WhatsApp ile Kripto Para Gönderme Dönemi Başladı!

Bir süredir kripto para gönderme konusunda denemeler gerçekleştiren WhatsApp, sonunda yeni özelliği uygulamaya geçirdi. ABD’de yaşayan WhatsApp kullanıcıları ile başlayan pilot çalışma kapsamında uygulama üzerinden kripto para transferi mümkün hale geldi!

Kripto para ve blok zinciri teknolojilerinin günümüzde oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle uygulamalar ve geliştiriciler bu sistemi projelerine entegre etme konusunda çalışıyor. WhatsApp da bu uygulamalar arasında yer alıyor.

Bir süredir WhatsApp Payments (Türkiye’de aktif değil) ile para gönderme imkanı sunan uygulama, özelliği bir adım daha öteye taşıyor. Kripto para transferini mümkün kılan yeni güncelleme şimdilik yalnızca ABD’de sınırlı sayıda kişiyle test ediliyor.

WhatsApp bu özelliği hayata geçirmek için Meta tarafından geliştirilen Novi isimli dijital cüzdandan faydalanıyor. Yaklaşık iki ay önce tanıtımı gerçekleşen bu dijital cüzdan, WhatsApp’ın kripto para testlerine olanak sağlıyor. Ayrıca, test aşamasında yalnızca ABD doları için sabit bir para birimi olan USDP’nin kullanıldığı ifade ediliyor.

Para Gönderme İşlemi Oldukça Basit

Konuyla ilgili resmi açıklama Novi’nin lideri Stephane Kasriel ve WhatsApp’ın başkanı Will Cathcart’dan geldi. Kasriel, bir mesaj gönderir gibi para göndermeyi mümkün kılan bu özelliğin sınırlı sayıda kişi için aktif olduğunu vurguladı.

Novi tarafından paylaşılan bilgilere göre WhatsApp’ın kripto para gönderme özelliği diğer unsurlar ile oldukça benzer çalışıyor. Bir fotoğraf ya da belge gönderir gibi uygulamada yer alan “ek” kısmına tıklamak ve “Payment” yani ödeme seçeneğini seçmek yeterli oluyor. Daha sonrasında göndermek istediğiniz tutarı girip WhatsApp üzerinden para göndermek mümkün.

Buna ek olarak Novi, para gönderme işlemlerinde ek bir ücret alınmadığını da ifade ediyor. Üstelik, para gönderme limiti, hesap işletimi ve para çekme konusunda da ek bir ücret alınmadığını vurguluyor. Ayrıca, para gönderme işleminin anlık olarak gerçekleştiğini de ifade ediyor.

Novi’nin test aşamasında tercih edilen bir başka ülke ise Guatemala’ydı. Ancak yeni WhatsApp ile kripto para gönderme özelliği şimdilik yalnızca ABD’de aktif hale gelecek. Ayrıca, bu ödemelerin uçtan uca şifrelemeyi herhangi bir şekilde etkilemeyeceği de ifade ediliyor.

WhatsApp, Hindistan’da ve Brezilya’da WhatsApp Payments, ABD’de ise kripto para ile transfer denemeleri gerçekleştiriyor. Özelliklerin tam potansiyeline ulaştığında diğer ülkelere de yayılacağı tahmin ediliyor. Ancak bu konuda resmi bir açıklama henüz mevcut değil.

Siz bu özelliği Türkiye’de görmek ister miydiniz? Yorumlar kısmında görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.