Soichiro Honda Kimdir?

Dünya genelinde otomobil pazarında çeşitli markalar yer alıyor. Dünya markaları arasında popüler ve yaygın olarak bulunan şirketlerden biri de Honda diyebiliriz. Japonya’da bir otomobil devi yaratan, popüler araba markalarından biri olan Honda’nın kurucusunu merak ediyor musunuz? Japon hükümetinin muhalefetine rağmen Honda markası ile ön plana çıkan Honda’nın kurucusu Soichiro Honda’dır. Peki Soichiro Honda kimdir?

Soichiro Honda, Japon iş insanıdır. Dünyaca ünlü markalar arasında yer alan Honda şirketinin kurucu ortağıdır. Kendi tarzını ve yönetim anlayışını benimseyen Honda’nın 1948 yılında Honda Motor Company adı ile başlayan hikayesi günümüz başarılı Honda şirketine dönüşmüştür. Bu bağlamda Honda’nın başarılı hikayesi oldukça dikkat çekiyor.

Peki ya Honda Motor Company nasıl kuruldu? Soichiro Honda kariyerine nasıl adım attı? Soichiro’nun hikayesi nasıl başladı? Honda şirketi nedir? Eğer sizde bu soruların yanıtlarını ve Soichiro Honda’nın hikayesini merak ediyorsanız bu rehberimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Soichiro Honda Kimdir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

Soichiro Honda Kimdir?

Soichiro Honda, Japon iş insanı ve mühendistir. Aynı zamanda Honda, ünlü araba markalarından biri olan Honda’nın kurucusudur. 1948’de Honda Motor Company’yi kuran Soichiro Honda, şirketin motosiklet ve otomobil üretiminde dünya lideri olmasına öncülük etmiştir.

Ayrıca Honda Civic’in 1970’de ABD kontrol standartlarını karşılayan ilk otomobil olmasını sağladı. Hatta Honda, CVCC otomobil motorunun geliştirilmesine öncülük sağlamıştır. Peki Soichiro Honda bunlar dışında kimdir? Honda Motor Company’nin hikayesi nasıl başladı? Gelin bu soruların yanıtlarına göz atalım.

Soichiro Honda, 17 Kasım 1906 doğumludur. Honda, Japonya Shizuoka Iwata Bölgesi’ndeki Kōmyō köyünde dünyaya gelmiştir. Soichiro Honda’nın ölüm tarihi ise 5 Ağustos 1991’dir. Honda, 84 yaşında Tokyo’da karaciğer yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir.

Soichiro Honda’nın babası Gihei, demircidir. Honda’nın annesi Mika ise bir dokumacı olarak bilinmektedir. Honda, çocukluk dönemini bisiklet tamirciliğinde babasına yardım ederek geçirmiştir. 1922’de Futamata Kıdemli İlkokulu’ndan mezun olmuştur.

1937’de metalurji bilgisini geliştirmek üzere Hamamatsu Endüstri Enstitüsü’ne yarı zamanlı olarak kayıt olmuştur. Hamamatsu Endüstri Enstitüsü şu anda Shizuoka Üniversitesi Mühendislik Fakültesi olarak faaliyet göstermektedir.

Soichiri Honda, evli ve iki çocuk babasıydı. 1935 yılının Ekim ayında Sachi Honda ile evlenmiştir. Sachi Honda da kurulan şirkette çalışmıştır. Soichiro Honda’nın oğlu Hirotoshi Honda ise Mugen Motorsports’un kurucusu ve eski CEO’sudur.

Soichiro Honda’nın Başarıları

İleri yaşlarda Soichiro Honda ve eşi Sachi Honda özel pilot lisanslarına sahip oldular. 77 yaşında Honda’nın kayak, golf, yelken, balon ve yarış arabalarına olan ilgisi vardı. 30 Mart 1978 tarihinde İtalya Cumhuriyeti tarafından Liyakat Nişanı’na sahip olmuştur.

1991 yılında Honda’nın ölümünden birkaç gün sonra gerçekleşen Macaristan Grand Prix’de galip Ayrton Senna ödülünü Soichiro Honda’ya adamıştır. Dahası ölümünün ardından Honda’ya ‘Yükselen Güneş Nişanı’ verilmiştir. Yine ölümünün ardından ‘Japon Mahkeme Rütbesi’; Japonya İzci Derneği tarafından ise ‘Altın Sülün Ödülü’ adanmıştır.

Soichiro Honda

Tüm bunlara ek olarak Amerikan Makine Mühendisleri Birliği, (ASME) Soichiro Honda Madalya’sını çıkarmıştır. 1982’de çıkarılan madalya, Soichiro Honda’nın başarılarının kabulü olarak bilinmektedir. Aynı zamanda madalya, kişisel ulaşım alanında olağanüstü başarıları ve önemli mühendislik katkılarını tanımaktadır. Öte yandan 1989 yılında Honda, Otomotiv Onur Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır.

Soichiro Honda’nın Kariyeri

Soichiro Honda’nın 15 yaşına geldiğinde resmi bir eğitimi yoktu. Aynı zamanda geleneksel eğitim anlayışına da çok az ilgi duyuyordu. Henüz 15 yaşında olan Honda evden ayrılmaya karar verdi. Ardından iş aramak için Tokyo’ya gitti. Böylece ilk eğitimi 1922 yılında garajda aldığı çıraklık eğitimi olmuştur. Arto Shokai için çırak oto tamircisi olarak başlamıştır. 1928 yılına kadar olan altı yıllık süreç boyunca araba tamircisi olarak çalışmıştır.

1928’de Honda 22 yaşına geldiğinde, kendi oto tamir işine başlamak için Hamamatsu’ya geri dönmüştür. Çıraklığını tamamlayınca Hamamatsu’da bir Art Shokai şubesi açmıştır. Böylece genç yaşta kendi tamir dükkanını açan bir iş insanı olmuştur. Ayrıca yarış arabaları sürmeye başlamıştır.

İlk yarış arabasını Curtiss-Wright motoru kullanarak yapmıştır. Geri kalan tasarım ise kendisine aittir. Bu tasarımla 120 km/s hız rekoru kırmıştır. 1936 yılında Soichiro Honda, Tamagawa Yarış Pisti’nde ‘İlk Japonya Otomobil Yarışı (All-Japan Speed Rally)’na katılmıştır.

Bu yarışta turboşarjlı bir Ford ile yarışmıştır. Ancak Honda, yarış sırasında bir kaza yaptı. Bu kaza esnasında sol gözünü ciddi şekilde yaralamıştır. Hatta Honda’nın kardeşi de yaralanmıştır. Tüm bu sebepler Honda’nın yarışları bırakmasına neden olmuştur.

Soichiro Honda’nın İlk Şirketi

II. Dünya Savaşı’ndan belli bir süre önce Honda, piston segmanları yapmak için bir teknik üzerinde çalışmıştır. Tekniği mükemelleştirmiştir. Böylece bu teknik, 100’den fazla patenti arasında yer almıştır. 1937’de Toyota için piston segmanları üretmek üzere Tokai Seiki şirketini kurmuştur.

1930’larda küçük bir iç pazarda büyük şirketlere tedarik sağlıyordu. Honda’nın asıl büyüme evresi II. Dünya Savaşı sırasında gelişmiştir. Tokai Seiki, uçaklar ve Japon donanması için motorlar üretmiştir. Ancak bu işi 1945’de Toyota Motor Corporation’a devretmiştir.

Soichiro Honda

1948’de ise Honda Motor Company olarak Honda Teknik Araştırma Enstitüsü’nü kurmuştur. Soichiro Honda ve ortağı Takeo Fujisawa, motosikletler üretmek için yola çıkmıştır. Honda, yeni motor tasarımlarına ve bileşenlerine öncülük etmiştir.

