Google Chrome İçin RSS Tabanlı Özellik Yolda!

Google Chrome, dünyada hem bilgisayar hem de mobil platformlarda en çok kullanılan tarayıcıların başında geliyor. Google da bu yüzden tarayıcısını sürekli geliştirmeye devam ediyor. Şirket tarafından yapılan son açıklamayla birlikte Google Chrome için RSS tabanlı bir özellik ile takip desteği tekrar geliyor!

RSS, insanların takip ettikleri web sitelerine eklenen yeni içerikleri kolayca takip etmelerini sağlayan bir bildirim sistemi. Google da önceden Google Reader adlı platformu ile RSS bildirimlerini kullanıcılarına sunuyordu.

Fakat şirket, bu hizmeti 2013 yılında kapattı. Bu durum da bazı insanların Google’a tepki göstermesine sebep olmuştu.

Şirket, şimdi bu insanları mutlu edecek bir özellik üzerinde çalıştığını açıkladı. Mobil platformlarda Google Chrome kullananlar, takip ettikleri sitelere yeni eklenen içerikleri bildirim olarak görebilecekler.

Google, Özelliği Chrome Canary İçin Kullanıma Açtı

Bilindiği gibi Google, Chrome için geliştirdiği özellikleri direkt kullanıcılar ile buluşturmuyor. Geliştirilen özellikler, öncelikle Chrome Canary ve Beta sürümlerinde geliştiricilerin kullanımına açılıyor.

Geliştiriciler bu sürümlerde özellikleri test ettikten sonra Google’a geri bildirimlerde bulunuyorlar. Google da bu bildirimler üzerinden özellikleri geliştirerek tüm kullanıcılar için kullanıma açıyor. Böylece yeni özellikler sorunsuz bir şekilde kullanıcılarla buluşuyor.

Google, içerik takip özelliğini de şimdi ABD’deki Chrome Canary kullanıcıları için kullanıma sunduğunu açıkladı. Özellik Android kullanıcıları tarafından test edilecek.

Google Chrome için RSS

Google, özelliğin tanıtım görselini de yayınladı. Kullanıcılar sitelere girdikten sonra Chrome ayarlarına tıkladıklarında “Takip Et” seçeneği görecekler. Bu seçeneğe bastıktan sonra Chrome kullanıcıları, takip ettikleri sitelerdeki yeni içerikleri takip edebilecekler.

Sitelere yeni eklenen içerikler, Chrome ana sayfasında bulunan takip edilenler bölmesinde gözükecek. Chrome kullanıcıları böylelikle beğendikleri sayfalardaki içerikleri kaçırmadan takip edecekler.

Chrome yöneticisi Janice Wong, bu özelliğin insanların beğendikleri sayfaları takip etmelerini kolaylaştıracağını söyledi.

Google, bu özellik için RSS’ten faydalanacak. Bu yüzden içerik üreticilerinin, RSS beslemelerini güncel tutmaları gerekecek.

Google, bu özelliği şimdilik sadece Android üzerinde test ediyor. Şirket, özelliği bilgisayar ve iOS sürümlerine getirip getirmeyeceğini henüz açıklamadı.

Ayrıca özelliğin Android cihazlara da kısa bir süre içerisinde gelmesi beklenmiyor. Çünkü Google, henüz test aşamalarının oldukça başında.

Sizce Google Chrome için RSS benzeri bu özelliğin gelmesi Chrome kullanıcılarını memnun edecek mi? Konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.