YouTube Music Arka Planda Dinlemeyi Ücretsiz Yapıyor!

YouTube Music, son zamanların yükselen müzik platformlarından birisi olarak dikkat çekiyor. YouTube, kullanıcılarını memnun edebilmek adına Music platformuna önemli yatırımlar yaptı. Şirket, bu platformla rakipleriyle mücadele edebilmek için birçok özellik geliştirdi. YouTube tarafından Music için geliştirilen özelliklerden birisi de arka planda dinlemeye devam etme özelliği oldu.

Birçok YouTube kullanıcısı, uzun süredir mobil platformlarda bu özelliği bekliyordu. YouTube, Music platformunu geliştirmesiyle birlikte bu özelliği kullanıcılarına sundu. Fakat bu özellikten şimdilik sadece YouTube Premium kullanıcıları faydalanabiliyor.

Ancak YouTube, aldığı kararla birlikte bu durumu değiştirecek diyebiliriz. Çünkü şirket, arka planda dinleme özelliğini ücretsiz olarak kullanıcılarına sunacağını duyurdu!

YouTube, Ücretsiz Arka Planda Dinleme Özelliğini Kanada’da Test Etmeye Başlayacak!

Birçok teknoloji şirketi gibi YouTube da geliştirdiği özellikleri ilk olarak belirli bir bölgede test etmeye başlıyor. Şirket, bu bölgede aldığı geri bildirimler doğrultusunda özelliği global olarak kullanıma açıyor.

İlk açıklamalara göre YouTube, ücretsiz arka planda dinleme özelliği için de aynı stratejiyi uygulayacak. Çünkü Google tarafından yapılan açıklamaya göre özellik, şimdilik sadece Kanada’daki kullanıcılar için ücretsiz olacak.

Kanada’da yaşayan YouTube kullanıcıları, 3 Kasım’dan itibaren ücretsiz bir şekilde arka planda videoları oynatmaya devam edebilecekler. Google, yaptığı açıklamada bu özellikten ücretsiz faydalanacak kullanıcıların reklam görmeye devam edeceklerini belirtti.

Yani Google tarafından geliştirilen sistem, aslında ücretsiz Spotify mantığıyla çalışacak diyebiliriz. Platformu ücretsiz olarak kullanan kişiler, belirli aralıklarla reklamlarla karşılaşacaklar.

Google, özelliği ücretsiz olarak Android kullanıcılarının yanı sıra iOS kullanıcılarının da kullanımına açacak. Bunun dışında şirket, özelliği ücretsiz olarak diğer ülkelerde de sunup sunmayacaklarını henüz net olarak açıklamadı.

Google, bu hamlesiyle YouTube Music’in kullanıcı sayısını artırmak isteyecek diyebiliriz. Bundan dolayı araştırmacılar, şirketin özelliği ücretsiz olarak başka ülkelerde de kullanıma açacağını düşünüyorlar. Tabii ki bu konudaki en doğru bilgi Google cephesinden gelecektir.

Bunun dışında bazı YouTube kullanıcıları, özelliğin ücretsiz olmaması gerektiğini düşünüyorlar. Çünkü bu kullanıcılara göre YouTube Premium için geliştirilen en ilgi çekici özelliklerin başında arka planda oynatma geliyor. Bu kullanıcılar, özelliğin ücretsiz olacak olmasının Premium kullanıcıları için haksızlık olduğunu düşünüyorlar.

Fakat Google tarafından yapılan açıklamada belirtildiği gibi özellikten ücretsiz olarak yararlanacak kişiler, videoları reklamlı bir şekilde izlemeye devam edecekler. Bunun yanı sıra Premium kullanıcıları ise YouTube’u reklamsız bir şekilde kullanabiliyorlar. Yani Google, YouTube Premium kullanıcılarına özel özellikler sunmaya devam edecek.

Sizler Google tarafından alınan bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şirket, YouTube Music için geliştirilen arka planda dinleme özelliğini global olarak ücretsiz yapacak mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.