Clubhouse Nedir? – Ses Getiren Sosyal Medya

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz bir sosyal medya uygulaması ortaya çıktı. Clubhouse isimli sosyal medya, özellikle ünlülerin yaptığı paylaşımlar sayesinde gündemden düşmüyor. Peki, Clubhouse nedir?

Clubhouse Nedir?

Clubhouse, 2020 yılında Alpha Exploration Company tarafından geliştirilen, sadece ses dosyalarıyla paylaşım yapabildiğiniz bir sosyal medya uygulamasıdır. Şirket kendi uygulamasını “insanların her yerde konuşabildiği, hikayeler anlatabildiği, fikirler geliştirdiği ve yeni insanlarla tanışabildikleri sosyal medya platformu” olarak tanımlıyor. Paul Davison ve Rohan Seth tarafından kurulan Clubhouse, Mayıs 2020 itibariyle sadece 1500 kullanıcısı olmasına rağmen 100 milyon dolarlık değer barajını aştı.

Diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak bu uygulamada yazı, video ve fotoğraf kullanılamıyor. Sadece sesli olarak sosyalleşme imkanı sunan platform şimdiden birçok kullanıcıyı çekmeyi başardı. Sitede talk-show yapan, tartışma odaları açan ve kendi anılarını anlatan birçok insan var.

Clubhouse’un diğer sitelere göre çok daha az kullanıcısı var. Ancak şirket, yavaş büyümenin bir gecede büyümeye göre daha iyi olduğunu düşünüyor. Çünkü, bu sayede eksikliklerini daha rahat görebileceklerine ve toplulukları çeşitlendirebileceklerine inanıyorlar.

Clubhouse, şimdilik sadece davetiye ile girilebilen bir sosyal medya platformu. Fakat şirket bunu değiştirmek ve uygulamayı tüm dünyaya açmak istiyor. Davetiye ile girilmesi onu ayrıcalıklı kılsa da dünyaca ünlü isimlerden bazıları Clubhouse uygulamasını kullanmaya başladı bile. Bunların arasında Jared Leto, Chris Rock, Drake, Ashton Kutcher, Elon Musk ve Oprah var.

Clubhouse Uygulamasını Özel Yapan Nedir?

Geliştirici şirkete göre bu uygulamayı en özel kılan şey tamamen ses formatlı olması. Bu özelliğiyle Clubhouse insanların çok daha rahat paylaşım yapabildikleri bir yere dönüşüyor. Kimsenin giydiği kıyafetten ya da güzellik standartlarından korkmadan düşüncelerini rahatça paylaşmasına olanak sağlıyor. Bu sayede çok daha samimi ve yargısız bir dijital sosyal ortam oluşuyor. İnsanlar daha iyi empati yapabiliyor, birbirlerini kırmadan iletişim kurabiliyor.

Kullanıcıların yorumlarına göre onları heyecanlandıran bir diğer şey de istedikleri odaya girebilmeleri. Siteyi kullandığınız zaman girdiğiniz herhangi bir odada Jared Leto ya da Drake ile sohbet edebiliyorsunuz. Normalde erişilmesi çok zor olan bu ünlülerin bir sohbet odasına tıklamak kadar uzakta olmak belki de kullanıcıları Clubhouse’a çekecek olan bir diğer özellik. Ancak odaların hepsi erişime açık olmuyor. Bazıları şifreli ve özel odalar oluyor.

Clubhouse Arayüzü

Clubhouse’a girdiğinizde basit görünümlü bir arayüz kullanıcıyı karşılıyor.  Basit görünümlü bu arayüzde tarihli sohbet odaları, o an olan tartışma konuları gibi başlıklar yer alıyor. Uygulama, takip ettiğiniz kişilere ve telefon rehberinizdeki insanlara göre size sohbet odası tavsiyelerinde bulunuyor. Bunlar sizin ilgi alanlarınıza göre film, müzik, yemek, spor gibi birçok çeşitli alandan olabiliyor.

clubhouse-nedir-arayuz

Uygulamanın en güzel yanlarından birisi de fikir üretmeye açık insanlara olanak sağlaması. Örneğin, bir şirket sahibi bir iş için kullanıcılardan fikir üretmelerini isteyebiliyor. Aynı şekilde herhangi biri çalışmak istediği şirketin sohbet odasına girerek kendisini kanıtlama fırsatı bulabiliyor. Normalde çok kolay olmayan bu süreç Clubhouse ile oldukça basit bir eyleme dönüşüyor.

Clubhouse Hakkındaki Yorumlar

Kullanıcıların bazıları diğer sosyal medya uygulamalarına göre rahatlığı ve samimiliğine dikkat çekiyor. Kimsenin kimseyi yargılamadan paylaşım yaptığı Clubhouse bazılarını memnun etse de diğer kullanıcılar ırkçılık ve taciz gibi suçların sitede denetlenmediğini ve bu konuda yaptırım uygulanmadığını söylüyor. Bu ifadeler şirket değerini zedeleyecek büyüklükte suçlamalar.

Bildiğiniz gibi Instagram ve Twitter taraflarında bu gibi suçlar anında cezalandırılıyor. Hesabı tamamen kapatma veya uzun süre hesaba girememe gibi cezalarla bu tür kullanıcıları sitelerinden uzak tutmaya çalışıyorlar. Ancak Clubhouse’u geliştiren ekibin çok küçük çaplı olduğunu ve Clubhouse’un yeni bir uygulama olduğunu göz önünde bulundurursak, bu gibi sorunlarla yakın zamanda ilgilenecekleri tahmin ediliyor.

Clubhouse Uygulaması Nasıl İndirilir?

Uygulama şimdilik sadece Apple cihazlarda kullanıma açık. Ancak uygulamanın beta aşamasında olduğunu düşünürsek çok da şikâyet edilecek bir durum değil. Şirket, Mayıs 2021 gibi Clubhouse’un Android cihazlarda kullanılabilmesi için Google Play Store’a geleceğini ifade ediyor. Bilgisayarlarda da yakın zamanda kullanılacağı düşünceler arasında.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uçaklara ve uzaya meraklı, video oyunu oynamayı seven ve haberlerini takip eden sıkı bir teknoloji takipçisi ve Uzay ve havacılık mühendisi.