Twitter, Spaces Klip Özelliğini Tüm Kullanıcılara Açtı

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, 2020 yılında Twitter Spaces’i kullanıma sunmuştu. Ardından şirket, 2021 yılının mart ayında bu yayın özelliğinde klip paylaşma seçeneğini test etmeye başlamıştı. Twitter, bu özelliği ise ileriki bir tarihte kullanıma sunacağını da bildirmişti. Yeni haberlere göre Twitter Spaces klip özelliği artık tüm kullanıcılara sunuldu.

Platform bu süreçte Twitter Spaces ile ilgili yeni özellikler getirmeye devam etti. Örneğin Twitter Spaces’ın masaüstü sürümünde kullanıma açık olduğuyla ilgili bir özellik gelmişti. Şimdi ise Twitter, Spaces için klip özelliğini tüm kullanıcılara açık hale getirdi.

Spaces Klip Özelliği iOS ve Android Platformunda Aktif Hale Gelecek

Twitter, Spaces’tan kısa bir ses klibi çıkarmanıza imkan veren bu özelliği kesin olarak duyurdu. Bunun sonucunda ise şirket, Twitter Spaces’ın klip özelliğinin iOS ve Android kullanıcıları için artık açık hale geldiğini belirtti. Twitter Spaces kullanan herkesin 30 gün sonra süresi dolacak şekilde klip oluşturabileceği kesinleşmiş oldu.

Platform, klip özelliğiyle dinleyicilerin her şeyi baştan sona dinlemelerine gerek olmadan canlı ses akışının en iyi parçalarını sunmayı hedefliyor. Bu nedenle klip özelliğinin Twitter’ın canlı ses özelliğinden gelen içeriği platformda daha kolay paylaşmak için tasarlandığı belirtiliyor.

Klip özelliği ilk olarak 2021 Mart ayında test halindeydi. Mart ayındaki testte bu özelliği yalnızca iOS’taki belli sayıdaki kullanıcı deneyebiliyordu. O zamanlarda bile herhangi bir katılımcı yerine Twitter’ın belirlediği bazı sunucularla bu özellik kullanım halindeydi. Ancak artık bu özellik iOS ve Android olmak üzere bütün kullanıcılara açık hale geldi.

Twitter platformunda yeni yer alan klip özelliği Twitch platformunda bir süredir kullanım halinde. Kullanıcılar klip özelliği ile saatlerce süren kayıttan belli kesitleri kesebiliyor. Kayıttaki önemli yerler seçilip klibe yükleniyor. Dolayısıyla kullanıcılar önemli anları daha kısa ve verimli bir şekilde izlemiş oluyor.

Bunun yanında Amazon Prime ve Slack platformları da klip özelliğine kullanıcılara sunmuştu. Ayrıca YouTube da klip özelliğini test etmeye başlamıştı. Şimdi ise Twitter, klip özelliğini test edip tüm kullanıcılara açık hale getirmiş oldu.

Twitter Spaces’in bu özelliği henüz web kullanıcıları için aktif değil. Ancak Twitter, web desteğinin kısa bir süre içinde geleceğini söylüyor. Peki sizler Twitter Spaces kliplerinin tüm kullanıcılara sunulması hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/7/21/23272456/twitter-spaces-clipping-ios-android-widespread-rollout

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.