Facebook Gaming iOS’e Oyunsuz Geldi

facebook-gaming-ios
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Öncelikli amacı yayıncıların video oyunu oynamasını seyrettirmek olan Facebook Gaming iOS’e gelmek için Apple ile uzun süren bir çekişmenin sonunda App Store’daki yerini kazandı. Apple’ın onayını alabilmek için ise uygulamadaki mini oyunları kaldırmak zorunda kalan Facebook bu durumdan hiç memnun değil.

Facebook baş işletme sorumlusu Sheryl Sandberg bir basın açıklamasında, Apple’ın onayını alabilmek için uygulamadan oyun oynama özelliğini kaldırdıklarını belirtti. Bu karar doğrultusunda iOS kullanıcılarının Android kullanıcılarına göre daha düşük bir Facebook Gaming deneyimi yaşayacaklarını ifade etti. Apple’ın uygulamaya izin verip vermeyeceklerinden bağımsız olarak, oyun oynayan kullanıcıları için topluluklar oluşturmaya odaklanmaya devam edeceklerini açıkladı.

Facebook, geçtiğimiz aylarda uygulamanın Apple tarafından defalarca reddedildiğini söyledi. Apple’ın gösterdiği gerekçe ise, App Store kılavuzundaki bir maddeye dayanarak, Facebook Gaming’in öncelikli amacının oyun oynamak olduğuydu. Facebook, uygulamadaki etkinliklerin neredeyse tamamının yayın izleme verileri olduğunu paylaştığı halde, Apple’ın görüşünü değiştirmediğini belirtti.

Bütün bu gelişmeler Facebook’u, uygulamanın Anında Oyunlar (İng. Instant Games) özelliğini iOS’ten kaldırmaya mecbur bıraktı. Twitch’e bir rakip olarak görülen Facebook Gaming, iOS’e gelirken böyle bir taviz vermekten hoşnut kalmadı. Üstelik bu Facebook’un App Store’da yaşadığı ilk problem de değil. Facebook Gaming şefi Vivek Sharma verdiği demeçte, ana Facebook uygulaması ve Messenger uygulamasında da Anında Oyunlar özelliğini gömmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Bunun mobil cihazlardaki yenilikleri ciddi şekilde engelleyen, geliştiricilere ve oyunculara zarar veren ve oyun endüstrisinde paylaşılan bir acı olduğunu da sözlerine ekledi.

facebook-gaming
Resim: Facebook

Facebook Gaming, iOS’e Takılan Tek Uygulama Değil

App Store kısıtlamalarını hafifletmesi yönünde rakiplerinden ve oyun endüstrisinde sürekli eleştiri alan Apple’ın, zorladığı tek şirket Facebook değil. Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un bulut oyun platformu olan xCloud’un iOS testleri durdurulmuştu. Bunun üzerine Microsoft yaptığı açıklamada Apple’ın, kullanıcılarını bulut oyunlarından ve Xbox Game Pass gibi abonelik servislerinden maruz bırakan tek genel platform olduğunu ifade etmişti.Apple, xCloud, GeForce Now ve Cladia gibi bulut oyun platformlarının engellenmesini savundu. Bir Apple sözcüsü yaptığı açıklamada oyunların incelenebilmesi, grafiklerde ve aramalarda görülebilmesi için ayrı ayrı gönderilmesi gerektiğini duyurdu. Tüm geliştiriciler için geçerli olan bu yönergelerin uygulanması dahilinde bir sorun yaşanmayacağını belirtti.

Konu hakkındaki gelişmeler ve Apple’ın yönergelerini gevşetip gevşetmeyeceği ise merak ediliyor.

Kaynak: The Verge

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Antik Roma'da Teknoloji

Antik Roma’da Teknoloji ve Mühendislik

Antik Roma’da teknoloji, M.Ö. 753 ve M.S. 476 yılları arasında kullanılan ve geliştirilen tekniklerin, becerilerin, yöntemlerin, süreçlerin ve mühendislik uygulamalarının bir araya

microsoft-edge-yeni-gelistirmeler

Microsoft Edge Yeni Geliştirmeler ile Hızlandı

Microsoft tarafından yayınlanan bir blog yazısı, Edge internet tarayıcısının yeni geliştirmeler ile hızlandığını belirtti. Microsoft Edge geliştirilirken, performansın her zaman en ön

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın