Vivaldi 4.0 Yeni Özellikleriyle Kullanıma Sunuldu!

Vivaldi, bugün yayınladığı blog gönderisi ile 4.0 sürümünü tanıttı. Tarayıcının yeni sürümü, kullanıcılarının günlük işlerini kolaylaştıracak birçok yeni özelliğe sahip.

Vivaldi, 2016 yılında geliştirilen Chromium tabanlı bir tarayıcı. Tarayıcı, çoğunlukla Opera’nın eski çalışanlarının bulunduğu bir ekip tarafından geliştirildi. Vivaldi’nin Windows, OS X, Linux ve Android uygulamaları mevcut.

Tarayıcının 3.0 sürümü 2020 yılında yayınlanmıştı. Bu sürümle birlikte tarayıcı birçok özelliğe kavuştu. Bu sayede de tarayıcının kullanıcı sayısı da arttı.

Vivaldi geliştiricileri tarafından 9 Haziran’da yayımlanan gönderiyle birlikte tarayıcının 4.0 sürümü kullanıcılarla buluştu. Bu sürümle birlikte tarayıcı biraz daha popüler olacak demek mümkün. Çünkü tarayıcının yeni sürümü birçok yeni özelliğe sahip.

İşte o yeni özellikler:

Yerleşik Çeviri

Vivaldi çevirici

Vivaldi tarafından açıklanan yeni özelliklerin başında yerleşik çeviri özelliği geliyor. Artık kullanıcılar, tarayıcıda açtıkları web sayfalarını otomatik olarak çevirebilecekler.

Yapılan açıklamada bu özelliğin şimdilik 50 tane dili desteklediği belirtiliyor. Ancak Vivaldi yetkilileri, dil sayısını 109’a çıkartmayı hedeflediklerini açıkladılar.

Yerleşik E-Posta Özelliği

Vivaldi e-posta

Birden çok e-posta hesabınız varsa hepsini tek tek kontrol etmek çok zor olabiliyor. Vivaldi, bu yüzden tarayıcıya bir yerleşik e-posta özelliği ekledi.

Özellik, IMAP ve POP hesap türlerini destekliyor. Bu sayede de çok kullanılan birçok e-posta hizmeti de desteklenmiş olacak.

Üstelik geliştirilen özellikte, mailleri okumak için gezindiğiniz sayfayı kapatmanıza da gerek olmayacak. Bir yandan sitede gezinmeye devam ederken bir yandan da açılan sayfadan maillerinizi kontrol edebileceksiniz.

RSS Özelliği

RSS, bazı kullanıcılar için olmazsa olmaz özelliklerin başında geliyor. Hatta bu yüzden de geçtiğimiz günlerde Chrome için tekrardan RSS tabanlı bir özelliğin geliştirileceği açıklanmıştı.

Vivaldi de bunun farkında olarak tarayıcısına yerleşik RSS özelliği getirdi. Bu özellik sayesinde tarayıcı kullanıcıları, beğendikleri sitelere abone olabilecekler. Böylece tarayıcıda çıkan gündem haberlerinde öncelikle abone olduğunuz sitelerin yazıları gözükecek.

Ayrıca Vivaldi, geliştirdiği algoritma sayesinde bu özelliğin YouTube kanallarını ve podcast yayınlarını da desteklediğini açıkladı. Şirket, özelliği gelecek aylarda daha da geliştireceklerini belirtiyor.

Takvim Özelliği

Vivaldi Takvim

Günümüzde insanların tüm etkinlik akışlarını takip etmesi çok zor olabiliyor. Bu yüzden de sık kullanılan laptop, bilgisayar ve telefon gibi cihazlardaki takvimler insanların hayatlarını çok kolaylaştırıyorlar.

Vivaldi de kullanıcılarının günlük yaşamlarını kolaylaştıracak bir takvim geliştirdiklerini duyurdu. Takvimde, planlandığınız tüm etkinlikler gözükecek. Şirket, bu etkinlikleri üçüncü şahıslarla paylaşmayacağını vaat ediyor. Ancak etkinlik planlamasına yardımcı olabilmek için Vivaldi’nin etkinliklere erişebileceği belirtiliyor.

Takvimin en güzel tarafı ise bir etkinlik eklerken diğer etkinliklerinizi görebiliyor olmanız. Bu şekilde bir etkinlik planlarken takviminizdeki diğer etkinliklerle çakışmamasını sağlayabileceksiniz.

Ayrıca takvimde filtreleme ve arama seçenekleri de mevcut. Bu sayede aklınıza takılan bir etkinliğin tarihini tüm takvimde aramanıza gerek kalmayacak. Etkinliğin adını aratarak planladığınız tarihe ulaşabileceksiniz.

Yeni Özellikleri Kullanmak Zorunlu Olmayacak

Yeni Özellikleri Kullanmak Zorunlu Olmayacak

Vivaldi tarafında açıklanan e-posta ve takvim özellikleri şimdilik beta sürümleriyle kullanıcılarla buluşacak. Bazı insanlar beta özellikleri kullanmaktan hoşlanmıyorlar. Şirket de bu yüzden bu tür kullanıcıları için üç tane seçenek sunuyor.

İlk seçenekte sadece temel özellikleri kullanıyorsunuz. Bu seçenekte yeni geliştirilen özelliklerden sadece çeviri özelliği mevcut. İkinci seçenekte temel seçeneğe ek olarak önceden geliştirilen bazı özellikler var. Bu sürümde de şu an beta olarak sunulan mail, takvim ve RSS özelliği yer almıyor.

Eğer 4.0 ile gelen tüm özellikleri kullanmak isterseniz tarayıcının en gelişmiş seçeneğini kullanmanız gerekecek.

Şirket tarafından 4.0 sürümü için açıklanan yeni özellikler bunlar. Vivaldi, kullanıcılar tarafından yapılan geri dönüşlerle özelliğin geliştirilmeye devam edeceğini belirtiyor.

Sizler Vivaldi hakkında ne düşünüyorsunuz? Tarayıcıyı kullanıyor musunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.