Xbox Kullanıcıları Discord Desteğine Kavuşuyor

Discord ve Microsoft yeni bir birlikteliğe imza attıklarını duyurdu. Artık Xbox kullanıcıları oyun oynarken Discord sesli konuşma özelliğini kullanabilecek. Özelliğin şimdilik Xbox Insider kullanıcıları için aktif olduğu ifade ediliyor. Ancak yakında tüm kullanıcılar için kullanıma açılacağı belirtiliyor.

Discord sesli sohbetine katılmak için konsolda herhangi bir uygulamanın bulunmadığı ifade ediliyor. Bunun yerine telefondan gelen aramayı Xbox’a yönlendirmenin mümkün olduğu aktarılıyor. Daha sonrasında ise bir arayüz aracılığıyla Discord sesli sohbeti kullanılıyor. Üstelik hem Xbox One hem de Xbox Series X ve S modellerinde Discord desteğinin mevcut olduğu belirtiliyor.

Xbox üzerinden sesli sohbeti kullanırken kimin konuştuğunu görmenin de mümkün olduğu vurgulanıyor. Discord desteğinin özellikle platformlar arası oyunlarda etkili olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca sesli arama ile Xbox sohbeti arasında hızlı geçiş yapmanın da mümkün olduğu söyleniyor. Ses seviyesi için de ayarlamalar kullanıcılara sunuluyor.

Discord Hesabı Xbox’a Nasıl Bağlanır?

Her ne kadar merakla beklenen desteğe kavuşulsa da özelliği kullanmanın biraz meşakkatli olduğu aktarılıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi konsolda doğrudan bir Discord uygulaması yer almıyor. Bu nedenle telefondaki uygulamaya gelen bir çağrıyı Xbox’a yönlendirmek gerekiyor.

discord-xbox-nasil-baglanir

Bunun için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde belirtiliyor:

  • Xbox ayarlarından “Partiler ve sohbet” seçeneğine ulaşın.
  • Sonrasında “Discord sesli sohbeti dene” seçeneğine tıklayın.
  • Ardından karşınıza çıkacak QR kodu taratın. Bu sayede iki hesabı birbirine bağlayın.
  • Bu işlemlerin ardından bir sohbet odasına girdiğinizde “Xbox’da katıl” seçeneği aktif hale gelecektir. Bu seçeneğe tıkladığınızda Discord sesli sohbetini konsola taşıyabilirsiniz. Fakat bunun için Xbox uygulamasının cihazınızda yüklü olması gerekmekte.

Daha sonrasında bir arayüz aracılığıyla Discord kullanmak mümkün hale geliyor. Özelliğin şimdilik yalnızca Xbox Insider kullanıcılarına sunulduğu belirtiliyor. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi ilerleyen haftalarda tüm kullanıcılar yeni Discord özelliğini kullanma şansına sahip olacak.

Xbox’ın uzun süredir beklenen bu desteğe kavuşmasının ardından gözler PlayStation cephesine çevriliyor. Geçtiğimiz dönemde Discord ile bir ortaklık içinde olduğunu söyleyen Sony’den hala benzer bir özellik hakkında açıklama mevcut değil. Fakat şirketin daha önceki sözleri arasında “PlayStation ve Discord deneyimini hem mobil hem de konsollar için bir araya getireceği” ifadeleri yer alıyor. Bu nedenle yakın bir zamanda Sony’den benzer bir açıklama görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

Kaynak: https://news.xbox.com/en-us/2022/07/20/discord-voice-chat-for-xbox-insiders/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.