Yataro Iwasaki Kimdir?

Mitsubishi Group’da yer alan şirketler, hem Japonya hem de dünya genelinde çeşitli konularda popüler konumda yer almaktadır. 1870’den günümüze Mitsubishi başkanları kendilerini topluma katkıda bulunmak için adamışlardır. Aynı zamanda Mitsubishi grup şirketlerini endüstri ve hizmetin her alanına genişletmek için sağlam adımlar ile hareket etmişlerdir. Peki küresel faaliyet yelpazesi ile öne çıkan Mitsubishi’nin hikayesi ne zaman başladı? Mitsubishi’nin temelinde yer alan kurucu kimdir? 1870 yılında bugünkü adı ile Mitsubishi’nin kurucusu Yataro Iwasaki’dir. Peki Yataro Iwasaki kimdir?

Yataro Iwasaki, Japon iş insanı ve Japonya’nın ekonomik refahına önemli bir katkı sağlayan finansördür. Yataro Iwasaki’nin başarılarının, mevcut Mitsubishi Group üzerinde ölçülemez derecede katkısı mevcuttur. Hatta Iwasaki’nin ifadeleri arasında ‘topluma karşı sorumluluk’ kavramını sıkça kullanmaktadır. Böylece kurumsal faaliyetlerin her daim toplum ve ülke için yapılması gerektiğini vurgulamıştır.

Bu kavram ile bağlantılı olarak Mitsubishi’nin DNA olarak kabul ettiği üç ilke söz konusudur. Bu üç ilke sayesinde şirketler arası ortak bağlılık ve toplum katkısı çok önemlidir. 1870 yılında kurulan orijinal bir nakliye şirketi olarak başlayan Mitsubishi, bugün çok yönlü küresel bir şirketler grubudur. Mitsubishi, Japonya merkezli ve çoğu alanda lider konumda yer alır.

Peki bu denli bir başarının temelini oluşturan Yataro Iwasaki’nin kim olduğunu merak ediyor musunuz? 1870’de deniz taşımacılığı şirketi olarak kurulan Mitsubishi’nin hikayesi nedir? Mitsubishi Group nedir? Eğer sizde bu soruların yanıtlarını ve Iwasaki’nin hikayesini merak ediyorsanız bu rehberimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Yataro Iwasaki Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Yataro Iwasaki Kimdir?

Yataro Iwasaki, Japon finansör ve iş insanıdır. Iwasaki, Mitsubishi’nin kurucusudur. Aynı zamanda Iwasaki, Tosa Daimyosu’nun samurayı olarak tanınmaktadır. Meiji döneminde doğan Iwasaki, ulusal refah ve savunma ile ilgili modern Japon ekonomisi için sağlam bir temel oluşturmaya çalışmıştır. Bu bağlamda Iwasaki, samurayın sahip olduğu ruhu kullanarak, yaşamını Japonya’nın refahı için adamıştır. Peki bunlar dışında Yataro Iwasaki kimdir? Iwasaki’nin Mitsubishi hikayesi nasıl başladı?

Yataro Iwasaki, 9 Ocak 1835 doğumludur. Iwasaki, Japonya’nın dört büyük adasından biri olan Shikoku’nun Kōchi şehrinde dünyaya gelmiştir. Iwasaki’nin ölümü ise 7 Şubat 1885 tarihindedir. Iwasaki, 1885’de mide kanseri sebebiyle hayatını kaybetmiştir. 50 yaşında Tokyo’da hayatını kaybeden Iwasaki, çiftçi bir ailenin çocuğudur. Ailesinin samuray savaşçı soylularının üyeleri olduğu bilinmektedir. Ancak büyük büyük dedesinin borç yükümlülüğü sebebi ile samuray statüsünü sattığı açıklamalar arasında yer almaktadır.

Yataro Iwasaki, açık sözlü ve meraklı biri olarak yetiştirildiğini ifade etmektedir. Bir sanayici olarak da tanınan Iwasaki’nin iş anlayışı, işini avantajlı yöne doğru geliştirme becerisi olduğu açıklamalar arasında yer alıyor. İş ortamında çeşitli beceri ve deneyimler kazanan Iwasaki, 1870’de Mitsubishi Group olacak olan Tsukumo Shokai’yi kurmuştur. Böylece Mitsubishi Group’un süpervizörü konumunda yer almaktadır.

