Yeni Bir Bitcoin Donanım Cüzdanı da Square’den Geliyor!

Dün akşam saatlerinde San Fransisco merkezli Square firmasının CEO’su olan Jack Dorsey, firmanın Bitcoin donanım cüzdanı yapacağının bilgisini verdi.

Bir çeşit ödeme sistemi girişimi olan Square firması şubat ayında Bitcoin’e 170 milyon dolar yatırım yaparak bir anda dikkatleri üzerine toplamıştı. Square bu sefer de yeni bir Bitcoin donanım cüzdanı geliştireceklerini duyurdu.

Twitter’ın kurucusu da olan Jack Dorsey 4 Haziran’da bir Tweet atarak Square’in Bitcoin için fiziksel bir kripto para cüzdanı geliştirebileceğinin ipuçlarını verdi.

Aradan geçen bir ay sonrasında ise Square firmasının fiziksel donanım biriminin başında olan Jesse Dorogusker ise yine Twitter üzerinden kripto paraları saklamak için fiziksel bir donanım cüzdanı geliştirmeye karar verdiklerini açıkladı.

Bunu kullanıcıların kendi başlarına kripto paralarını saklamasını yaygınlaştırmak için yaptıklarını söyledi. Jesse Dorogusker, aynı zamanda şirketin bazı önemli pozisyonlar için işe alımlar gerçekleştirdiğini de söyledi. Bu pozisyonlar şu an için donanım, yazılım, güvenlik ve ticaret alanlarında.

Beklenen Bir Hamleydi

Açıkçası bu çok da sürpriz bir açıklama olmadı. Çünkü şirketin CEO’su Jack Dorsey zaten kripto paralarla oldukça ilgili. Bu nedenle böyle bir girişimin olacağı zaten tahminler arasındaydı.

Özellikle geçtiğimiz ay Jack Dorsey’nin Tweet’i sonrasında Square’in bu tarz bir hamlede bulunmasını herkes bekliyordu. Bugün Jesse Dorogusker’ın attığı Tweet ile de bu söylenti kesinleşmiş oldu.

bitcoin donanım cüzdanı 1- teknolojiorg

Yapılan açıklamalarda cüzdanın mobil kullanıma ve Bitcoin’e öncelik verilecek şekilde geliştirileceği belirtildi. Bunun yanında global çapta dağıtım yapılacak. Ayrıca coinlerini tek başına saklamak isteyenlere son derece faydalı olacak çoklu-imza özelliğinin de cüzdanda yer alacağı ifade edildi.

Bunun yanında Jack Dorsey’de erişilebilirlik ve güvenlik konularının önemini vurguladı. Olası bir cüzdan geliştirmesi gerçekleşirse Cash App ile entegre edileceğini de daha önceden açıklamıştı.

Fakat bunların haricinde Square tarafından geliştirilen donanım cüzdanı hakkında detaylı bilgi şu an için yok. İlerleyen günlerde konuyla ilgili yeni açıklamaların olması muhtemel.

Bunun yanında Squre için kripto para bazlı ilk hamle değil bu. Firma daha önceden de Cash uygulamasını yaparak uygulama üzerinden Bitcoin alım satımını da sağlıyordu. Yeni cüzdan hamlesi ile de aslında kripto para piyasalarında daha aktif olmak istedikleri anlaşılıyor.

Peki siz Jack Dorsey ve Jesse Dorogusker’ın açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca büyük firmaların kripto para dünyasında bu kadar aktif olması sizi rahatsız ediyor mu? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.