Koyata Iwasaki Kimdir?

Dünya genelinde birçok teknoloji firması tarihleri ile dikkat çekiyor. 100 yıllık ya da daha fazla geçmişi ile öne çıkan birçok endüstride teknoloji markası yer alıyor. Tarihte savaş arası ve savaş dönemlerine denk gelen şirketlerin geçmişi ise başarılar ile dolu. Başarılı teknoloji firmaları arasında yer alan şirketlerden bazıları da Japonya merkezli. Japonya merkezli firmalar arasında 1917 tarihli Nikon ve 1870 tarihli Mitsubishi’de yer alıyor. Peki savaş dönemine ait izleri barındıran Nikon ve Mitsubishi şirketlerinin ortak başkanı kimdir? Nikon Corporation ve Mitsubishi Group şirketlerinin tarihinde yer alan başkanlardan biri de Koyata Iwasaki’dir. Peki Koyata Iwasaki kimdir?

Dördüncü nesil başkanlardan biri olan Koyata Iwasaki, Mitsubishi yönetiminde tam 29 yıl yer almıştır. 1916’da başlayan yönetim süreci I.Dünya Savaşı’ndan II.Dünya Savaşı’nın sonuna kadar uzanmaktadır. Mitsubishi Group şirketinin son başkanı olan Iwasaki, şirkete yenilik kazandıran isimlerden biri olmuştur. Ayrıca Iwasaki, 1917 yılında kurulan Nikon Corporation şirketinin öncü başkan ve fon sağlayıcılarından biridir. Özellikle savaş döneminde Nikon markasının konumunda başarılar elde etmiştir. Savaş sonrası dönemde ise bu başarı sivil halka yönelik olarak devam etmiştir.

Peki Nikon Corporation nasıl kuruldu? Koyata Iwasaki başkanlığında Mitsubishi Group ve Nikon Corporation nasıl dönemler geçirdi? Iwasaki’nin kariyeri nasıl başladı? Eğer sizde bu soruların cevaplarını ve Koyata Iwasaki kimdir diye merak ediyorsanız rehberimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Koyata Iwasaki Kimdir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

Koyata Iwasaki Kimdir?

Koyata Iwasaki, Japon iş insanıdır. Iwasaki, Mitsubishi Group’un dördüncü ve son başkanı olarak bilinmektedir. Mitsubishi şirketinin halka arzını gerçekleştiren kişidir. Öte yandan şirketi ağır ve kimya endüstrileri merkezli bir şirket grubuna dönüştürmüştür. Dahası Iwasaki, Mitsubishi şirketlerine rehberlik eden iş ilkelerinin oluşturucusudur. Aynı zamanda Iwasaki, Nikon Corporation şirketinin kurucusu olarak bilinmektedir. Peki yakından tanıdığımız Mitsubishi ve Nikon markalarının öncülerinden biri olan Koyata Iwasaki bunlar dışında kimdir? Koyata Iwasaki’nin hikayesi nasıl başladı? Gelin bu soruların yanıtlarına bakalım.

Koyata Iwasaki, 3 Ağustos 1879 doğumludur. Japonya Tokyo’da dünyaya gelen Iwasaki, Yanosuke Iwasaki ve Sanae Iwasaki’nin en büyük oğludur. Yanosuke Iwasaki ise Mitsubishi’nin ikinci başkanı olarak bilinmektedir. Iwasaki’nin kardeşleri Toshiya ve Teruya Iwasaki’dir. Öte yandan Koyata Iwasaki’nin eşi ise Takako Iwasaki’dir. Ayrıca Iwasaki, 2 Aralık 1945 tarihinde hayatını kaybetmiştir. 66 yaşında hayatını kaybeden Iwasaki, II. Dünya savaşı döneminde işgal sonucu rahatsızlanmıştır.

Koyata Iwasaki, yeteneklerini erken yaşta kanıtlayan bir kişidir. İlkokulda ve daha sonraki eğitim dönemlerinde yüksek not alan çalışkan bir öğrencilik geçirmiştir. Üniversite eğitimine ilk olarak Tokyo Üniversitesi’nde başlamıştır. Ancak ilk yılının ardından Tokyo Üniversitesi’nden ayrılmıştır.