Iwasaki’nin Kariyeri

Iwasaki’nin, Tosa Daimyosu’nun samurayı olarak tanındığını belirtmiştik. Japonya’da Tosa klanlar gençleri iyi bir ekonomi inşa etme hırsına sahip olmaya teşvik etmek için bir düzen kurmaktadır. Dahası Iwasaki, Daimyo’nun Nagasaki Limanı aracılığı ile yaptığı ticaretin sorumluluğunu üstlenen kişi olarak görev almıştır.

Yataro Iwasaki

Tosa klanı için çalışan Iwasaki, 19 yaşında eğitim almak için Tokyo’ya gitmiştir. Ancak bir yıl sonra Baba Iwasaki ve köy muhtarı arasında yaşanan bir anlaşmazlık nedeniyle geri dönmüştür. Bu anlaşmazlık sırasında babası ciddi şekilde yaralanmıştır. Bunun üzerine yerel yargıcın davaya bakmaması, Yataro Iwasaki’nin hoşuna gitmemiştir. Iwasaki yargıcı yolsuzluk ile suçladığı için yedi ay hapse gönderilmiştir. Serbest kalmasının ardından iş bulmakta zorlanmıştır. Bir süre işsiz kaldıktan sonra köy okulu öğretmeni olmuştur.

Tokyo’ya dönüşünün ardından siyasi aktivistler ile sosyalleşen Iwasaki, reformist Yoshida Toyo’nun yanında bir süre çalışmıştır. Kısa bir süre içerisinde de Yoshida Toyo aracılığı ile Tosa Hükümeti’nde memur olarak görev almıştır. Ardından Tosa klanının Nagasaki ticaret ofisinde ticaretten sorumlu en üst pozisyona geçiş yapmıştır. Bu terfi ile Nagasaki ticaret ofisinde gemi, silah ve mühimmat satın almak için kafur yağı ve kağıt ticaretinden sorumlu olmuştur.

Meici restorasyonunun ardından Iwasaki, kendi şirketi Tsukumo Shokai’yi kurmuştur. Meici restorasyonunda güç imparatora kalmıştır. Iwasaki bu kargaşa esnasında Osaka’ya taşındı. Sonrasında Tsukumo Trading Company’in ticaret haklarını kiralamıştır. 1870’de kurulan şirket, bugünkü adı ile Mitsubishi’dir. Tsukumo Shokai, bir deniz taşımacılığı şirketidir. Adını ise 1873’de Mitsubishi olarak değiştirmiştir.

Mitsubishi Nedir?

Mitsubishi Group, merkezi Japonya olan şirketler grubudur. Şirket, Mitsubishi Corporation ve Mitsubishi Motors ve benzer büyük uluslararası şirketlerden oluşmaktadır. Mitsubishi’nin kökeni 1870’li yıllara kadar uzanmaktadır. 1870 yılında Yataro Iwasaki tarafından kurulmuştur. Tarihsel kökeni 1870 ve 1947 yılları arasında geçmektedir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Japonya’nın işgali gerçekleşmiştir. Bu sebeple birleşik bir şirket olan Mitsubishi Zaibatsu dağılmak zorunda kalmıştır.

Mitsubishi grup şirketleri, hem Japonya hem de dünya genelinde çeşitli alanlarda piyasaya hakim konumdadırlar. Günümüzde de şirket, geniş faaliyet yelpazesi ile küresel ve yerel toplumlara katkıda bulunuyor. Çeşitli alanlarda ilkleri bulunan şirket, 2009 yılında dünyanın ilk seri üretim elektrikli aracını piyasaya sürmüştür. 2019 yılındaki veriye göre Mitsubishi, Japonya’nın GSYİH’nin (gayri safi yurt içi hasıla) yüzde 10’luk bir kısmını oluşturmaktadır.

Yataro Iwasaki

Mitsubishi Group’un üç ana şirketi vardır. Bunlar; The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Mitsubishi Corporation ve Mitsubishi Heavy Industries’dir. The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Japonya’nın en büyük bankalarından birisi konumundadır. Mitsubishi Corporation, genel ticaret şirketidir. Mitsubishi Heavy Industries ise imalat şirketidir.

