Xbox Cloud Gaming Hizmeti Artık iOS Cihazlarda!

Nisan ayının ortasında başlayan ve yalnızca davetlilerin katılabildiği bir beta testinin ardından Microsoft, Xbox Cloud Gaming hizmetini iOS ve PC’deki tüm Xbox Game Pass Ultimate abonelerine sundu.

Microsoft Xbox Game Pass hizmetini daha önceden sadece Android için yayınlamıştı. Fakat bugünden itibaren iOS tabanlı cihazlarda da kullanılabilecek. Microsoft Project xCloud olarak da bilinen Xbox Cloud Gaming PC’de Edge ve Chrome’u desteklerken, iOS’ta Safari üzerinden erişilebilir durumda.

Microsoft yaptığı açıklamada “Bugünden itibaren Xbox Cloud Gaming hizmeti Windows 10 bilgisayarlarda ve Apple cihazlarda 22 farklı ülkedeki Xbox Game Pass Ultimate üyeleri için tarayıcı aracılığıyla açıldı! Eğer üyeyseniz ya da üye olmak isterseniz xbox.com adresine gidin.” dedi.

Safari Şart!

Xbox Cloud Gaming kullanmak için ek bir uygulama kurulumu yapmanız gerekmiyor. Sadece kullanıcıların iOS tabanlı cihazlarından Safari’yi kullanarak xbox.com/play adresine girmeleri yeterli oluyor.

Bu arada bunu kullanabilmeniz için de Xbox Gaming Pass Ultimate abonesi olmanız gerekiyor. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var. Eğer Xbox Gaming Pass Ultimate abonesi iseniz ve cihazlarınızın sistem gereksinimleri yeterli değilse, sistem çalışmayacaktır. Cihazlara ait sistem gereksinimlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Xbox Cloud Gaming için iOS 14.4/iPadOS 14.4 ve üzeri iPhone ve iPad olması gerekiyor. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi Safari’nin de kurulu olması şart. İnternet hızınızın da minimum 10Mbps olması gerekiyor. Ayrıca, 2.4 GHz Wi-Fi desteği de sunuluyor. Ancak tam verim alınamayabileceği ifade ediliyor.

Android Sistem GereksinimleriiOS Sistem Gereksinimleri
İşletim sistemi: Android 6.0 veya üstüİşletim sistemi: iOS 14.4 veya üstü
Bluetooth: Bluetooth 4.0 veya üstüBluetooth: Bluetooth 4.0 veya üstü
İnternet bağlantısı: 7 Mbps veya üzeri
5 GHz Wi-Fi ağına bağlı
Hücresel ağ bağlantısı da kullanılabilir.
İnternet bağlantısı: iPhone için 10 Mb/sn veya üzeri, iPad için 20 Mb/sn veya üzeri 5 GHz Wi-Fi ağına bağlı
Hücresel ağ bağlantısı da kullanılabilir.
xbox gamepad-teknolojiorg

xCloud Deneyimi Güçlenecek!

Microsoft ayrıca, xCloud deneyimini güçlendirmek için artık özel Xbox Series X donanımı kullandığını da paylaştı. Yeterince hızlı internet bağlantısına sahip olanlar için yeni donanım, oyunları 1080p‘de ve saniyede 60 kareye kadar izin verecek. 

Xbox Gaming Pass hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız sizin için daha önceden hazırlamış olduğumuz Xbox Game Pass Nedir? – Bir Oyun Kütüphanesi isimli içeriğimizi burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!