bilgisayarınızdaki program, dosya ve belgelere daha hızlı ulaşmanızı sağlayan bu ekran üzerinde yer alan arama çubuğuna “msinfo32.exe” yazın. Ardından “Tamam” butonuna tıklatın.
 • Böylece “Sistem Bilgisi” ekranı ile karşılaşacaksınız.
 • Açılan ekranın sol kısmında yer alan “Sistem Özeti” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan sayfa üzerinden “Sistem Modeli” yazısını bulmalısınız. Bu satırın karşısında anakartınız ile ilgili olan bilgileri göreceksiniz.

Yöntem 3: CPU-Z ile Anakart Modelini Öğrenme

Bilgisayarınızın anakart modelini öğrenebileceğiniz bir diğer yöntem ise CPU-Z olarak karşımıza çıkıyor. Bu yöntem ile bilgisayar donanımınıza ilişkin tüm bilgilere kolaylıkla erişebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak “CPU-Z” programını bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Bunun için “CPUID” web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Ardından indirdiğiniz programı bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor.
 • Kurulum işleminin tamamlanmasının ardından programı çalıştırın.
 • Bu aşamada karşınıza çıkacak olan ekran üzerinden “Mainboard” kısmına giriş yapın.
 • Açılan sayfa üzerinden üst kısımlarda yer alan “Model” satırını bulun.
 • Böylece bu satırın karşısında yer alan anakart modelinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Yöntem 4: Dxdiag ile Anakart Modelini Öğrenme

Anakartınızın modelini öğrenmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de Dxdiag olarak karşımıza çıkıyor. Dxdiag ile anakart modeliniz öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz: • İlk olarak klavyeniz üzerinde yer alan “Windows” ve “R” tuşlarına aynı anda basın.
 • Bu şekilde bilgisayarınızın “Çalıştır” ekranını açmış olacaksınız. Bu ekran üzerinden bilgisayarınızda yer alan tüm program, dosya ya da belgelere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 • Çalıştır ekranı üzerinde yer alan arama çubuğuna “dxdiag” yazın ve “Enter” tuşuna basın.
 • Bu işlemin ardından karşınıza bilgisayarınız ile ilgili tüm sistem bilgilerinin yer aldığı bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfa üzerinden anakart modeli ya da anakart sistem üreticisi gibi verilere kolaylıkla erişebilirsiniz.

Yöntem 5: System Spec ile Anakart Modelini Öğrenme

pc anakart modeli öğrenme

System Spec, anakart modeli öğrenme işlemi için pek çok kişinin tercih ettiği programlar arasındadır. Sizler de System Spec kullanarak bu işlemi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Eğer anakart modelinizi bu programı kullanarak öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 • İlk olarak cihaza “System Spec” programını indirin.
 • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra programı bilgisayara kurun.
 • Programın cihaza kurulmasının ardından programı çalıştırın.
 • Ardından program üzerinden “Tarama” işlemini başlatın.
 • Programın yaptığı taramanın ardından bilgisayarınız ile ilgili çeşitli bilgilerin yer aldığı bir ekran açılacaktır.
 • Karşınıza çıkacak olan bu sayfa üzerinden “Motherboard” satırını bulun.
 • Bu satırın karşısında yer alan bilgiler anakart modeliniz hakkında olacaktır.

Yöntem 6: Regedit ile Anakart Modelini Öğrenme

Bilgisayarınızın anakartı ile ilgili bilgilere erişebileceğiniz bir diğer yöntem Regedit olarak karşımıza çıkıyor. Anakart modelini bu şekilde öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle klavyeniz üzerinde yer alan “Windows” ve “R” tuşlarına aynı anda basın. Bu kısayol ile birlikte bilgisayarın “Çalıştır” ekranı açılacaktır.
 • Açılan bu ekran üzerinde yer alan arama çubuğuna “Regedit” yazın ve “Enter” tuşuna basın.
 • Bu aşamada karşınıza bir pencere çıkacaktır. Bu pencerede öncelikle “HKEY_LOCAL_MACHINE” kısmına girin.
 • Ardından “Hardware” seçeneğini seçerek, “Description” bölümüne gidin.
 • Sistem bilgilerine erişmek için bu aşamadan sonra “System” seçeneği ile devam edin.
 • Son olarak ise “BIOS” kısmına tıklayın. Ardından anakart bilgilerinize erişebileceğiniz ekran açılacaktır.

Yöntem 7: Belarc Advisor ile Anakart Modelini Öğrenin

Bilgisayarınızın anakartına ilişkin bilgileri öğrenmek için kullanılan programlardan biri ise Belarc Advisor. Siz de bu programı kullanarak anakart modelinizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk aşamada “Belarc Advisor” programını bilgisayarınıza indirin. İndirme işlemi bittikten sonra ise programı cihaza kurun.
 • Program cihaza kurulduktan sonra programı çalıştırarak “Tarama” işlemini başlatın.
 • Belarc Advisor tarama işleminin tamamlanmasının ardından elde ettiği verileri bir internet sayfası üzerinden sunmaktadır.
 • Bu sayfada bilgisayarınız ile ilgili farklı donanım bilgilerine erişebilirsiniz.
 • Anakart bilgilerinize erişmek için ise sayfada yer alan “System Model” bölümüne göz atmalısınız.