Şirket tarafından ‘Üç İlke’ adı verilen yönetim felsefelerine bağlı Mitsubishi’nin DNA’sı yer almaktadır. Bu üç ilkeye göre Mitsubishi’nin şirketleri aynı mirası paylaşmaktadır. Üç ilke, ‘Shoki Hoko‘, ‘Shoji Komei‘ ve ‘Ritsugyo Boeki‘dir. Shoki Hoko, topluma karşı kurumsal sorumluluk demektir. Shoji Komei, dürüstlük ve adalet demektir. Ritsugyo Boeki ise küresel anlayış demektir.

Tüm bunların yanı sıra Mitsubishi topluma çeşitli şekillerde katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda grup şirketler, bireysel olarak çeşitli KSS faaliyetleri yürütmektedir. Dört vakıf aracılığıyla de kültür, sanat ve sporun yanında akademik araştırma faaliyetleri yürümektedir. Böylece teşvik edici bir şirket olan Mitsubishi, toplum için katkı sağlamaktadır. Kurulan dört vakıf ise ‘Toyo Bunko’, ‘Mitsubishi Ekonomik Araştırma Enstitüsü’, ‘Mitsubishi Yowakai Vakfı’ ve ‘Seikado Vakfı’dır.

Mitsubishi’nin Kuruluşu

Mitsubishi’nin kuruluşunda Yataro Iwasaki, birleşimden doğan bir amblem seçmiştir. Bu ambleme göre, Tosa Daimyosu’nun tacının amblemi olan üç meşe yaprağını ve kendi aile tacı olan elması içermektedir. Öte yandan ‘Mitsu’ kelimesi üç ve bishi elmas anlamına gelmektedir.

Yataro Iwasaki

Yataro Iwasaki’nin Mitsubishi hikayesi, kariyerinde genç yaşta adım attıktan sonra gelişen başarılar ve terfiler ile başlamıştır. Meici restorasyonu adı verilen iç çatışmalar yaşandığında Iwasako yaralanmıştır. Bu yaralanmanın ardından Yataro Iwasaki, 1870 yılında kendi deniz taşımacılığı şirketini kurmuştur. Şirketin ismi ise Tsukumo Shokai olmuştur. Ancak ticaret haklarını Tsukumo klanı Tosa Trading Company’e kiralamıştır.

Japonya, o dönemde Batı dünyasının hızını yakalamak için çaba göstermektedir. Bu sebeple Iwasaki, işini hızla büyüterek üretim ve ticaret alanında farklı alanlara genişlemek istiyordu. Tsukumo Shokai şirketinin ismi, iki farklı değişikliğe uğramıştır. Bunlardan biri 1872 yılındaki Mitsukawa Shokai ismi oldu. Diğer değişiklik ise 1874’de Mitsubishi Shokai’ydi. Ayrıca Iwasaki, 1882’de kurulan Karşinto Partisini desteklemiştir. Bu destek ile amacı ticaretini geliştirmek olmuştur.

1874 ve 1875 yılları arasında Iwasaki, Japon hükümeti ile sözleşme imzalamıştır. Bu sözleşme kapsamında Japon askerlerini ve savaş malzemelerini taşımayı kabul etmiştir. Böylece Mitsubishi ve Japon hükümeti arasında güçlü bağlar oluşmuştur. Zaman içerisinde Mitsubishi’nin başarısı, modern Japon devletinin yükselişi ile beraber iç içe geçmiştir. Sonraki yıllar içerisinde madencilik, gemi onarımı ve finans alanına yatırım yapılmıştır.

Mitsubishi, deniz ticaretinden büyürken aynı zamanda karada da faaliyet göstermeye ve alanını genişletmeye çalışıyordu. 1884 yılında Nagasaki Tersanesi kiralandı ve Japonya’nın ilk çelik buharlı gemisi üretildi. 1893’de şirket, Yataro Iwasaki’nin oğlu Hisaya tarafından teslim alındı. Böylece, Mitsubishi yeniden yapılandırma dönemine giriş yapmış oldu. Madencilik ve gemi inşaatı alanlarına ek olarak bankacılık, emlak, pazarlama ve yönetim için yeni alanlar yer aldı.

