Twitter Notes Özelliğini Resmi Olarak Duyurdu

Twitter bir süredir beklenen Notes yani uzun formatlı içerikler özelliğini resmi olarak duyurdu. Şirket yaptığı bir paylaşım ile yeni özelliğe dair ilk içerikleri sundu. Özellik sayesinde Twitter’da bulunan 280 kelime sınırını aşarak paylaşım yapmak mümkün hale gelecek.

Bilindiği üzere Twitter ilk günlerinden beri bir mikroblog sitesi olarak sınıflandırılıyor. Daha önceleri paylaşımlarda 140 kelime, güncel dönemde ise 280 kelime sınırına sahip platformun en eleştirilen yanlarından birisi uzun içerik oluşturamamak oluyor. Ancak Twitter, yeni Notes özelliği ile bu durumu değiştirecek gibi gözüküyor.

Konuyla ilgili geçtiğimiz dönemde pek çok Twitter araştırmacısı edindiği bilgileri paylaşmıştı. Bunların arasında güvenilir kaynaklardan olan Jane Manchun Wong’u saymak mümkün. Hatta Wong’un bu özelliği ilk keşfeden kişiler arasında olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Buna ek olarak şubat ve nisan ayında Nima Owji isimli bir başka araştırmacının da Twitter Article’ı keşfettiğini söylemek gerek.

Mayıs ayında yaptığı bir paylaşım ile Wong, Twitter’ın “Article” isimli özelliğinin detaylarını gündeme getirmişti. Bu özellik sayesinde uzun ve farklı araçlar kullanarak içerik oluşturmanın mümkün hale geldiğini belirtmişti. Buna ek olarak “Odak Modu” isimli bir özelik ile tam ekran modunda içerik oluşturma seçeneğini de ifade etmişti.

O dönemde paylaştığı ekran görüntülerinde de özelliğin ismi Article olarak belirtiliyor. Ancak bazı seçeneklerde “Notes” ifadesinin yer aldığını da dile getirdiğini söyleyelim. Twitter da tercihini bu isimden yana kullanmış gibi gözüküyor.

Twitter Notes Ne Zaman Çıkacak?

Tüm bu keşiflerin ardından Twitter özelliği resmi olarak duyurdu. Konuyla ilgili Twitter Write hesabı üzerinden paylaşım yapan şirket, “Twitter’da daha uzun bir şekilde yazmanın yollarını arıyoruz” ifadelerini kullandı. Bu kapsamda küçük bir yazar grubu ile çalışmalar yaptıklarını da dile getirdi.

Yeni Twitter Notes özelliği sayesinde farklı yazı araçları kullanarak içerik üretmek mümkün hale geliyor. Bir başlığa sahip olacak bu yazılarda kalın, italik ya da üstü çizili kelimeler kullanmak mümkün. Ayrıca farklı başlık seviyeleri, kapak fotoğrafı ve listeler de ekleyerek içeriği zenginleştirme imkanı sunuluyor.

Buna ek olarak yazıya medya dosyası eklemenin de mümkün olduğu ifade ediliyor. Bu medya dosyaları arasında fotoğraf ve GIF seçenekleri mevcut. Üstelik içeriğe Tweet eklemek de bir seçenek olarak Twitter Notes özelliğinde yer alıyor.

Özelliğin şu anda hangi ülkelerde test edildiği bilinmiyor. Ancak Twitter’ın açıklamasına göre birçok ülkeden Twitter Notes içeriklerini okumak mümkün. Üstelik şirket test yazarlarının ilk Notes paylaşımlarını da Twitter Write hesabından paylaşıyor. Özelliğin tam sürümünün ne zaman çıkacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

Kaynak: https://twitter.com/twitterwrite/status/1539640956915290112?s=21&t=smGb1yajveeKXYYhUNWqdg

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.