Tiktok Rakibi Triller Tarafından Dava Edildi

Tiktok patent anlaşmazlıkları sebebiyle rakip firması olan Triller tarafından dava edildi. Triller, Tiktok’u patent ihlali yaptığı nedeniyle suçluyor. Halihazırda Amerika Birleşik Devletleri tarafından da pek olumlu karşılanmayan video uygulaması Tiktok, bu kez rakip firması Triller’ın merceği altında.

Triller, Tiktok’a benzer şekilde müzikli kısa videolar çekip paylaşmaya yarayan bir eğlence platformudur. Sloganı “Create, Share, Connect” olan Triller, Tiktok mantığına çok benziyor. Bu nedenle iki firma birbirlerinin oldukça büyük rakibidir.

tiktok-uygulaması-rakibi-triller

Triller’ın Tiktok’a dava açmasındaki asıl neden, Tiktok’un kendi özelliklerinden birini çaldığı iddiasıdır. Açılan dava Tiktok’un, patenti Triller’a ait olan “ses parçalarıyla senkronize müzik oluşturma sistemi” özelliğini ihlal ettiği yönünde. Triller patent ihlalini kanıtlamak için doğrudan kanıtlara sahip olduğunu da belirtti.

Tiktok platformunda fenomen olan çoğu ünlü şimdi de Triller’ın bünyesinde faaliyet gösteriyor. Triller, bu açıdan isim olarak çok tanınmasa da oldukça başarılı bir platform olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Amerika tarafından Çin ile olan gerginlikten payını alan Tiktok, şimdi de Triller’ın hedefi oldu. Bu konu hakkında yorumlarını belirten çoğu eleştirmen, Amerika Birleşik Devletleri’nin olası bir Tiktok yasağından Triller’ın galip çıkacağını belirtiyor.

Triller CEO’su: “Tiktok, Geliştiricilerine Para Ödüyor”

Triller, birden fazla videoyu tek bir müzikle birleştirme teknolojisinin kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Aynı zamanda Triller, “Yeşil Ekranlı Video Efekti” özelliğinin patentini 2017 yılında aldığını ve Tiktok’un bu özelliği geçen sene kullanmaya başladığını da iddia edip çeşitli kanıtlar sunacağını belirtti.

Triller CEO’su Mike Lu, Business Insider’a verdiği demeçte “Tiktok, video geliştiricilerine Triller’da gönderi paylaşmamaları için ödeme yapıyor. Bu ne etik ne de yasal bir durumdur.” iddialarında bulundu. Ardından, “Her şirket müşterilerine rakiplerine katılmamaları için ödeme yapabilseydi, Amerika’daki girişimcilik ölecekti ve yeni şirketler asla var olamazdı.” sözlerini kullandı.

Son zamanlarda viral hale gelen videoları oluşturmak için ilk adres olan Tiktok, kendisine benzer birçok uygulamayla karşılaştı. Bunlardan en bilineni yakın bir zamanda tamamen kapanan ve Facebook tarafından geliştirilen Lasso uygulamasıydı. Lasso bu konuda başarısız olsa da şimdi Tiktok’un yeni rakibi Reels uygulaması testlerine devam ediyor. Reels, Instagram üzerinde kullanılabilecek ve Tiktok gibi 15 saniyelik kısa videolar oluşturulmasına izin verecek bir araçtır.

Sektöründe lider olan Tiktok’a benzer uygulamaların olması ve hepsinin amacının aynı olması konusunda Tiktok, bazı eleştirmenler tarafından “taklitçi” olarak nitelendiriliyor. Tiktok’un üzerinde bu kadar baskı olması elbette sektöründe en iyisi olmasıyla bağlantılı olabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı