Twitch Reklamları Artık Daha Az Rahatsız Edecek

Twitch üzerinde yayın izlerken bir anda çıkan reklamlar birçok kullanıcıyı rahatsız ediyor. Hatta Google’da “Twitch reklamları nasıl kapatılır?” şeklinde bir çok arama bile yapılıyor. Sonunda Twitch bu duruma el attı ve yayın içerisinde ortaya çıkan reklamlarını daha az rahatsız edici hale getirmenin yolunu buldu.

Sonunda Twitch, yayınlar sırasında ortaya çıkan reklamları görme şeklinizi değiştiriyor. Yayın devi Twitch bugün yapmış olduğu açıklama ile yeni reklam biçimi olan “Akış Görüntülü Reklamları” duyurdu.

Bu yeni reklam biçimi sayesinde kullanıcılar izledikleri yayınları kesintisiz olarak izleyebilecekler. Hatta duyacaklar. Çünkü Twitch artık kullanıcılarını reklam konusunda daha az rahatsız etmek istiyor.

Twitch’in resmi destek sayfası Twitter üzerinden bir GIF ile bunu nasıl yapacaklarını açıkladı. Örnek olarak yayınlanan GIF üzerinde yayın esnasında reklamın nasıl görüntüleneceği ortaya çıktı.

Reklam alttan yukarıya doğru yavaşça çıkıyor ve video ekranının boyutunu birazcık küçültüyor. Fakat sesi ve görüntüyü olumsuz yönde etkilemiyor. Reklamın bütün ekranı kaplamaması sayesinde yayından bir şey kaçırmıyorsunuz.

Reklam bittikten sonra geldiği yönde aşağıya doğru gidiyor ve video normal boyutuna da geri dönüyor. Bu sayede söz verildiği gibi kullanıcıları rahatsız etmeden reklam yayın esnasında uygulanıyor. Reklamın nasıl yapılacağını aşağıdaki Tweet üzerinden görebilirsiniz.

Kısa Süreli, Düzeni Bozmayan Reklamlar

Twitch’in “Akış Görüntülü Reklamlar” adını verdiği yeni format artık uygulanmaya başlayacak. Sadece 10 saniye sürecek olan reklamların kullanıcıları mutlu etmesi bekleniyor. Çünkü yeni format sayesinde yayında ses ya da görüntüye dair bir kesinti olmayacak. Bu sayede her iki taraf da mutlu olacak.

Bu durum aynı zamanda içerik üreticilerini de olumlu yönde etkileyecek. Eski tip reklamlardan kaynaklı abonelerini kaybetmek istemeyen içerik üreticileri bir çok farklı yola başvuruyordu. Ama artık onların da bir şey yapmasına gerek kalmayacak.

Bu arada bu yeni özellik aslında tamamen içerik üreticilerinin elinde. En azından şimdilik. Yani izlemiş olduğunuz yayıncı bu özelliği aktif etmezse eski sistemde izlemeye devam edeceksiniz. Ama yayıncıların büyük oranda Akış Görüntülü Reklamlar uygulamasına geçmesi bekleniyor. Çünkü onların gelirlerini olumsuz yönde etkileyen bir durum yok. Reklam gelirlerini almaya devam edecekler.

Eğer Twitch kullanıyorsanız ve farklı şeyler izlemek istiyorsanız sizi Teknoloji.org Twitch kanalına bekliyoruz. Oyun ve teknoloji dünyasından haberleri burada sizlerle paylaşıyoruz. Ayrıca kendi üyelerimiz ile beraber oyunlar da oynuyoruz. Bizi takip etmek için burayı tıklamanız yeterli.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!