Facebook Lasso Uygulamasını Sonlandırıyor

Facebook Lasso için işlemlerini sonlandırıyor. Facebook’un Tiktok için bir rakip olarak tanımladığı Lasso uygulaması 10 Temmuz’da kapanıyor. Tiktok gibi Lasso da kullanıcıların kısa süreli (15 saniye) videolar hazırlamasına izin veren bir video paylaşım platformudur. Kullanıcılar uygulamadan kendilerine gelen bir bildirimle bu durumu fark ettiler. Bildirimde kullanıcılara uygulamanın 10 Temmuz 2020 tarihinde sonlanacağı haberi veriliyor. TechCrunch editörü Josh Constine Twitter’da yaptığı açıklamayla bu hamlenin Instagram’a yakın zamanda tüm kullanıcıları için gelecek olan Reels özelliğiyle alakalı olduğunu söylüyor. Reels; Instagram hikayesinde, direkt mesajlarında ya da Reels için özel oluşturulmuş sekmede Tiktok tarzındaki videoların paylaşılabileceği bir video düzenleme aracıdır. İlk olarak geçen yıl Brezilya’da denenmeye başlayan bu özellik şimdi Fransa ve Almanya’da da kullanılmaya başlandı. İlerleyen zamanlarda da tüm kullanıcılar için özelliğin açılması düşünülüyor.

facebook lasso arayüzü

Facebook Lasso ile Beraber Hobbi Uygulamasını da Kapatıyor

Facebook için Lasso kapatma hareketi yakın zamanda Facebook tarafından gerçekleştirilen ilk sonlandırma işlemi değil. TechCrunch dün ise Facebook’un Pinterest uygulamasının bir alternatifi olan Hobbi uygulamasını da 10 Temmuz’da kapatacağını bildirdi. Hobbi henüz bu senenin şubat ayında yürürlüğe girmişti. Lasso ise Facebook için 1.5 senelik bir deneyimdi.

facebook hobbi uygulaması

Hobbi uygulaması, daha çok kişisel projeler ve hobilerle ilgili içeriklerin kaydedilmesini ya da paylaşılmasını sağlayan Pinterest’e rakip olması amacıyla çok kısa bir süre önce başlatılmıştı. Lasso gibi, kullanıcılar yine Hobbi’nin sonlandırılacağını uygulamadan gelen bir bildirimle öğrendiler. Kazanç ve indirme olarak çok başarı sağlayamayan Hobbi’nin kapatılması şaşırtıcı olmadı. Uygulamayla ilgili yeterli geliştirmeler ve düzenlemeler yapılmadığı için de indirenler için Pinterest’e göre oldukça yetersiz kalıyordu.

Facebook’un son zamanlardaki hamleleri kullanıcıları için çok olumlu geri dönüşler sağlamıyor. 2 Temmuz’da gerçekleşen Facebook’un kullanıcı verilerini ve gizliliği ihlal ettiği yönündeki söylentiler kabul edildi. Facebook’un gizlilik politikalarından dolayı gerçekleşen açıklar ve yaptığı girişimlerden (Lasso ve Hobbi gibi) geri çekilmesi kendisi üzerinde bir baskı ve güvensizlik oluşturabilir. Daha önceden nefret söylemine karşı politika değişikliklerine de gideceğini bildiren Facebook, bu sıralar gündemden düşmüyor. Ayrıca, zirvede olan çeşitli uygulamaların benzerini ya da kopyasını yaptığı söylemleriyle kullanıcılar tarafından da oldukça eleştiriliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı