YouTube’a Twitch Benzeri Üç Yeni Özellik Geliyor!

YouTube, yeni özellikleri ile içerik üreticilerin yüzünü güldürecek gibi gözüküyor. YouTube’a Twitch benzeri üç yeni özellik ekleniyor!

Twitch şüphesiz son zamanların en popüler canlı yayın platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar ve yayıncılar için onlarca özellik sunan platform özelleştirilebilir yapısıyla bir numaralı tercih oluyor.

YouTube da Twitch’in bu özelliklerinin farkında olacak ki benzer üç yeni özelliği platformuna eklediğini duyuruyor. Bu özellikler arasında klipler, anketler ve abonelere özel sohbet yer alıyor.

youtube-klip

Klipler

Twitch’te çok uzun bir süredir bulunan klip özelliği yayınların dikkat çeken anlarını öne çıkarmak için son derece kullanışlı bir araç. Canlı yayın sırasında bile kullanılabilen bu özellik komik ya da heyecanlı anların videolarını kaydetmeye olanak sağlıyor.

Kullanıcılar, saatlerce süren bir yayının gözden kaçmaması gerektiğini düşündükleri 15 saniyelik bir bölümünü klip özelliği sayesinde yakalayabiliyor. Aynı zamanda bu klipler, Twitch yayıncısının profilinde gözüküyor.

YouTube’da yer alan klip özelliği de buna benzer bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Özelliğin şimdilik sadece 1000 ve üstünde abone sayısına sahip oyun içeriği üreticileri için açıldığı ifade ediliyor.

Koşulları sağlayan içerik üreticilerinin canlı yayınlarından ve yüklenmiş videolarından 5-60 saniye arasında klipler oluşturmak mümkün. Üstelik, bu klipler YouTube haricinde farklı platformlarda da paylaşılabiliyor.

Bu özelliğin Twitch’teki kliplerden bir farkı, oluşturulan klibin orijinal videonun sayfasında gösterilmesi oluyor. Böylece, klibi izleyen kişilerin verileri de (Örn. görüntüleme sayısı) orijinal videoya ekleniyor. Bu kliplerin sürekli döngüde oynatıldığını da belirtelim. İsteyen kullanıcılar bu özelliği kapatma şansına da sahip.

YouTubea Twitch Benzeri abonelere-ozel-sohbet

Abonelere Özel Sohbet ve Anketler

Eklenen diğer iki yeni özellik ise abonelere özel sohbet ve anketler oluyor. Adından da anlaşıldığı üzere artık canlı yayın sohbetleri sadece abonelere özel olabiliyor. Ayrıca yalnızca canlı yayınlar değil ilk gösterimlerdeki sohbet de abonelere özel bir şekilde ayarlanabiliyor.

Bu özel sohbetin ne kadar süreceğini seçmek de mümkün. Abonelere özel sohbet için saatlerden yıllara kadar bir zaman seçilebiliyor.

Bir diğer özellik ise anketler oluyor. Aynı şekilde canlı yayınlar ve ilk gösterimler için kullanılan bu özellik ile anket açmak mümkün hale geliyor. Bu iki özelliğin tüm yayıncılara açıldığı da belirtiliyor.

Siz yeni özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce YouTube’a eklenen Twitch benzeri özellikler kullanışlı olacak? Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.