Twitter Ortak Tweet Özelliğini Test Ediyor

Twitter yeni özellikleriyle kullanıcıların karşısına çıkmayı sürdürüyor. Şirketin en yeni özelliği ise iki farklı hesabın ortak bir paylaşım yapmasına izin veriyor. Twitter, ortak Tweet özelliğini anlatan bir videoyu Twitter Create isimli hesabından paylaştı. Ayrıca sosyal medya devi özelliğin şimdilik test aşamasında olduğunu da ifade etti.

Yeni ortak Tweet özelliği sayesinde iki Twitter kullanıcısı birlikte bir paylaşım yapabilecek. Bu paylaşımlar her iki hesabın da profilinde yer alacak. Ayrıca paylaşımların eş zamanlı olarak zaman akışına düşeceği de ifade ediliyor. Bir başka deyişle bir Tweet’in iki sahibi olacak.

Özellikle ilgili paylaşılan videoda birkaç önemli detay yer alıyor. Örneğin CoTweet özelliği ile paylaşılmış Tweetlerin yapısı değişiyor. Normal şartlarda bir Tweet’in üstünde yalnızca bir kullanıcının hesap adı yer alırken ortak Tweetlerde her iki kullanıcının da adı bulunuyor. Aynı durum profil fotoğrafları için de geçerli.

Twitter, ortak Tweet özelliğini kullanmak için de özel bir sistem geliştirmiş. Paylaşılacak Tweet’in içeriği tamamlandıktan sonra kullanıcılardan biri ortak Tweet’i hazır hale getiriyor. Daha sonra Tweet’in ikinci yazarını davet ediyor. Yazar daveti kabul ettikten sonra her iki hesabın da profilinde ve takipçilerinin zaman akışında eş zamanlı olarak paylaşım gerçekleşiyor.

Twitter bunun için özel bir CoTweet bölümü de hazırlamış. Tweet hazırlamak için kullanılan araçta bir CoTweet ikonu yer alıyor. Bu ikon üzerinden davet etme işlemini gerçekleştirmek mümkün. Eğer davet gönderen kişi bir ortak Tweet’ten ayrılmak isterse paylaşımı silmesi yeterli oluyor. Davet edilen yazarın ise CoTweet’i iptal etmesi için Tweet menüsüne eklenen yeni butonu kullanması gerekiyor.

Ortak Tweet Özelliği Test Aşamasında

Twitter’ın yeni özelliğiyle ilgili The Verge tarafından paylaşılan haberde şirket sözcüsü Joseph J. Nuñez, kısa bir zaman için özelliği test edeceklerini ifade ediyor. Kullanıcıların bir araya gelmeleri için yeni yöntemler aradıklarını dile getiren Nuñez, markalar ve insanların bu özelliği nasıl kullanacaklarını öğrenmek istediklerini de belirtiyor.

Yeni ortak Tweet özelliği şimdilik yalnızca seçili hesaplar için aktif hale gelmiş durumda. ABD, Kanada ve Kore’deki seçili kullanıcılar bu özelliği kullanma şansına sahip. Hatta yeni özelliği kullanmaya başlayan kullanıcılar bile mevcut.

Özelliğin şimdilik test aşamasında olduğunu vurgulamakta fayda var. Bu nedenle tam işlevsel çalışmadığını da belirtelim. Ayrıca benzer bir özelliğin geçtiğimiz yıl Instagram’da da kullanıcıların karşısına çıktığını söylemek mümkün. Ortak Tweet özelliğinin Twitter’da nasıl bir seyir izleyeceği ise merak konusu.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/7/7/23198195/twitter-cotweets-feature-co-author-tweets-test

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.