YouTube Shorts Dünya Çapında Yayılmaya Başlıyor

Dünyanın en çok kullanılan video platformlarından YouTube, yeni özellikler geliştirerek kullanıcılarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Bilindiği üzere şirket, geçtiğimiz aylarda “Shorts” adında TikTok benzeri bir özellik geliştirmişti. Ancak bu özellik, tüm ülkelerde kullanılamıyordu. YouTube, şimdi ise Shorts özelliğini dünya çapında kullanılabilir yapmaya başlıyor.

Özellik, YouTube’un kullanılabilir olduğu 100’den fazla ülkede aktif olacak.

YouTube Shorts Beta Sürümü ile Yayında

TikTok, son zamanların en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olmayı başardı. Platform, kullanıcılarına kısa ve eğlenceli videolar çekme olanağı sağlıyor. Bunun dışında yayıncılar, çektikleri videolar ile para bile kazanabiliyorlar. Bu yüzden de TikTok, Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede çok popüler konuma geldi.

Bunun farkında olan diğer platformlar da TikTok’un mantığına benzer özellikler geliştirmeye başladılar. Bu platformların başında YouTube geliyor. Şirket, bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda “Shorts” adındaki özelliğini tanıtmıştı. Bu özellik, YouTube kullanıcılarının kısa videolar çekip yayınlamalarına olanak sağlıyor.

YouTube ayrıca bu sistem için birçok özellik geliştirdiğini de duyurmuştu. Bunların başında başka videolardan ses çekme ve Shorts’tan alınan kesitlere hızlı bağlantı ekleme özellikleri geliyor. YouTube kullanıcıları, bu özelliklerden dolayı şirketin neredeyse TikTok ile aynı olan bir sistem geliştirdiğini düşünmeye başladılar.

YouTube Shorts

Şirket, geliştirdiği bu özelliği ilk olarak 26 ülkedeki kullanıcıların kullanımına açtı. Bu ülkelerin başında ABD ve Hindistan geliyordu. Bu ülkelerdeki YouTube kullanıcılarının bir kısmı özelliği çok beğenirken bir kısmı ise özelliğin özgün olmadığını savundular.

Fakat YouTube, özelliğin özgün olmadığını pek düşünmüyor gibi. Çünkü şirket, aldığı yeni kararla sistemi yeni özellikler eklemeden 100’den fazla ülkedeki kullanıcıların kullanımına açacağını açıkladı.

Bu durum bazı YouTube kullanıcılarını oldukça memnun edecek. Üstelik YouTube, bu sistemin geleceğinden oldukça ümitli. Bu yüzden de kullanıcılar da Shorts ile içerik oluşturabilecekleri için memnunlar. Fakat bazı kullanıcılar ise sistemin TikTok’un gölgesinde kalacağını düşünüyorlar.

Her ne kadar YouTube, TikTok’u örnek alıyor gibi gözükse de TikTok da bu rekabette rakibinden bazı özellikleri kendi sistemine entegre ediyor. Bunun en büyük örneği ise TikTok videolarının süresinin uzatılması oldu. Bilindiği gibi TikTok, geçen aylarda yaptığı açıklama ile artık çekilen videoların 3 dakika olabileceğini açıklamıştı.

TikTok ve YouTube’un rekabet içinde olması tabii ki en çok kullanıcıları memnun edecektir. İki platform da öne çıkabilmek adına yeni özellikler geliştirmeye devam etmek zorunda kalacaklar.

Sizler YouTube Shorts özelliğinin dünya çapında yayılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.