Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Ekran kartları, bilgisayarlar için en önemli donanımların başında gelmektedir. Teknoloji kullanıcıları, bilgisayarla gerçekleştirdikleri birçok işlem için ekran kartlarından faydalanmaktadırlar. Bundan dolayı ekran kartı modeli ve özellikleri, bilgisayar kullanıcıları için önem taşımaktadır. Fakat bazı bilgisayar kullanıcıları, sahip oldukları ekran kartı modelini ve bundan dolayı da özelliklerini bilmeyebiliyorlar. Bundan dolayı ekran kartı modeli ve özellikleri nasıl öğrenilir sorusunun cevabı oldukça fazla merak ediliyor.

Ekran kartı, oldukça önemli bir donanım olduğu için hem Windows hem de MacOS kullanıcılarına hangi model ekran kartına sahip olduklarını kolay bir şekilde gösteriyor. Tabii ki bu işlem için iki işletim sisteminde de çeşitli adımları uygulamak gerekiyor. Bizler de bu yazımızda sizler için hem Windows hem de MacOS modellerinde ekran kartı modelinin nasıl öğrenilebileceğini açıklayacağız.

Ekran Kartı Nasıl Öğrenilir?

Windows’ta Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir

Microsoft, Windows kullanıcılarının işlemlerini kolaylaştırmak adına kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor. Şirket, işletim sistemini kullanan kişilere kolay bir şekilde bilgisayarlarının donanımlarını öğrenebilme imkanı veriyor. Hatta Windows kullanıcıları, ekran kartı başta olmak sahip oldukları donanımları öğrenmek için çeşitli yöntemlere sahipler. İşte Windows sürümlerinde ekran kartı modelinizi öğrenmek için uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

Aygıt Yöneticisi Üzerinden Ekran Kartı Öğrenme

Bilgisayarda yer alan donanımları ve kullanılan aygıtları takip etmek bilgisayar performansı için önemlidir. Bundan dolayı Microsoft, kullanıcılarının bilgisayarlarında yer alan tüm donanım ve aygıtları tek bir alanda görmelerini sağlıyor. Şirket, Windows sürümlerine “Aygıt Yöneticisi” ekledi.

Bu yönetici, bilgisayarda yer alan tüm donanımları listelemektedir. Bunun yanı sıra aygıt yöneticisi, bilgisayarda kullanılan mouse gibi çeşitli aygıtları da takip etmektedir. Bundan dolayı Windows kullanıcıları, aygıt yöneticisi üzerinden ekran kartı da dahil olmak üzere diledikleri donanımlarını görebilmektedirler. Aygıt yöneticisi üzerinden ekran kartı modelinizi ve özelliklerini öğrenmek için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Aygıt yöneticisine ulaşmanın temel olarak 2 yöntemi mevcut. İlk yöntemde Windows başlat tuşuna basarak Windows menüsüne ulaşmalısınız. Daha sonra açılan menüde “Denetim Masası”nı seçerek devam ediyoruz. Denetim masası ekranında ise karşınıza çıkan “Donanım ve Ses” seçeneğine tıklamalısınız. Son adımda “Aygıtlar ve Yazıcılar” başlığı altında yer alan “Aygıt Yöneticisi”ne tıklamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra kısa bir yöntemle Windows arama çubuğunda “Aygıt Yöneticisi” yazarak daha kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.
 • Aygıt yöneticisine ulaştıktan sonra çeşitli donanım seçenekleri sizleri karşılayacaktır. Ekran kartı modelinizi öğrenmek için bu seçenekler arasında “Görüntü bağdaştırıcıları” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra bilgisayarınızda harici ve dahili olmak üzere 2 ekran kartı varsa 2 tane seçenek çıkacaktır. Bunun yanı sıra sadece dahili ekran kartına sahipseniz 1 tane ekran kartı modeliyle karşılaşacaksınız.
 • Ekran kartları, modellerine göre aygıt yöneticisinde isimlendirilmektedirler. Bundan dolayı “Görüntü bağdaştırıcıları” altında çıkan seçeneklerde ekran kartı modelinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra ekran kartınızın detaylarını öğrenmek için görüntü bağdaştırıcılarının altında çıkan seçeneğe sağ tıklayarak “Özellikler”e erişmeniz gerekmektedir. Özelliklere tıkladıktan sonra karşılaştığınız ekrandan ekran kartınızın üreticisi ve kullanmış sürüm başta olmak üzere birçok ekran kartı detayınızı öğrenebilirsiniz.

Dxdiag Üzerinden Ekran Kartı Öğrenme

Windows, kullanıcılarına ekran kartı modellerini ve özelliklerini öğrenebilecekleri çeşitli yöntemler sağlıyor. Bu kapsamda kullanıcılar, kendileri için en uygun yöntemi kullanarak ekran kartı detaylarını kolaylıkla öğrenebiliyorlar. Windows tarafında sunulan yöntemlerden birisi de Dxdiag oluyor. Eğer sizler de Dxdiag üzerinden ekran kartı modeliniz öğrenmek istiyorsanız şu yöntemleri uygulamanız gerekmektedir:

Windows Ekran Kartı Nasıl Öğrenilir
 • Windows sürümleri üzerinden Dxdiag’a (DirectX tanı aracı) ulaşmak için temel olarak 2 yöntem mevcut. Eğer ilk yöntem üzerinden Dxdiag’a erişmek istiyorsanız bunun için “çalıştır”a erişmeniz gerekiyor. Çalıştır komut ekranına erişmek için Windows arama çubuğuna “çalıştır” yazmanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan komut ekranından aç kısmına “Dxdiag” yazarak tamama basarak tanı aracına erişim sağlayabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra ikinci yöntem üzerinden DirectX tanı aracına erişim sağlamak için arama çubuğuna direkt Dxdiag yazabilirsiniz. Böylece Windows, kolay bir şekilde DirectX tanı aracını karşınıza çıkartacaktır. Karşınıza çıkan sonuca tıklayarak tanı aracına erişebilirsiniz.
 • Tanı aracını açtıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan çeşitli seçenekler sizleri karşılayacaktır. Bu ekran üzerinden işletim sistemi modelinizden BIOS sürümünüze kadar birçok özelliği kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra ekran kartı modelinize ve özelliklerinize erişim sağlayabilmek için üst menüde yer alan “Görüntü” seçeneklerini kullanmanız gerekiyor.
 • Eğer bilgisayarınızda harici ve dahili olmak üzere iki tane ekran kartı varsa Dxdiag menüsünde “1 Görüntüsü” ve “2 Görüntüsü” olmak üzere 2 tane seçenek sizleri karşılayacaktır. Bunun yanı sıra sadece dahili ekran kartına sahipseniz sadece 1 tane “Görüntüsü” seçeneği karşınıza çıkacaktır.
 • Görüntüsü seçeneklerine tıkladıktan sonra Windows, sizlere ekran kartınızın adı ve üreticisi başta olmak üzere çeşitli detayları gösterecektir. Bunun yanı sıra bu ekrandan ekran kartınızın sürücü bilgisine de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Windows, bu ekranda yer alan notlar kısmında ekran kartınızda sorun olup olmadığını da açıklıyor. Böylece ekran kartınızın durumunu da bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Üçüncü Parti Yazılımlar Üzerinden Ekran Kartı Öğrenme

Microsoft, genel olarak kullanıcılarının bilgisayarlarıyla alakalı çoğu bilgiye kolaylıkla erişebilmelerini sağlıyor. Fakat bazı durumlarda Windows tarafından paylaşılan bilgiler, kullanıcılar için yetersiz gelebiliyor. Bundan dolayı birçok Windows kullanıcısı, bilgisayarlarının donanımlarını görüntüleyebilecekleri alternatif yöntem arayışına giriyorlar.

