LAN Nedir?

Bilgisayar ağı türlerinin oldukça çeşitli olduğunu söyleyebiliriz. Bu ağları temel olarak bilgisayarlar arasında verileri paylaşmak için kullanılan ara bağlantılar olarak tanımlayabiliriz. Bunun yanı sıra kablolu ya da kablosuz kurabileceğiniz bilgisayar ağlarından söz etmek de mümkün. Bilgisayar ağı denilince akla ilk gelen ağ türlerinden biri ise LAN bağlantısı olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı pek çok kişi LAN nedir sorusunun yanıtını merak ediyor.

LAN terimi hemen hemen hepimizin en az bir kez duymuş olduğu terimlerden biri. Bu terim, bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılan ağ türlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlantı türü sayesinde birbirine yakın konumda yer alan bilgisayarlar arasında veri alışverişi yapmak mümkün hale geliyor. Gelin LAN bağlantısının ne olduğunu daha yakından bakalım.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte LAN nedir sorusunun yanıtını açıklamaya çalışacağız. Bunun yanı sıra LAN bağlantısının ne işe yaradığını anlatacağız. İçeriğimizde LAN bağlantısı kurulumunun nasıl yapıldığına değineceğiz. Aynı zamanda içeriğimizi okuyarak LAN bağlantısının özellikleri ve avantajları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan LAN nedir sorusu ile içeriğimize başlayalım.

LAN Nedir?

Yaşadığımız dünyada teknoloji oldukça hızlı bir şekilde gelişiyor. Buna bağlı olarak teknolojinin insan hayatının merkezi konumunda yer aldığını söylemek de mümkün hale geldi. Günümüzde teknolojinin hayatımızın her alanını doğrudan etkilediği bir gerçek. Özellikle bilgisayar ve internet, pek çok kişi tarafından sıklıkla kullanılıyor. Öyle ki, günlük yaşantımızda bile pek çok işimizi halletmek için bilgisayar ve internete ihtiyaç duyuyoruz.

Bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ve internet teknolojisinin her yerde kullanılıyor olmasının hayatımızı kökten değiştirdiğini söyleyebiliriz. Bu değişiklik, iş, ve eğitim hayatının yanı sıra günlük yaşamı da doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla bilgisayar ve internet kullanımı neredeyse bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Aynı zamanda bu durum, bazı terimlerin de hayatımıza girmesi ile sonuçlandı. Bu terimlerden biri ise LAN olarak karşımıza çıkıyor.

Bu terim aslında bir bilgisayar ağı türünü ifade ediyor. Temel olarak LAN, İngilizce’de “Local Area Network”ün bir kısaltması. Dilimizde ise bu terim “Yerel Ağ Bağlantısı” ya da “Yerel Alan Ağı” şeklinde kullanılıyor. Bu ağ türü, birden fazla bilgisayar arasında veri paylaşımı yapılmasını sağlıyor. Dolayısıyla LAN bağlantısı ile birden fazla bilgisayarı bağlamak mümkün hale geliyor.

LAN Nedir

LAN bağlantısı pek çok yerde kullanışlı olabiliyor. Bu bağlantının kurulması için birbirleri arasında bağlantı sağlanacak bilgisayarların fiziksel olarak yakın konumda bulunması önem taşıyor. Aksi takdirde LAN bağlantısı sağlamak mümkün değil. Ancak bu ağ türünün yalnızca yakın cihazlarda kullanılabiliyor olması sadece küçük alanlarda tercih edilebileceği anlamına gelmiyor. Aksine, LAN bağlantısı binlerce cihazlık alanlarda da kurulabiliyor.

Bu bilgisayar ağı bağlantı türünün en tipik örneğini internet kafelerde görmek mümkün. LAN bağlantısı ile ana bilgisayar üzerinden diğer cihazlar ile veri paylaşımı yapmak mümkün hale geliyor. İnternet kafelerin yanı sıra bu ağ türü evlerde ya da iş yerlerinde de kullanılabiliyor. Özellikle iş yerleri için LAN ağının oldukça kullanışlı olduğunu söylemek mümkün.

LAN Bağlantısı Ne İşe Yarar?

LAN nedir sorusunun yanı sıra LAN bağlantısının ne işe yaradığı da merak edilenler arasında yer alıyor. Kısaca açıklamak gerekirse Yerel Ağ Bağlantısı, farklı bilgisayarların birbiri arasında bağlantı kurmasına olanak tanıyor. Bu bağlantı ile cihazlar birbirleri ile veri paylaşımında bulunabiliyor. Oldukça etkin bir veri paylaşımına imkan sunan LAN bağlantısı, sınırlı bir alanda yer alan cihazları birbirine bağlamak için kolay bir şekilde kullanılabiliyor.

