Truth Social Nedir?

Eski Amerikan Başkanı Donald Trump, yeni bir sosyal medya aracı geliştirdiklerini geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. Kendi sosyal medya aracını kuracağını açıklayan Trump’ın yeni sosyal medya ağı Truth Social oldu. Trump, platformun ilk adımlarının atıldığını da söylemişti. 21 Şubat 2022 tarihindeyse Truth Social App Store’da kullanıma sunuldu. Bundan dolayı birçok kişi Truth Social nedir diye merak ediyor.

iOS işletim sisteminde indirilmeye hazır hale gelen Truth Social, Android işletim sisteminde henüz mevcut değil. Ayrıca Truth Social uygulamasının bir web sayfası mevcut. Twitter ve Facebook platformlarına alternatif olarak oluşturulan Truth Social, siyasi ideolojilere ayrımcılık söz konusu olmadan özgür ve dürüst küresel bir platform olmayı hedeflemektedir.

Trump’ın platformda siyasi ideolojilere karşı ayrımcılığı göz önünde bulundurmasının sebebi başkanlık seçimlerine dayanıyor. 2020 yılında ABD’de gerçekleşen seçimlerden önce haksız önyargı sonucunda Twitter ağlarında yapılan baskı ve ifade özgürlüğünün kısıtlanması, yeni bir sosyal medya adımının atılmasına sebep oldu. Farklı ideolojilerinde yer aldığı Twitter’da, kendisinin aktiflik durumunun engellenmesi ve paylaşım yapılmasının yasaklanması sebebiyle Trump, bu durumun kabul edilemez olduğunu savundu.

Truth Social, Trump Media & Technology Group tarafından kendini ifade özgürlüğü lideri olarak konumlandıran ve görüşlerini özgürce sunabileceği kullanıcıları çekmeyi umut eden teknoloji şirketleri portföyünde yer alıyor. Bu içeriğimizde Truth Social nedir sorusunu cevaplayacağız.

Buna ek olarak Truth Social ne zaman kullanıma sunuldu ve neden kuruldu sorularını inceleyeceğiz. Aynı zamanda platformu kim yönetiyor, platformu başlıca sosyal ağlarından farklı kılan nedir ve uygulama nasıl çalışır gibi soruların cevaplarına değineceğiz. Şimdi Truth Social nedir sorusunun yanıtı ile başlayalım.

Truth Social Nedir?

Trump, Truth Social platformunu herkese ses verecek bir sosyal medya aracı olarak tanıttı. Yaptığı basın açıklamasında Trump, Truth Social ve Trump Media and Technology Group şirketi ‘Big Tech’ baskısına karşı durmak için kurulduğunu ifade etti. Ancak Big Tech’e karşı koyma misyonu, uygulama mağazaları olarak yer alan Google ve Apple hakimiyetiyle sınırlı kaldı.

Bu durum gösteriyor ki Truth Social uygulamasının App Store ve Google Play mağazalarında kalması mecburidir. Diğer taraftan aksi bir durumda kullanıcıların uygulamayı indirmek için kolay bir yolu olmayacaktır. Ayrıca şirket; nefret söylemleri, zorbalık ve şiddet içerikleri ve müstehcen içeriklerin tespiti için yapay zeka tabanlı içerik denetimi sunan Hive ile çalışmaktadır.

Trump’ın yeni sosyal medya girişimi Truth Social, sosyal medyadaki varlığı yok edildikten sonra ortaya çıkmıştır. Twitter’a benzerliği ile dikkat çeken Truth Social, başlıca sosyal medya platformlarına alternatif olarak sunulmuştur. Uygulamada ‘ilgi çekici ve sansürsüz bir deneyim’ sunmak hedefleniyor.

Kullanıcılar ‘gerçeği’ tıpkı bir tweet atar gibi paylaşabilecektir. Kaynaklara göre bir reklam söz konusu değildir. Ayrıca kişisel gönderilerin yanında RSS benzeri bir haber akışı da yer almaktadır. Bildirimler de Twitter’da yer alan bildirimler özelliğine benzerlik göstermektedir. Kullanıcılar, Twitter’da olduğu gibi bahsedildiklerinde veya takibe alındıklarında uyarılacaklar.

Truth Social Ne Zaman Kullanıma Sunuldu?

App Store’da yayınlanan listeye göre yeni sosyal ağ Truth Social, iOS işletim sisteminde 21 Şubat 2022 tarihinde erişilebilir olmaya başlandı. Ancak Truth Social platformunun Android işletim sisteminde ne zaman kullanıma sunulacağı hakkında bir bilgi yok.

21 Şubat tarihinin önemi ise G. Washington’ın doğum günü ve ABD’de Başkanlar Günü olarak bilinmesidir. Başkanlar Günü, Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm başkanlarını onurlandırmak için kutlanan bir tarihtir. Yıllara göre net bir gün tarihi olmasa da Şubat ayının üçüncü Pazartesi kutlanmaktadır.