Modern Dönem

1916’da Mitsubishi daha modern bir hale gelmişti. Dolayısıyla otomobiller ve uçaklar gibi çeşitli ulaşım ve savunma araçlarının üretimi gerçekleşti. 1921’de şirketin ismi Mitsubishi Electric olarak değiştirildi. Hatta Mitsubishi Electric adı ile elektrikli ev aletleri ve elektrikli makinelerin üretiminde lider konumda yer aldı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra ise şirket yaklaşık 100’ün üzerinde ticari segmente ayrıldı.

Günümüzde Mitsubishi pek çok alanda kullanıcılar için ürün geliştirmektedir. Bu alanlar arasında klima, otomobil, televizyon, asansör ve daha birçok kategori yer almaktadır. Buna ek olarak şirketin uzay ve havacılık teknolojileri için de çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca robot üretiminde konusunda da çalıştıklarını belirtmek gerekir.

Yataro Iwasaki Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde 1870’den günümüze geldiği noktada lider konumda yer alan Mitsubishi’nin kurucusu Yataro Iwasaki’nin hikayesinden bahsettik. Aynı zamanda Mitsubishi’nin kuruluş hikayesine değindik. Mitsubishi Group nedir bunu inceledik.

Mitsubishi, en son teknolojileri, küresel erişimleri ve topluma hizmet anlayışı ile tanınan lider bir şirket olarak tanınmaktadır. Ayrıca bağımsız olan Mitsubishi grup şirketleri, farklı yönetim stratejilerine uygun olarak ayrı şekillerde faaliyet göstermektedir. Bunun yanı sıra Mitsubishi’nin DNA’sı olarak kabul edilen üç ilke anlayışına göre aynı ortak paydayı paylaşmaktadırlar.

1870’lerde Tsukumo Shokai adı ile kurulan şirketin 1920’lere gelindiğinde Japonya’nın en büyük firması haline geldiği görülüyor. Böylece Japonya’nın ekonomik büyümesinde önemli bir rol aldığı görülmektedir. Hızlı büyüme ile bağlantılı olarak birçok farklı Mitsubishi grup şirketleri oluştuğu görülmüştür. Bunlar arasında 1921’de gruptan ayrılan Mitsubishi Electric yer almaktadır. Benzer şekilde bağımsız olan Mitsubishi Motors, Mitsubishi Steel gibi şirketler de mevcuttur.

Tüm bu başarısının arkasında Mitsubishi’nin kurucusu Yataro Iwasaki yer alıyor. Bir deniz taşımacılığı şirketi olarak kurulan Mitsubishi, 1950’de üç birime bölünmüştür. Bu bölümler arasında West Japan Heavy-Industries Ltd., Central Japan Heavy-Industries Ltd. ve East Japan Heavy-Industries yer almıştır. 1970’lerde bugün önemli hale gelen otomobil departmanı Mitsubishi Motors Corporation olarak kurulmuştur. Böylelikle otomobil üretilmeye ve pazarlamaya başlanmıştır.

Mitsubishi Group, her şirketin yönetim ve teknik uzmanlıklarında yerel ve uluslararası pazarlar da gücünü arttırarak ilerlemiştir. Yıllar içinde dönüşüm gösteren Mitsubishi Group’un motive edici üç ilkeye sahip olduğu görülüyor. bu üç ilke ile birlikte ortak bir bağlılık oluşuyor. Bunlar; toplumu zenginleştirmek, ticari işlemlerde adalet ve dürüstlük ve küresel bir bakış açısına sahip olmak.

Tüm bunlar sonucunda 150 yılı aşkın hikayenin baş kahramanı olarak nitelendirebileceğimiz Yataro Iwasaki yer alıyor. Mitsubishi’nin temellerini attığı bu hikaye günümüz şirketinin önemli parçasını oluşturuyor. Bu bağlamda Mitsubishi şirketinin kurucusu Yataro Iwasaki’nin hikayesini nasıl buldunuz? Yataro Iwasaki hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Yataro Iwasaki hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.