YouTube Beklenen Özelliği iOS Kullanıcılarına Sundu

Kullanıcılar tarafından merakla beklenen özellik iOS için YouTube uygulamasına sunuldu. Picture-in-Picture yani Resim İçinde Resim isimli özellik sayesinde YouTube uygulamasında açılan bir videoyu oynatırken diğer uygulamaları kullanmak da mümkün.

Google, YouTube için Resim İçinde Resim özelliğini Android kullanıcılarına uzun bir zaman önce sunmuştu. 2021 yılının haziran ayında ise özelliğin iPhone ve iPad cihazlarına da geleceği hakkında bir açıklama yapmıştı. Aradan geçen bir yılın ardından YouTube için beklenen özellik ortaya çıktı.

Resim İçinde Resim özelliği ile kullanıcılar videoları artık sadece YouTube uygulamasından izlemek zorunda kalmıyor. Özellik aktif hale geldiğinde video küçülüyor ve telefondaki diğer uygulamaları kullanmak mümkün hale geliyor. Bu sırada cihaz, videoyu da ekranın bir köşesinde oynatmaya devam ediyor.

Benzer bir özellik WhatsApp üzerinden yapılan YouTube paylaşımlarında da bulunuyor. Kullanıcılar YouTube’a gitmeden WhatsApp uygulamasında videoyu seyredebiliyor. Şimdi ise bu özellik tüm iOS sisteminde aktif hale geliyor.

YouTube Resim İçinde Resim Özelliğinin Dağıtımına Başlıyor

Platform tarafından paylaşılan konuyla ilgili blog yazısında özelliğin dağıtımı ile alakalı detaylar da yer alıyor. Belirtilene göre YouTube, özelliği Premium aboneler için küresel olarak dağıtacak. Ayrıca sadece Premium üyeler değil Premium aboneliği olmayan üyeler de özelliğe sahip olacak. Fakat Premium olmayan üyelerin yalnızca ABD’de bu özelliği kullanabileceği ifade ediliyor.

Geçtiğimiz dönemde YouTube özelliğin manuel olarak açıldığı bir test başlatmıştı. Nisan 2022 tarihinde ise bu testi sonlandırdığını duyurdu. Aradan geçen dönemin ardından da Resim İçinde Resim özelliğini kullanıma sundu.

iOS 15 ve iPadOS 15 işletim sistemleri ya da daha yüksek bir sürüme sahip kullanıcılar yeni özelliği kullanma şansına sahip olacak. Ancak özelliğin Premium olmayan kullanıcılar için müzik videolarında çalışmadığı ifade ediliyor.

Bilindiği üzere YouTube Premium aboneleri arka planda oynatma özelliğine sahip. Ayrıca YouTube Music isimli bir başka uygulama da Premium üyelik kapsamında sunuluyor. Bu nedenle müzik videolarında özelliğin kullanıma sunulmadığı tahmin ediliyor.

Eğer YouTube Premium aboneliğine sahipseniz özellik sunulduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için YouTube uygulamasında Ayarlar menüsüne ulaşmanız gerekiyor. Daha sonrasında ise Genel ayarlar içerisinden Resim İçinde Resim seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.

Özelliğin dağıtımı başlasa da ne kadar süre sonra tüm kullanıcılara ulaşacağı şimdilik belirsiz. Yine de özelliğin ulaşması için en güncel YouTube uygulaması sürümünü kullandığınıza emin olmanız gerekiyor.

Kaynak: https://support.google.com/youtube/thread/170739619/picture-in-picture-expanding-to-more-people-and-devices?hl=en

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.