Truth Social, 21 Şubat tarihinde Apple Store’dan indirmeye hazır hale getirilmiştir. Uygulamayı ön sipariş veren kullanıcılar, uygulamayı otomatik olarak indirilmiştir. Bazı kullanıcıların ise kayıt olmada sorun yaşadıklarını bildirdiği görülmüştür. Bu nedenle bekleme listesine eklenmişlerdir.

Uygulamanın ayrıntıları çoğunlukla gizlilik içinde kalıyor. Örneğin şirketin mevcut büyümesini ne şekilde finanse ettiği henüz bilinmiyor. Platform çeşitli iş birlikleri içerisinde bulunuyor olsa da yatırımlarla devam etmesi mümkün gözükmüyor. Bundan dolayı şirketin bir gelir modeli ile hareket etmesi gerekecektir.

Trump, Truth Social Platformunu Neden Kurdu?

Truth Social

2020 yılındaki Amerikan başkanlık seçimlerinden sonra Trump, sosyal medyada seçim sonuçlarını eleştirdi. Sosyal medya hesaplarında ve mitingde seçimin kendisinden çalındığını iddia etti. ABD Kongre Binasında 6 Ocak 2021 tarihinde yaşanan sarsıcı ayaklanmanın ardından diğer sosyal medya hesaplarından kalıcı olarak uzaklaştırılmıştır.

Bu nedenle 8 Ocak tarihinde “şiddeti daha fazla kışkırtma riski sebebiyle” Twitter platformundan kalıcı olarak engellendi. Aynı zamanda Instagram ve Snapchat üzerinden de kalıcı olarak engellenmiştir. Facebook, Twitch ve YouTube üzerinden ise hesapları süresiz olarak askıya alınmıştır.

Böylece tüm bu yaşananlar Trump’ın kendi sosyal medya ağını başlatmasının arka planını oluşturmaktadır. Başkan olduğu dönemde ve öncesinde sosyal medya aracılığıyla sesini duyurmak en sık yaptığı ve en sevdiği şeylerden biriydi. Hesapları kapatılmadan önce Facebook’ta 34 milyon, Twitter’da ise 90 milyon takipçiye sahipti. Ancak belirttiğimiz gibi çoğu sosyal medya platformlarında hesapları 2023 yılına kadar yasaklandı.

Bu yüzden Trump, kitlesinden uzak kalmak yerine takipçilerini Truth Social platformuna taşımayı umut ediyor. Dolayısıyla Truth Social platformu diğer sosyal ağlardan farklı olarak ifade özgürlüğünün sınırsız olarak nitelediği bir medya olarak açıklandı. Ancak tüm bunlara rağmen Twitter üzerinden Trump’ın oğlu Donald Trump Jr. platformda aktif olarak Truth Social sosyal ağını tanıtmak için kullanıyor.

Trump’ın onu dışarıda tutan büyük teknoloji şirketlerine karşı kurduğu medya şirketi ile benimsediği düşünce yapısını ortaya koymaya çalışmaktadır. Dev hizmetler platformlarından dışlanmasının sonucunda oluşan Truth Social ile kendi medya platformunu başlatıyor.

Truth Social Platformunu Kim Yönetiyor?

Platformun arka planında iki farklı varlık görünmektedir. İlki Donald Trump tarafından 2021 yılında kurulan Trump Media and Technology Group(TMTG)’dur. Şirket, aynı zamanda T Media Tech LLC adını kullanmaktadır. Ocak 2022 yılı itibariyle de Trump’ın eski ABD temsilcisi Delvin Nunes, CEO olarak şirkette görev yapmaktadır.

İlgili diğer şirket ise Digital World Acquisition Crop’dur. DWAC, Miami bankacısı Patrick Orlando tarafından kurulan halka açık bir kuruluştur. Şirketi halka açık bir hale getirmek için birleşme sözleşmesi imzalanmıştır.

Trump Media and Technology Group, Truth Social aracının dışında farklı hedefleri de bulunmaktadır. Halka açık bir şirket olarak TMTG’nin planı alternatif sunmaktır. Eğlence, haber ve podcast programlarını içeren bir video hizmeti de planlamaktadır. Bunun için TMTG News ve TMTG+ adlı bir hizmet başlatmak için çalışmaktadır.

Aynı zamanda web sitesinde de belirtildiği gibi TMTG, bulut bilişim alanında ve ödeme hizmetlerinde de ayrı bir seçenek olacağını öne sürmektedir. Ayrıca bu ürünler muhafazakar görüntülemeye odaklanacağı ifade edilmektedir.

Truth Social Platformunu Farklı Kılan Nedir?

Truth Social

Platformun çalışma stili diğer sosyal medya platformlarından farklı değil gibi gözüküyor. Twitter veya Facebook gibi ana hizmetlerin yerini alacak şekilde tasarlanmamıştır. Aksine, bilinen ve uyandırılan bir kültüre karşı şekilde tasarlanan bir başka sosyal medya ağıdır. Ancak burada hedeflenen şey, içerik denetimini azaltmaktır.

