Xiaomi ve Leica Ortaklığıyla Yeni Telefon!

Daha öncesinde çıkan birçok dedikodunun ardından Xiaomi ve Leica arasındaki ortaklık resmi olarak açıklandı. Son yılların gözde isimleri arasında yer alan Xiaomi, Leica ile uzun süreli bir stratejik ortaklık konusunda anlaştıklarını bildirdi.

Üstelik bunun yanında iki şirketin ilk ortak ürünü hakkında da bilgiler paylaşıldı. Xiaomi yaptığı açıklamaya göre Leica ile bir süredir amiral gemisi sınıfında bir telefon üstünde çalışmakta. Hatta bu telefonun temmuz ayında gerçekleşecek etkinlikte tanıtılacağı ifade ediliyor.

Bildiğimiz üzere Xiaomi ortaklığı Lecia’nın ilk telefon üretimi olmayacak. Bundan önce farklı markalarla da anlaşma ve ortak üretim yaptığı bilinmekte. Bunların arasından en güncel ve popüler olanlardan birisi ise Huawei. Bunun yanı sıra Sharp ve Panasonic markalarıyla da çalıştığı biliniyor.

Tabii ki Xiaomi de bir kamera markasıyla çalışan ilk Çinli şirket değil. Daha önce de farklı telefon üreticilerinin kamera üreticileriyle ortak çalıştığını görmüştük. Bunların arasında Vivo ve Zeiss iş birliğini saymak mümkün. Bunun yanı sıra Oppo ve OnePlus da Hasselblad ortaklığıyla yeni telefonlar üretiyor. Find X5 serisi ve OnePlus 10 Pro’da Hasselblad imzalı kameralar yer alıyor. Şirketler bu yöntemle çok daha başarılı telefon kameraları üretmeyi hedefliyor.

Konuyla ilgili Xiaomi CEO’su Lei Jun tarafından yapılan açıklamada Leica ile Xiaomi’nin ortak yönlerine değiniliyor. Her iki şirketin de “optik tasarımın yanında estetik yönelimlere” de özen gösterdiği belirtiliyor.

xiaomi-ve-leica

Leica ile Xiaomi Üretimi Telefon Ufukta Gözüktü

Her ne kadar ortaklığı resmi olarak duyursalar da Xiaomi cephesinden yeni telefon hakkında detaylı bir bilgi gelmedi. Yalnızca ürün hakkında bazı tahminlerin söz konusu olduğunu söylemek mümkün. En büyük iddialardan birisi ise yeni telefonun Xiaomi 12 Ultra olacağı yönünde. Ancak bunun yanında Xiaomi 13 serisi için bir adım da olabileceği söz konusu.

Telefonun özellikleri hakkında da pek bilgi yer almasa da “amiral gemisi” açıklaması pek çok kapıyı aralıyor. Örneğin cihazda işlemci olarak güncel bir çip setinin yer alacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle piyasadaki en güncel çip seti olan Snapdragon 8+ Gen1’i bu telefonda görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır. Bunun yanı sıra tabii ki kamerada da Leica imzalı lensler ve filtreler yer alacaktır.

Şimdilik ürün hakkında ortaya çıkan bilgiler bu iddialarla sınırlı kalıyor. Ancak temmuz ayında ürün hakkındaki detayları öğreneceğiz gibi gözüküyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.