Sonrasında Iwasaki, İngiltere’de Cambridge Üniversitesi Pembroke Koleji’ne devam etmiştir. Kolejdeki eğitimi sırasında tarih, coğrafya, sosyoloji ve diğer konularla ilgilenmiştir. 1905 yılında Sanatlar Lisans derecesini de kazanmıştır. Öte yandan Koyata Iwasaki, Cambridge’de idealist sosyal reform kavramlarına giriş yapmıştır. Böylece Iwasaki’nin yönetim yaklaşımı etkilenmiştir.

Iwasaki’nin Kariyer Hayatı

Koyata Iwasaki, yurtdışı eğitimini tamamlamasının ardından Tokya’ya geri dönmüştür. Tokya’ya geri dönüşünün ardından Iwasaki, Mitsubishi’nin başkan yardımcısı olmuştur. 1916 yılında Mitsubishi şirketinin başkanlığına geçmiştir. Ayrıca 1916 yılı, Mitsubishi şirketinin I.Dünya Savaşı sırasında artan büyüme oranı ile zirve yaptığı dönemdir.

1916 yılından itibaren Iwasaki, tam 29 yıl boyunca organizasyonun yönetiminde yer almıştır. Koyata Iwasaki’nin liderliği ile birlikte Mitsubishi bir şirket grubuna dönüştü. Mitsubishi grubu, Mitsubishi genel merkezinin çatısı altında 70’den fazla şirketten oluşmaktadır.

25 Temmuz 1917 tarihinde Iwasaki, Nikon Corporation şirketini kurmuştur. Ancak Nikon Corporation şirketinin başlangıçtaki ismi iki farklı şekilde biliniyordu. Bunlar, Nippon Kogaku Kogyo Kabushikigaisha ve Japan Optical Industries Co Ltd.’dir. 1998 yılında ise şirket Nikon Corporation adını almıştır.

Koyata Iwasaki

Tüm bunlara ek olarak Iwasaki, Seikei Akademisi ve Tokyo Filarmoni Derneği’ni kurmak gibi kültürel yaşama önemli katkılarda bulunmuştur. Öte yandan 1940 yılında Koyata Iwasaki, Mitsubishi Club kurumunu Mitsubishi Yowakai Vakfına dönüştürmüştür. Böylece Iwasaki vakfın ilk başkanı olmuştur.

Dahası Iwasaki, Seikado Vakfı için koleksiyon genişletmiştir. 1930’da sanat koleksiyonu için izleme odası ve depo inşa ettirmiştir. Ayrıca vakfın kütüphanesini bilim adamları ve halkın kullanımına açılması için fon sağlamıştır. Koyata Iwasaki’nin sanat müzesi kurma hayalini ise 1976 yılında varisi Tadao Iwasaki tarafından gerçekleştirilmiştir.

Mitsubishi’de Koyata Iwasaki Dönemi

Koyata Iwasaki, Mitsubishi şirketinde dördüncü nesil başkanı olarak yer alan bir isimdi. Iwasaki, Mitsubishi yönetiminde yer aldığı dönemde şirketin büyüklüğü ve çeşitliliği ile ilgili çözüm yolu arıyordu. Ardından Iwasaki bu çözümü şirketi, iş bölümlerine ayırarak buldu.

Böylece Mitsubishi ayrı şirketler olarak, madencilik, gemi inşası, bankacılık, ticaret ve gayrimenkul bölümleri holding çatısı altında anonim şirketler şeklinde var oldu. Dahası Iwasaki’nin yönetim tarzı özerklikti. Yönetim özerkliği, bu bölümlere büyüme ve gelişme için oldukça fazla serbestlik demekti.

Avrupa’nın I.Dünya Savaşı dönemi, Japonya için gelişim dönemi olarak ortaya çıktı. Böylece Japonya’da meydana gelen hızlı endüstriyel gelişme, ağır ve kimya sanayilerini odağına aldı. Mitsubishi şirketi ise diğer şirketlere kıyasla elektrikli makineler, uçaklar, petrol arıtma, kimyasallar ve çelik üretimi alanlarındaki girişimlere teşvik edildi.

