Windows XP Kaynak Kodları Sızdırıldı

Bir zamanların en çok tercih edilen işletim sistemi Windows XP sürümünün kaynak kodları sızdırıldı. Yıllardır kullanıcılar arasında paylaşıldığı anlaşılan dosyalar ilk defa halka açık bir şekilde sunuldu. Paylaşılan veriler, torrent yoluyla yayıldı.

Paylaşılan dosyalar, günümüzde hala onlarca bilgisayarda bulunan Windows XP işletim sistemine ait kaynak kodlarını barındırıyor. Bu kodların, Windows XP kullanan bilgisayarlara bir zararı olmayacağı düşünülüyor. Aynı şekilde Windows 10 kullanıcıları için de bir tehdit oluşturacağı düşünülmüyor.

Microsoft sızdırılmayla ilgili yaptığı açıklamada, konuyu araştırdıklarını ifade etti.

Yaklaşık 43 GB’lık dosyanın içerisinde oldukça fazla sayıda gereksiz dosya bulunduğu belirtildi. Hatta bu dosyaların sadece 3 GB’lık bir kısmının kaynak kodlarını barındırdığı açıklandı. 43 GB’ın içinde Microsoft şirketine ait patent dosyalarından Bill Gates hakkında komple teorilerine kadar oldukça çeşitli kategorilerde dosyalar bulunduğu ifade edildi.

windows-xp-kaynak-kodlari
Resim: Gizmodo

Windows XP Kaynak Kodları Arasında Gizli Bir Mac Teması Bulundu

Sızdırılan dosyaların içinde, Microsoft tarafından tasarlanmış gizli bir tema da bulundu. Bu temanın özelliği ise Apple’ın Mac bilgisayarlarında kullanıma sunulan Aqua temasına oldukça benzemesi oldu. Bu temanın, Windows yüklü bilgisayarlara, Mac görünümü verdiği belirtildi.

Candy isimli temanın, başlat düğmesinde, çeşitli butonlarda ve kullanıcı arayüzünde kullandığı renkler ve şekiller, Aqua temasıyla oldukça fazla benzerlik gösterdiği açıklandı.

windows-xp-kaynak-kodlari-mac-temasi
Resim: The Verge

Kod adı Whistler olan Windows XP’ye ait bu tema hiçbir zaman yayınlanmadı. Geliştiricilerin bu temayı, Windows XP’nin tema motorunu oluşturmak için kullandıkları düşünülüyor. Ayrıca bu tema, “Whistler için göze hitap eden bir görünüm” ve “yalnızca dahili kullanım” ibareleri de yer alıyor.

Microsoft Kodları İlk Defa Sızdırılmıyor

Windows XP kaynak kodları sızdırılması olayı, Microsoft için bir ilk değil. Bundan önce Windows 10’a ait 1 GB boyutunda bir kaynak kodu da sızdırıldı. Bunun haricinde ilk Xbox oyun konsoluna ait bazı kodlar da açığa çıkmıştı. Hatta yeni nesil Xbox Series X’e ait bir takım grafik kodları da bu senenin başında sızdırıldı.

Bu kadar sızıntı veren Microsoft şirketi, Windows XP ile bir darbe daha yiyor. Bu sızıntılar Microsoft’un güvenlik zaaflarını göstermesine ek olarak, şirkete yapılan saldırıların ne kadar ciddi boyutta olduğunu da göz önüne seriyor. Sızdırılan dosyanın içinde bulunan Bill Gates hakkındaki komplo teorilerinden yola çıkarak, bu sızıntıyı yayan kişinin Microsoft ve Bill Gates’ten pek haz etmediğini söylemek yanlış olmaz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.