Trump, platform misyonunun “liberal medya birliğine rakip olarak çalışmak ve Big Tech şirketlerine karşı savaşmak” olduğunu söyledi. Bu yeni sosyal medya aracı için “Her zaman aynı fikirde olmasak da çeşitli fikir ve düşünceleri memnuniyetle karşılıyoruz” diyor.

Benzer platformlar yok değildir. Alternatif sağ, aşırı sağ ya da uç grupların dikkatini çekmek isteyen platformlar yıllar içinde ortaya çıkmıştır. Trump ise kendi kurduğu platform aracılığıyla başlıca sosyal medya ağlarına alternatif sağ figürler sunmayı hedeflemektedir.

“Big Tent” Türkçe karşılığı ile büyük çadır ya da geniş kapsamlı taraf olarak geçen kavram, Truth Social platformunun politik yaklaşımı olarak ifade edilmektedir. Bu terim şunu açıklar: Siyasette seçmenleri farklı bakış açıları ve ideolojileri aracılığıyla çekmeyi amaçlayan siyasi oluşumdur. Diğer partilere kıyasla tüm ideolojileri içinde barındırmayı amaçlayan anlayış olarak ifade edilmektedir.

Ancak tüm bu ifade özgürlüğü altında oluşturulan platform, hizmet şartları nedeniyle rakiplerinden çok farklı değildir. Şartlar, hesabınızı askıya almaya karar verdiği takdirde feshedilme ve dava açabilme hakkı olduğunu ortaya koymaktadır. Şartlar da bariz geçen ibare şu şekildedir: “Hesabınızı sonlandırma veya askıya almanın yanı sıra hukuki, cezai ve ihtiyati tazminat talep edilmesi dahil fakat bunlar ile sınırlı olmamak üzere uygun yasal işlemleri başlatma hakkımızı saklı tutuyoruz.”

Ayrıca, platform üzerinde kullanıcıların sitede reklam yapmak, siteye bağlantı vermek yasaktır. Aynı zamanda kandırmak, dolandırmak veya yanlış yönlendirme yapmak ya da başka bir kişinin kimliğine bürünmesini yasaklamaktadır. En önemlisi ise aşırı büyük harf kullanımının yasaklanmasıdır.

Platform Nasıl Çalışıyor?

Truth Social platformu, Trump Medya ve Teknoloji Grubu tarafından oluşturulan ilk proje olarak yer alıyor. Trump, diğer sosyal medya platformlarına gerçek bir alternatif olacağını ifade etmektedir. Ancak Truth Social, Twitter platformuna benzerlik taşıyor. Bunun nedeni ise Twitter’a bir alternatif olarak Mastodon’un açık kaynaklı bir lisansı olarak oluşturulmasıdır.

Mastodon, açık kaynaklı mikroblog sosyal medya platformudur. Merkezi değildir. Bağımsız sunucular ile çalışan ActivityPub protokölü ile kurulmuştur. Yani platform, tam da Truth Social platformunun hedeflerindeki gibi bir platform diyebiliriz. Mastodon, algoritmik işlemlerden ve kullanıcı takibi gibi gizliliği azaltan araçlardan bağımsız çalışmaktadır. İçerik denetimine ve erişilebilirliğe önem vermektedir.

Ekim 2021’de test sürümünden sonra Mastodon’un 3.0 yeni temaları ile renklendirilen sürümünü kullanmıştır. Uygulamanın işlevselliği hakkında detaylı bilgilerde ise Twitter’a benzerliği ön plana çıkıyor. Örneğin Twitter platformunda yer alan ‘beğeniler’ yerine Truth Social platformunda ‘gerçekler’ yer alıyor. Retweetler yerine ‘yeniden gerçekler’ yer almaktadır. Ayrıca haber akışı yerine ‘gerçek akış’ denmektedir. Tüm bu işlevler bu şekilde devam ediyor.

Genel Değerlendirme

Özetle bu içeriğimizde Truth Social nedir sorusunu yanıtladık. Platform neden kuruldu sorusuna cevap vermeye çalıştık. Aynı zamanda platformu kimin yönettiğine ve farklı kılan özelliklerine değindik. Ayrıca platformun nasıl çalıştığına ve işlevselliğini ortaya çıkan özelliklerine göre detaylıca inceledik.

Truth Social’ın Trump için önemi oldukça büyük diyebiliriz. Trump’ın ana akım platformlarından uzaklaştırılmasının ardından sosyal medyadaki varlığını bu şekilde geri getirmiş oldu. Aynı zamanda Trump, platformun demokrasiyi geri kazanma yolunda gerekli bir adım olduğunu savunmaktadır. Platform için göz önüne aldığı çabanın siyasetten çok daha fazlası olduğunu dile getirmektedir.

Geçen yıl çeşitli platformlardan yasaklanan Trump, Truth Social ile sosyal medyaya dönüşünü böylece kutlamış oldu. Büyüyen teknoloji şirketleri portföyüne katılan Truth Social’ın platforma ne kadar kullanıcı çekeceği ise merak konusu. Sizler Truth Social platformu hakkında ne düşünüyorsunuz? Başlıca sosyal medya ağlarına rakip olabilecek mi? Ne derece başarılı olacak? Truth Social hakkında düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.