Aynı zamanda Mitsubishi şirketi uluslararası ticaret alanında da aktif olarak bulunuyordu. Koyata Iwasaki de diğer uluslardan öğrenmenin çok önemli olduğunu vurguluyordu. Iwasaki’nin liderliğinde Mitsubishi, dünya genelinde yer alan en iyi şirketlerden teknoloji, finansal ve uzmanlık bilgisini geliştirdi. Hatta şirket, ortak girişimler ve dünya çapındaki diğer şirketler ile ittifak oldu. Bu ittifaklığın en büyük sebebini ise birinci sınıf teknolojinin güvence altına alınması oluşturuyordu.

Mitsubishi’nin Gelişim Dönemi

Koyata Iwasaki’nin yönetiminde Mitsubishi mühendisleri, ithal edilen teknolojileri geliştirmek ile meşgul oldu. Aynı zamanda mühendisler orijinal atılımlar elde etmeye odaklandı. Böylece teknoloji alanında mükemmel olmak, Mitsubishi şirketi için ayırt edici bir güç haline gelmişti.

Koyata Iwasaki


Ayrıca Koyata Iwasaki, Iwasaki ailesinin Mitsubishi üzerindeki doğrudan kontrolünü gevşetmek istiyordu. Bu nedenle Iwasaki, Mitsubishi şirketini halka açtı. Böylece Iwasaki, şirket organizasyonun büyümesine yardımcı olmayı hedefledi. 1937 yılında ise holding şirketini bile anonim şirket haline getirmişti. Dolayısıyla şirket hisselerinin yarısı Iwasaki ailesi ve Mitsubishi şirketleri dışındaki yatırımcıların elinde yer aldı.

Koyata Iwasaki’nin yönetim tarzı bir karmaydı. Iwasaki, İngiliz idealizmi ve Japon ulusal bilincinin benzersiz bir karışımını yönetimi olarak tanımlıyordu. Hatta Iwasaki’nin şirkete bıraktığı birtakım miraslar da yer alıyordu. Bu miraslardan en önemlisi ise Koyata Iwasaki’nin yönetim talimatlarından sonra modellenen ilkelerdir. Mitsubishi şirketlerinde yönetime yön veren üç kurumsal ilke yer almaktadır. Bunlar; topluma karşı kurumsal sorumluluk, dürüstlük ve adalet, iş yoluyla küresel anlayış’dan oluşmaktadır.

Koyata Iwasaki, savaş yıllarında Japonya’da yayılan yabancı düşmanlığının karşısındaydı. Bu nedenle Iwasaki, yöneticileri ve çalışanları bu konuda teşvik etmiştir. Düşmanlıkların sona ermesinin ardından Mitsubishi, iş ortakları arasında Britinyalı ve Amerikalı şirketlerin yer aldığından bahsetmiştir. Barış ortamı sağlandığında iş ortakları en sadık dostları olarak kalacaktır.

II. Dünya Savaşı’nın sonunda ise Mitsubishi şirketinin tarihinde Iwasaki ailesinin bölümü sona ermişti. Savaş sonunda dağılan Japonya’nın ardından Mitsubishi şirketi de müttefik işgal güçleri tarafından dağıtıldı. Ülkede Mitsubishi ve diğer büyük aile kontrollü şirket gruplarının dağılması talep edilmişti.

Mitsubishi genel merkezi ise 1946 yılında kapandı. 1946 yılı şirketin organizasyonunun başlama tarihinin tam 70 yıl sonrasını oluşturuyordu. Tüm bu durumlar sonucu Koyata Iwasaki’nin de işgal altında sağlığı bozulmuştu. 1945 yılının Aralık ayında Iwasaki hayatını kaybetti.

Nikon Corporation

Nikon Corporation, optik aletlerin imalatı ve satışı üzerine kurulmuş bir şirkettir. 25 Temmuz 1917 tarihinde iki ortak tarafından şirket kurulmuştur. Tokyo Keiki Seisakusho’nun Optik Aletler Departmanı ve Iwaki Glass Manufacturing’in Yansıtıcı Ayna departmanı, Mitsubishi başkanı Koyata Iwasaki’nin sermaye yatırımı ile birleşmiştir. Nikon Corporation, başlangıçta Nippon Kogaku olarak bilinen tam kapsamlı bir optik şirket olmuştur. Kurulmasının ardından Fujii Lens Manufacturing ile birleşmiştir.