Çeşitli üçüncü parti yazılımcılar, Windows kullanıcılarına donanımlarını görüntüleyebilecekleri programlar sunuyorlar. Bu sayede Windows kullanıcıları, bu programları kullanarak ekran kartı modellerini ve detaylarını kolaylıkla öğrenebilmektedirler.

Günümüzde Windows kullanıcılarının donanımlarını öğrenebilmek için kullanabilecekleri çok sayıda program mevcut. Bundan dolayı çoğu Windows kullanıcısı, ekran kartı modelini öğrenmek için hangi programı kullanması gerektiği konusunda kararsızlık yaşayabiliyor. Bu noktada Windows kullanıcıları için ekran kartı modelini öğrenebilmek için en kullanışlı programların başında CPU-Z ve AIDA64 Extreme gelmektedir.

CPU-Z, oldukça fazla kullanılan bir donanım görüntüleme programıdır. Çünkü bilgisayar kullanıcıları, CPU-Z tarafından sunulan özellikleri ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorlar. CPU-Z, kullanıcılarına kapsamlı bir şekilde bilgisayar özelliklerini sağlıyor. Bu doğrultuda Windows kullanıcıları, CPU-Z üzerinden ekran kartı modellerini ve özelliklerini kolaylıkla öğrenebilmektedirler.

Bunun yanı sıra AIDA64 Extreme, CPU-Z tarafından sunulan özelliklere göre daha kapsamlı özelliklere sahip. Fakat bu program, rakiplerine göre gölgede kalabiliyor. Çünkü AIDA64 Extreme, birçok özelliğini kullanıcılarına ücretli bir şekilde sunuyor. Üstelik programın lisans fiyatları, rakiplerine göre biraz daha yüksek seviyelerde. Bundan dolayı bazı bilgisayar kullanıcıları, bu programı tercih etmiyorlar.

Fakat AIDA64 Extreme, sunduğu özellikler sayesinde en başarılı ekran kartı öğrenme programlarının başında geliyor. Program, ekran kartının modelinden sürücü detaylarına kadar birçok özelliği gösteriyor. Bunun yanı sıra program üzerinden karşılaştırma yapmak da mümkün.

Yani AIDA64 Extreme kullanıcıları, kendi donanımlarını başka donanımlar ile performans anlamında karşılaştırabiliyorlar. Bu özellik, özellikle donanımlarını yükseltmek isteyen bilgisayar kullanıcıları için oldukça kullanışlı olmaktadır.

CPU-Z ve AIDA64 Extreme dışında yazılım sektöründe birçok ekran kartı öğrenme programı mevcut. Piyasada yer alan program sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Fakat bu programlar, işlevsellik ve güven problemleri açısından CPU-Z ve AIDA64 Extreme’in gölgesinde kalabiliyorlar.

Mac Modellerinde Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir

Apple, bilgisayar sektöründe en çok tercih edilen şirketlerin başında gelmektedir. Teknoloji devi hem kullandığı donanımlarla hem de yazılımlarla kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bundan dolayı Apple’ın bilgisayar kullanıcı sayısı, her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Mac kullanıcıları, bilgisayarlarıyla alakalı bazı detayları merak edebiliyorlar. Kullanıcılar, özellikle Mac modellerinde ekran kartı modeli nasıl öğrenilir diye merak ediyorlar.

Apple, genel olarak üretmiş olduğu tüm cihazlarda donanım konusunda kullanıcılarına açık davranmaya çalışıyor. Yani şirket, kullandığı donanımları kullanıcılarıyla net bir şekilde paylaşıyor. Bu doğrultuda Apple kullanıcıları, cihazlarını satın alırken donanımlarına ait tüm detayları öğrenebiliyorlar. Fakat bazen kullanıcılar, cihazlarının donanımlarını unutabiliyorlar.

