WhatsApp Uygulaması Yeni Özelliklere Kavuşuyor

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından birisi olan WhatsApp, yeni özelliklere kavuşuyor. iOS uygulamasında yeni testlere başlayan WhatsApp’ın özellikleri hakkında bilgiler de ortaya çıkıyor.

WhatsApp uygulamasının yeni özelliklere kavuştuğu haberi WABetaInfo tarafından paylaşıldı. Paylaşılan bilgilere göre WhatsApp’a gelecek özellikler arasında “Topluluk”, “Yakındaki İşletmeler” gibi başlıklar mevcut.

Topluluk özelliği aslında bir süre önce gündeme gelmişti. Daha önceden paylaşılan bilgilere göre WhatsApp bu özellik ile grup yöneticilerine daha fazla kontrol sağlayacak. Dahası grup yöneticilerinin bulunduğu grupları kolayca yönetmesine olanak tanıyacak.

Bir Topluluk oluşturmak aslında grup sohbeti oluşturma süreci ile çok benzer. Her iki özellikte de bir isim ve açıklama eklemek gerekli. Ancak Topluluk oluşturma sürecinde maksimum 10 grubu bu ekibe dahil etmek mümkün. Bir başka deyişle, katılımcı yerine grupların bir arada bulunduğu bir topluluk oluşturuluyor.

whatsapp-topluluk

Buna ek olarak WhatsApp, oluşturulan topluluğa özel bir “duyuru” grubu da açıyor. Daha sonrasında bu grubu topluluğa otomatik olarak ekliyor. Bu grupta yalnızca yöneticilerin mesaj gönderebileceğine dair bir açıklama da mevcut. Bu gruptan paylaşılan mesajların, topluluğa bağlı tüm gruplara gittiği tahmin ediliyor.

Bu özelliğin henüz geliştirme aşamasında olduğu belirtiliyor. Bu nedenle özellikle ilgili değişiklikler görmemiz mümkün.

WhatsApp’a Dahil Olacak Diğer Yeni Özellikler

WhatsApp uygulamasına eklenecek tek yeni özellik Topluluk olmuyor. Aynı zamanda paylaşım seçenekleri ve işyerleri hakkında da bazı yeni özellikler WhatsApp’ta yer alacak.

Bu özelliklerden ilki bir medya dosyası göndermeden önce seçilen alıcılar ile ilgili oluyor. Yeni özellik ile birlikte bir görsel ya da video gönderirken farklı alıcılar da seçmek mümkün hale geliyor. Şu anda WhatsApp kamerası ile bu özelliğin aktif olduğu belirtiliyor. Ancak gelecek dönemde herhangi bir sohbetten de farklı kullanıcılara medya göndermek mümkün hale gelecek.

WhatsApp buna ek olarak yakınlardaki işyerlerini bulmayı kolaylaştıracak bir özellik de geliştiriyor. WhatsApp’ta yer alan arama kutusunda açılan yeni bir sekme yakınlarda yer alan; restoran, market, kıyafet mağazası vb. işyerlerini filtreliyor. Böylece uygulamayı terk etmeden bu mekanları bulmak mümkün hale geliyor.

Son olarak WhatsApp, bir tasarım değişikliği üstünde de çalışıyor. Kişilerin profil arayüzünü değiştirecek bu tasarım ile aynı zamanda bir arama butonu da eklenecek. Böylece bir kişinin profiline tıkladıktan sonra da geçmiş mesajlarda kolayca arama yapmak mümkün olacak.

whatsapp-yeni-ozelliklere-kavusuyor
Görsel: WABetaInfo

Topluluk özelliği gibi tüm bu özelliklerin de geliştirme sürecinde olduğu ifade ediliyor. Beta testlerinin sona ermesinin ardından WhatsApp’ın konuyla ilgili daha detaylı açıklamalarda bulunacağı tahminler arasında.

Kaynak: https://9to5mac.com/2021/12/27/whatsapp-for-ios-readying-new-community-feature-editing-recipients-more/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.