YouTube Music Yeni Bir Arayüz Deniyor

YouTube Music, bir dönem sürekli reklamlarını gördüğümüz ve bir şekilde hayatımıza girmek için çok çabalamış bir müzik servisi. 2015 yılında ilk defa piyasaya sürülmüştür. Yaklaşık beş sene sonra da Google Play Music’in ölümüne sebep olmuştur denebilir, dolayısıyla Google’ın müzik platformu konusunda favori evladının kim olduğunu anlayabiliyoruz. Servis, ilk çıktığı zamanlarda zorlu dönemlerden geçse de, düzenli güncellemeler ile birlikte sağlam bir şekil almayı başardı. Google’ın bu servisi, ana misyonu müzik olan uygulamalar ile yarışmak için hep güncel ve keskin tutması gerekiyor. Bugün bizi buraya getiren de bu güncellemelerden bir tanesi.

Müzik platformu, kullanıcılarının çalma listesi tecrübesinin daha iyi olmasını hedefliyor. Rakiplerinden Spotify’ın, bu konuda iyi bir iş çıkardığını ve kullanıcılarını memnun ettiğini söyleyebiliriz. YouTube Music’in yeni dizaynı ilk olarak Reddit’de bir kullanıcı tarafından paylaşıldı. Genel olarak yorumların olumlu olduğunu da ekleyelim.

Eski arayüzün sıkıcı olduğunu söyleyen kullanıcılar bulunmaktaydı. Bir arayüzden daha çok listeye benzediğini söylediklerini de ekleyelim. Yeni arayüzün en iyi yaptığı şeylerden biri görsellik. Reddit bağlantısından görebileceğiniz üzere, yeni arayüzde hazırladığınız çalma listeleri üstte düzenli bir şekilde duruyor. Bu çalma listelerinin eskisine göre sanat kısmında daha başarılı olduğunu da söylenebilir yani listelerin kendilerine ait resimleri var ve listelerde ne kadar şarkı olduğunu görebiliyorsunuz. Yeni çalma listesi oluşturma butonun da daha şık olduğunu belirtelim.

Yeni dizayn hakkında olumsuz haberler de var. Bildirilenlere göre güzel olduğu kadar problemli de. Örnek vermemiz gerekirse, bir kullanıcı çalma listesini bazen aşağıya kaydıramadığını söyledi. Fakat bunun bir beta test programı olduğunu düşünürsek, sorunlar ile karşılaşmak çok normal. Google’ın güncellemeyi yayınlamadan önce hataları yakalayıp düzelteceğine şüphe yok.

YouTube Music’in Gelişimi

YouTube Music, son zamanlarda adından söz ettiriyor. Bir araştırmaya göre servis, batıda %50 büyüme ile 2020’den 2021’e en hızlı büyüyen müzik platformu oldu. Şu anda müzik marketinin %8’ini ellerinde tuttuklarını söyleyebiliriz. Etkileyici olsa da, Spotify’ın %31 ve Apple Music’in %15 olduğunu da belirtmek gerek. Fakat rakiplerine hiç olmadığı kadar yakın olan Youtube Music’in gelişimi ilginç bir şekilde devam ediyor.

Google’ın kullanıcı tecrübesini önemsediğini görebiliyoruz. Sizler müzik servisi olarak hangi uygulamayı kullanıyorsunuz? YouTube Music’in aldığı bu güncelleme sizi mutlu edecek mi? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://www.androidpolice.com/youtube-music-tests-a-new-add-to-playlist-ui-and-its-beautiful/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.