1959’de ise Honda şirketi dünyanın lider motosiklet üreticilerinden biri haline gelmeyi başardı. 1973 yılında Soichiro Honda, şirket yöneticiliğinden emekli oldu. Emekliliğinin ardından Soichiro Honda, Honda Vakfı ile bağlantılı çeşitli işler ile meşgul olmuştur. Peki dünyaca ünlü bir araba markası olmayı başaran Honda’nın hikayesi nedir?

Honda Nedir?

Honda, Japon otomotiv firmasıdır. Soichiro Honda’nın kurucusu olduğu Honda, 1948’de Honda Motor Company Ltd. adı ile Japonya’da kurulmuştur. Honda Motor Company, çok uluslu bir Japon otomobil, motosiklet ve elektrikli ekipman üreticisidir. Honda’nın genel merkezi Tokyo Minato’da bulunmaktadır. Soichiro Honda, şirket bünyesinde onursal başkan olarak yer almaktadır.

Şirketin kurucuları Soichiro Honda ve Takeo Fujisawa’dır. Yönetim tarzları, kurumsal uyumun aksine bireysel başarıya vurgu yaparak Japon iş geleneklerinin çok ötesinde yer almıştır. Şirket, ilk etapta yaratıcı düşünürleri işe aldı. Aynı zamanda araştırmayı teşvik ederek, teknolojik yenilikle sonuçlanan yeni fikirlerin önünü açtı. Çalışan ve yöneticiler yüksek performans seviyeleri ile motive oldular.

Soichiro Honda

Honda Motor Company’nin resmi misyonlarından biri de “dünya genelinde müşteri memnuniyeti için en yüksek kalitede, makul fiyata ürün tedarik etmek” yer alıyor. Başlangıç döneminde Honda şirketi motosiklet üretimi üzerine yoğunlaştı. Ancak zamanla genişleyen ürün çeşitliliğine daha sonra otomobil, su motorları, güç ekipmanları, motor ve uçak gibi ürünler eklenerek otomotiv endüstrisi haline gelmiştir.

Tüm bunlara ek olarak Honda, motosiklet sektöründe geniş ürün yelpazesi ile 1959 tarihinden beri en büyük motosiklet üreticisi konumunda yer alıyor. Aynı zamanda Honda, dünyada ilk kez hava yastıklı (Airbag) motosikleti üreten şirket olarak yer almıştı.

Honda’nın Kuruluş Hikayesi

Soichiro Honda, Honda’yı 1948 yılında kurmuştur. Honda, bisiklet motorları üreten ahşap bir kulübeden, çok uluslu bir otomobil ve motosiklet üreticisine dönüşen bir hikayeden meydana gelmektedir. Soichiro Honda, geleneksel Japon yönetim geleneklerinden kaçınmıştır. Bu nedenle ‘Honda tarzı’ adını verdiği kişisel insiyatife dayanan ve işçiler-çalışanlar arasında yakın bir ilişkiyi teşvik etmiştir.

Soichiro Honda’nın öncüsü olduğu ilk şirket Tokai Seiki, 1941 Pasifik Savaşı’ndan ötürü Mühimmat Bakanlığı’nın kontrolüne alınmıştır. 1942’de ise Toyata, şirketin öz sermayesinin %40’ını devraldı. Soichiro Honda ise başkanlıktan genel müdürlüğe alındı. Japonya’da hava saldırıları oldukça yoğundu. Ülke yenilgiye doğru ilerlerken Tokai Seiki’nin Yamashita Fabrikası da yok edildi. Sonrasında gelen Japonya’nın yenilgisi ile birlikte Soichiro Honda’nın hayatı da değişti.