Japonya 20.yüzyılın ilk dönemlerinde modernleşmeye başlamıştı. Avrupa’yı yakalamak, Japon endüstrisinin gelişmesi açısından oldukça önemliydi. Yüksek teknoloji vurgusunun önem kazandığı bir dönemde ise optik endüstrisi ihtiyacı söz konusuydu. Yerli optik üretimine başlayan Nikon, o dönemde Japonya için ulusal bir aciliyet gerektiren bir alanı oluşturuyordu. Bu nedenle dönemin Mitsubishi başkanı Koyata Iwasaki görevlendirildi.

Koyata Iwasaki

Nikon Corporation, II.Dünya Savaşı döneminde Japon ordusu için periskop, bomba dürbünü, lens ve dürbün gibi ürünler sağlamıştır. Ayrıca bu dönemde şirket, yaklaşık 23 bin çalışan ile birlikte on dokuz fabrikaya genişlemiştir. Ancak savaş sonraki şirket tek bir fabrikaya dönüş yaptı. Savaştan sonra siviller için üretim gerçekleştiren şirket asıl başarıyı, tek lensli refleks (SLR) kameranın piyasaya sürülmesi ile yakaladı. Ayrıca 1980’li yıllarda Nikon, yarı iletken üretim endüstrisinde uluslararası bir lider haline gelmeyi başardı. Şimdi ise Nikon, Japon fotoğraf endüstrisinde önemli bir role sahip.

Koyata Iwasaki Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Mitsubishi ve Nikon markaları ile tanıdığımız, Mitsubishi’nin dördüncü nesil başkanı Koyata Iwasaki kimdir bundan bahsettik. Ayrıca Koyata Iwasaki, Mitsubishi Group şirketini 70’den fazla anonim şirkete ayıran başkan olarak tanındığına değindik. Öte yandan Iwasaki’nin kariyer hayatına değindiğimiz rehberimizde Mitsubishi ve Nikon Corporation dönemlerini inceledik. Küçüklükten beri yetenekleri ile tanınan Iwasaki’nin hikayesini açıkladık.

Koyata Iwasaki, başkan yer aldığı markalarda yönetim tarzı ile dikkat çeken bir iş insanı olarak yer alıyor. Iwasaki, yönetimde yer aldığı dönemlerde kurumsal yönetimin kar açısından ziyade ulusal bir proje olarak yürütülmesi gerektiğini ifade etmektedir. Mitsubishi şirketinin benimsediği ilkeleri ise Yataro Iwasaki’den Koyata Iwasaki’ye kadar aktarılmıştır.

Ayrıca Iwasaki, iş dünyasının nihai amacının ulusa katkıda bulunmak olduğunu ifade etmektedir. Öte yandan Koyata Iwasaki, iki savaş arası dönemde aktif olan bir iş insanıdır. Bu nedenle Iwasaki, Japon endüstrisi için bir acil ihtiyaç olan zamanlarda önemli rol oynamıştır. Aynı zamanda iki dönem arasında Japon kapitalizminin büyümesinde beklenen toplumsal katkı yönetim felsefesine sahip olmuştur.

Tüm bunların yanı sıra Iwasaki ailesinin Mitsubishi’deki doğrudan müdahale anlayışına yenilik getirmiştir. Böylece Japon endüstrisinde büyük teknoloji firmalarından biri olan Mitsubishi halka açılmıştır. Mitsubishi tarihinde önemli katkıları ile anılan Koyata Iwasaki’nin hikayesinin yalnızca bunun ile sınırlı kalmadığını da gördük. Savaş döneminde endüstride önemli rol oynayan Nikon firması içinde görevlendirilmiştir.

Nikon Corporation’ın başarısı ise savaş sonraki dönemde siviller için devam etmiştir. Günümüzde ise Nikon, optik ekipmanlar ve görüntüleme cihazları alanında uzman Japonya merkezli çok uluslu bir anonim şirket olarak bilinmektedir. Bu bağlamda Nikon Corporation’ın tarihinde Koyata Iwasaki’nin rol payını göz ardı etmek yanlış olabilmektedir.

Peki ya siz başarılı kariyer hayatı ile dikkat çeken Koyata Iwasaki’nin hikayesini nasıl buldunuz? Mitsubishi ve Nikon markalarının tarihinde yer alan Koyata Iwasaki hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.