Anakart Modeli Öğrenme Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

Anakart seçimi nasıl yapılır?

Bir anakart seçimi yaparken dikkate almanız gereken ilk şey işlemcidir. Anakartın işlemci ile uyumlu olması önemlidir. İşlemcinizin türüne göre doğru anakart modelini bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra işlemci ve RAM soketlerine de dikkat etmelisiniz.

Bilgisayarlarda anakart önemli midir?

Günümüzde neredeyse her evde olan bilgisayarlar farklı bileşenlerden oluşan donanımlara sahiptir. Anakart ise bu bileşenler arasında en önemlisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Temel olarak anakart, diğer bileşenlerin birbiri ile olan iletişimini sağlamakta ve bilgisayar performansını doğrudan etkilemektedir. Buna bağlı olarak anakart aynı zamanda “bilgisayarın beyni” ya da “bilgisayarın iskeleti” isimleri ile de nitelendirilmektedir.

Anakart modelini öğrenmek için hangi yöntemi kullanmak gerek?

Eğer bilgisayarınızın anakartının modelini öğrenmek istiyorsanız bu işlemi pek çok farklı yoldan yapabilirsiniz. Bu işlem için ideal bir yöntemden söz etmek ise mümkün değil. Anakart modelinizi öğrenmek için size uygun olduğunu düşündüğünüz yöntemi tercih edebilirsiniz.

İkinci el anakart alınır mı?

Bilgisayarın yüksek performans sunması açısından anakart oldukça önemlidir. Bu nedenle anakart seçimine dikkat etmek gerekir. Bilgisayarlarınız için ikinci el anakart almanız mümkün. Ancak bu aşamada oldukça dikkatli davranmanızda fayda var. Özellikle anakartın herhangi bir problemi olmadığından ve sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmanız önem taşır.

Anakart Modeli Öğrenme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Bilgisayarlar, günümüz dünyasında oldukça yaygın şekilde kullanılan teknolojik cihazlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle dijitalleşme süreci ile birlikte bilgisayar kullanımının oldukça yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Buna bağlı olarak da pek çok şeyi bir bilgisayar ile yapmamız mümkün hale gelmiş durumda. Bu noktada neredeyse her gün kullandığımız bilgisayarlar ise temelde farklı bileşenlerden oluşuyorlar.

Bilgisayarları oluşturan bileşenler, cihazların bizim için kullanılabilir olmasını sağlıyor. Yani bileşenler, temel olarak bilgisayarların çalışmasını sağlıyorlar. Bir bilgisayarın onlarca farklı bileşenden oluştuğunu ise söyleyebilmemiz mümkün. Bu bileşenler birbirleri ile bağlantı kurarak bilgisayarın çalışmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra donanımı oluşturmakta olan bu bileşenler cihazın performansını da doğrudan bir şekilde etkiliyor.

İşte bu bileşenlerden birisi de anakart olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayarı oluşturan bileşenlerin en önemlilerinden birisi olan anakart, bilgisayarlar için oldukça hayati bir göreve sahip. Öyle ki bilgisayarı yönetenin yani beynin bir noktada anakartlar olduğunu söylemek mümkün. Ancak anakartın kullanıldığı tek cihazlar bilgisayarlar değil. Temel olarak, bir beyin olarak çalışmakta olan bu bileşenin pek çok farklı teknolojik alet için de kullanıldığını görebiliriz.Anakartı, bilgisayarın diğer tüm bileşenlerinin bir arada toplandığı merkezi iletişim noktası olarak tanımlamak mümkün. Yani anakartlar bilgisayarın diğer donanım bileşenleri ve harici birimlerinin birbirleri ile koordineli bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Buna bağlı olarak da bilgisayarın performansını doğrudan etkiliyor. Adeta bir omurga gibi çalışan bu bileşen, bilgisayarın doğru bir şekilde çalışması için oldukça önemli. Farklı marka ve modellerde anakartlar bulmak ise mümkün. Dolayısıyla her biri farklı özelliklere sahip oluyor. Bu nedenle bir donanım oluştururken iyi bir anakart seçmek önemli konular arasında yer alıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte anakart modeli öğrenme nasıl yapılır sorusunu yanıtladık. Bunun yanı sıra bu işlem hakkında sıkça sorulan sorulara da yer verdik. Bu işlemi yapmak için kullanabileceğiniz 7 farklı yöntemden söz ettik. Bu yöntemleri kullanarak dilersiniz bir program yardımı ile dilerseniz de herhangi bir program kullanmadan anakart modelinizi öğrenebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.