1948 yılına gelindiğinde Honda, profesyonel bir genel müdür olan Takeo Fujisawa ile anlaştı. Böylece iki ortak Honda Motor Company’i kurdu. Tam on yıl sonra Honda tarafından tasarlanan ilk tam teşekküllü motosiklet pazarın gözdesi oldu. Bu motosiklet hava soğutmalı, iki zamanlı, tek silindirli motor ‘Dream’ D-Type oldu.

Soichiro Honda

1955’li yıllara gelindiğinde Honda, Japonya’nın en büyük motosiklet markası olarak yer aldı. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk bayisini açtı. Dahası Honda’nın imajı ve Amerikan motosiklet akımına yönelik tutumu derin ve olumlu etki yarattı. Böylece sayısız ticari pazarlama çalışmasının odak noktası haline gelmeyi başardı. 1963’de Honda, otomobil üretmeye başladı. 1973 yılına kadar Honda, üst düzey başarıları hızla kazanmaya başladı.

1972’de Honda Civic’in 14 milyondan fazla satışı gerçekleşti. 1980’lere gelindiğinde ise Honda, üçüncü büyük Japon otomobil üreticisi haline geldi. 1973 yılında Soichiro Honda emekliliğe ayrıldıktan sonra, şirkette aktif olarak yer almaya devam etti. 1980’de People Dergisi tarafından Soichiro Honda, ‘Japon Henry Ford‘ ilan edilmişti. Üç yıl sonrasında şirket, Honda’yı ‘yüksek danışman’ olarak atadı.

Soichiro Honda Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde People Dergisi tarafından ‘Yılın En İlgi Çekici 25 Kişisi’ listesine giren Soichiro Honda’nın hikayesinden bahsettik. Aynı zamanda Honda’nın Kuruluş hikayesine değindik.

Soichiro Honda’nın açıklamalarında henüz çocukluk döneminde köyde gördüğü ilk araba ile arabalara duyduğu heyecan ortaya çıkmaktadır. Hatta onun makine ve icat sevgisini güçlendiren kişinin pilot Art Smith ve yaptığı uçak gösterisi olduğu ifadeleri arasında yer alıyor.

Soichiri Honda, gençliğinden ve becerilerinden hayatı boyunca yararlanmıştır. İlgi alanı ve yeteneği olan makine ve motorlar konusunda çoğu zaman takdir edilmiştir. Diploması olmayan ancak motor konusunda büyük bir becerisi bulunan bir Japon iş insanıdır. Hatta bir mucit gibi yeteneğini ortaya koymuştur. Dahası Honda, ‘Hamamatsu’nun Edison’u’ olarak nitelendirilmiştir.

Günümüzde Honda, Japonya’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca dünya genelinde de en büyük on otomobil üreticisi arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Soichiro Honda’nın konu hakkında şirketin felsefesine yönelik şöyle bir açıklaması mevcut:

“Honda’nın ürünleri dünya genelinde sadece kalite bazlı öne çıkmıyor. Aynı zamanda ürünlerin arkasındaki felsesefe nedeni ile de tanınıyor… İnsanların çıkarlarına hizmet edecek bir yaratma politikamız var.”

Soichiro Honda

II. Dünya Savaşı gibi çeşitli zor dönemlerden geçen Soichiro Honda ve Honda, savaş sonrası yaşanan kıtlık döneminden farklı yenilikleri ile çıkış sağlamıştır. Forbes verilerine göre ise günümüzde Honda’nın piyasa değeri 45 milyar dolardır. Öte yandan Soichiro Honda, 1991 yılında vefat ettiğinde geride çeşitli icatlarını, patentlerini bırakmıştır. Bunlar; 400’ün üzerinde icat ve 150’den fazla patent’dir.

Sizler, başarılı hikayesi ile öne çıkan Soichiro Honda’nın hikayesini nasıl buldunuz? Honda’nın kurulduğu dönemdeki zor şartlarının aksine günümüzdeki başarısının sırrını ne oluşturuyor? Soichiro Honda hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Soichiro Honda hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.