Twitter Arama Aboneliği Özelliği Ortaya Çıktı

Son günlerde adını daha da sık duyduğumuz Twitter yeni bir özellik ile gündeme geldi. Sosyal medya platformu kullanıcılarının bilgiye ulaşmasını kolaylaştıracak bir özellik geliştiriyor. Twitter tarafından geliştirilen bu özelliğin adı ise arama aboneliği olarak belirtiliyor.

Twitter kullanıcısı ve Android geliştiricisi Dylan Roussel tarafından bulunan özellik, arama çubuğuna yeni bir yetenek kazandırıyor. Uygulamanın son sürümünde yer alan bu özellik sayesinde yapılan aramalara abone olmak mümkün hale geliyor. Bir başka deyişle belli bir konudaki aramanın sonuçlarından bildirim almak mümkün oluyor.

Twitter’ın mobil uygulamasında halihazırda abone olma ve bildirim alma seçeneği aktif. Ancak bu seçenekler yalnızca Twitter kullanıcılarına abone olmak için geçerli. Bir başka deyişle yeni Tweetlerin bildirimini almak için tek yöntem doğrudan kullanıcıya abone olmak. Bunun haricinde masaüstü sürümünde işler biraz daha değişiyor. Twitter’ın TweetDeck isimli servisinde daha geniş bildirim alma seçenekleri mümkün.

9to5Google tarafından yapılan haber özelliğin detaylarına dair bilgiler içeriyor. Twitter Alpha’nın son sürümünde ortaya çıkan özellik TweetDeck’in kabiliyetlerinden esinlenmiş gibi gözüküyor. Arama aboneliği özelliği şimdilik tüm Twitter kullanıcıları için açık değil ancak Roussel’ın bu özelliğe erişim sağladığı belirtiliyor.

Twitter Arama Aboneliği Özelliği Nasıl Çalışıyor?

Özelliğini çalışması için bir arama yapmak gerekiyor. Daha sonrasında arama çubuğunun yanında bir çan ve artı simgesi ortaya çıkıyor. Bu simgeye tıklayarak arama yapılan kavrama abone olmak mümkün. Abone olduktan sonra ise kullanıcının karşısına şöyle bir ifade çıkıyor:

Bu konu başlığı hakkındaki Tweetler için anında bildirim almak üzere abone oldunuz.

Benzer bir özelliğin TweetDeck’te yer aldığını da belirtmiştik. Sütunlar aracılığıyla çalışan TweetDeck de herhangi bir sütunda olan gelişmeleri takip etmek için bildirim almaya olanak sağlıyor. Bu yönden iki özelliğin aynı amaca hizmet ettiğini söylemek mümkün.

Her ne kadar özelliğin ilk sesleri duyulsa da bildirimlerin nasıl geleceği hakkında şimdilik bir bilgi mevcut değil. Ancak temel olarak iki olasılıktan bahsediliyor. İlk seçeneğin tüm gelişmeleri anında bildirim olarak iletilmesi, ikinci seçeneğin ise belli aralıklarla kullanıcıyı sunulması olduğu ifade ediliyor.

Tüm bunların yanı sıra özelliğin Twitter Blue kullanıcılarına sunulması da bir ihtimal. Bildiğiniz üzere şirket abonelik sistemiyle çalışan bir ücretli üyelik tipine sahip. Yine de tüm konular hakkında resmi bilgiler gelmeden emin olmak pek mümkün değil.

Kaynak: https://9to5google.com/2022/05/31/twitter-search-subscribe-notifications-matching/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.