Mac Modellerinde Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir

Bu noktada Apple, kullanıcılarına donanımlarını öğrenebilmek için kolaylık sağlıyor. Apple kullanıcıları, şu adımları uygulayarak ekran kartları başta olmak üzere çoğu donanımlarının detaylarını öğrenebiliyorlar:

 • Apple, kullanıcılarına sunmuş olduğu birçok özelliği Apple menüsü altından sağlıyor. Bu kapsamda ekran kartı modelinizi öğrenebilmek için ilk olarak Apple menüsüne “elma logosu” tıklamanız gerekiyor.
 • Apple menüsüne tıkladıktan sonra karşınıza bilgisayarınızla alakalı çeşitli seçenekler çıkacaktır. Bu seçenekler arasında bilgisayarınızın ayarlarına ulaşabildiğiniz gibi çeşitli bilgileri de öğrenebilmektesiniz. Ekran kartı modelinizi öğrenebilmek için Apple menüsünde yer alan “Bu Mac Hakkında” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
 • Bu Mac Hakkında seçeneğine tıkladıktan sonra bilgisayarınızın detaylarını görebileceğiniz çeşitli seçenekler karşınıza çıkacaktır. Bu seçeneklerden “Genel” başlığı altında Apple, kullanıcılarına temel donanımlarını göstermektedir. Yani Mac kullanıcıları, bu sayfadan işlemcileri başta olmak üzere ekran kartları, RAM kapasiteleri gibi bilgileri öğrenebilmektedirler. Ayrıca bu sayfa üzerinden ekran, depolama alanı ve servis gibi bilgilerinize de erişim sağlayabilirsiniz.

Apple, üretmiş olduğu cihazlarıyla alakalı birçok bilgiyi kullanıcılarına sunuyor. Bundan dolayı şirket, donanım özelliklerini öğrenmek için üçüncü parti yazılımları tavsiye etmiyor. Bu kapsamda Mac için geliştirilen üçüncü parti donanım öğrenme yazılımı bulmak zor olabilmektedir. Ayrıca Apple’ın sağlamış olduğu bilgi ekranı, temel donanım bilgilerini öğrenmek için yeterli olmaktadır.

Genel Değerlendirme

Ekran kartları, bilgisayarların en önemli donanımlarının başında gelmektedir. Özellikle oyuncular ve grafik işleriyle uğraşan kişiler, güçlü ekran kartlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Bunun yanı sıra yüksek kalitede video izlemek veya render almak da güçlü ekran kartı performansı gerektirmektedir. Bundan dolayı bilgisayar kullanıcıları, ekran kartı modellerine ve özelliklerine hakim olmak istemektedirler.

Microsoft ve Apple, kullanıcılarının bilgisayarları üzerinden işlemlerini kolaylaştırmaya çalışıyorlar. Bu kapsamda iki şirket de kullanıcılarına kolaylıkla donanım özelliklerini öğrenebilme imkanı sağlıyor. Windows kullanıcıları, bilgisayarlarında ekran kartı modellerini ve özelliklerini öğrenmek için çeşitli yöntemlere sahipler. Bunun yanı sıra Mac kullanıcıları ise Windows kullanıcıları kadar çok alternatife sahip değiller. Fakat Apple’ın Mac kullanıcılarına sağlamış olduğu donanım görüntüleme ekranı, kullanıcılar için genellikle yeterli olmaktadır.

Bizler de bu yazımızda sizler için ekran kartı modeli ve özellikleri nasıl öğrenilir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu kapsamda hem Windows hem de MacOS kullanıcılarının ekran kartı modellerini nasıl öğrenebileceklerini açıkladık. Üstelik bu işlem için kullanılabilecek alternatif yöntemleri de açıkladık. Bu sayede sizler de rehberimizde yer alan adımları takip ederek ekran kartı modelinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz ekran kartı öğrenme rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de ekran kartı modelinizi ve özelliklerinizi öğrenme işlemi hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.