Twitch Guest Star Özelliğini Duyurdu!

Twitch, izleyicileri yayınlarına dahil etmek isteyen içerik oluşturucular için yeni bir özellik duyurdu. Twitch, mevcut yayına bağlı, sunucuların beş misafir eklemesi ve değiştirmesine olanak sağlayan yeni özellik Guest Star’ı tanıttı. Böylece şirket, içerik oluşturucularının akışlarına konukları getirmeyi kolaylaştıracak.

Twitch Guest Star özelliği ile birlikte izleyici, tartışmaya dahil olmak ya da soru sormak için sanal bir el kaldırabilecektir. Ayrıca Twitch, diğer benzer platformlara kıyasla sesin yanı sıra canlı videoyu da destekliyor. Aynı zamanda şirket Guest Star’ın hem deneyimli hem de yeni gelen yayıncılar için kolay kullanıma sahip olduğunu belirtti.

Twitch, oyunla ilişkilendirilen bir platform olsa da konuşma tarzı içerikler de yükselişe geçti. Hatta verilere göre şirket, 2020’de ‘Just Chatting’ en popüler kategori olarak yer aldı. Dahası şirket, Just Chatting kategorisinde izlenmelerin oranının %151 arttığını söyledi. Bu bağlamda bu tür içerik oluşturucuların da gelirlerinin artış gösterdiği görülmektedir. Böylece Twitch Guest Star özelliğinin içerik oluşturucuları konuşma odaklı içerik için teşvik edeceği düşünülmektedir.

Twitch Guest Star ile Aynı Anda Dört Canlı Akış İzlenebilecek!

Video akışı platformu Twitch, Guest Star ile Clubhouse tarzı konuşmalar özelliği geliştiriyor. Ayrıca yeni özelliğin insanları aynı kanalda bir araya getirmekle ilgili olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla içerik oluşturucular; podcast, çağrı tavsiye akışları ve oyun şovları için Guest Star özelliğini kullanabilir.

Twitch Guest Star aracılığı ile platformda hesabı olan herkes, masaüstü ya da mobil uygulama üzerinden konuklarını davet edebilecek. Aynı zamanda içerik oluşturucular, konuklarını doğrudan Twitch Studio ya da OBS içinde yönetme imkanına sahip. Konuklar ise doğrudan davet edilme imkanına sahip olacaklar. Bunun yanı sıra kullanıcılar, tıpkı Zoom el kaldırma özelliğine benzer bir özellik kullanabilecekler. Böylece konuklar canlı yayına dahil olmak için bildirim gönderebilecekler.

Öte yandan Guest Star özelliğini kullanan yayıncıların katılımcılar ile birlikte bir yayına ev sahipliği yapması için başka uygulamaya ihtiyaçları yok. Hatta şimdiye kadar olan geçici çözümlerin aksine, yayıncıların konukları istediği zaman hızla kaldırmasına olanak sağlamaktadır. Böylece platformun kurallarını ihlal ettikleri takdirde kullanıcılar rapor edilebilmektedir. Ancak bu bağlamda konukların da bir Twitch hesabına ihtiyacı olacak.

Öngörülere göre Twitch Guest Star, izleyicilerin aynı anda dört canlı akış izlemesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda içerik oluşturucuların sohbetleri arasında geçiş yapmasına izin veriyor. Videoyu da destekleyen özellik, yalnızca sesli akış sağlanmasına da izin veriyor. Yani yayıncılar konukları katılmadan önce ayarı sesli olarak değiştirerek kullanabilecektir.

Guest Star, geniş bir kullanıma sunulmadan önce geri bildirim için konuşma içeriği oluşturan sayılı yayıncı tarafından kullanılabilecek. Şirket, özelliği tüm içerik oluşturucuları için ise sonbahar aylarında kullanıma sunmayı planlıyor.

Kaynak: https://www.engadget.com/twitch-guest-star-discussions-podcasts-170027538.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.