Bilgisayarların ortak bir ağ üzerinden birbirine bağlanması ile kurulan LAN bağlantısı pek çok noktada kolaylık sağlıyor. Bu bağlantı türü ile birden fazla bilgisayara internet bağlantısı sağlamak mümkün hale geliyor. Bunun yanı sıra Yerel Ağ Bağlantısı, bilgisayarların yazıcı gibi cihazlara ortak olarak bağlanmasına da olanak tanıyor. Böylece farklı bilgisayarlar üzerinden tek bir yazıcı kullanılabiliyor.

Bu bağlantı türünün sağladığı kolaylıklardan biri ise paylaşımlı bir dosya ağı oluşturmak olarak karşımıza çıkıyor. Böylece verilerin bilgisayarlar arasında hızlı bir şekilde paylaşılması mümkün hale geliyor. Bilgisayarlar arasındaki iletişimi büyük oranda güçlendiren paylaşımlı dosya ağının kullanışlı ve pratik olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliği, LAN bağlantısının iş yerlerinde kullanılmasının başlıca sebepleri arasında yer alıyor.

LAN Bağlantısı Kurulumu Nasıl Yapılır?

Yerel Ağ Bağlantısı, birden fazla bilgisayarı birbirine bağlamak için kullanılıyor. Bu tip bir ağ bağlantısı sağlamak için ise bazı şartları sağlıyor olmanız önem taşıyor. Bunlardan en önemlisi ise bağlamak istediğiniz bilgisayarların birbirine yakın olması olarak karşımıza çıkıyor. Kablolu bir bağlantı olan Yerel Ağ Bağlantısı, cihazların fiziksel olarak yakın olmasını gerektiriyor. Bunun yanı sıra Ethernet kartı bu ağın olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Bu ağ türünü farklı ortamlarda kurmanız mümkün. LAN bağlantısının kurulumunun ise oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz. LAN bağlantısını kurmanız için ihtiyacınız olan temel şey bir modem olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bilgisayarlar arasındaki ortak ağ bir internet bağlantısı üzerinden sağlanıyor. Dolayısıyla LAN bağlantısı temel olarak bir modem üzerinden kuruluyor.

Ana bilgisayarın modeme bağlanmasının ardından diğer bilgisayarlar ile kablolu bir şekilde bağlantı kurulabiliyor. Böylece tüm bilgisayarlar için ortak bir ağ ortamı hazırlanmış oluyor. Bu bağlantı, ek yönlendiriciler kullanılarak güçlendiriliyor. Bu sayede bilgisayarlar arasında verimli bir iletişim sağlanması da mümkün hale geliyor. Kablolu LAN bağlantıları sayesinde bilgisayarlar arası veri paylaşımı pratik bir şekilde yapılabiliyor.

LAN Bağlantısının Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayar ağlarının farklı çeşitleri olduğunu söylemek mümkün. Bu ağ türlerinden her biri ise farklı özellikler ile karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra farklı yerlerde ve farklı şekillerde kullanılıyor. Yerel Ağ Bağlantısı olarak bilinen LAN ağı da diğer ağ türlerinden farklı olarak bazı özelliklere sahip. Bu özellikleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

 • LAN bağlantısı, kablolu bir bağlantı türü olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlantı, yüksek ağ genişliğine sahip olan kablolar yardımı ile kuruluyor. Kullanılan bu kablolar ile ağ üzerinde veri iletişimini sağlıyor.
 • Yerel Ağ Bağlantısı yalnızca sınırlı bir alan içerisinde kullanılabiliyor. Bu bağlantının kurulması için belirlenen alan içinde bilgisayarların birbirine yakın konumda olması önem taşıyor.
 • LAN ağı yalnızca küçük alanlarda değil, geniş alanlarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu ağ sayesinde binlerce bilgisayarı ortak bir ağ üzerinden birbirine bağlamak mümkün hale geliyor.
 • Yerel Ağ Bağlantısı sayesinde bilgisayarlar arasına paylaşımlı bir dosya ağı kurulabiliyor. Bu durum, verilerin bilgisayarlar arasında hızlı ve pratik bir şekilde paylaşılmasına olanak tanıyor.

LAN Bağlantısının Avantajları Nelerdir?

Bilgisayar ağı türlerinden biri olan LAN, birden fazla bilgisayar arasında bağlantı kurmak amacı ile kullanılıyor. Bu bağlantı türünün sağlanabilmesi için ise bilgisayarların fiziksel olarak birbirlerine yakın olması önem taşıyor. Kablolu bir şekilde gerçekleştirilen bu bağlantı ile tüm bilgisayarların ortak bir ağı paylaşması mümkün hale geliyor. Böylece bilgisayarlar arasında veri aktarımı sağlanabiliyor.

LAN bağlantısı, yalnızca sınırlı bir alanda kurulabilen bir ağ türü olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu özelliği LAN teknolojisinin geniş alanlarda kullanılmasına engel değil. Bu bağlantı türü, binlerce bilgisayar arasında ortak bir ağ üzerinden bağlantı kurulmasına olanak tanıyor. Bunun yanı sıra bu ağa farklı donanımlar eklemek de mümkün. LAN ağı, bilgisayarlara internet bağlantısı sağlamasının yanı sıra yazıcı gibi farklı cihazlar ile de bağlantı kurulmasını mümkün hale getiriyor.

Bu bağlantı türü insan hayatında pek çok alanda kullanılıyor. İş yerleri, hastaneler, okullar ya da internet kafelerin yanı sıra LAN bağlantısı evlerde de tercih edilebiliyor. Farklı yerlerde pratik bir şekilde kullanılabilen LAN bağlantısının bazı avantajları olduğu ise bir gerçek. Gelin bu avantajlara birlikte göz atalım.

 • LAN bağlantısını ön plana çıkaran en büyük avantaj veri aktarım hızının oldukça yüksek olması olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla bu ağ üzerinden tüm veriler oldukça pratik bir şekilde paylaşılabiliyor.
 • Bu bağlantı ile bağlanan tüm bilgisayarlar ana bilgisayar adı verilen bir bilgisayar üzerinden rahatlıkla yönetilebiliyor.
 • Kurulan LAN ağı, bağlı olan cihazlar arasında paylaşımlı bir dosya ortamı yaratılmasını mümkün hale getiriyor.
LAN Bağlantısının Avantajları Nelerdir
 • LAN ağı, tüm bilgisayarların farklı bir donanıma bağlamasını da mümkün hale getiriyor. Böylece yazıcı gibi cihazlar birden fazla bilgisayar üzerinden pratik bir şekilde kullanılabiliyor.
 • Bu bağlantı, iletilmek istenen verilerin bilgisayarlar arasında güvenli bir şekilde paylaşılmasına olanak tanıyor.
 • Yerel Ağ Bağlantısı ile bağlı olan bilgisayarlar arasında hızlı bir şekilde e-mail göndermek mümkün.
 • LAN bağlantısı kurmanın maliyeti oldukça düşük olarak karşımıza çıkıyor.
 • Bu bağlantı türü yaşanabilecek ağ gecikmesi sorunlarını önlemek için ise ideal bir tercih.

LAN Nedir: Genel Değerlendirme

Günümüz dünyasında teknolojik gelişmeler büyük bir ivme kazanmış durumda. Son yıllarda yaşanan hızlı değişimlere paralel olarak teknoloji insan hayatının her alanını etkiler hale geldi. Teknolojik cihazların kullanımının yaygınlaşması ile birlikte günlük hayatımızın bile oldukça değiştiğini söyleyebiliriz. Bu değişime neden olan en önemli şey ise bilgisayar ve internet olarak karşımıza çıkıyor.

Bilgisayarları hemen hemen her yerde görmek mümkün. Öyle ki artık yalnızca dışarıda değil evlerimizde bile en az bir adet bilgisayar bulunuyor. İş ve eğitim hayatının yanı sıra günlük hayatımızı da şekillendiren en önemli buluşlardan biri olan bilgisayarlar, özellikle internet teknolojisinin yaygınlaşması ile oldukça kullanışlı hale geldi. Bu durum ise günümüzde neredeyse her şeyi bir bilgisayar üzerinden yapmamıza olanak tanıyor.

Bilgisayar ve internet kullanımının bu denli yaygınlaşması ise bazı terimlerin hayatımıza girmesine neden olmuş durumda. Bilgisayar ağı bu terimler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu ağlar, en kısa hali ile bilgisayarlar arasında veri paylaşımına olanak tanıyan ara bağlantılar olarak tanımlanıyor. Oldukça farklı bilgisayar ağı türlerinden söz etmek ise mümkün.

LAN bağlantısı, bu ağ türlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe’de “Yerel Ağ Bağlantısı” ya da “Yerel Alan Ağı” olarak bilinen bu ağ türü günümüzde pek çok alanla kullanılıyor. Sahip olduğu özellikler ile ön plana çıkan LAN, veri paylaşımı sağlamak için oldukça kullanışlı. Üstelik bu bağlantı türü ile veri paylaşımında güvenlik sağlanabiliyor. Bu noktada LAN teknolojisini bilmeyen kişiler, LAN nedir diye merak etmektedirler.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte LAN nedir sorusunu ele aldık. Bilgisayar ağı türlerinden biri olan LAN bağlantısının ne işe yaradığından söz ettik. Bunun yanı sıra içeriğimizde LAN bağlantısının özelliklerine ve avantajlarına da değindik. Böylece içeriğimize göz atarak LAN bağlantısının nasıl kurulduğu hakkında bilgi edinebilir, LAN ile ilgili merak ettiklerinizin yanıtlarını bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.