Ücretsiz CS:GO Rekabetçi Rütbeleri Hilelere Yenildi

Dünyanın en çok oynanan oyunlarından CS:GO yeni bir güncelleme aldı. Valve, bu güncellemeyle birlikte oyunun ücretsiz versiyonunu oynayanlar için üzücü bazı yenilikler yaptı. Artık CS:GO rekabetçi modu rütbeleri, ücretsiz sürümde olmayacak.

Bilindiği gibi Valve, oyunu uzun bir süre önce ücretsiz erişime açtı. Ancak, ücretsiz sürümde oyuncular direkt oyunun tüm modlarını oynayamıyorlardı. Oyunu ücretsiz olarak oynayanların, rekabetçi modunda oynayabilmeleri için 21. seviyeye ulaşmaları gerekiyordu. Bunun dışında bu oyuncuların hesaplarını seçkin hesaba yükseltebilmek için telefon doğrulaması da yapmaları gerekiyordu.

Oyunun ücretsiz olması nedeniyle oyunun oyuncu sayısında büyük bir artış oldu. Fakat oyuncu sayısındaki artış, doğal olarak oyundaki hile sayısını da artırdı. Özellikle rekabetçi modundaki hilelerin artışı, oyuncuları artık oyundan soğutmaya başlamıştı.

Bunu fark eden Valve, hilelerden yola çıkarak yeni bir karar aldı. Artık oyunun ücretsiz sürümünü oynayan oyuncular, 21. seviyeye gelseler dahi rekabetçi modunda rütbe alamayacaklar. Şirket, bu kararın nedeni olarak hilelerin artmasını ve oyuncuların deneyimlerinin azalmasını gösterdi.

CS:GO Rekabetçi Rütbeleri Artık Ücretsiz Olmayacak

CSGO

Valve, yaptığı açıklamada oyunu ücretsiz olarak oynayan oyunculara, XP ve beceri gruplarını koruyabilmek için imkan sunacaklarını açıkladı. Oyunu ücretsiz olarak oynayan fakat hâlâ seçkin hesap düzeyine ulaşamayan oyuncular, 17 Haziran’a kadar oyunu satın alarak hesaplarını koruyabilecekler. Ücretsiz sürümü kullanan oyuncuların yükseltme için ödemeleri gereken tutar ise 123 TL olacak.

Bunun dışında yapılan açıklamada yeni oyuncuların her modda oynamaya devam edebilecekleri belirtiliyor. Ancak XP kazanma, rütbe ve beceri grubu alma gibi özellikler sadece seçkin hesaplar için geçerli olacak.

Valve ayrıca tüm oyuncuların katılabileceği, derecesiz, rekabetçi ve tehlikeli bölge modlarının olacağını da belirtti. Seçkin hesaba sahip oyuncular da bu modlarda oynayabilecek. Ancak burada oynanan maçlar, seçkin hesaplı oyuncuların rütbelerini etkilemeyecek. Ayrıca ücretsiz hesaba sahip oyuncular bu maçların sonucunda herhangi bir rütbe kazanamayacak.

CS:GO oyuncuları, rekabetçi modunda çok fazla hile olmasından şikayetçilerdi. Valve’nin aldığı yeni kararlar, hileleri az da olsa azaltacaktır. Ancak şirket, oyundaki hileleri azaltmak istiyorsa güvenlik açısından daha etkili çözümler geliştirmeli. Çünkü oyunu hilelerden dolayı bırakan ve alternatif oyunlara yönelmeye başlayan oyuncu sayısı ciddi şekilde artmaya başladı.

Sizler Valve’nin aldığı yeni karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu güncelleme oyundaki hile sayısını azaltabilecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.